Μέθοδοι εκμάθησης Γαλλικών

Juanita

Retro PaTRi@RcH
Joined
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.263
Αντιδράσεις
342
Στο δικό μου το σχολείο είχαμε τη χαρά να μαθαίνουμε γαλλικά στο Γυμνάσιο και το Λύκειο.

Δε θυμάμαι αν προλαβαίναμε να ολοκληρώσουμε τα βιβλία, πάντως αν στο Γυμνάσιο η ώρα των γαλλικών ήταν η ώρα του παιδιού, δεν ίσχυσε το ίδιο στο Λύκειο όπου η καθηγήτρια φρόντισε -όσοι ενδιαφέρονταν- να μάθουν αρκετά καλά τη γλώσσα...

Τη χρονιά που πήγα εγώ, άλλαξαν τα βιβλία και ξεκινήσαμε την τότε πρωτοποριακή Methode Orange...

Κάθε βιβλίο μαθητή είχε και το αντίστοιχο Cahier d' exercises.

fetch


fetch


fetch


Βέβαια, για να πω την αλήθεια μου, δε θυμάμαι αν το τρίτο βιβλίο είχαμε προλάβει να το κάνουμε στο σχολείο... :xm:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κι εμείς κάναμε γαλλικά στο γυμνάσιο (μόνο), όμως δυστυχώς η κατάσταση που επικρατούσε ήταν η ίδια ακριβώς με την ώρα της Οικιακής Οικονομίας... Η ώρα του παιδιού! Μόνο στην α' γυμνασίου κάναμε λίγο πιο σοβαρό μάθημα. Στις β' και γ' κλάψ'τα Χαράλαμπε! Μέχρι αλήθεια ή θάρρος είχαμε φτάσει να παίζουμε μέσα στην τάξη! Πανικός! Αργότερα (γύρω στο 1995) θυμάμαι ότι εκδόθηκαν βιβλία γαλλικών του ΟΕΔΒ. Ένα άσπρο ήταν με ένα κόκορα απέξω. Όταν καταφέρω να κάνω ανασκαφή στο πατάρι ίσως το βρω...
 
Εμεις ειχαμε αρχισει με το Je lis tu lis, μετα το Orange

Ενδιαμεσα καναμε ενα αλλο, μονοχρωμο, με πολυ παραξενα πρωτοποριακα σχεδια. Θα προσπαθησω να το βρω η εστω θυμηθω!!!!

Στο γυμνασιο καναμε το En avant la musique.
 
Juanita ακριβως τα ιδια βιβλια ειχα στο σχολειο (σε Ελληνογαλλικο σχολειο πηγαινα μονο για Δημοτικο και γυμνασιο ομως)ειχα δωσει και για το διπλωμα και δεν το πηρα παρα τριχα με την βαθμολογια....

Αμα με ρωτησεις αν ξερω Γαλλικα, θα σου απαντησω οτι δεν θυμαμαι τιποτα!!
 
Πω πω !!! τι μου θυμίσατε βρε παιδιά !!!...Methode d'Orange !!!...τα έκανα στη Γαλλική Ακαδημία που πήγαινα.....ενώ στο σχολείο θυμάμαι κάναμε το Bonjour Line....σε πιο μικρή ηλικία βέβαια.....
 
Kι εμεις καναμε γαλλικα σε γυμνασιο και λυκειο.Εδω και μερες αναζητω τα βιβλια αλλα δεν τα βρισκω(σιγουρα ομως καπου τα ειχε παρει το ματι μου παλιοτερα).

Ηταν 2 γαλαζια βιβλια.Το ενα ηταν βιβλιο ασκησεων.Αν θυμαμαι καλα λεγοταν ''Sins ή Sens Frontier''

Σκαναρα ομως το βιβλιο με τον κοκορα που ισως εννοει η serano915.

Το συγκεκριμενο ειναι του μικρου αδερφου μου.

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
fetch


 


Αυτό εννοείς Dim????
:D :D:D

:cold: Ελπίζω να μην το ψάχνει η Κριός... :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το Οrange κάναμε και μεις.... πω πωωω αναμνήσεις που μου φερες !!
 
Αγκαλια με το Orange και το Bescherelle τη βγαλαμε στο γυμνασιο...
 
fetch


Mπράβο Πασπατού... :D Μου τα θυμίζετε σιγά σιγά... :p

Η επόμενη εικόνα ανέβηκε λόγω δραχμών και... απαγόρευσης στον Καναδά... :xm:

bescherelle.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Juanita είπε:
fetch
 

 


Αυτό εννοείς Dim????
:D :D:D

:cold: Ελπίζω να μην το ψάχνει η Κριός... :p
Δεν ηταν αυτο ακριβως αλλα παρομοιο!!!Sans frontieres ελεγε τελικα!!!(1 και 2 νομιζω,το δικο σου γραφει 3)

Ξεκιναω παλι ψαξιμο για να το βρω. :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
dim είπε:
Kι εμεις καναμε γαλλικα σε γυμνασιο και λυκειο.Εδω και μερες αναζητω τα βιβλια αλλα δεν τα βρισκω(σιγουρα ομως καπου τα ειχε παρει το ματι μου παλιοτερα).
Ηταν 2 γαλαζια βιβλια.Το ενα ηταν βιβλιο ασκησεων.Αν θυμαμαι καλα λεγοταν ''Sins ή Sens Frontier''

Σκαναρα ομως το βιβλιο με τον κοκορα που ισως εννοει η serano915.

Το συγκεκριμενο ειναι του μικρου αδερφου μου.

fetch

Ναιιι!!! Αυτό εννοώ! Χίλια ευχαριστώ dim! :flower:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
dim είπε:
Δεν ηταν αυτο ακριβως αλλα παρομοιο!!!Sans frontieres ελεγε τελικα!!!(1 και 2 νομιζω,το δικο σου γραφει 3)
Ξεκιναω παλι ψαξιμο για να το βρω. :D
Tελικα μετα απο αρκετο ψαξιμο το βρηκα το Sans frontieres 2

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βίοι παράλληλοι Χουανίτα! Orange καὶ Sans Frontières καὶ φυσικὰ Becherelle γιὰ τὰ ρήματα γιὰ ἔτη καὶ ἔτη. Τελικὰ πῆρα καλὸ πτυχίο στὰ Γαλλικά ποὺ δὲν συμπάθησα ποτέ, ἀλλὰ τὴ γλώσσα τὴν μιλάω ὅπως ὁ Γκμὸχ τὰ ἑλληνικά! Ἠθικὸ δίδαγμα: τὰ ράσα δὲν κάνουν τὸν παπά.
 
Βρε παιδιά ! Εγώ στο Γυμνάσιο το 1982-1985 έκανα το Methode Orange. Η αδελφή μου όμως που πήγαινε στο γαλικό ινστιτούτο (και προκοψε) έκανε ένα βιβλίο το "La France En Direct" του Capelle. Το έχει κανένας να το σκανάρει ????Capelle.jpg
 
το " allo france " σιγουρα το καναμε στο γυμνασιο αλλα δε θυμαμαι ποιο νουμερο ηταν , μαλλον προκειται γι αυτο που ειχε μπλε εξωφυλλο

Για γραμματικη μεχρι τα μεσα της Β γυμνασιου ειχαμε ενα βιβλιο που ειχε για εξωφυλλο ενα κοκκινο μηλο(δυστυχως δε θυμαμαι τιτλο)
 
petermeli είπε:
Βρε παιδιά ! Εγώ στο Γυμνάσιο το 1982-1985 έκανα το Methode Orange. Η αδελφή μου όμως που πήγαινε στο γαλικό ινστιτούτο (και προκοψε) έκανε ένα βιβλίο το "La France En Direct" του Capelle. Το έχει κανένας να το σκανάρει ????
Κι εγώ το La France en direct είχα κάνει! (Είχα πάει σε γαλλικό καθολικό σχολείο). Φυσικά δεν το κράτησα. Τόση απέχθεια είχα (και εξακολουθώ να έχω) για τη γαλλική γλώσσα. Και στη Γαλλία δεν έχω πάει ποτέ, ούτε en direct, ούτε μέσω άλλης χώρας.
 
Εγω εκανα γαλλικα στο φροντιστηριο και τα λατρευα πηρα μαλιστα και το Certificate αν και δεν θυμαμαι σχεδον τιποτα απο την γλωσσα-να μιλησω καθολου στο διαβασμα κατι ψιλοπιανω! Οταν δε ειχα παει Γαλλια δυο φορες μιλαγα χαλια-τα ρασα δεν κανουν τον παπα οντως! Το Orange κατι μου θυμιζει... το becherelle το χω ακομα.

Ψαχνω για χροονια το βιβλιο λογοτεχνιας που καναμε ενα βιβλιαρακι με διηγηματα απο τα οποια θυμαμαι δυο συγκλονιστικα.

1. Dans la foret profonde -εκπληκτικη ιστορια φαντασιας με ηρωα ονειροπαρμενο γαιοκτημονα που ερωτευεται γυναικα-αλεπου με μελανγχολικο τελος και

2. Δεν θυμαμαι τιτλο αλλα ειναι αστυνομικο με ηρωιδα καταπιεσμενη συζηγο που σκοτωνει το αναπηρο ετερον ημισυ ενω βγαζει βολτα το σκυλο.

Θυμαται κανεις πως λεγεται το βιβλιο και τα ονοματα των συγγραφεων?Ευχαριστω.

Επισης ειχα το Ὀι πρωτες 1000 λεξεις στα γαλλικα᾽ ρετρο βιβλιαρακι με εικονες που ομως κατεληξε στο Μοναστηρακι!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άρχισα με τα βιβλία En avant la musιque 1 και 2 μαζί με τα αντοίστιχα τετράδια εργασιών. Μου άρεσαν τα βιβλία αυτά! Αργότερα συνέχισα με τα βιβλία Νouvelles espaces και Cafe creme. Θυμάμαι και το βιβλίο με τον κόκορα Allo France για τα γαλλικά, ήταν για την Α Γυμνασίου το βιβλίο του ΟΕΔΒ, δεν το είχαμε κάνει όμως. Στο Γυμνάσιο γινόταν σοβαρό μάθημα αλλά στο Λύκειο κάπου ξεφύγαμε...! Επίσης θυμάμαι και το βιβλίο-μέθοδο γαλλικών SOLEIL.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νομίζω ότι το βιβλίο είχε τίτλο "Le cheval bronze et autres histoires". Θα ψάξω στο πατάρι, για να το βρω...
 
Πίσω
Μπλουζα