[ΜΙΚΑ] Λιμνούπολη & Το Μεγάλο διαμάντι

provato

RetroN00b
Joined
25 Αύγ 2010
Μηνύματα
17
Αντιδράσεις
2
Εταιρεία: ΜΙΚΑ


Παιχνίδι: Λιμνούπολη


Ark: http://retrodb.gr/ark/?q=node/990

Εταιρεία: ΜΙΚΑ


Παιχνίδι: Το Μεγάλο διαμάντι


Ark: http://retrodb.gr/ark/?q=node/1150




Θυμάται κανείς αυτό το επιτραπέζιο της ΜΙΚΑ?:

limnoupoli%20front.jpg


limnoupoliside.jpg


Ήταν ένα πολύ πρωτότυπο επιτραπέζιο με "διακόπτη" στο εσωτερικό του ταμπλώ για να αλλάζουν τα φανάρια από πράσινο σε κόκκινο και αντίστροφα.

Το ψάχνω εδώ και καιρό αλλά δεν βρίσκω κάτι στο ιντερνετ, ούτε κάποιο αντίστοιχο παιχνίδι στο boardgamegeek...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΠΠΠΩΩΩΩΩΩ ΡΕ ΦΙΛΕ!!

Το είχα όταν ήμουν 9-10 χρονών! Το έπαιζα με τον αδερφό μου!!

Πωπω αναμήσεις!!!!

Δε ξερω που βρίσκεται τώρα :(
 
Κάτι μου θυμίζει...κάτι μου θυμίζει...το κουτί παιχνιδιού...
 
Το είχε ένας φίλος μου και είχαμε παίξει, αμέτρητες φορές! Βέβαια τώρα δεν θυμάμαι ούτε κανόνες, ούτε τίποτα...
 
Αμααααν!!Το είχα κι εγώ αυτό...ούτε που θυμάμαι βέβαια πως παιζότανε..!!

Θα ψάξω στο πατάρι να δω αν το έχω ακόμα :)
 
Το παιχνίδι αυτό ήταν δώρο του πατέρα μου όταν ήμουν 10 χρονών. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι ένα καλοκαίρι το έπαιζα κάθε μέρα! Τόσο πολύ με είχε ενθουσιάσει!!! Δε νομίζω να το έχω ακόμη. Σε ευχαριστώ που το ανέβασες!
 
Είμαι στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσω ότι το έχω ακόμα και παίζουν τα παιδιά μου με αυτό ειναί λίγο ταλαιπωρημένο έχουν χάσει και κανά δύο αυτοκινητάκια αλλά δεν πειράζει το χάρηκα εγώ πριν από πολλά χρόνια τώρα το χαίρονται αυτά.Μακάρι να είχα κρατήσει και άλλα παιχνίδια της εποχής μου.

Εκτός αυτού είχε βγει και ένα επιτραπέζιο πάλι με τους ίδιους ήρωες αλλά από ότι θυμάμαι έψαχνες ένα διαμάντι.
 
amiga500fan είπε:
Εκτός αυτού είχε βγει και ένα επιτραπέζιο πάλι με τους ίδιους ήρωες αλλά από ότι θυμάμαι έψαχνες ένα διαμάντι.
Nαι,αυτό λεγόταν "Το χαμένο διαμάντι" και το είχε ένας ξαδερφός μου!Τη Λιμνούπολη δεν την ήξερα!Είχε χάρτινες φιγούρες?Αυτά που φαίνονται στη photo είναι σαν ζωγραφιές πάνω στο φόντο ή είναι τα πούλια?
 
Είναι τα πούλια φίλε μου αυτοκινητάκια και κούμπωνες τον ήρωα πανώ.Μου έχασαν τα παιδιά μου 2 αυτοκινητάκια τον Οκτώβριο και που να βρεις τώρα.Είχα και το χαμένο διαμάντι το έδωσα όμως σε ένα ανηψάκι μου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πω πω τι μου θυμίσατε παιδιά...είχα και την Λιμνούπολη αλλά και Το κυνήγι του χαμένου θησαυρού!!! :)
 
Οριστε και "Το Μεγαλο Διαμαντι"... :)

DSC02816.jpg

Οδηγιες

DSC02817.jpg

Περιεχομενο

DSC02819.jpg

Γενικη με ολα τα καλουδια... :)

DSC02820.jpg

Για μεταχειρισμενο μια χαρα ε?:wink:
 
Το θυμάμαι,το είχε ένας ξάδερφός μου!Οι φιγούρες απεικονίζονταν και από τις 2 πλευρές!
 
Σταυρο τι διαμαντι ειναι αυτο; προσφατα το απεκτησες;

ευχαριστουμε πολυ για τις φωτογραφιες!!!!!!!!!!
 
katerinak είπε:
Σταυρο τι διαμαντι ειναι αυτο; προσφατα το απεκτησες;ευχαριστουμε πολυ για τις φωτογραφιες!!!!!!!!!!
Οπως λεει και ο τιτλος του οντως "Μεγαλο Διαμαντι" Κατερινακι!!!!! :D

Σημερα το απεκτησα. :)
 
stayros είπε:
Οπως λεει και ο τιτλος του οντως "Μεγαλο Διαμαντι" Κατερινακι!!!!! :D Σημερα το απεκτησα. :)
με γεια Σταυρο!!!!!! φαινεται ολοκαινουριο, " του κουτιου" που λενε :)
 
Τώρα, αν σε προτείνω να έρθω να παίξουμε, θα ακουστεί πολύ καπώς?! :biglaugh:

Ξέρεις άραγε κανείς πότε κυκλοφόρησε περίπου?

(Σε θαυμάζω πού πας και τα ξετρυπώνεις ρε Σταύρε!....)
 
D@redevil είπε:
Τώρα, αν σε προτείνω να έρθω να παίξουμε, θα ακουστεί πολύ καπώς?! :biglaugh:
Ξέρεις άραγε κανείς πότε κυκλοφόρησε περίπου?
Εχεις ανοιχτη προσκληση για οποτε θελεις! :D :flower:

Κοιτα το παιχνιδι βασιζεται στους χαρακτηρες

του DuckTales το οποιο σαν σειρα βγηκε το 1987

και κρατησε μεχρι το 1990.Λογικα πρεπει

να ειναι κυκλοφοριας εκει κοντα το επιτραπεζιο.

Εκτος αν κανω λαθος και βγηκε μεταγενεστερα. :)
 
Εννοείται ότι ευχαριστώ απείρως για την πρόσκληση! :flower:

Το παιχνίδι δεν το θυμάμαι καθόλου και μπορώ να πω ότι μου άρεζαν και τα επιτραπέζια, και τα Ducktales! :)

Πολύ όμορφο απόκτημα!
 
Στην Ελλάδα πρέπει να βγήκε μετά το 1990,συγκεκριμένα ο ξάδερφός μου το είχε πάρει το 1993,όπου τότε το είχε δει πρώτη φορά.Από το 1993,και μετά,το έβλεπα σε πολλά σπίτια.
 
Α ρε Stavro βλέπω όλο "διαμάντια" χτυπάς ε? ;) Θυμάμαι που το είχε ένας φίλος μου αυτό, ατέλειωτες ώρες παιχνιδιού!!!!! Όσο κ αν φανεί παράξενο το πουλάν ακόμη το επιτραπέζιο αυτό.
 
Πίσω
Μπλουζα