ΜΙΝΙΟΝ και άλλα ρετρό πολυκαταστήματα

Από την ιστορική εξέλιξη των γεγονότων με τους εμπρησμούς των μεγάλων πολυκαταστημάτων της εποχής προκύπτει ότι τελικά έγιναν βάσει κάποιων σκοτεινών όπως πάντα σχεδίων που είχαν στόχο να αφελληνίσουν την ελληνική αγορά από πολυκαταστήματα ελληνικών συμφερόντων.

Η χριστουγεννιατικη βιτρινα του Μινιον ηταν το θεμα συζητησεως μας ''τι θα εχει φετος αραγε; περασες ειδες; θυμασαι την περσινη;'' κλπ. Το ποιες οργανωσεις,ποιου χωρου το εκαναν αλλα και γιατι το ξερουμε, το παραδοξο ειναι πως μολις αρχισαν να ερχονται πολυεθνικες και να ανοιγουν πολυκαταστηματα ξαφνικα επεσε ''τουμπεκι ψιλοκομμε'' και ξεχαστηκαν τα περι ''χτυπηματος στον καπιταλισμο'', περιεργο ε;
Μινιον,Καλουδατος,Ατενε,,Δραγωνας,Ηλεκτρονικη Αθηνων,Καπα Μαρουσης,Χυτηρογλου,Κατραντζος,Αφοι Λαμπροπουλοι,Ακρον Ιλιον Κρυσταλ,Σεβαστακης,Ραδιο Αθηναι τα εχω γυρισει ολα σαν παιδακι και ακομη εχουμε μερικα αντικειμενα απο αυτα τα μαγαζια στο σπιτι στο χωριο.
 
Ποδιά σίγουρα φόρεσα γιατί τις πρόλαβα. Απλά δεν θυμάμαι και δεν θα θυμάται και η μητέρα μου, αν ήταν από το Μινιόν.
Τσεκλένης έτσι λεγότανε ο σχεδιαστής της σχολικής ποδιάς.
 
Έχω κρατήσει τις φωτογραφίες από το νηπιαγωγείο (5ο Ζωγράφου) και το Δημοτικό (6ο Ζωγράφου). Σίγουρα στο νηπιαγωγείο και στην Α' και Β' Δημοτικού φόραγα ποδιά. Πρόλαβα και το πολυτονικό σύστημα. Θα δω τις φωτογραφίες γιατί δεν θυμάμαι πότε οι ποδιές καταργήθηκαν. Οι ποδιές ήταν πάντως πρακτικές γιατί λερώνονταν αυτές και όχι το μπλουζάκι, πουλόβερ ή οτιδήποτε άλλο φορούσαμε από κάτω και το πιο βασικό δεν φαινόταν τι φορούσε ο κάθε μαθητής (ιδιώς για τις μαθήτριες που είχαν και ποδιά-φούστα).
 
  • Like
Reactions: PT8
Εμείς ψωνίζαμε από το πρατήριο του Τσεκλένη που ήταν τότε στο Περιστέρι. Δεν θα ξεχάσω ρε παιδιά τη μυρωδιά της ποπλίνας. Τι ωραία που ήταν... παίζει να ήμουν το μόνο παιδί που του άρεσε η ποδιά.
 
Έχω κρατήσει τις φωτογραφίες από το νηπιαγωγείο (5ο Ζωγράφου) και το Δημοτικό (6ο Ζωγράφου). Σίγουρα στο νηπιαγωγείο και στην Α' και Β' Δημοτικού φόραγα ποδιά. Πρόλαβα και το πολυτονικό σύστημα.

Εγώ που όχι απλώς πρόλαβα το πολυτονικό αλλά έζησα μόνο αυτό ακόμη και στο πολυτεχνείο γιατί δεν φόρεσα ποτέ ποδίτσα?
 
Εγώ που όχι απλώς πρόλαβα το πολυτονικό αλλά έζησα μόνο αυτό ακόμη και στο πολυτεχνείο γιατί δεν φόρεσα ποτέ ποδίτσα?
Δεν μπορεί, νομίζω ότι ήταν υποχρεωτικό και για αγόρια και υπήρχε αρρένων και θηλέων, σωστά;
 
Εγώ που όχι απλώς πρόλαβα το πολυτονικό αλλά έζησα μόνο αυτό ακόμη και στο πολυτεχνείο γιατί δεν φόρεσα ποτέ ποδίτσα?
Ούτε με πασόκ δεν γινόντουσαν αυτά :icon_lol:

Ετερόκλητα πράγματα, Ελέφαντας χωρίς ποδιά πριν το '82 μόνο βύσμα εσωτερικός σε κολέγιο μπορώ να φανταστώ :fafoutis:
 
Ούτε με πασόκ δεν γινόντουσαν αυτά :icon_lol:

Ετερόκλητα πράγματα, Ελέφαντας χωρίς ποδιά πριν το '82 μόνο βύσμα εσωτερικός σε κολέγιο μπορώ να φανταστώ :fafoutis:
Τα λες μια χαρά, τι μέσο είχες ελέφαντας; Κοντό παντελόνι δεν φόραγαν τα αγόρια;
 
Κοντό ή μακρύ, αδιάφορο. Αρκεί βέβαια να μην ήταν τζην, διότι δεν ήμασταν μπητλς και χίππηδες. Και πήγα σε κανονικά δημόσια σχολεία της επαρχίας. Από την Τρίτη Δημοτικού μάλιστα ήμουνα σε μια πολύ συντηρητική μικρή πόλη και τα σχολεία ήταν πολύ αυστηρά. Ίσως αυτό εξηγεί το ότι τα αγόρια δεν φορούσαν ποδιά, διότι τα αγόρια ήταν αγόρια και τα κορίτσια ήταν κορίτσια και η ποδιά ήταν κοριτσίστικο ρούχο.

Και τα τρία δημοτικά της πόλης ήταν μικτά, όπως και το μοναδικό 6τάξιο γυμνάσιο. Σε μέρη με ένα Γυμνάσιο πώς θα μπορούσε να ήταν αλλιώς? Στην Άρτα το 2ο δημοτικό στο οποίο πήγα 1η και 2α ήταν μικτό. Φαντάζομαι τα Γυμνάσια ήταν χωριστά. Αλλά ούτε Άρτα ούτε στην επόμενη πόλη (*) φόρεσα ποδιά.

(*) Της οποίας δεν αναφέρω το όνομα γιατί έχω πολύ αρνητικές αναμνήσεις στις οποίες έχω συχνά αναφερθεί και δεν θέλω να προσβάλω τυχόν ρετρομέλη από εκεί. Ενώ η Άρτα είναι αγαπημένη πόλη.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κοντό ή μακρύ, αδιάφορο. Αρκεί βέβαια να μην ήταν τζην, διότι δεν ήμασταν μπητλς και χίππηδες. Και πήγα σε κανονικά δημόσια σχολεία της επαρχίας. Από την Τρίτη Δημοτικού μάλιστα ήμουνα σε μια πολύ συντηρητική μικρή πόλη και τα σχολεία ήταν πολύ αυστηρά. Ίσως αυτό εξηγεί το ότι τα αγόρια δεν φορούσαν ποδιά, διότι τα αγόρια ήταν αγόρια και τα κορίτσια ήταν κορίτσια και η ποδιά ήταν κοριτσίστικο ρούχο.

Και τα τρία δημοτικά της πόλης ήταν μικτά, όπως και το μοναδικό 6τάξιο γυμνάσιο. Σε μέρη με ένα Γυμνάσιο πώς θα μπορούσε να ήταν αλλιώς? Στην Άρτα το 2ο δημοτικό στο οποίο πήγα 1η και 2α ήταν μικτό. Φαντάζομαι τα Γυμνάσια ήταν χωριστά. Αλλά ούτε Άρτα ούτε στην επόμενη πόλη (*) φόρεσα ποδιά.

(*) Της οποίας δεν αναφέρω το όνομα γιατί έχω πολύ αρνητικές αναμνήσεις στις οποίες έχω συχνά αναφερθεί και δεν θέλω να προσβάλω τυχόν ρετρομέλη από εκεί. Ενώ η Άρτα είναι αγαπημένη πόλη.
Την Καλαμάτα εννοείς προφανώς
 
Κοντό ή μακρύ, αδιάφορο. Αρκεί βέβαια να μην ήταν τζην, διότι δεν ήμασταν μπητλς και χίππηδες. Και πήγα σε κανονικά δημόσια σχολεία της επαρχίας. Από την Τρίτη Δημοτικού μάλιστα ήμουνα σε μια πολύ συντηρητική μικρή πόλη και τα σχολεία ήταν πολύ αυστηρά. Ίσως αυτό εξηγεί το ότι τα αγόρια δεν φορούσαν ποδιά, διότι τα αγόρια ήταν αγόρια και τα κορίτσια ήταν κορίτσια και η ποδιά ήταν κοριτσίστικο ρούχο.

Και τα τρία δημοτικά της πόλης ήταν μικτά, όπως και το μοναδικό 6τάξιο γυμνάσιο. Σε μέρη με ένα Γυμνάσιο πώς θα μπορούσε να ήταν αλλιώς? Στην Άρτα το 2ο δημοτικό στο οποίο πήγα 1η και 2α ήταν μικτό. Φαντάζομαι τα Γυμνάσια ήταν χωριστά. Αλλά ούτε Άρτα ούτε στην επόμενη πόλη (*) φόρεσα ποδιά.

(*) Της οποίας δεν αναφέρω το όνομα γιατί έχω πολύ αρνητικές αναμνήσεις στις οποίες έχω συχνά αναφερθεί και δεν θέλω να προσβάλω τυχόν ρετρομέλη από εκεί. Ενώ η Άρτα είναι αγαπημένη πόλη.
FB_IMG_1662539370923.jpg
Nα γυρίσεις στην Άρτα να ξαναβρείς συμμαθητές σου
 
Εγώ που όχι απλώς πρόλαβα το πολυτονικό αλλά έζησα μόνο αυτό ακόμη και στο πολυτεχνείο γιατί δεν φόρεσα ποτέ ποδίτσα?
Eγω προλαβα και την υπογεγραμμενη στην δοτικη. Στο Νηπιαγωγειο ( ιδιοτικο )ολοι φορουσαμε ποδιες, τα αγορια μπλε τα κοριτσια ροζ. Και μαληστα ειχαμε το λιγοτερο απο 2 γιατι δευτερη μερα δεν φοριοταν, απο τις νερομπογιες κτλ.
Δημοτικο και γυμνασιο μονο τα κοριτσια ποδιες. Καποιες καθηγητριες συνηθως οι ασχημες φωναζαν για το μακρος της ποδιας, αλλα επιδις η Ελληνις δεν παιζεται οσον αφορα το ντυσιμο η ποδια επαιζε απο μιντι σε μινι με την βοηθεια ζωνης. Τζην και μαληστα γρανγκλερ οπως τολεγε η μανα μου φορεσα απο το δημοτικο. Νταξ μεχρι τεταρτη βαζαμε και κοντο, αλλα πεμπτη εκτη μακρυ. ( εννοειται με γυρισμενοι πατζακι) Οταν μια φορα την εβδομαδα ειμασταν απογευματινοι, σχεδον ολοι φορμα γυμναστικης και ελβιελα γιατι ο δασκαλος μας αφηνε κανα διωρο για μπαλα στο προαυλιο. Παιζαμε Πεμπτη με Εκτη και απο φανατιλα τυφλα ναχουν οι οπαδοι των αιωνιων. Παντα επεφτε και λιγο ξυλο, μας τιμωρουσαν οι δασκαλοι, αλλα στον επομενο αγωνα παλι τα ιδια. Και παντα ευτεγαν οι εκτηδες ρε παιδι μου, οι πεμπτηδες πιο μαζεμενα παιδια
 
Ούτε με πασόκ δεν γινόντουσαν αυτά
ΠΑΣΟΚ. Ωραια χρονια, λεγαμε τα καλαντα παραμονη χριστουγεννων και το μεσημερι νασου με μια Voodoo 3 στο πισι. Αντε σημερα να παρεις 3070 με καλαντα. Ρε πως αλλαζουν οι καιροι
 
Δεν μπορεί, νομίζω ότι ήταν υποχρεωτικό και για αγόρια και υπήρχε αρρένων και θηλέων, σωστά;

Ηταν στα μερη μας,φοραγαμε στο νηπιο αλλα και στις πρωτες ταξεις του Δημοτικου (αλλο χρωμα οι μεν απο τις δε), σιγουρα μπλε με ασπρο γιακαδακι τα κοριτσια. Οι ταξεις ηταν φυσικα μικτες (το ''θεσεις ανδρων-θεσεις γυναικων" υπηρχε μονο στην εκκλησια) και φυσικα το WC ηταν αυστηρα διαφορετικο.
Ποδιες ''επωνυμες'' πχ Τσεκλενης δεν φοραγε κανενα παιδι,ολοι ειχαμε τις ιδιες (εμφανιση-ποιοτητα) και μονο στις αθλητικες φορμες μετα στο Γυμνασιο φαινοτνα ποια παιδια ειχαν φραγκατους γονεις.
 
Την Καλαμάτα εννοείς προφανώς
Η Καλαμάτα είναι μεγάλη πόλη, έχει πολλά γυμνασιολύκεια. Η ανώνυμη πόλη είχε 1 και μονάκριβο. Καλά, έχω γράψει τόσα κατά καιρούς που εύκολα μαντεύεται, αλλά πού να κάθεται να τα μαζεύει κανείς όλα, τόσα χρόνια σε τόσα θέματα.
 
Ένα χρόνο μετά την καταστροφική πυρκαγιά.
 
Πίσω
Μπλουζα