[ΜΒ] Κρεμάλα

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Joined
16 Νοέ 2011
Μηνύματα
7.716
Αντιδράσεις
1.775
Εταιρεία: MB


Παιχνίδι: Κρεμάλα


Ark: http://retrodb.gr/ark/?q=node/884

Προβολή συνημμένου 42072Προβολή συνημμένου 42073Προβολή συνημμένου 42074

Το θυμαται κανεις αυτο? Η ΚΡΕΜΑΛΑ απο την ΜΒ.Επρεπε να βρεις την λεξη πριν φτασει ο τροχος στο τελευταιο παραθυρακι και κρεμαστεις!!! Το βρηκα στην αποθηκη του εξοχικου και ειπα να το ποσταρω και να ξυπνησω αναμνησεις... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόν, έχω την εντύπωση ότι το έπαιζα ένα καλοκαίρι με ένα παιδάκι στο κάμπινγκ που πηγαίναμε!

Το παιδάκι, δεν το θυμάμαι! Το κάμπινγκ, δεν το θυμάμαι! Χρονιά, δεν τη θυμάμαι (αν και νομίζω ότι ήταν το '87!), αλλά το παιχνίδι το θυμάμαι!

Ακόμα και τώρα θυμάμαι τι έξυπνο που ήταν, που κάποιος είχε πάρει ένα τόσο απλό παιχνίδι και το είχε φτιάξει τόσο όμορφο!

Πι. Ες: Καταραμένε τροχέ! :D
 
Οπως το ειπες...απλο και ομορφο!
 
Έχω μια άλλη κρεμάλα!Χωριζόταν σε 2 κομμάτια,με ένα χαρτόνι στη μέση,ώστε ο ένας να μην μπορεί να βλέπει τις λέξεις που έβαζε ο άλλος!Επίσης αυτό το χαρτόνι είχε και photos της κρεμάλας,και ένα ελατήριο,που μετακινούνταν,ανάλογα πόσα γράμματα δεν έβρισκε κάποιος!
 
Best...φωτο γρηγορα...χεχεχεχε... :)
 
Θα πρέπει να ήταν γύρω στο 1988-89, το αργότερο 1990 (τα είπα όλα, όταν δεν είσαι σίγουρος...) Την ίδια περίοδο είχε κυκλοφορήσει και το "Λεξόραμα" (Σκραμπλ) αλλά και το "Χρονόλεξο" με την θρυλική κλεψύδρα. Πραγματικά επιμορφωτικά και συνάμα διασκεδαστικά παιχνίδια.
 
thebest20 είπε:
Έχω μια άλλη κρεμάλα!Χωριζόταν σε 2 κομμάτια,με ένα χαρτόνι στη μέση,ώστε ο ένας να μην μπορεί να βλέπει τις λέξεις που έβαζε ο άλλος!Επίσης αυτό το χαρτόνι είχε και photos της κρεμάλας,και ένα ελατήριο,που μετακινούνταν,ανάλογα πόσα γράμματα δεν έβρισκε κάποιος!
Μήπως λες ένα που το χαρτόνι έμπαινε πάνω στο κουτί του παιχνιδιού; Αυτό το πλαστικό, νομίζω, το μετακινούσες σαν σύρτη. Δε θυμάμαι όμως αν έπαιζαν δύο παίκτες, αν δηλαδή έπρεπε και οι δύο παίκτες να βάλουν λέξη και όποιος έβρισκε γρήγορα τη λέξη του άλλου κέρδιζε. Ίσως να ήταν επιτραπέζιο της ΜΙΚΑ, αλλά δεν είμαι σίγουρους. Το θυμάμαι σχετικά αμυδρά.
 
Aν παιζει καμια φωτο απο αυτη την Κρεμαλα που περιγραφεται...θα βοηθουσε τις σκουριασμενες μνημες μας!!!!!! :)
 
Δυστυχώς δεν ήταν δικό μου το παιχνίδι. Το είχε μια οικογενειακή φίλη (μαζί με το Μυστήρια στο Πεκίνο στην πρώτη του έκδοση και το Πρωτάθλημα παιχνιδιών της MB), οπότε δεν παίζει κάποια φωτό από μένα.
 
Είχα αυτό το επιτραπέζιο! Είχε πάρα πολλά γράμματα για τις λέξεις και ήταν πολύ διασκεδαστικό να προσπαθείς να βρεις την κρυμμένη λέξη πριν ''κρεμαστείς''! Αναμνήσεις...!
 
nwntas είπε:
Μήπως λες ένα που το χαρτόνι έμπαινε πάνω στο κουτί του παιχνιδιού; Αυτό το πλαστικό, νομίζω, το μετακινούσες σαν σύρτη. Δε θυμάμαι όμως αν έπαιζαν δύο παίκτες, αν δηλαδή έπρεπε και οι δύο παίκτες να βάλουν λέξη και όποιος έβρισκε γρήγορα τη λέξη του άλλου κέρδιζε. Ίσως να ήταν επιτραπέζιο της ΜΙΚΑ, αλλά δεν είμαι σίγουρους. Το θυμάμαι σχετικά αμυδρά.
Ναι,το κοίταξα!Είναι της ΜΙΚΑ.Έπρεπε να το είχα βγάλει και photos γιατί κατέβηκα στο χωριό και το είδα εκεί!Πάντως ήταν διαλυμένο,σε σακούλα,χωρίς το κουτί του!
 
Το είχαν τα ξαδέρφια μου αυτό. Σε κάθε επίσκεψη τους παίζαμε αρκετά με την Κρεμάλα. Πολύ ωραίο παιχνίδι.
 
Η δική μου ΚΡΕΜΑΛΑ.

Απίστευτο λιώσιμο και τσακωμοί με τους υπόλοιπους...!!!

20140817_204013.jpg

20140817_204003.jpg

20140817_203909.jpg

20140817_203854.jpg

20140817_203826.jpg
 
ανακαλυψα το παιχνιδι αυτο μετα απο ανασκαφη στο υπογειο του σπιτιου και ομολογω πως μια συγκινηση την ειχα... :precry:

θυμαμαι με ποση χαρα απέκτησα αυτο το παιχνιδι (αν θυμαμαι καλα ηταν χριστουγεννιατικες διακοπες...)...πρεπει να ημουν στην Α' Δημοτικου, τοτε που αρχιζα να διαβαζω οποτε το παιχνιδι αυτο ηταν μια καλη ευκαιρια για εξασκηση στην αναγνωση και στην ορθογραφια...

πολλές φορες επαιζα και μονη μου με το παιχνιδι αυτο...

από τα καλυτερα εκπαιδευτικα παιχνιδια!!! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα