Μαγική Οθόνη

AEON

Retromaniax Founder
Διαχειριστές
Joined
6 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.797
Αντιδράσεις
1.769
Δεν ξέρω αν την θυμάστε, αλλά την συγκεκριμένη την είχα λιώσει σαν πιτσιρικάς (τα πρώτα βήματα σε μια πρωτόγονη εκδοχή του Photoshop!).

Ήταν ένα παιχνίδι σχεδίασης που αποτελούνταν από ένα παραλληλόγραμμο κάδρο με κόκκινο πλαίσιο, ανοιχτόχρωμη καφέ/μπεζ οθόνη και δυο περιστρεφόμενα άσπρα "κουμπιά" - μοχλούς (σαν το pad του Arkanoid) δεξιά & αριστερά στις άκρες του κάτω μέρους.

Η σχεδίαση γινόταν ως εξής: Το ένα από τα "κουμπιά" σχεδίαζε στον κάθετο άξονα και άλλο στον οριζόντιο και για να χαράξεις διαγώνιες έπρεπε να περιστρέψεις και τα 2 ταυτόχρονα! Η γραμμή που φτιαχνόταν ήταν ουσιαστικά ένα τράβηγμα μονοκονδυλιάς (βλ. freehand), ενώ για να σβηστεί το σχέδιο έπρεπε να κουνήσεις δυνατά όλο το κάδρο ώστε να απλωθεί η σκόνη που περιείχε και να επικαλύψει το προηγούμενο σχέδιο (κάτι που δεν πετύχαινε ακριβώς - συνήθως αφήνονταν ίχνη που σβήνονταν με ακόμα περισσότερο κούνημα).

Όποιος θυμάται περισσότερα (π.χ. αν το παιχνίδι ήταν εισαγωγής και είχε αγγλικό τίτλο, ας μας ενημερώσει). Αλλιώς με βλέπω να καταφεύγω σε καμμιά επίσκεψη στο παλιό πατάρι.. :D
 
Υπάρχει ακόμα κι'αυτό το παιχνίδι. Εγω θυμάμαι όμως έναν τύπο που είχαν στις ειδήσεις κάποτε που ζωγράφιζε πίνακες κανονικούς με αυτές τις μαγικές εικόνες και μάλιστα σε ταχύτητες φοβερές.

Μια μετεξέληξη ήταν με ρινίσματα σιδίρου όπου είχες ενα μαγνητάκι για να ζωγραφίζεις και το clear γινόταν με ένα σύρτη οπου ξεκόλαγε τα ρινίσματα από την οθόνη.
 
Ποτέ δεν μπορούσα να κάνω μια αξιοπρεπής διαγώνια γραμμή !

ΓΚΡΡΡΡ !
 
...πάλι θυμηθήκατε παλιά, αγαπημένα παιχνίδια... :)

Αυτήν την οθόνη που λέει ο Αeon την είχα "δουλέψει" και εγώ αρκετά (είχα χαλάσει και τα κουμπιά :D ), και αν δεν κάνω λάθος υπήρχε και μία άλλη, φτηνότερη (πιό "χάρτινη") τέτοιου είδους οθόνη, όπου ζωγράφιζες πατώντας ένα πλαστικό "στυλό" πάνω στην επιφάνειά της, και το σβήσιμο γινόταν τραβώντας απο μία εσοχή στα αριστερά, που έπιανε όλο το πλάτος του "κάδρου".

Επίσης υπήρχε και μία άλλη, λίγο πιό περίεργη οθονίτσα - μαύρου χρώματος αυτή τη φορά, όπου ζωγράφιζες και πάλι πατώντας πάνω της μία πλαστική σπάτουλα - μυτερή μπροστά και πλατιά πίσω. Το ωραίο της υπόθεσης ήταν ότι τα σχέδια εμφανίζονταν χρωματιστά (κόκκινα-πράσινα-κίτρινα) επειδή ο "πάτος" της οθόνης ήταν ήδη "προ-χρωματισμένος".

Για να σβήσεις τις ζωγραφιές σου, έπρεπε να "απλώσεις" το κενό αέρος που βρισκόταν κάτω απο την πλαστική επιφάνεια, χρησιμοποιώντας την σπάτουλα...
 
[edit] dead imageshack photo[edit]

Τι γράφει άραγε η μαγική οθόνη της φωτογραφίας μας; ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΑΑ+Πες μας τωρα οτι η φωτο στο post ειναι απο την δικια σου συλλογη!!!
 
Μάλλον είναι αφού παίζει το imageshack...

Άλλωστε με τον ΑΑ+ το περίεργο πια, δεν είναι να γράφει για το τί έχει αλλά να γράψει για κάτι που δεν θα έχει.

ΜΠΑ, χλωμό το βλέπω...
 
Ναι, δικιά μου φωτογραφία είναι γι'αυτό και ρωτάω αν φαίνεται το "ΡΕΤΡΟ" που με κόπο έγραψα :D :D

ambu_dare είπε:
Μάλλον είναι αφού παίζει το imageshack...
Άλλωστε με τον ΑΑ+ το περίεργο πια, δεν είναι να γράφει για το τί έχει αλλά να γράψει για κάτι που δεν θα έχει.

ΜΠΑ, χλωμό το βλέπω...

Είχα την τύχη να μεγαλώσω σε καταστήματα παιχνιδιών. Οι γονείς μου είχαν & οι Θειοι μου... Οπότε μπορείτε να φανταστείτε ότι ΠΟΥ.?!! με βρισκαν που με χάναν όλη μέρα-νύχτα. Από τα χέρια μου είχαν περάσει σχεδόν όλα τα παιχνίδια της εποχής και πολλά από αυτά τα έχω καταστρέψει. Το Pac-Man ακόμα το κλαίω :) που το κατέστρεψα. Μια και μιλάμε για την μαγική οθόνη ευτυχώς είχα μεγαλώσει αρκετά και δεν την βούτηξα για να την ξεκοιλιάσω να δω τον μηχανισμό της. Ετσι διασώζεται ακόμα στο πατάρι του μαγαζιού μας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
AA+Δεν ηξερα οτι εισαι συλλεκτης μπραβο φιλαρακι!!!

Στελνε στελνε φωτο φτιαξε μας!!!!

(Εχω περιεργεια να δω τι αλλα καλουδια εχεις)
 
Φαίνεται πολύ αμυδρά για τα "γέρικα μάτια" μας...
 
Με λίγες μπύρες την παρασκευή... θα τα δούμε ΟΛΑ!...

:D

ε Bill ?
 
[edit] dead imageshack photo[edit]

Τελευταία παραλλαγή της μαγικής οθόνης... κατάντησε κι'αυτή ρετρό... :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την μαγική οθόνη την είχε ένας ξαδερφός μου μεγαλύτερος και δεν μας άφηνε να την ακουμπήσουμε. Άντε να είχα κάνει μια ευθεία γραμμή το πολύ. Μη μου πεί κανείς οτι θυμάται τον φαλακρό πράκτορα. Μια επιφάνεια που ανάμεσα στο χαρτόνι και το διάφανο πλαστικό υπήρχαν ρινίσματα σιδήρου που με τη βοήθεια ενός μαγνήτη σε σχήμα τσιγάρου έβαζες μουστάκια, μαλλιά φρύδια κλπ σε μια φάτσα καραφλή.
 
maxouli είπε:
...φαλακρό πράκτορα. Μια επιφάνεια που ανάμεσα στο χαρτόνι και το διάφανο πλαστικό υπήρχαν ρινίσματα σιδήρου που με τη βοήθεια ενός μαγνήτη σε σχήμα τσιγάρου έβαζες μουστάκια, μαλλιά φρύδια κλπ σε μια φάτσα καραφλή.
[edit] Greeklish [edit]

Που το θυμηθηκες ?

ΤΡΕΛΟ ΚΕΦΙ !!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ειλικρινά δεν περίμενα να το θυμάται κάποιος αυτό. Εδώ δεν περίμενα να το θυμάμαι εγώ.
 
Κάτι θυμάμαι...Καλό θα ήταν να είχαμε και μια φώτο!!!
 
Μastermind και τα ψαράκια (όπου για διαφήμηση είχαν ΤΟΝ ΒΟΥΤΣΑ!!!!)
 
Oh Yes!Μονο που ο Βουτσάς ποτέ δεν μου έκατσε καλά σε διαφημίσεις!
 
[edit] Greeklish [edit]

ο Βουτσας εκανε και τις διαφημισεις....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
billy είπε:
Επίσης υπήρχε και μία άλλη, λίγο πιό περίεργη οθονίτσα - μαύρου χρώματος αυτή τη φορά, όπου ζωγράφιζες και πάλι πατώντας πάνω της μία πλαστική σπάτουλα - μυτερή μπροστά και πλατιά πίσω. Το ωραίο της υπόθεσης ήταν ότι τα σχέδια εμφανίζονταν χρωματιστά (κόκκινα-πράσινα-κίτρινα) επειδή ο "πάτος" της οθόνης ήταν ήδη "προ-χρωματισμένος". Για να σβήσεις τις ζωγραφιές σου, έπρεπε να "απλώσεις" το κενό αέρος που βρισκόταν κάτω απο την πλαστική επιφάνεια, χρησιμοποιώντας την σπάτουλα...
Καλα τετοια ειχα παρα πολυ μικρος!Τρελαινομουν που εβγαζε πολυχρωμες ολες τις γραμμες!Που τη θυμηθηκες βρε θηριο! :)
 
Πίσω
Μπλουζα