[ΜΙΚΑ] Aeromonopoly

ernie

RetroN00b
Joined
31 Δεκ 2008
Μηνύματα
8
Αντιδράσεις
0
Θυμάται κανείς αυτό το παιχνίδι? Δεν το βρίσκω πουθενά!!

Μάλλον δεν πρέπει να έχει καμία σχέση με την monopoly. Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη. :bow:
 
To πιο απλο πραγμα μαλλον δεν το εκανες - googlισετο λιγο ;)

Εμενα στο πρωτο κιολας αποτελεσμα μου εβγαλε αυτα

aeromonopoly.jpg


Ενω μια μικρη αναφορα εχει γινει απο το φιλο Loner εδω

*EDIT με προλαβε ο φιλος Santosp :D
 
Σας ευχαριστώ και τους δύο αλλά δεν πρέπει να είναι αυτή.

Θυμάμαι αμυδρά κάτι χαρτονάκια σκληρά που είχαν τα ονόματα των εταιριών (olympic , lufthansa, κτλ ) και όσο για το παιχνίδι αν δεν κάνω λάθος ήταν στημένο σε διαφορετικό στυλ από της κλασσικής μονόπολης. Κυκλοφόρησε στην Ελλάδα περίπου πριν 20-25 χρόνια...

Στο google δεν μου έχει βγάλει κάτι σχετικό...

Αν κάποιος το είχε παλιά ίσως θα μπορούσε να ποστάρει εδώ
 
Πολύ όμορφο επιτραπέζιο.

Υπήρχαν ειδικές κάρτες με πτήσεις charter όπου πραγματοποιούσες ταχύτερα ταξίδια στο ταμπλό της πίστας, ενώ στις αεροπορικές εταιρείες είχε την Ολυμπιακή αεροπορία, την KLM και άλλες.

Τα πιόνια ήταν μικρά τρίγωνα αεροπλανάκια με ένα κάθετο σταθερό για να τα σηκώνεις.

Κάποιος φίλος το έχει ακόμη...
 
Μήπως υπάρχει καμιά photo?

Η αν θυμάται κανείς την εταιρία που το έβγαλε...
 
Δεν το θυμάμαι.Ήταν πολύ παλιό,πριν το 90?
 
Πριν το 90 πρέπει να ήταν...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι, το είχα και παίζαμε ώρες ατέλειωτες!

Καμία σχέση με την κλασσική Μονόπολη στην εμφάνιση.

Ήταν μέσα προς τέλη '80.
 
To παιχνιδι που ψαχνετε ειναι αυτο:

aeromonopoly.jpg

Ta ξαδερφια μου κι εγω το παιζαμε πριν περιπου 15-20 χρονια. Θα το 'θελα κι εγω πολι, αλλα δεν το βρισκω πουθενα. Ξερει κανεις που μπορω να βρω αυτο το επιτραπεζιο παιχνιδι;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
δεν το είχα δει ποτέ...
 
Επιτελους - το μυστηριο λυθηκε !! Να σαι καλα φιλε Xapa !

(μενει να βρουμε κανα διαθεσιμο κομματι να ξαναπαιξουμε)
 
Φίλε Xapa αυτό ακριβώς είναι το παιχνίδι. Παίζαμε ώρες ατελείωτες. Το είχα μικρός. Το ψάχνω εδώ και καιρό αλλά δεν μπορώ να το βρω. Πρόσφατα ένα μέλος του retromaniax το βρήκε σε ένα παλιό μαγαζί στην Δράμα..

Αν πέσει κάτι στην αντίληψή σου στείλε μου pm...
 
Xapa είπε:
To παιχνιδι που ψαχνετε ειναι αυτο:
{"data-align":"none","data-size":"large","data-attachmentid":1057261}

Ta ξαδερφια μου κι εγω το παιζαμε πριν περιπου 15-20 χρονια. Θα το 'θελα κι εγω πολι, αλλα δεν το βρισκω πουθενα. Ξερει κανεις που μπορω να βρω αυτο το επιτραπεζιο παιχνιδι;

Πριν καμια 20ρια χρονια το ειχε παρει δωρο η μανα μου στα ξαδελφια μου και παιζαμε που και που.

Το καλυτερο παιχνιδι ομως ηταν ενα παιχνιδι που εμοιαζε με την μονοπολη αλλα αντι για οδους ειχε κρατη που παραγουν πετρελαιο.

Αντι για δολαρια ειχε πετροδολαρια και αντι για σπιτια πετρελαιοπηγες.

Το θυμαται κανεις αυτο?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είχα και το Αερομονόπολη, και τη παιχνίδι αυτό με τις πετρελαιοπηγές, Πετροπηγή νομίζω το έλεγαν... Αν θυμάμαι καλά το κουτί του ήταν σκούρο καφέ...

Τη Αερομονόπολη μάλιστα το είχα εις διπλούν.. Το είχαν πάρει οι γονείς μου δώρο και μας το έφερε και η θεία μου δώρο η οποία δεν γνώριζε οτι το είχα :p - Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να το χάρισα σε μία ξαδέρφη μου.

Ηταν απο τα ποίο αγαπημένα μου επιτραπέζια..
 
Καταπληκτικο παιχνιδι υψηλης ποιοτητας.

Το εχω ακομη καπου σε μια ντουλαπα μαζι με μια μονοπολη του 1970.
 
παιδια πρεπει να το εχω αυτο και σε πολυ καλη κατασταση κιολας!!
 
Είναι αλήθεια ότι η ΜΙΚΑ (που είναι από τις αγαπημένες μου εταιρίες) έπαιρνε τα δικαιώματα από ξένα παιχνίδια και εβγαζε στην αγορά τελείως εξελληνισμένες εκδόσεις κατασκευασμένες από την αρχή - σε αντίθεση με άλλες εταιρίες όπως η ravensburger ή η el greco που έκαναν απλές μεταφράσεις.

Σύντομα θα ανοίξω thread και με άλλα παιχνίδια ΜΙΚΑ.

Θα ήταν πολύ ωραίο να υπήρχε μια βάση δεδομένων με τα παιχνίδια αυτής της εταιρίας από εκείνη την εποχή :)
 
Πίσω
Μπλουζα