Μέθοδοι εκμάθησης αγγλικών

Juanita

Retro PaTRi@RcH
Joined
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.263
Αντιδράσεις
336
Πολύ πριν εισαχθεί το μάθημα των ξένων γλωσσών και στις τάξεις του δημοτικού, τα φροντιστήρια έκαναν χρυσές δουλειές ( :wait2: χμμμ... ίσως δεν είναι και τόσο ρετρό αυτό... ) στον τομέα αυτό...

Η πρώτη μου επαφή με τα αγγλικά ήταν μέσω της γιαγιάς μου πολύ πριν τα ξεκινήσω στο φροντιστήριο. Ένα μικρό βιβλίο με εικόνες κυρίως και λίγες λέξεις ήταν ο μπούσουλας για να μάθω την αλφαβήτα.

Γύρω στα μέσα του ΄70, στις προκαταρκτικές (ή προκανονικές;;;; :xm: ) τάξεις, μεσουρανούσαν τα βιβλία των εκδόσεων "D. N. Stauropoulos". Εύκολες μέθοδοι με κάποιες εικόνες και πολλές κοινότοπες προτάσεις μας εισήγαγαν σε ένα κόσμο λίγο ως πολύ γνωστό: σχολικές και οικογενειακές παραστάσεις, εναλλαγές των εποχών κλπ...

fetch


fetch


Στις κανονικές και pre Lower τάξεις τα βιβλία άλλαζαν θεματολογία και μας έφερναν πιό κοντά στον κόσμο των μεγάλων προσπαθώντας να κρατήσουν ένα πολύ απλοϊκό ακόμη επίπεδο εκφράσεων...

fetch


fetch


fetch


Την παραπάνω μέθοδο, τη χρησιμοποιούσαμε για αρκετά χρόνια... Ασπρόμαυρη και με πλήθος ασκήσεων γραμματικής σε κάθε ενότητα, ήταν κατά τη γνώμη μου από τα πλέον βαρετά βιβλία που είχα ποτέ...

Δε θέλω να αναφέρω τη ζήλεια που μ΄έπιανε όταν διαπίστωσα πως ο συνομίληκός μου ξάδερφος μάθαινε αγγλικά από μιά νέα μέθοδο, έγχρωμη στο μεγαλύτερο μέρος της και με τον ίδιο χαρακτήρα σε όλα τα βιβλία της: τον Αρθουρ... :angry:

fetch


Προσπάθησα να πείσω τη μάνα μου να μου αλλάξει φροντιστήριο για να έχω και εγώ αυτά τα βιβλία, αλλά σιγά μη με άκουγε... Άντε τώρα να έχω διάθεση να μάθω αγγλικά... Και μόνο στη σκέψη με έπιανε πλήξη... :(

Ευτυχώς που χρησιμοποιούσα βιβλία από δεύτερο χέρι με όλες τις ασκήσεις ήδη γραμμένες και λυμένες... :D

Ευτυχώς για τότε, δυστυχώς για τώρα αφού ποτέ δεν κατάφερα να τα μάθω... :burn:(και εξακολουθώ να τα βρίσκω φριχτά βαρετά... :p )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συμπάσχω στο πρόβλημα σου.

Το ποιό βαρετό βιβλίο που αναφέρεις του Alexander το είχα κάποτε και εγώ και το θυμάμαι αμυδρά αλλά προσωπικά δεν διάβασα ΠΟΤΕ για τα αγγλικά μου παραπάνω από 20 λεπτά πριν φύγω για το φροντιστήριο.

Απλά τα «έπερνα» εύκολα όπως λένε.

Όπως δεν διάβαζαν και οι υπόλοιποι συμμαθητές μου και σαφώς ήμουν ο ΜΟΝΟΣ που κατάφερε να πάρει το lower από ΟΛΟ το φροντιστήριο όταν έδωσε η φουρνιά μου και αυτό μάλιστα με βαθμό C...

Αξέχαστα χρόνια πάντως, είχα κάνει πολύ καλούς φίλους στα αγγλικά και το μάθημα πάντα ήταν απίστευτα χαλαρό... :)
 
Καλά, πέτυχα εντελώς τυχαία αυτό το thread, και έπαθα σοκ !!

Tα βιβλία της σειράς Access to English με τον Αρθούρο, είναι όντως "κλασσικά", και απ' ότι φαίνεται τα αξιοποιούσαν πολλά ελληνικά φροντιστήρια αγγλικών (συμπεριλαμβανομένου και εκείνου που πήγαινα εγώ, το οποίο τώρα πλέον έχει κλείσει...)

Η δυσκολία τους αυξανόταν προοδευτικά (λογικό άλλωστε), ενώ το καθένα είχε διαφορετικό χρώμα - π.χ. το Starting Out ήταν μπλε, το Getting On πράσινο, το Turning Point (νομίζω) κίτρινο, ενώ το κόκκινο (?) ήταν το Open Road.

Το ωραίο ήταν πως μαζί με τα αγγλικά, παρακολουθούσες και την ιστορία του Αρθούρου και των υπόλοιπων χαρακτήρων (Μαίρη, Μπρούς, κύριος Στηλ, κυρία Χάρρισον, κ.α.). Αρκετοί απο εμάς μάλιστα διαβάζαμε μόνοι μας και λίγα κεφάλαια παρακάτω για να δούμε τι θα γίνει στη συνέχεια !!

(παραθέτω και μία εικόνα απο δύο συμπληρωματικά βιβλία της σειράς, με ασκήσεις) :

fetch


Eνα άλλο, πολύ παλιό βιβλίο εκμάθησης αγγλικών που χρησιμοποιούσαμε στην πρώτη τάξη του δημοτικού, είχε το εξώφυλλό του σχεδιασμένο σαν την αγγλική σημαία και στην άκρη του ένα "φιλμ" με εικόνες, ενώ μέσα είχε πολλές "καρτουνίστικες" ζωγραφιές για να μαθαίνει το παιδί νέες λέξεις (π.χ. "this is a train", "this is an Indian", και άλλα τέτοια ωραία !! :D ).

Δυστυχώς δεν θυμάμαι πως λεγόταν το συγκεκριμένο βιβλίο, αλλά εύχομαι στο μέλλον να εντοπίσω κάποια εικόνα...

Εν τω μεταξύ, εντόπισα ένα... καρα-ρετρο βιβλίο εκμάθησης αγγλικών, που είχε αγοράσει η μητέρα μου !!

fetch


---ΕDIT---

...χμμμ... μάλλον είναι εκτός θεματολογίας του forum, γιατί είδα ότι το έτος έκδοσης είναι το 1966 !! :D :D

startingouta.jpg

devry.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την πρωτη χρονια που καναμε αγγλικα, ειχαμε δυο βιβλια. Το Sam (με ενα ραδιοφωνικο παραγωγο) και το Jigsaw
 
Εγω παντως εμαθα Αγγλικη Γραμματικη στο φροντιστηριο με ενα Γαλαζοασπρο βιβλιο με συγγραφεα καποιον Margiolis. Υποθετω οτι ειχε Ελληνικες ριζες αν κρινω απο το ονομα του παρολα αυτα το βιβλιο ηταν στα Αγγλικα.

Η αυστηροτατη καθηγητρια που ειχαμε, η κυρια Τζινα (που τυχαινε να ειναι και η ιδιοκτητρια) το ειχε σαν Ευαγγελιο. Μας ελεγε να κοιμομαστε με τον "Μαργιολη" κατω απο το μαξιλαρι... :)

Θεος σχωρεστην

Το ειχε κανεις αλλος? Ψαχνω να βρω εστω ενα σκαναρισμενο εξωφυλλο
 
Τί μοῦ θύμισες Χουανίτα! Κάποια βιβλία τῆς σειρᾶς τοῦ Σταυρόπουλου ὑπῆρχαν στὸ σπίτι, κάπου πρέπει νὰ εἶναι τρυπωμένα. Ἦταν καλὰ βιβλία καὶ κατάλληλα γιὰ τὰ ἑλληνάκια ποὺ ξεκινοῦσαν τὰ πρῶτα τους βήματα στὴν ἐκμάθηση ἀγγλικῶν. Ὁ Σταυρόπουλος ἔχει γράψει καὶ καταπληκτικὰ ἀγγλοεληνικὰ-ἑλληνοαγγλικὰ λεξικὰ ποὺ προσωπικὰ τὰ χρησιμοποιῶ σὲ συχνὴ βάση ἀκόμη καὶ σήμερα.

Τὸ Practice and Progress τοῦ L.G. Alexander δὲν ἔτυχε νὰ τὸ χρησιμοποιήσω ποτέ. Ἴσως νὰ βγῆκε πιὸ μετὰ ἀπὸ τὰ πρῶτα χρόνια ποὺ μάθαινα ἀγγλικά. Ἀπὸ τὸν L.G. Alexander θυμᾶμαι μὲ νοσταλγία τὴν καταπληκτικὴ σειρὰ Look, Listen & Learn! ποὺ ἀποτελοῦταν ἀπὸ 4 βιβλία, ἕνα γιὰ κάθε χρονιά (ἐκδόσεις Longman μὲ σῆμα τὸ ἱστιοφόρο πλοῖο). Τὰ ἐξώφυλλα αὐτῶν τῶν βιβλίων τὰ ἀνεβάζω σὲ αὐτὸ τὸ μήνυμα. Τὰ δύο πρῶτα βιβλία ἀπευθύνονται σὲ παιδάκια, εἰδικὰ τὸ πρῶτο σὲ σπόρια. Στὴν ἀρχὴ εἰκόνες, μετὰ κειμενάκια καὶ ἱστορίες γύρω ἀπὸ τοὺς βασικοὺς ἥρωες τοῦ βιβλίου, τὸν Σάντυ καὶ τὴν Σού καθὼς καὶ τὰ φιλαράκια τους ἀπὸ τὸ σχολειό, τὸν Τόμ, τὸν Ἄλλαν, τὸν Σάϊμον καὶ τὰ δίδυμα κοριτσάκια, τὶς Λὶζ καὶ Λίλλυ. Μαζὺ μὲ αὐτούς, οἱ γονέοι τῶν παιδιῶν, ὁ Τζιμάκος καὶ ἡ «μανούλα» Μπέττυ καὶ βέβαια οἱ γειτόνοι τους, ὅπως ὁ Προφέσσορ Μπόφφυν καὶ ἡ κουτσομπόλα γυναίκα του. Τὰ βιβλία τῆς σειρᾶς LLL! συνόδευαν μικρὰ μακρόστενα βιβλία, κάτι σὰν ἀναγνωστικὰ (Reading books) μικροῦ μεγέθους, ὅπως ἐκεῖνο μὲ τὸν Mr Punch (μιὰ ἱστορία σὲ κουκλοθέατρο) καὶ ἕνα ἄλλο μὲ τὸ ρομπὸτ ποὺ ἔφτιαξε ὁ προφέσσορας ὁ Μπόφφυν καὶ τὶς περιπέτειες ποὺ εἶχε αὐτὸ μὲ κάτι ἀλητάμπουρες τσιρκολάνους ποὺ πῆγαν νὰ τὸ ἀπαγάγουν!

Καθὼς οἱ μαθητὲς μεγαλώναν καὶ περνοῦσαν τὶς τάξεις, μεγάλωναν καὶ οἱ ἥρωες τῶν βιβλίων. Ἔτσι, ὁ Σάντυ καὶ ἡ Σοὺ στὰ βιβλία 3 καὶ 4 ἔγιναν μεγάλα παιδιὰ καὶ τὸ ἐπίπεδο τῶν κειμένων τῶν βιβλίων αὐτῶν πιὸ ἀνεβασμένο. Τὰ συνοδευτικὰ βιβλία γιὰ ἀνάγνωση ἦταν πολὺ μεγαλύτερα σὲ ὄγκο ἀπὸ τὰ προηγούμενα καὶ τὸ μέγεθος τῆς γραμματοσειρᾶς μίκραινε ἀντιστρόφως ἀναλογα. Ἡ ἀναλογία κειμένου-εἰκόνας στὶς σελίδες ἄλλαζε δραματικά. Ἡ ἀθωότητα ἔφευγε σιγὰ-σιγὰ καὶ τὰ πάντα σὲ προετοίμαζαν γιὰ τὸν κόσμο τῶν μεγάλων!

Μὲ χαρὰ εἶδα ἐδῶ καὶ μιὰ ἄλλη σειρὰ βιβλίων ἐκμάθησης ἀγγλικῶν ποὺ διδάχτηκα, αὐτὴν μὲ τὸν Arthur, ὁ ὁποῖος ἦταν ἕνας ταλαίπωρος ὑπαλληλάκος σὲ μιὰ βιβλιοθήκη καὶ μόνιμα ἐρωτευμένος μὲ τὴν «κουκλάρα» τὴ Mary, ἡ ὁποία τὸν εἶχε στὴν ἀναμονή, γιατὶ γούσταρε τὸν Bruce, κλασικὸ καγκούρι καὶ μέγας μπαγαπόντης. Ἱστορία βγαλμένη ἀπὸ τὴν ζωή, ἀλλὰ μὲ εὐτυχὲς τέλος. Ὁ μουστακαλὴς Bruce κατέληξε στὴν ψειρροῦ, ἡ Mary κάλλιο ἀργὰ παρὰ ποτὲ ἐκτίμησε τὰ καλὰ παιδιὰ καὶ ἐρωτεύτηκε τὸν Arthur καὶ ἡ ζωὴ πῆρε τὰ πάνω της καὶ γιὰ τοὺς δύο! Ὁ Ἀρθουράκος ἀπὸ φτωχαδἀκι ἐξελίχτηκε σιγὰ-σιγὰ οἰκονομικά, παντρεύτηκε τὸ Μαράκι καὶ κάνανε καὶ μωρό, ἂν δὲν κάνω λάθος. Ὅλα αὐτὰ σὲ τέσσερα βιβλία, τὸ Starting Out (μπλὲ καὶ γαλάζιο), Getting On (πράσινο), Turning Point (κίτρινο) καὶ Open Road (κόκκινο).

Κάποιος ποὺ ξεκίνησε μὲ τὰ LLL 1 καὶ 2 μποροῦσε ἄνετα νὰ συνεχίσει στὸ Starting out, τὸ ὁποῖο εἶχε δύο τόμους, τὸν Α καὶ Β. Τὸ ἐπίπεδο τοῦ LLL 4 ἦταν ἐπαρκὲς πιστεύω γιὰ νὰ συνεχίσει κάποιος στὸ Open Road. Ἡ σειρὰ τῆς Oxford University Press (μὲ τὸν Ἄρθουρ καὶ τὸ Μαριῶ) συμπληρωνόταν μὲ τὰ ἀντίστοιχα βιβλία Companion ποὺ ἔδιναν κατευθύνσεις σὲ λεξιλόγιο, προφορικὸ λόγο καὶ γραμματικὴ γιὰ νὰ κατανοηθεῖ βαθύτερα κάθε κεφάλαιο τοῦ ἑκάστοτε βιβλίου ἀπὸ τοὺς μαθητές. Ὡραῖα βιβλία ὅλα τους, τὰ βάζω καμιὰ φορὰ μὲ τὸν ἑαυτό μου ποὺ θὰ μποροῦσε νὰ εἶναι πιὸ προσεκτικὸς τὴν ὥρα τοῦ μαθήματος, σὲ μιὰ ἡλικία ποὺ τὰ γράμματα τὰ ρουφούσαμε σὰν τὸ σφουγγάρι! Τέλος πάντων, ἡ σχέση μου μὲ τὴν ἀγγλικὴ ὑπῆρξε περίεργη καὶ ἔτσι ὅπως ἦρθαν τὰ πράγματα δὲν ἔχω παράπονο.
 
Ξενόγλωσσα σχολικά βιβλία

Θα μπορούσαμε εδώ να βάλουμε φωτό από βιβλία αγγλικών, γαλλικών κλπ. τόσο του σχολείου όσο και του φροντιστηρίου. Στο Γυμνάσιο, π.χ. η αδερφή μου είχε το βιβλίο Αγγλικών Developing Strategies, με το εξώφυλλό του... απανθισμένο από τους ήρωες και τις ηρωίδες του Μπέβερλυ Χιλς! ;)
 
Έχουν ήδη ανοιχτεί θέματα με γαλλικά και αγγλικά βιβλία... :)
 
Είχα τη σειρά english today με το βιβλίο του μαθητή, το workbook και κασέτες...

Πρόκειται για σειρά εκμάθησης αγγλικών για παιδιά Δημοτικού, που κυκλοφόρησε τη δεκαετία του 80...

Περιλάμβανε το βιβλίο του μαθητή, το workbook αι κασέτες...

Στο εξώφυλλο είχε κάτι παιδάκια...

Τα θυμάστε?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ENGLISH TODAY!

Ήταν μια σειρά εκμάθησης αγγλικών για παιδιά Δημοτικού (συγγραφέας D.H.HOWE).

Κάθε τάξη είχε το βιβλίο του μαθητή, το workbook και κασέτες.

Στο εξώφυλλο είχε παιδιά που κράταγαν τα γράμματα και σχημάτιζαν τον τίτλο του βιβλίου...Από τα πρώτα βιβλία για αγγλικά που είχα πάρει τέλη δεκαετίας 80...Για την εποχή τους ήταν καλά βιβλία...

Τα θυμάστε? Αν υπάρχει καμιά φωτογραφία, ευπρόσδεκτη!
 
Το ~1987 στην Α Γυμνασιου μας ειχαν δωσει ως Αγγλικο εγχειριδιο ενα χειριστο ασπρομαυρο βιβλιο. Δεν θυμαμαι λεπτομερεις πλην απο το ονομα ενος εκ των παιδιων που "πρωταγωνιστουσαν" στις ιστοριες του βιβλιου. Μια μαυρουλα λοιπον λεγοταν Βιολα Οκαλα και με το που ακουγοταν στην ταξη αυτο το ονομα επεφτε ασυναισθητα πολυ γελιο.

Το θυμαται και καποιος αλλος?
 
BETTY BOOP σου έκανα μεταφορά χθες το θρεντ ENGLISH TODAY! γιατί υπάρχει ανάλογο θέμα. Συνεχίστε την συζήτηση εδω :)
 
Επίσης να αναφέρω και τη μέθοδο linguaphone με τις κασέτες και τα βιβλία για ξένες γλώσσες στο σπίτι, άνευ διδασκάλου...
 
English today Ναι το θυμάμαι. Η δασκάλα των παιδιων ονομάζεται Miss Lake. Επίσης σε μια ενότητα τα παιδια τραγουδούσαν το Happy Birthday.Άλλα βιβλία αγγλικών που διδάχθηκα ήταν το pathway και το Are you Listening ;. Επίσης σε τακτά χρονικά διαστήματα έρχοταν έξω από το δημοτικό σχολείο ένας κύριος που πουλούσε βιβλία αγγλικής άνευ διδασκάλου. Ήταν κάτι βιβλία με κόκκινο εξώφυλο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
Εγω παντως εμαθα Αγγλικη Γραμματικη στο φροντιστηριο με ενα Γαλαζοασπρο βιβλιο με συγγραφεα καποιον Margiolis. Υποθετω οτι ειχε Ελληνικες ριζες αν κρινω απο το ονομα του παρολα αυτα το βιβλιο ηταν στα Αγγλικα.

Το ειχε κανεις αλλος? Ψαχνω να βρω εστω ενα σκαναρισμενο εξωφυλλο
Δηλωνω και εγω "παιδι" του συγκεκριμενου γαλαζοασπρου βιβλιου και αυτο που το ξεχωριζε ηταν εκτος απο το παχος του και το ονομα Μarilois και το πως το φωναζαμε.

Ουκ ολιγες φορες εχω ψαξει να βρω φωτο στο νετ αλλα ματαια,Past tense,simple past και present perfect FTW.

Θα εφριζε η δασκαλα αν ακουγε πως τα καταντησαμε τα αγγλικα,lol και bb.
 
Να κι ένας μπλε Άρθουρ αλλά και μία γραμματική που είχαμε!

Νόμιζα ότι τα είχα χάσει, αλλά τα ξαναβρήκα :D Πετάμε εμείς τίποτα...;;;

DSC06782.jpg

DSC06783.jpg
 
Άλλα βιβλία Αγγλικών ήταν η σειρά Check up (5 βιβλία-επίπεδα Α έως Ε) από τις εκδόσεις Hellenic Publishing, των συγγραφέων Panos Mazarakis και William Chuckney και κάθε βιβλίο περιλάμβανε 9 τεστ γραμματικής.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
7.jpg

(2)Δισκακια βινυλιου απο μεθοδο εκμαθησης αγγλικων ανευ διδασκαλου ,που ερχοταν με το δικο του

-φορητο (επαιζε μονο με μπαταριες),mini σε μεγεθος (πρασσινου χρωματος ) πικαπ

και ηταν σαν τα σημερινα slot load dvd (που "καταπινουν" το dvd ) .

5.jpg

6.jpg
 
Να προσθέσω και το βιβλίο με τεστ με τίτλο STARLIGHT QUIZ! για παιδιά Δημοτικού, με ένα αστεράκι στο εξώφυλλο...
 
Πίσω
Μπλουζα