[ΜΙΚΑ] Κυνηγητό στο δάσος

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.955
Θυμαμαι ενα επιτραπεζιο που ειχαμε με την Ποκαχοντας,νομιζω οτι λεγοταν "κυνηγητο στο δασος".Υπηρχαν 4 χαρτονενια πιονια-φιγουρες (στηριζονταν σε 4μικρες πλαστικες βασεις διαφορετικου χρωματος) με 4 ηρωες του κινουμενου σχεδιου:η Ποκαχοντας,ο Τζον Σμιθ και δυο φιλους της ζωακια,φαινονται στις παρακατω φωτογραφιες που βρηκα στο ιντερνετ.Υπηρχε η βαση του παιχνιδιου φτιαγμενη απο χαρτονι που ειχε ζωγραφισμενο το δασος και το μονοπατι(ισως να υπηρχαν ζωγραφισμενοι και οι αριθμοι για να μη μπερδευομαστε) που επρεπε να ακολουθησουν οι φιγουρες/ηρωες.

Προβολή συνημμένου 85755Προβολή συνημμένου 85756Προβολή συνημμένου 85757

Το επιτραπεζιο παιζοταν κυριως με 4 παικτες,ο καθενας διαλεγε απο εναν ηρωα του κινουμενου σχεδιου(επειδη ημασταν μονο 2,εγω και η αδερφη μου,διαλεγαμε η καθεμια απο 2 ηρωες)και ο καθε παικτης χρησιμοποιουσε το ζαρι για να δει ποσο θα προχωρησει η φιγουρα/ηρωας του στο μονοπατι,δε θυμαμαι αν υπηρχαν παγιδες..Νικητης θα ηταν αυτος που θα πετυχαινε στην τελευταια ζαρια με ακριβεια τον αριθμο που επρεπε προκειμενου να φτασει σε ενα συγκεκριμενο σημειο

ξεχασα να γραψω οτι το επιτραπεζιο αυτο το αγορασαν οι γονεις μου τελη του 1995 για πρωτοχρονιατικο δωρο στην αδερφη μου
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ευχαριστω Kambia,ηταν διαφορετικο το επιτραπεζιο,πιο απλο με την εννοια οτι δεν ηταν τρισδιαστατο και το μονοπατι ηταν μεγαλυτερο σε συγκριση μ αυτο της φωτογραφιας.Μαλλον προκειται για πιο νεα εκδοση του επιτραπεζιου
 
δυστυχως Kambia ουτε αυτη ειναι,μπορει να ηταν της εταιριας ΜΙΚΑ το επιτραπεζιο αυτο.Δε θυμαμαι :(
 
βρηκα και αυτο το επιτραπεζιο: ο τιτλος ειναι σωστος και ειναι της εταιριας MIKA

5.JPG

1.JPG

2.JPG

3.JPG

4.JPG
 
Και εκει που νομιζεις οτι τα εχεις τα εχεις δει ολα απο την ΜΙΚΑ,ερχεται και "σκαει" ενα ακομα διαμαντακι! :)

Σε ευχαριστουμε για το ευρημα Κατερινακι!!! :flower:
 
Σε ευχαριστουμε για το επιτραπέζιο!!! :flower:
 
Πίσω
Μπλουζα