Μάρκες - φίρμες που δεν υπάρχουν πια?

tolis είπε:
H UCAR (Union CARbide), αν υπαρχει αλλαξε ονομα μετα το τρομερο ατυχημα σε μοναδα της στο Μποπαλ της Ινδιας το 84
H εταιρία υπάρχει και παραυπάρχει και μάλιστα με το ίδιο όνομα. Απλώς ανήκει πλέον στην DOW σαν θυγατρική, αλλά ακόμα και αυτή η αγοραπωλησία έγινε 17 χρόνια μετά το Μποπάλ και δεν είχε καμμία σχέση με αυτό.

Μια και αναφέρθηκαν όμως οι μπαταρίες UCAR και BEREC στο thread και αναρωτιέστε για την τύχη τους, ο σημερινός τους διάδοχος είναι οι γνωστές Energizer.

In 1986, Union Carbide sold its Battery Products Division to Ralston Purina for US$1.4 billion. At that time, the Eveready and Energizer batteries held 52 percent market share. The company under Ralston lost market share to rival Duracell. In 1992, it bought the British Ever Ready battery company B.E.R.E.C. from Hanson Trust, the manufacturer of Gold Seal and Silver Seal batteries.
http://en.wikipedia.org/wiki/Energizer
 
Το ήξερα ότι με την αναφορά μου στις "BEREC" θα "ηλέκτριζα" για τα καλά το παρών thread!!!!!!
 
παιδιά, νομίζω πως και η pitsos και η izola υπάρχουν ακόμα!

άσχετο με ηλεκτρικές συσκευές, ο καφές tanica africa δεν υπάρχει πια ούτε ο da capo (β διαλογής στιγμιαίοι καφέδες του 80-90 που όμως τους έβρισκα γευστικότατους)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με την σειρά μου να προσθέσω πως και το σοκολατούχο γάλα carnation έχει χαθεί από την αγορά. Μέχρι πρόσφατα το έβρισκα στην χαρτονένια συσκευασία με το καλαμάκι, αλλά πλέον δεν υπάρχει πουθενά!
 
Για τους δωδεκανισους, ΔΑΝΕ... Πονεμενη ιστορια με κακο τελος...!

Κατι racks, Funai, Saba, υπαρχουν ακομα;
 
Dark_kronos είπε:
Κατι racks, Funai, Saba, υπαρχουν ακομα;



http://www.racks.gr/

http://www.funaiworld.com/

Saba>>>>>At 1980 the company sold to the Thomson company completely. Today (4/2005) exists only the name SABA, which is held by the Thomson multimedia Sales Germany & Austria GmbH. There the head office of the company Thomsonist in Paris (France).

Hera είπε:
άσχετο με ηλεκτρικές συσκευές, ο καφές tanica africa δεν υπάρχει πια ούτε ο da capo (β διαλογής στιγμιαίοι καφέδες του 80-90 που όμως τους έβρισκα γευστικότατους)
Tanica Africa from Tanganyika Africa exporter.

[edit] dead link [/edit]

SEXY EVEREADY JAPANESE COMMERCIAL HOT:D:D



Malaysia Eveready Battery Commercial#) (How sweet)

[edit] dead video [/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πειραικη Πατραικη.....
 
theoritikos είπε:
H Eskimo που κατασκεύαζε ψυγεία, ξέρετε αν υπάρχει ακόμα?Αν θυμάμαι καλά η μετοχή της εταιρίας πρέπει να ήταν στο χρηματιστήριο.
Υπάρχει η ESKIMO και θυμάμαι και το τραγουδάκι της διαφήμησης...

Προτιμώ , προτιμώ, προτιμώ ESKIMO (δις)!!! :rolleyes:
 
Η Eskimo εχει συγχωνευτει με την FGEUROPE ομιλος Φειδακη, η οποια εχει κρατησει τα δικαιωματα χρησης του ονοματος. Αυτο σημαινει, οτι μπορει να φτιαχνει ηλεκτρικες συσκευες σε οποιο σημειο του κοσμου θελει, και να βαζει την φιρμα Eskimo σε αυτες. Η ιδια αναφερει οτι οι συσκευες τις κατασκευαζονται μεσα στην Ευρωπαικη Ενωση.
 
ΔΟΥΡΕΙΟΣ.

Κατασκεύαζε διάφορα επιτραπέζια παιχνίδια τσέπης. Εγώ είχα το Σκάκι. :)

Τελικά κάηκε το εργοστάσιο αν θυμάμαι καλά.
 
Δρ.Χού είπε:
ΔΟΥΡΕΙΟΣ.
Κατασκεύαζε διάφορα επιτραπέζια παιχνίδια τσέπης. Εγώ είχα το Σκάκι. :)

Τελικά κάηκε το εργοστάσιο αν θυμάμαι καλά.
Δεν κάηκε το εργοστάσιο. Ο ΣΔΟΕ τους έκλεισε, γιατί σε έλεγχο που τους κάναν ανακάλυψαν πως κάναν φοροδιαφυγές.

Επίσης η Πειραίκη υπάρχει ακόμα, αλλά δεν ξέρω αν την εμφιαλώνουν στο ίδιο εργοστάσιο.
 
Ε, βρε theoritike, η Πειραϊκή νομίζω ότι έφτιαχνε σεντόνια τραπεζομάντηλα και κουρτίνες...... :) :)
 
Εμφιαλωμένα όμως... :)
 
Την Πειραική νομίζω την έκλεισε η Ζωζώκα-the queen of the night,όχι του κατήφορου. :p
 
Μερικά που μου έρχονται στο μυαλό

Απορρυπαντικό "Θεία Όλγα" - H Θεία Όλγα ξέρει

Κρέμα μαλλιών brylcreem - Ειι! Που πας, ξέχασες να βάλεις brylcreem

Γκοφρέτα MELO

Tσιγάρα OLD NAVY, ASTOR, Pallas

Παντελόνια μπλουζάκια FU'S

Ξυραφάκια ASTOR

Αυτά προς το παρόν
 
Τα Old Navy και τα ASTOR υπαρχουν ακομα
 
Hera είπε:
παιδιά, νομίζω πως και η pitsos και η izola υπάρχουν ακόμα!

Δυστυχως φιλε μου η ΙΖΟΛΑ δεν υπαρχει απο την αρχη των 90ς περιπου.

Το ξερω επειδη ο πατερας μου δουλευε 30 χρονια στο εργοστασιο της εξω απον Θηβα.......

Και μην ξεχναμε οτι ηταν η πρωτη ΕΛΛΗΝΙΚΗ εταιρια με εξαγωγες σε ολον τον κοσμο.....

Στην Σεριφο εχω ψυγειο της ΙΖΟΛΑ, η ηλικια του ειναι 55 χρονων περιπου και δουλευει ΑΨΟΓΑ ακομα..... ανα 3-5 χρονια θελει το φρεον του και τιποτα αλλο.....

Μια αλλη μαρκα που δεν ξερω εαν υπαρχει ακομα ειναι η LUXOR τηλεορασεις.

Εχω ακαμα την Luxor Sattelite.....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και η ΑΛΛΑΤΙΝΗ υπάρχει ακόμα.
 
ΜΟΝΥΑΛ

Θυμαμαι μια περιοδο παιζαν κατα κορον διαφημισης αυτου του μονωτικου οικοδομικου υλικου
 
Πίσω
Μπλουζα