ΜΑΜΕ CHD / Sega Model 2 / και άλλοι arcade emulators

manos426f είπε:
Όχι ρε,δε νομίζω να σου δημιουργήσει καμιά ανακατωσούρα ένα DirectX update....
Τελικά ο άχρηστος δεν είχα βάλει καν sp2...νόμιζα ότι τα ΧΡ που πέρασα το είχαν μέσα, αλλά τελικά όχι...

Το πρόβλημα αυτό λύθηκε...

Όμως, τώρα έχουμε άλλο....γκρρρρ

Δοκίμασα τον emulator του Sega Model 2 ...και ενώ τρέχει κανονικότατα σε παράθυρο ...όταν πάω να γυρίσω σε full screen κρασάρει το σύμπαν και κλείνει το πρόγραμμα...

Η ανάλυση είναι 640χ480 δηλαδή η μέγιστη που σηκώνει το arcade monitor...

πιο μικρή ανάλυση δεν νομίζω ότι έχει νόημα να δοκιμάσω σε αυτά τα παιχνίδια..

Άλλοι emulators τρέχουν μια χαρά σε full screen στην ίδια ανάλυση...

pooky(1) είπε:
Οπωσδήποτε θα πρέπει να κατεβάσεις "RAINE". O Emulator τα σπάει και έχει διαφορετική αίσθηση από τον ΜΑΜΕ, must για ένα.
Όσο για τα CHDs δεν έχω ασχοληθεί μια και δεν παίζουν καλά στα σημερινά μηχανήματα. Do non bother όπως θα έλεγε και ο Phil!
Πόσο δίκιο είχες!!!!

Απλά τα ΣΠΑΕΙ ο RAINE.

Φοβερά αισθητή η διαφορά σε σύγκριση με το ΜΑΜΕ...τα ίδια παιχνίδια παίζουν εξαιρετικά καλύτερα!!

Επίσης κατάφερα να σετάρω τον CPS3 emulator, ο οποίος είναι εξαιρετικός ...5-6 παιχνίδια υποστηρίζει από ότι έχω δει μέχρι τώρα, αλλά σπέρνει...κανένας άλλος εξομοιωτής δεν τα παίζει αυτά!!!

Τον Zinc τον παράτησα τελείως...είναι σχεδόν αδύνατο να σετάρω τα χειριστήρια στην καμπίνα...!

Επίσης είναι στημένοι και πλήρως λειτουργικοί emulators για Vectrex (φυσικά..αν και ο MESS δεν τα πάει πολύ καλά...), για PCE (το magic engine που τα σπάει!), για atari 2600, atari 5200, atari 7800.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Hλία,γιατί έτσι με τον ZinC,τι πρόβλημα σου παρουσιάζει με τα χειριστήρια δηλαδή ;
 
manos426f είπε:
Hλία,γιατί έτσι με τον ZinC,τι πρόβλημα σου παρουσιάζει με τα χειριστήρια δηλαδή ;
το έψαξα όσο δεν πάει Μάνο,

κανονικά για να κάνεις remap τα πλήκτρα πρέπει να κάνεις edit το αντίστοιχο cfg αρχείο με ένα σωρό ακαταλαβίστικες ρυθμίσεις και τιμές..

υπάρχουν 2-3 εφαρμογές που υποτίθεται ότι στο κάνουν αυτόματα...

σε καμία δεν βρήκα τρόπο να περάσω τα χειριστήρια...μόνο πλήκτρα στο πληκτρολόγιο μπορούσα να ρυθμίσω....

Αν κανείς ξέρει κάναν τρόπο για να ρυθμίσω "αυτόματα" τα χειριστήρια θα το εκτιμήσω.
 
Για Atari "Stella" φυσικά.

Ο RAINE στις νέες του εκδόσεις τα σπάει κανονικά, τρέχει απίστευτα και σε παλιότερα μονοπύρηνα μηχανάκια.

Όσο για το Zinc, τι να σου πω ποτέ μου δεν τον συμπάθησα το συγκεκριμένο.

Για PCE εξαιρετική επιλογή ο Magic Engine! Παίζει τα πάντα, και όταν λέμε τα πάντα, το εννοούμε.

Project64 για N64 έχει τρελές επιλογές για τα πάντα και πάει σφαίρα.
 
Plink είπε:
το έψαξα όσο δεν πάει Μάνο,κανονικά για να κάνεις remap τα πλήκτρα πρέπει να κάνεις edit το αντίστοιχο cfg αρχείο με ένα σωρό ακαταλαβίστικες ρυθμίσεις και τιμές..

υπάρχουν 2-3 εφαρμογές που υποτίθεται ότι στο κάνουν αυτόματα...

σε καμία δεν βρήκα τρόπο να περάσω τα χειριστήρια...μόνο πλήκτρα στο πληκτρολόγιο μπορούσα να ρυθμίσω....

Περίεργο,εμένα δεν μου είχε παρουσιάσει δυσκολίες στο σετάρισμα του joystick,απ' όσο θυμάμαι...

Ποια έκδοση έχεις ;
 
ευχαριστώ Μάνο,

ίσως το ψάξω και εγώ αργότερα...

τώρα έχω άλλα θέματα με το maximus arcade άρχισε να μου κάνει κάτι κουλά και δεν βρίσκω άκρη ....γκρρρρ
 
Plink είπε:
το έψαξα όσο δεν πάει Μάνο,κανονικά για να κάνεις remap τα πλήκτρα πρέπει να κάνεις edit το αντίστοιχο cfg αρχείο με ένα σωρό ακαταλαβίστικες ρυθμίσεις και τιμές..

υπάρχουν 2-3 εφαρμογές που υποτίθεται ότι στο κάνουν αυτόματα...

σε καμία δεν βρήκα τρόπο να περάσω τα χειριστήρια...μόνο πλήκτρα στο πληκτρολόγιο μπορούσα να ρυθμίσω....

Αν κανείς ξέρει κάναν τρόπο για να ρυθμίσω "αυτόματα" τα χειριστήρια θα το εκτιμήσω.
Ισως βολευτεις με μια πιο γενικη λυση joystick emulator. Προγραμματα που λαμβανουν input απο joystick και το αντιστοιχουν σε πατηματα πληκτρων. Πολυ δημοφιλη την προηγουμενη δεκαετια, πλεον τα εχει φαει το μαυρο σκοταδι καθως τελειοποιηθηκε η υποστηριξη joystick σχεδον παντου. Τα πιο πολλα δεν δουλευουν καν σε 2000/xp γιατι ειχαν ηδη εγκαταληφθει πριν επικρατησουν αυτα τα λειτουργικα.

Εδω θα βρεις το NTPAD που υποστηριζει xp (αλλα ισως υπαρχει προβλημα με το sp2)

http://www.ntpad.com.ar/index.php?page=downloadseng.php&lang=eng

Και εδω το joytokeys. Δεν ξερω πως συμπεριφερεται στα xp

http://www.zophar.net/joy/joytokey.html

Pooky(1) είπε:
Για PCE εξαιρετική επιλογή ο Magic Engine! Παίζει τα πάντα, και όταν λέμε τα πάντα, το εννοούμε.
Μια και αναφερθηκε ο magic engine, ας πουμε και ενα trivia γι αυτον.

Οσοι τον θυμαστε απο πολυ παλια ('97), ηταν παντα επι πληρωμη, με το demo διαθεσιμο οπως σημερα. Ενας απο τους πρωτους του πελατες που αγορασε τη full version ηταν ο Henry Rollins, απο Rollins Band (και Black Flag παλιοτερα)

Μεσα στο readme file τον συμπεριλαμβανε επωνυμα στο thanks section που αγορασε την πληρη εκδοση.

Οχι πολυ αργοτερα, εμφανιζεται στο internet η full εκδοση για κατεβασμα σε ολα τα τοτε γνωστα sites (απο τα οποια σημερα δεν πρεπει να υπαρχει ουτε ενα)

Μεσα υπαρχει αλλο ενα text file που το ειχε γραψει ο Rollins και λιγο πολυ εβριζε το συγγραφεα του magic engine ο οποιος πιστευε οτι κακως ζηταει λεφτα για τον emulator, και ως αντιδραση τον διερρευσε.

Δεν ξερω αν εξακριβωθηκε ποτε αν ηταν ο ιδιος ο Rollins που εκανε αυτην την κινηση η καποιος αλλος που απλως αποφασισε να κανει τετοια πλακα, παντως απο την επομενη εκδοση, οι ευχαριστιες προς το Rollins ελειπαν στο readme
 
Plink είπε:
Με ποιο τρόπο το είχες ρυθμίσει? Χρησιμοποίησες κάποιο GUI?Έχω την πιο πρόσφατη έκδοση, χθες την κατέβασα από τη σελίδα του.

manos426f είπε:
Xμμμ,ναι,μου είχε στείλει/φτιάξει κάτι ο Grip τότε,ένα frontend που μου δούλευε,το ZinC Fe...Πρέπει να έχω το .rar κρατημένο μάλιστα !!

Θα ο δω και θα σου πω αύριο !
Αν ακόμη τα χρειάζεστε,στείλτε μου ένα pm ή κάντε ένα reply εδώ να σας τα στείλω. ;)
 
Πίσω
Μπλουζα