ΜΙΝΙΟΝ και άλλα ρετρό πολυκαταστήματα

Έχει δρόμο ακόμα, είναι πολύ δύσκολη η περισυλλογή πληροφοριών από παλιούς καταστηματάρχες. Αργότερα μάλλον θα χρειαστώ και τη βοήθειά σας (όχι οικονομική!).

@panp ευχαριστώ! Ναι, εγώ θέλω να ασχοληθώ με το branded παιχνίδι από δεκαετία 70 και μετά, μέχρι τα τέλη 90 που τα παιχνίδια αποτελούνταν αποκλειστικά από εισαγωγές.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
dr_slump είπε:
Το γνωρίζω από πρώτο χέρι ...συγγράφω βιβλίο για την ιστορία των Ελληνικών παιχνιδιών! ;)
Τι καταπληκτική ιδέα! Με το καλό εύχομαι να καταφέρεις να το ολοκληρώσεις! ;)
 
Ευχαριστώ πολύ... έχω πάντως πολύ δρόμο ακόμα. Για 2015 με βλέπω να το ολοκληρώνω (πάντως θέλω να έχω ήδη κανονίσει με εκδοτικές ώστε να κυκλοφορήσει αμέσως μόλις ολοκληρωθεί).
 
εγω παλι θυμαμαι ενα καταστημα στην Ερμου(με παιδικα ρουχα και παιχνιδια)που ειχε ενα δεντρο που κατι του κανες και μιλαγε και κουνουσε τα κλαδια του!

Τωρα εννοειτε δεν υπαρχει
 
Γειά σας παιδιά!

Ψάχνοντας υλικό γιά τό ΜΙΝΙΟΝ (βρίσκω ελάχιστα πράγματα) βρέθηκα καί στή σελίδα σας.

Κατʼ αρχήν, νά συστηθώ: Είμαι αυτός πού δημιουργούσε τά θεάματα τών Χριστουγέννων καί τού Πάσχα, στόν όγδοο όροφο τού ΜΙΝΙΟΝ, τή Χιονάτη, τό Lion King, τήν Ποκαχόντας, τήν Παναγία Τών Παρισίων, τή Μπάρμπι, τόν Donkey Kong κλπ, καθώς καί τή μεγάλη βιτρίνα τής Πατησίων μέ τή Φάτνη, όλα αυτά πού σάς μάγευαν όταν είσαστε πιτσιρίκια.

Παρέλαβα τή σκυτάλη από τόν προηγούμενο κατασκευαστή τό 1983 (ήμουν τότε 28 χρονών) καί συνέχισα μέχρι πού έκλεισε τό κατάστημα, τό 1996-97. Χάρηκα διαβάζοντας τίς αναμνήσεις σας, θυμήθηκα κι εγώ τίς δικές μου περιπέτειες, τίς ατέλειωτες διαπραγματεύσεις μέ τούς εκάστοτε ιδιοκτήτες, τίς ασφυκτικές προθεσμίες γιά τήν έγκαιρη παράδοση, τά ξενύχτια, αλλά καί τή χαρά όταν όλα ήταν έτοιμα καί ο κόσμος περίμενε στίς σκάλες τριών ορόφων υπομονετικά γιά νά μπεί στό θέαμα, καθώς καί τή λάμψη στά πρόσωπα τών παιδιών όταν αντίκρυζαν μπροστά τους ζωντανούς τούς ήρωές τους.

Θά ʽθελα νά δώ τίς φωτογραφίες σας από τό χώρο τού θεάματος, καθώς καί ό,τι άλλο σχετικό υλικό έχετε (εγώ έχω εκατοντάδες από τότε, αλλά είναι όλες σέ slides, κι ακόμα δέν τίς έχω σκανάρει).

Είμαι στή διάθεσή σας γιά όποια απορία έχετε, γιά νά ξαναζήσουμε μαζί εκείνη τήν εποχή, πού μού έχει αφήσει υπέροχες αναμνήσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
giorlamb καλως ορισες στο φορουμ μας!

Χαιρομαστε πραγματικα που εχουμε τον δημιουργο μιας πλειαδας θεαματων που ευχαριστουσαν τα παιδικα ματια μας και μας χαροποιουσαν βαθια!

Σιγουρα τα μελη θα εχουν ενα σωρο ερωτησεις να κανουν !

Καλη συνεχεια και καλη παραμονη! :)
 
@ giorlamb

Σε καλωσορίζω και εγώ στην παρέα μας και σ' ευχαριστώ προκαταβολικά για την καλή σου διάθεση να μοιραστείς όλα όσα έζησες "τη μαγική αυτή εποχή". Είμαι σίγουρη ότι - εφόσον συνεχίζεις την ίδια δουλειά - η "αντίθεση" του τότε με το τώρα θα είναι τουλάχιστον χαοτική. Δεν ξέρω πόσα παιδικά μάτια αντικρίζουν με δέος πια τις βιτρίνες με τα παιχνίδια ή γοητεύονται από τα δρώμενα των πολυκαταστημάτων σήμερα ... όμως το Μινιόν ήταν και έχει μείνει στην καρδιά μας ο σύντροφος των παιδικών μας χρόνων.
 
caprice είπε:
@ giorlamb

Σε καλωσορίζω και εγώ στην παρέα μας και σ' ευχαριστώ προκαταβολικά για την καλή σου διάθεση να μοιραστείς όλα όσα έζησες "τη μαγική αυτή εποχή". Είμαι σίγουρη ότι - εφόσον συνεχίζεις την ίδια δουλειά - η "αντίθεση" του τότε με το τώρα θα είναι τουλάχιστον χαοτική. Δεν ξέρω πόσα παιδικά μάτια αντικρίζουν με δέος πια τις βιτρίνες με τα παιχνίδια ή γοητεύονται από τα δρώμενα των πολυκαταστημάτων σήμερα ... όμως το Μινιόν ήταν και έχει μείνει στην καρδιά μας ο σύντροφος των παιδικών μας χρόνων.
caprice, η δουλειά μου είναι ζωγράφος. Τέλειωσα τή Σχολή Καλών Τεχνών τό 1981, τότε πού δίδασκαν εκεί ο Τέτσης, ο Μόραλης, ο Μαυροΐδης, ο Μυταράς (γιά ν' αναφέρω τούς πιό γνωστούς). Παράλληλα μέ τό ΜΙΝΙΟΝ, έκανα αντίστοιχα θεάματα καί γιά τό ΛΑΜΠΡΟΠΟΥΛΟ, τόν ΚΛΑΟΥΔΑΤΟ, τό Δήμο Αθηναίων, κλπ, συνήθως σέ συνεργασία μέ τή Disney. Τότε όλοι αυτοί είχαν στό νού τους νά προσφέρουν κάτι στά παιδιά καί διέθεταν ένα μέρος τών κερδών τους γι αυτό. Τώρα δέν έχουν τέτοια προοπτική. Δέν ξέρω άν είναι θέμα αλλαγής νοοτροπίας, πάντως ιδιαίτερα ο Γεωργακάς, ο ιδρυτής τού ΜΙΝΙΟΝ, πού τόν γνώρισα, ήταν άλλος άνθρωπος. Ίσως επειδή ήταν αυτοδημιούργητος, ίσως επειδή σπούδαζε μέχρι τά τελευταία του (τό τελευταίο πτυχίο τό απέκτησε στά 83 του, λίγο πρίν πεθάνει), πάντως είχε κάτι διαφορετικό από τούς επιχειρηματίες πού κυνηγούν μόνο τό χρήμα. Τά σημερινά παιδιά, δυστυχώς, δέν θά 'χουν τέτοιες αναμνήσεις.
 
Η αλλαγή νοοτροπίας (πολύ κομψά το έθεσες η αλήθεια είναι) και η μετάβαση στην εποχή της "μη αθωότητας" έχουν κλέψει πολλά από τα σημερινά παιδιά. Το παρατηρώ και στα δικά μου παιδιά .... που με το ζόρι προσπαθώ να μην μεγαλώσουν πριν την ώρα τους. Χαρακτηριστικό παράδειγμα: "Αφού σου λέω δεν υπάρχει ο Αι Βασίλης" (ο μεγάλος στον μικρό) "Όχι υπάρχει", "Δεν υπάρχει, ήρθε στο σχολείο μας και τον είδαμε όλοι που φορούσε αθλητικά παπούτσια και τα γένια του δεν ήταν αληθινά".

Είσαι τυχερός άνθρωπος που τα έζησες όοοοοολα από μέσα .... αλλά αυτό το ξέρεις ήδη :) .
 
Stanfromgreece είπε:
Ρε παιδιά... τί λέει η διαφήμιση πιο πάνω;;; Διαβάζω καλά;;; 40 όροφοι;;; Μάλλον τυπογραφικό λάθος θα είναι!Όχι, δέν είναι τυπογραφικό λάθος. Τό τετράγωνο όπου ήταν τό ΜΙΝΙΟΝ αποτελούνταν από πέντε οκταόρωφες πολυκατοικίες ενωμένες, γι αυτό καί όταν ανέβαινες από όροφο σέ όροφο μέ τίς περιφερειακές σκάλες (όχι τίς κυλιόμενες) τά σκαλοπάτια ήταν 10-12.
 
Stanfromgreece είπε:
Ρε παιδιά... τί λέει η διαφήμιση πιο πάνω;;; Διαβάζω καλά;;; 40 όροφοι;;; Μάλλον τυπογραφικό λάθος θα είναι!
Όχι, δέν είναι τυπογραφικό λάθος. Τό τετράγωνο όπου ήταν τό ΜΙΝΙΟΝ αποτελούνταν από πέντε δεκαόροφες πολυκατοικίες ενωμένες, γι αυτό καί όταν ανέβαινες από όροφο σέ όροφο μέ τίς περιφερειακές σκάλες (όχι τίς κυλιόμενες) τά σκαλοπάτια ήταν 10-12.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
giorlamb είπε:
Γειά σας παιδιά!
Ψάχνοντας υλικό γιά τό ΜΙΝΙΟΝ (βρίσκω ελάχιστα πράγματα) βρέθηκα καί στή σελίδα σας.

Κατʼ αρχήν, νά συστηθώ: Είμαι αυτός πού δημιουργούσε τά θεάματα τών Χριστουγέννων καί τού Πάσχα, στόν όγδοο όροφο τού ΜΙΝΙΟΝ, τή Χιονάτη, τό Lion King, τήν Ποκαχόντας, τήν Παναγία Τών Παρισίων, τή Μπάρμπι, τόν Donkey Kong κλπ, καθώς καί τή μεγάλη βιτρίνα τής Πατησίων μέ τή Φάτνη, όλα αυτά πού σάς μάγευαν όταν είσαστε πιτσιρίκια.

Παρέλαβα τή σκυτάλη από τόν προηγούμενο κατασκευαστή τό 1983 (ήμουν τότε 28 χρονών) καί συνέχισα μέχρι πού έκλεισε τό κατάστημα, τό 1996-97. Χάρηκα διαβάζοντας τίς αναμνήσεις σας, θυμήθηκα κι εγώ τίς δικές μου περιπέτειες, τίς ατέλειωτες διαπραγματεύσεις μέ τούς εκάστοτε ιδιοκτήτες, τίς ασφυκτικές προθεσμίες γιά τήν έγκαιρη παράδοση, τά ξενύχτια, αλλά καί τή χαρά όταν όλα ήταν έτοιμα καί ο κόσμος περίμενε στίς σκάλες τριών ορόφων υπομονετικά γιά νά μπεί στό θέαμα, καθώς καί τή λάμψη στά πρόσωπα τών παιδιών όταν αντίκρυζαν μπροστά τους ζωντανούς τούς ήρωές τους.

Θά ʽθελα νά δώ τίς φωτογραφίες σας από τό χώρο τού θεάματος, καθώς καί ό,τι άλλο σχετικό υλικό έχετε (εγώ έχω εκατοντάδες από τότε, αλλά είναι όλες σέ slides, κι ακόμα δέν τίς έχω σκανάρει).

Είμαι στή διάθεσή σας γιά όποια απορία έχετε, γιά νά ξαναζήσουμε μαζί εκείνη τήν εποχή, πού μού έχει αφήσει υπέροχες αναμνήσεις.
Καλως ηρθατε!

Θα ειναι θησαυρος αναμνησεων αν καταφερετε να ψηφιοποιησετε τα slides σας!
 
ΑΙΣΧΟΣ!!!!!

Εδώ και κάμποσα χρόνια διάβαζα ότι γίνονταν προσπάθειες επαναλειτουργίας του ΜΙΝΙΟΝ μέσα στο 2011 αρχικά και αργότερα μέχρι το τέλος του 2012 (κι είχε ο Θεός...). Αν και άλλαζε η χρονιά που προέβλεπαν, φαινόταν σίγουρο ότι υπήρχε βούληση κάποια στιγμή να ξαναλειτουργήσει.

Ακόμη και στη wikipedia το έγραφε...

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE%B9%CE%BD%CE%B9%CF%8C%CE%BD_%28%CE%BA%CE% B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%B1%29

Τελικά, το ΜΙΝΙΟΝ δε θα ξανανοίξει ΠΟΤΕ!

Στη θέση του θα μεταφερθεί το υπουργείο περιβάλλοντος.

http://www.iefimerida.gr/news/60868/%CF%84%CE%BF-%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CE%B9%CF%8C%CE%BD-%CE%BE%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%AF%CE%B3%C E%B5%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B3%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%B5%CE%AF%C E%BF


http://www.youtube.com/watch?v=95DbadHrBUc
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
theforce είπε:
ΑΙΣΧΟΣ!!!!!Εδώ και κάμποσα χρόνια διάβαζα ότι γίνονταν προσπάθειες επαναλειτουργίας του ΜΙΝΙΟΝ μέσα στο 2011 αρχικά και αργότερα μέχρι το τέλος του 2012 (κι είχε ο Θεός...). Αν και άλλαζε η χρονιά που προέβλεπαν, φαινόταν σίγουρο ότι υπήρχε βούληση κάποια στιγμή να ξαναλειτουργήσει.

Ακόμη και στη wikipedia το έγραφε...

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE%B9%CE%BD%CE%B9%CF%8C%CE%BD_%28%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%B1%29

Τελικά, το ΜΙΝΙΟΝ δε θα ξανανοίξει ΠΟΤΕ!

Στη θέση του θα μεταφερθεί το υπουργείο περιβάλλοντος.

http://www.iefimerida.gr/news/60868/%CF%84%CE%BF-%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CE%B9%CF%8C%CE%BD-%CE%BE%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%AF%CE%B3%CE%B5%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B3%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CE%BF
Με τη λογική αν το πάρεις, θα διαπιστώσεις ότι αυτό το μεγαλόπνοο σχέδιο, δεν επρόκειτο να υλοποιηθεί για διάφορους, εμφανείς ή μη, λόγους. Προσωπικά, παρόλο που το ΜΙΝΙΟΝ είναι μια ευχάριστη παιδική/νηπιακή ανάμνηση και παρόλο που θεώρησα γλυκιά την είδηση επαναδημιουργίας του καταστήματος, πάντοτε αμφέβαλλα για αυτήν. Από το 2008 η κρίση έχει πλήξει ανεπανόρθωτα τα μαγαζιά της Πατησίων (μένω εδώ και βλέπω), το ένα κλείνει πίσω από το άλλο, επιχειρήσεις πτωχεύουν και όλα τα συναφή,1. πώς θα βρίσκονταν χρήματα να φτιαχτεί το ΜΙΝΙΟΝ ως είχε , 2. και θα το επέτρεπαν άραγε οι τριγύρω έμποροι;

Θεωρώ την κίνηση να μεταφερθεί το Υπουργείο εκεί, καλή επιλογή, ειδικά από το να μένει αχρησιμοποίητο τέτοιο οίκημα. Στα πλαίσια της ανάπλασης πόλεως Rethink Athens και όχι μόνο, θα δοθεί ξανά πνοή στην κατακαημένη Πατησίων και τα μαγαζιά της περιοχής θα ανασάσουν. Επίσης, ευτυχώς που προκειται για το "ανώδυνο" Υπουργείο περιβάλλοντος από άποψη απεργιών, γιατί αν έσκαγε τίποτε πιο "juicy" θα βγάζανε φτερά οι οδηγοί για να περνούν κάθε μέρα.
 
Πάντως, το κατάστημα Κατράντζος ήταν τόσο παλιό, ώστε το βλέπουμε και σε ταινία με το Βέγγο ("Ο καταφερτζής"). Το 1981 υπέστη καταστροφές από πυρκαγιά.

katrantzos sport athens katafertzis.jpg
 
δυστυχως τωρα και να ξαναβγαινε στην αθηνα πλεον εχουμε 3 mall που τοτε δεν υπηρχαν οποτε θα ειχε να τα ανταγωνιστει
 
Γιατί, τα mall θεωρείς ότι θα επιζήσουν; Τα περισσότερα (εκτός αυτού στο Μαρούσι) στέκονται πλέον μόνο λόγω του δωρεάν parking (ΜcArthur) ή του φτηνού parking (Athens Heart) και επειδή μεγάλο μέρος τους το νοικιάζουν οι ίδιες και οι ίδιες αλυσίδες (οι οποίες όμως σιγά-σιγά κλυδωνίζονται...)

Το ΜΙΝΙΟΝ ήταν ένα "τίμιο" κατάστημα, εντελώς διαφορετικής λογικής, η οποία διατηρείται και σήμερα σε ελάχιστα αντίστοιχου τύπου (Ηοndos Center πλ.Αμερικής, Notos Galleries πλ. Κοτζιά, Δαναός στη Μεσογείων).
 
τρομερες φωτογραφιες απο ομορφες εποχες. :D
 
Πίσω
Μπλουζα