Μήνυμα από Μακρινό Αστερισμό - Children of the Dog Star (1984)

Παιδια, εχω δακρυσει!!! :sob:

Δεν ξερετε ΠΟΣΟ καιρο ψαχνω αυτη τη σειρα με αμυδρες αναμνησεις, σε μια φαση νοοοομισα οτι την βρηκα αλλα δε μου στεκοτανε οτι ητανε η σωστη και τωρα... τωρα επιτελους να τη, ναι, αυτη ειναι!!! :sob: Την εβλεπα μετα μανιας, λατρευα μεχρι και τη μουσικη των τιτλων, αλλα δεν ειχαμε βιντεο τοτε για να την αποθανατιζω!!

Ποσα ευχαριστω να πω;;; :worship: :worship: :worship:
 
Children of The Dog Star

ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΘΥΜΗΘΩ ΜΙΑ ΣΕΙΡΑ ΜΕ ΔΥΟ ΑΔΕΡΦΙΑ ΠΟΥ ΖΟΥΣΑΝ ΣΤΗ ΓΗ ΚΑΙ ΕΙΧΑΝ ΕΝΑ ΚΡΥΜΕΝΟ ΔΙΑΣΤΟΙΜΟΠΛΟΙΟ ΣΤΗ ΓΗ . ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕΤΑΚΙΝΟΥΝΤΑΝ ΜΕ ΜΗΧΑΝΕΣ ΓΟΥΡΟΥΝΕΣ (ΤΡΙΩΝ ΤΡΟΧΩΝ) ΘΥΜΑΣΤΕ ΠΟΙΑ ΣΕΙΡΑ ΗΤΑΝ ΑΥΤΗ
 
"Children of the Dog Star" ???


"Escape to Witch Mountain"??

"Return to Witch Mountain"??

:cool:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ambu_dare είσαι άπαιχτος φίλε... :bow: (το ίδιο και στον ΑΕΟΝ που έκανε την σωστή ερώτηση στο σωστό forum). Έκανα register στο forum μόνο και μόνο για να πω ευχαριστώ!!! Είχα εγκαταλείψει την προσπάθεια για να βρώ τον αγγλικό τίτλο εδώ και αρκετό καιρό.

Και για την ιστορία : Ήμουν πολύ μικρός και έχασα το τελευταίο επεισόδιο επειδή θα ερχόταν μια θεία μου στο αεροδρόμιο και έπρεπε να πάμε όλοι μαζί να την υποδεχτούμε. Όπως καταλάβατε πήγαμε την ώρα που θα παιζόταν. Όταν γύρισα πίσω έτρεξα στην TV να δω όσο θα είχε απομήνει αλλά --> :nono: :shake: είχε τελειώσει :banghead: τραυματική εμπειρία :cry: .

Για αυτούς που δεν έχουν το DVD (και εγώ θα το ήθελα) μπορούν να το δούν από [http://www.youtube.com/watch?v=PQ3Vfx3SFfwεδώ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να σαι καλά φίλε MrSpok (είσαι και συν-Trekker). H δική μας η χαρά είναι διπλή να ανακαλύπτουμε ότι υπήρχαν τελικά πολλοί παλαβιάρηδες που τους συγκινούσαν / αναζητούσαν τα ίδια πράγματα όπως το φοβερό Children of the Dog Star. Πέραν των όποιων ευπρόσδεκτων ευχαριστιών όμως θα σε παρακαλούσα να μείνεις και να συμμετέχεις ενεργά στην μεγάλη παρέα μας. Όλο και κάτι άλλο θα βρούμε να θυμηθούμε... :p
 
....με το που διάβασα τις πρωτες γραμμες από τον ΑΕΟΝ και καταλαβα οτι προκειται για τη σειρά που ηταν κομματιασμενη (οπως το διαστημοπλοιο) στο μυαλο μου για να μη πω στη καρδιά μου, πραγματικά ανατριχιασα.

Φιλε ΑΕΟΝ να σαι καλα για το post.

Εγινα μέλος και γω μονο και μονο για το συγκεκριμενο θέμα.

Πραγματικά συγκινητικές στιγμες αφου τη συγκεκριμενη σειρα την εβλεπα καλοκαιρι ανελλιπως στην ηλικία των 6, αλλα έχασα το τελευταίο επεισόδιο επειδη φυγαμε διακοπές... :( :( (α ρε MrSpok ποσο σε καταλαβαίνω...)

YG ΜΠΡΑΒΩ στους δημιουργους αυτου του foroum
 
Καλωσόρισες pedrobull στην ρετροπαρεα μας!

Είμαι σίγουρος ότι δεν θα είναι ο μόνος λόγος αυτό το ποστ που έγινες μέλος και σιγά σιγά θα καταλάβεις ότι υπάρχει εδώ μέσα πάρα πολύ υλικό οπού θα σε κάνει άπειρες φορές να συγκινηθείς και να θυμηθείς τις παλιές ωραίες εποχές σε σημείο να μην ξεκολλάς από αυτό το φόρουμ! Εύχομαι καλό διάβασμά και πολύ νοσταλγία....
 
Ψάχνω μία παλιά σειρά, σχετικά με UFO [Μήνυμα από Μακρινό Αστερισμό]

Ρε παιδιά θυμάμαι στα τέλη 80's μπορει και αρχές 90's, πρέπει να ήταν στην ΕΡΤ ή ΝΕΤ μία σειρά με πολύ λίγα επεισόδια (3 ή 4) και δεν μπορώ να θυμηθώ το ονομά της.Παιζόταν Παρασκευή απόγευμα αν δεν κάνω λάθος και είχε σχέση με μία κοπέλα που είχε βρει κομμάτια απο έναν ιπτάμενο δισκο (μεταλλικα παράξενα κομμάτια) και τα είχε μεταφέρει στο κτήμα της.Δεν θυμάμαι λεπτομέρειες πολλές.Μπορεί να ήταν αυστραλέζικη σειρά.Αν θυμάται κάποιος ας γράψει κάτι.Thanks
 
Ναί θύμαμε αμιδρά και εγώ μερικά αποσπάσματα,επίσεις θυμάμε την εκπομπη του Μπαλάνου (νομίζω και αυτή κράτησε λίγο)
 
"Μηνυμα απο αλλο Αστερισμο";
 
To Children Of The Dog Star(1984) πρέπει να λες.Την έβλεπα και την έψαχνα και εγώ.Δες:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ετσι πιστευω και εγω.

Mεταφοραααααααααααα
 
Αυτή είναι η σερά παιδιά!!Την έψαχνα καιρό και τώρα θα κάτσω να την απολαύσω.Φοβερές αναμνήσεις.Ευχαριστω πολύ!
 
Χρήσιμη πληροφορία για όσους το αναζητούν σε καλή ποιότητα. Βγήκε επιτέλους το DVD:

Until recently, Children of the Dog Star had remained unavailable due to complex copyright issues. However, TVNZ has now released the series on DVD (as of 3 July 2009)

Πρόκειται για νεοζηλανδέζικη εταιρεία, αλλά αυτό δεν πιστεύω ότι θα εμποδίσει τους ενδιαφερόμενους να το αποκτήσουν.
 
Χαιρετώ το φόρουμ. Ελπίζω να μην κάνω άνω-κάτω την οργάνωση αναρτώντας εδώ, αλλά ελπίζω να βρεθεί ο τίτλος της σειράς που ψάχνω, και να μείνει στην κατηγορία, καθώς μάλλον εδώ ταιριάζει.

Είμαι γεννημένος το 76. Θυμάμαι να κάθομαι στο πάτωμα, κολλημένος στην τηλεόραση (καινούρια, έγχρωμη ITT) και να παρακολουθώ για αρκετό καιρό τη σειρά της οποίας σας αναφέρω μερικά στοιχεία, μήπως και μπορέσει κάποιος λίγο μεγαλύτερος να βοηθήσει:

Το στόρι:

Ένα κορίτσι έχει πάει λέει διακοπές στο εξοχικό ενός συγγενή και κάνει βόλτα με το ηλεκτρικό της ποδήλατο-πατέντα δίπλα σε μια λίμνη-βάλτο μέχρι που κατά λάθος πέφτει μέσα και χτυπάει πάνω σε ένα αντικείμενο. Το ανασύρρει με τη βοήθεια φίλου, και αποδικνύεται λίγο καιρό μετά πως το αντικείμενο αυτό ταιριάζει με ένα άλλο που είχανε ακροβολισμένο στην κορυφή της στέγης του σπιτιού που έμενε. Αποδικνύεται πως το σύνολο αποτελεί συσκευή επικοινωνίας με εξωγήινους, το τοποθετούν σε μια σπηλιά και μετά κάνουν κάτι σαν αποστολές. Πού και πού έβρισκε και κάτι ανθρωπάκια τατουάζ στο χέρι της η πρωταγωνίστρια...

Εννοείται πως παιζόταν σε ΕΡΤ/ΥΕΝΕΔ αρχές του '80, δεν θυμάμαι σε τι γλώσσα ήταν, ούτε φυσικά γνωρίζω χώρα παραγωγής. Υπάρχει και μια μικρή περίπτωση να είναι και ταινία ή μίνι σειρά, αλλά θυμάμαι να την παρακολουθώ αρκετό καιρό...

Τέλος, εάν κάποιος γνωρίζει αν υπάρχει πουθενά κωδικοποιμένο το πρόγραμμα τηλεόρασης ΕΡΤ/ΥΕΝΕΔ της δεκαετίας του '80 να ψάξω μπας και βρω κάτι; Αυτά τα σκαναρίσματα από τη Ραδιοτηλεόραση που βρήκα στο φόρουμ μου έχουνε βγάλει τα μάτια!


Ώπα, το βρήκα!

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?370-%CC%DE%ED%F5%EC%E1-%E1%F0%FC-%CC%E1%EA%F1%E9%ED%FC-%C1%F3%F4%E5%F1%E9%F3%EC%FC-Children-of-the-Dog-Star-(1984)

Thank a lot!

Παιδιά ευχαριστώ και γω πολύ για τη σειρά! Προσπαθώ χρόνια να βρω ποια είναι! Θυμάται κανείς πότε ακριβώς έπαιξε στην τηλεόραση; Έκανα και γω σήμερα register στο φόρουμ για να ρωτήσω για τη σειρά, και ευτυχώς είχε ήδη βρεθεί! Εξαιρετικό φόρουμ, μπράβο και πάλι!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλώς ήρθες στη ρετροπαρέα μας! :)

Παραθέτω ένα προηγούμενο ποστ μέλους, που μάλλον δίνει τις πληροφορίες που χρειάζεσαι:

amyntas είπε:
Ρε παιδιά θυμάμαι στα τέλη 80's μπορει και αρχές 90's, πρέπει να ήταν στην ΕΡΤ ή ΝΕΤ μία σειρά με πολύ λίγα επεισόδια (3 ή 4) και δεν μπορώ να θυμηθώ το ονομά της.Παιζόταν Παρασκευή απόγευμα αν δεν κάνω λάθος και είχε σχέση με μία κοπέλα που είχε βρει κομμάτια απο έναν ιπτάμενο δισκο (μεταλλικα παράξενα κομμάτια) και τα είχε μεταφέρει στο κτήμα της.Δεν θυμάμαι λεπτομέρειες πολλές.Μπορεί να ήταν αυστραλέζικη σειρά.Αν θυμάται κάποιος ας γράψει κάτι.Thanks
Φαντάζομαι στο μεταξύ, όλο και κάποιο από τα υπόλοιπα παιδιά θα θυμηθεί κάτι! ;)
 
Ωωωωπ ... εδώ είμαστε !!!! Και ... πάνω που πήγαινα να ανοίξω κι εγώ τόπικ, στο οποίο θα περιέγραφα ό,τι θυμόμουν απ' αυτή τη σειρά και θα ζητούσα τη βοήθειά σας για τον τίτλο της ...

Δεν βρίσκω λόγια για να σας ευχαριστήσω για τις τόσο ωραίες και συγκινητικές πληροφορίες γι' αυτή τη σειρά !!! Άπαιχτη, καταπληκτική σειρά, και το μελαχρινό κοριτσάκι που πρωταγωνιστούσε απίθανο [αν και, όπως θυμάμαι, όλο σκανταλιές έκανε με τη χρήση "εξωγήινης τεχνολογίας"] !!! Θυμάμαι ότι η σειρά παιζόταν μεσημέρι προς απόγευμα Κυριακής [κάποια επεισόδια τα είχαμε δει στο εξοχικό μας] και ότι εμένα και τον αδελφό μου μάς είχε καθηλώσει !!! Η σκηνή που θυμάμαι είναι ότι το κοριτσάκι, μαζί με ένα αγοράκι (συνεργός στις σκανταλιές) και με τη συνδρομή των εξωγήινων μέσων είχαν ακινητοποιήσει τους κατοίκους της μικρής πόλης την ώρα που περπατούσαν, πήγαιναν στις δουλειές τους κλπ Και την ώρα που οι κάτοικοι ήταν ακινητοποιημένοι, χωρίς να το καταλαβαίνουν, το κοριτσάκι πήγαινε και ζωγράφιζε στα πρόσωπά τους :eek: o_O
 
Ειχα δει τη σειρα αποσπασματικα οταν ημουν μικρος απο το κρατικο καναλι.

Ξεκινησα να την παρακολουθω ξανα αν και εμ βασανιζει λιγο η βαρια Αυστραλεζικη προφορα.

Στο πρωτο επεισοδιο ο πιτσιρικας παιζει ενα arcade που κατι μου θυμιζε...

Children%20of%20the%20Dog%20Star%201%20-%20The%20Brass%20Daisy%5B%28015706%2919-34-52%5D.JPG


Και ειναι το Pit

https://www.youtube.com/watch?v=RNeWm2fH0ZA

ΒΤW η σειρα ειναι πολυ spooky απο το πρωτο κιολας επεισοδιο. Ακριβως οτι μου αρεσει. Οτι πρεπει για Χριστουγεννα
 
Ανατριχίλες κάθε φορά που ακούω το θέμα από τους τίτλους αρχής...
 
Πίσω
Μπλουζα