Μάρκες - φίρμες που δεν υπάρχουν πια?

Clemence

RetroAdept
Αντιδράσεις
107
θυμάται κανείς τί απέγινε η ''Αλλατίνη''? 'Η γιατί η ''mulinex'' μετονομάστηκε σε ''Izzy''? δε θα είχε ενδιαφέρον να τα μαζεύαμε κάπου όλα αυτά και όποιος γνωρίζει ή μαθαίνει κάτι να το γράφει εδώ?

vagosgta3

RetroNuts!
Αντιδράσεις
16
Θυμαμαι την ΙΤΤ που εφτιαχνε τηλεορασεις (αν θυμαμαι καλα) και κατι μου ειχαν πει οτι δεν εκλεισε απλα αλλαξε ονομα.

krios

RetroNuts!
Αντιδράσεις
273
H Zita Hellas με τα αθλητικά παπούτσια.

Phantom

RetroWannaBe
Αντιδράσεις
2
H Zita Hellas δεν έβγαζε και τα Strike?

Επίσης δεν ήξερα ότι η Mulinex έγινε Izzy. :)

Δε ξέρω αλλά από τηλεοράσεις η Star δε νομίζω να υπάρχει, ξέρεις κανείς για τις Telefunken ή Nordmende?

Λορένα

RetroNuts!
Αντιδράσεις
188
Η Tefal (με τα κουζινικα, τηγανια, κατσαρολες κτλ) νομιζω συγχωνευτηκε με καποια αλλη.

(πιθανον να ειναι αλλη πασιγνωστη φιρμα, παντως συγχωνευτηκε)

nkarytia

RetroAdept
Αντιδράσεις
9
Πίτσος! Η γιαγιά μου έχει ένα ψυγείο για ντουλάπα στην αυλή.

Φίξ! Καμιά σχέση με τη Fix που κυκλοφορεί τώρα.

Saulot

RetroNuts!
Αντιδράσεις
184
H Nordmente εξαγοραστηκε απο μια κινεζικη εταιρια και βγάζει ακομα τηλεορασεις, τι εχει ο κορασιδης.

Και ο πιτσος υπαρχει ακομα, μονο που λεγεται pitsos και ανηκει στην B/S/H, μαzι με Bosh kai siemens

Stormwatch

RetroNuts!
Αντιδράσεις
157
Phantom είπε:
Δε ξέρω αλλά από τηλεοράσεις η Star δε νομίζω να υπάρχει, ξέρεις κανείς για τις Telefunken ή Nordmende?
Η Nordmende υπάρχει ακόμα, το έψαχνα και γω τις προάλλες...

http://www.nordmende.ie/contentv3/

Phantom είπε:
Πίτσος! Η γιαγιά μου έχει ένα ψυγείο για ντουλάπα στην αυλή.
Ζει και βασιλεύει η Πίτσος. Βέβαια δεν γνωρίζω αν είναι ελληνικών συμφερόντων πλέον...

EDIT : Με πρόλαβε στο νήμα ο Saulot

audiodee

RetroActive
Αντιδράσεις
43
vagosgta3 είπε:
Θυμαμαι την ΙΤΤ που εφτιαχνε τηλεορασεις (αν θυμαμαι καλα) και κατι μου ειχαν πει οτι δεν εκλεισε απλα αλλαξε ονομα.
Είχε και μια διαφήμιση με μια θείτσα που έβλεπε έναν μπάρμπα να έχει μείνει έκπληκτος

και του λέει "Τί; Τί;"

και απαντάει "Άι-Τι-Τι! Ζωντανά και ξάστερα!"

Επίσης, η National με τις ηλεκτρικές συσκευές που την πέτυχα λίγο (είχα ένα βίντεο National) έγινε μετά η τρανή Panasonic!

Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

theoritikos

RetroMasteR
Αντιδράσεις
87
H Eskimo που κατασκεύαζε ψυγεία, ξέρετε αν υπάρχει ακόμα?

Αν θυμάμαι καλά η μετοχή της εταιρίας πρέπει να ήταν στο χρηματιστήριο.

tsalk

RetroDB Feeder
Αντιδράσεις
718
Ήταν καλά θυμάσε, έχει όμως εξαγοραστεί και έχει αλλάξει και όνομα κανά 2 φορές πλέον.

Δεν θυμάμε το όνομα της νέας τώρα εταιρίας

Gryzor

Human RetroDatabase
Αντιδράσεις
43
Η Φιξ που υπάρχει τώρα (και βγαίνει κάθε τόσο) δεν έχει καμμία σχέση με την παλαιά του Φιξ. Πλέον είναι απλά ένα brand name που αγοράζεται και πωλείται από διάφορους (τελευταία φορά που την κοίταξα παραγόταν στην Αμερική ώς Ελληνική μπύρα).

Λίγη ιστορία: ο Φιξ πήρε, επί Όθωνα, το κρατικό δικαίωμα μονοπωλίου μπύρας, κι έτσι γιγαντώθηκε (κι ένας από τους λόγους που δεν υπάρχουν μυριάδες ζυθοποιίες στη χώρα μας, όπως υπάρχουν οινοποιοί). Όταν άρθηκε το μονοπώλιο ιδρύθηκε η Άμστελ Ελλάδος η οποία άρχισε στην κυριολεξία να πουλάει κιβώτιο-κιβώτιο από πόρτα σε πόρτα. Επειδή ο Φιξ είχε επαναπαυθεί/αποκοιμηθεί, γρήγορα του πήραν τα σώβρακα και πλέον το μονοπώλίο είναι αλλουνού :D

noobsaibot

RetroActive
Αντιδράσεις
7
απο αθλητικα εταιριες:rocanor,strike(φοραει strike και καρφωνει),αλυσιδα ηλεκτρονικα:salora,uranya,luxor,brandt

Saulot

RetroNuts!
Αντιδράσεις
184
Η brandt υπαρχει ακομα στο εξωτερικο, αλλα ο κορασιδης εχασε την αποκλειστικότητα οταν εγινε το κραχ του, και παρεπιτοντως την εκανε ονομα στην ελλαδα

pooky(1)

MultiDimensional RetroDivinitY
Αντιδράσεις
152
Μπαταρίες "Berec" οι μπλε και πλέον αγαπημένες μου. Τις προτιμούσα στα παιχνίδια.

Επίσης οι "sunlight" . Θυμάμαι τη διαφήμιση την τηλεόραση με την ατάκα:

"Λύθηκε το ενεργειακό πρόβλημα!!!! "

Wally

Retired Admin
Αντιδράσεις
3.443
Ουτε οι UCAR υπαρχουν πλεον νομιζω

xavi1

RetroN00b
Αντιδράσεις
0
Γεια σας...

Παίζει επίσης η ΙΖΟΛΑ που ήταν η πρώτη ελληνική τέτοιου τύπου.

Εταιρία που τη θυμάμαι πιο δραστήρια στα 80's είναι η GRUDIG, που πάντως υπάρχει ακόμα. Όπως και η LA GEAR στα 90's με τα παπούτσια της.

Υποθέτω ότι η ΑΣΤΥ έχει κλείσει.

Τέλος πάντων. Μια λέξη ανταποκρίνεται πλήρως στον τίτλο: COMMODORE :cry:

theoritikos

RetroMasteR
Αντιδράσεις
87
Wally είπε:
Ουτε οι UCAR υπαρχουν πλεον νομιζω
Νομίζω πως κυκλοφορούν ακόμα τέτοιες μπαταρίες, αλλά μόνο οι μεγάλες των 9v (αυτές που είναι για τους φακούς).

pooky(1)

MultiDimensional RetroDivinitY
Αντιδράσεις
152
theoritikos είπε:
Νομίζω πως κυκλοφορούν ακόμα τέτοιες μπαταρίες, αλλά μόνο οι μεγάλες των 9v (αυτές που είναι για τους φακούς).
Πριν από λίγο καιρό έβρισκα, αλλά μάλλον τις έφαγαν οι κινέζικες....... :(

tolis

RetroActive
Αντιδράσεις
14
Kelvinator, το ψυγειο που χρησιμοποιω ακομα και τωρα, το ειχε η μανα μου πριν γεννηθω!

H UCAR (Union CARbide), αν υπαρχει αλλαξε ονομα μετα το τρομερο ατυχημα σε μοναδα της στο Μποπαλ της Ινδιας το 84

Μπλουζα