"Μέντιουμ" Νίκος Χορταρέας

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.031
Είθε αυτό το θρεντ να αποτελέσει ελάχιστο φόρο τιμής στην τηλεπερσόνα/μέντιουμ/παρουσιαστή Νίκο Χορταρέα.

Προσωπικά τον «γνώρισα» αρχές δεκαετίας του 90ʼ με τις τηλεοπτικές του εκπομπές, σε ρόλο «μέντιουμ». Αν θυμάμαι καλά, έριχνε τα χαρτιά σε «πελάτες» ( ? ) μέσω τηλεφώνου. Δε θυμάμαι αν τα τηλεφωνήματα ήταν στημένα από δήθεν-πελάτες (ώστε να τραβήξει κόσμο στο γραφείο του) ή ήταν όντως άτομα που πλήρωναν αδρά για να τους τηλε-μαντέψει τη μοίρα τους.

Συνδύαζε την «μαντεία» του με απίστευτες ατάκες, που αν τις έλεγε κάποιος άλλος σε «μεγάλο» κανάλι, θα έτρωγε σίγουρα πρόστιμο.

Ενδεικτικά, θυμάμαι την παρακάτω στιχομυθία :

Κυρία : [ζητάει να μάθει γενικά και αόριστα το μέλλον της]


Χορταρέας : [εξίσου γενικά και αόριστα της λέει ότι «κάτι θα πάρει»]



Κυρία : Αχ, πολύ χαίρομαι κύριε Χορταρέα μου, που μου λέτε κάτι τέτοιο. Και την προηγούμενη φορά μου είπατε ότι «κάτι θα πάρω» και πήραμε τελικά ένα αμάξι.



Χορταρέας : Και σε μια φίλη μου είχα πει παλαιότερα, ότι «κάτι θα πάρει». Και ξέρετε τι πήρε ;



Κυρία : Όχι, τι πήρε ;



Χορταρέας : Τρεις φαντάρους σε ένα REO.


Θυμάμαι τον εαυτό μου να παρακολουθώ φανατικά την εκπομπή του.

Ήταν ίσως η μόνη «όχι τρομερά αρρενωπή» παρουσία που έβλεπα ευχάριστα στην τηλεόραση.

Αργότερα τον βάλανε και παρουσιαστή σε «σώου» (στην πραγματικότητα ημι-τρας εκπομπή, σε στυλ ΣΥΜΠΟΣΙΟ, ΕΡΩΤΟΔΙΚΕΙΟ, ΑΥΤΟΦΟΡΟ, κλπ. )

Ενίοτε εμφανιζόταν και ως καλεσμένος σε διάφορες άλλες παρακμιακές (αλλά αγαπημένες σε εμένα) εκπομπές.

Πραγματικά, λυπάμαι που δεν έχει πια τη δική του εκπομπή.

Καλείστε να καταθέσετε την άποψή σας για το εν λόγω «μέντιουμ».

• Είχατε ποτέ ζητήσει (εσείς ή κάποιος οικείος σας) τη συμβουλή του ;

• Παρακολουθούσατε (φανατικά-ή-μη) τις εκπομπές του ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο Χορταρεας μενει ανεξιτηλος στη μνημη μας κυριως για τα ανεξητηλα λουλουδατα πλισε πουκαμισα του.

Περσι παρακολουθουσα μια εκπομπη που εκανε στο Extra3 (αν θυμαμαι καλα) και ηταν μεσα στο κεφι και την πλακα.

Ευχαριστος τυπας. Παλια καραβανα του "trashTV" που δεν ανοιξε η γη να τον καταπιει οπως αλλους "τρας ηρωες".

Να ναι καλα ο ανθρωπος και ελπιζω να δουμε καποια στιγμη ενα reunion της Καρακορταδας (ή αντιστοιχων shows) με Χορταρεα, Σουλη, Ξανθη Περρακη, Καλη Φερρη, Ελενα Βασιλακη και την λοιπη all star team.
 
Those were the days...Χαβαλέ είχε, με χαρακτηριστικό χοντρό και πιπεράτο χιούμορ. Ευχάριστος γενικά, παρόλο που δεν συμπαθώ τέτοιες "macho" παρουσίες...
 
Believe it or not, ο Χορταρέας υπήρξε για ένα φεγγάρι και συνεργάτης σε εκπομπή της ΕΡΤ!

Συγκεκριμένα το καλοκαίρι του 2002 και για ένα περίπου μήνα, ήταν μόνιμο μέλος του πάνελ της καθημερινής εκπομπής στη ΝΕΤ των Πανούτσου - Καρπετόπουλου, που ασχολούταν με το Μουντιάλ της Ιαπωνίας και Ν. Κορέας. Ο Χορταρέας (ρίμα με της Κορέας) μας έλεγε τι προέβλεπαν τα άστρα για τις ομάδες και συγκεκριμένους ποδοσφαιριστές - βεντέτες. Οι παρουσιαστές και οι καλεσμένοι τον δούλευαν κανονικότατα (ήταν κομματάκι παρείσακτος σε αμιγώς ποδοσφαιρική εκπομπή), αλλά εκείνος, απτόητος, το εκμεταλλευόταν κι από πάνω για να πετάει τις ατάκες του!
 
Τον ειχα πετυχει πριν πολλα χρονια, σε γνωστο μαγαζι και ηταν παρεα με τον Ρεβη...(Μπρρρρ!)

Απογοητευτηκα, γιατι δεν ειχε 'σκασει' με κατι φανταχτερο/γυαλιστερο,αλλα με ενα τζινακι...
 
Θυμάμαι μια συνέντευξη του, που όταν ο δημοσιογράφος τον ρώτησε αν η γυάλινη σφαίρα, που έχει μπροστά του έχει υπερφυσικές ιδιότητες, αυτός απάντησε με τον πιο φυσικό τρόπο " Απλά είναι ένα κομμάτι γυαλί"... :D
 
ο σεφερλης τον σατιριζε φοβερα χαχαχαχα θυμαμαι οτι και μητερα του ειναι μεντιουμ μαλιστα διαφιμιζοταν ως κυρια βασω χορταρεα το χαρισμα απο την μητερα στον γιο

 
Θυμάμαι την εκπομπή του Νίκου Χορταρέα (την έβλεπα λίγο, την έβρισκα βαρετή) με τις προβλέψεις και αναρωτιόμουν πού έβρισκε αυτά που έλεγε και αν θα γίνονταν πραγματικότητα! Μου είχε κάνει εντύπωση το παρουσιαστικό του (παρδαλά ρούχα)! Φυσικά κανένας γνωστός μου δεν είχε ζητήσει τη συμβουλή του για μελλοντικές προβλέψεις!
 
Είναι ο πασίγνωστος σε όλους σας, αστρολόγος, μελλοντολόγος, αναλυτής σχέσεων, αλλά και επιχειρηματίας ροζ τηλεφώνων Νίκος Χορταρέας. Είναι ο προσωπικός αστρολόγος του Πρωθυπουργού Γιώργου Παπανδρέου, αν αληθεύει σχετικό δημοσίευμα. Όμως η κρίση δεν άφησε αλώβητο ούτε τον δημοφιλή αστρολόγο. Και μάλλον, τα άστρα δεν τον βοήθησαν να προβλέψει ότι θα έχανε την...


αγαπημένη, αστραφτερή κατακόκκινη FERRARI του.


Σύμφωνα με το σημερινό ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ, ο αστρολόγος-επιχειρηματίας, δεν μπόρεσε να ξεπληρώσει τα γραμμάτια της FERRARI και η εταιρεία του κατέσχεσε το αυτοκίνητο.


Μειώθηκε η πελατεία των αστρολόγων, έφυγαν από τη μόδα τα "ροζ τηλέφωνα" και έτσι, οι αστρολόγοι βλέπουν τα (πολύ εύκολα) λεφτά που έβγαλαν, να εξανεμίζονται.


Είχαν συνηθίσει και στην πολυτελή ζωή και την απέραντη χλιδή....Άστα να πάνε... δράμα...

 
Dimitrissss είπε:
Believe it or not, ο Χορταρέας υπήρξε για ένα φεγγάρι και συνεργάτης σε εκπομπή της ΕΡΤ!
Συγκεκριμένα το καλοκαίρι του 2002 και για ένα περίπου μήνα, ήταν μόνιμο μέλος του πάνελ της καθημερινής εκπομπής στη ΝΕΤ των Πανούτσου - Καρπετόπουλου, που ασχολούταν με το Μουντιάλ της Ιαπωνίας και Ν. Κορέας. Ο Χορταρέας (ρίμα με της Κορέας) μας έλεγε τι προέβλεπαν τα άστρα για τις ομάδες και συγκεκριμένους ποδοσφαιριστές - βεντέτες. Οι παρουσιαστές και οι καλεσμένοι τον δούλευαν κανονικότατα (ήταν κομματάκι παρείσακτος σε αμιγώς ποδοσφαιρική εκπομπή), αλλά εκείνος, απτόητος, το εκμεταλλευόταν κι από πάνω για να πετάει τις ατάκες του!
Αν θυμαμαι καλα ,στα ορια του trash ποδοσφαιρικη εκπομπη Goallywood με τους Λαλα .Ταγματαρχη ,(και τον Γκωνια ???) στα πλαισια της καλυψης μουντιαλ του 2006 Goallywood , ειχε δικη του "στηλη"- "σχολιο" .....
 
εγω θυμαμαι οτι στις εκπομπες του ειχε διπλα κατι μεταλικες κομπρες αλ φαρω
 
Εντοπίστηκε, αλλά δυστυχώς το τηλέφωνο της αφίσας, είναι νεκρό.

attachment.php
 
retro αισθητικής και η αφίσα...
 
RIO είπε:
retro αισθητικής και η αφίσα...
Η οποία πρέπει να είναι και παμπάλαια (τουλάχιστον η φωτο). Ηδη στις αρχές του της δεκαετίας του 2000 ο Χορταρέας ήταν πολύ πιο ρυτιδιασμένος σε σχέση με αυτό που φαίνεται στη φωτο της αφίσας.

Τρελό πάντως γέλιο ο τύπος. Ακόμα θυμάμαι έναν αλήστου μνήμης διάλογο με τηλεθεατρια (?) που πήρε τηλέφωνο για να μάθει για τα αισθηματικά της:

Τηλεθεάτρια: "Βλέπετε να μπαίνει κάποιον άντρα να μπαίνει στη ζωή μου?"

Χορταρέας: (αφού δει την "κρυστάλλινη σφαίρα")..."Πωπω καλέ άντρες!!! Σε στρατόπεδο εργάζεσαι μωρή?"#)
 
Πίσω
Μπλουζα