Μαγική Οθόνη

AEON είπε:
Ήταν ένα παιχνίδι σχεδίασης που αποτελούνταν από ένα παραλληλόγραμμο κάδρο με κόκκινο πλαίσιο, ανοιχτόχρωμη καφέ/μπεζ οθόνη και δυο περιστρεφόμενα άσπρα "κουμπιά" - μοχλούς (σαν το pad του Arkanoid) δεξιά & αριστερά στις άκρες του κάτω μέρους.
Κ'εγω ειχα μια τετοια, αλλα απο την πολυ χρηση δεν κυλουσε σωστα η μπιλια, ειχανε ψιλοχαλασει τα ασπρα κουμπια, και δεν απομαγνητιζοταν η οθονη :(

Μετα βγηκαν κατι πιο απλες, που ειχαν ομως καλυτερη αποδοση, γιατι με ενα μολυβι, που στην ακρη του ειχε μια μαγνητικη μυτη, εγραφες πανω σε μια ασπρη πλακετα μαγνητιζοντας ρινισματα πανω στην πλακετα.
 
εγω θυμαμαι την πρωτη μαγικη εικονα που απαρτιζοταν απο ενα τετραγωνο μαυρο πλαισιο και μπροστα ειχε μια ζελατινα και ειχε ενα πλαστικο στυλο που δεν εγραφε,πανω στην οποια χαραζες διαφορα και για σβησεις σηκωνες απλα την ζελατινα
 
exetlaios είπε:
Ποτέ δεν μπορούσα να κάνω μια αξιοπρεπής διαγώνια γραμμή !
ΓΚΡΡΡΡ !
Χα! Χα! Ειλικρινά Pixel-ιαζε απελπιστικά η διαγώνιος!!!!!! :thumbup:

Δεν θα ήθελα να το παρομοιάσω με κανένα γνωστό format για να μην ανάψουν τα αίματα!!! :nervous:
 
Βρηκα την παλια μαγικη μου οθονη, αυτη ακριβως που περιγραφει ο ΑΕΟΝ στο πρωτο ποστ αυτου του thread, και μαλιστα λειτουργει! Θα ποσταρω φωτογραφια μολις γυρισω στην Αθηνα.
 
Domniki έχεις απίστευτο θησαυρό στα χέρια σου.Αν αρχίσεις να βγάζεις φωτογραφίες όλα αυτά που βρίσκονται στο πατάρι σου,θα πάθουμε απανωτά εγκεφαλικά.Μην πτοηθείς όμως,το αντέχουμε!!! :help:
 
H μαγικη μου οθονη

[edit] dead imageshack photo [edit]

Λειτουργει ακομα!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άψογη κατάσταση!!!Συγχαρητήρια Domniki! :clap:
 
Άφωνος!
 
AEON είπε:
Tι να κανω η γυναικα...προσπαθω να σε δελεασω μπας και μας γραψεις το CDακι :D

Eδω ειναι η προσπαθεια μου να δω αν λειτουργει.....

[edit] dead imageshack photo [edit]

και ΝΑΙ, λειτουργει!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ειχα και εγω μαγικη οθονη αξεπεραστη φαση!!
 
Sorry που ξεθάβω το thread, ήθελα να γράψω ένα topic για τη Μαγική Οθόνη αλλά φυσικά με είχατε προλάβει. Ήταν από τα αγαπημένα μου παιχνίδια!

Υπάρχει σε έκδοση Flash για όποιον θέλει να δοκιμάσει.
 
Καλά κάνεις και το "ξεθάβεις" Άλκη.
 
alkis21 είπε:
Sorry που ξεθάβω το thread, ήθελα να γράψω ένα topic για τη Μαγική Οθόνη αλλά φυσικά με είχατε προλάβει. Ήταν από τα αγαπημένα μου παιχνίδια!
Υπάρχει σε έκδοση Flash για όποιον θέλει να δοκιμάσει.
Για να σε κανω να ζηλεψεις: ειμαι στο πατρικο μου και παιζω με την μαγικη μου οθονη :cheers:
 
Από τα καλύτερα παιχνίδια που είχαμε!

Δυστυχως η χαρά μας κράτησε λίγο, γιατί το δεξί κουμπί κόλλησε και ποτέ δεν βρήκαμε τρόπο να το φτιάξουμε :cry:

...μήπως υπάρχει ακόμα; :wait2: Πρέπει να το ερευνήσω!
 
Μαγικός πίνακας

Απ' ότι θυμάμαι ήταν ένας πίνακας λευκός και είχε και κάτι κουμπιά που τα γυρίζαμε έτσι ώστε να ζωγραφίσουμε κάτι πάνω στον πίνακα. Το πλαίσιό του ήταν κόκκινο. Αφού λοιπόν φτίαχναμε τα αριστουργήματά μας, το κουνούσαμε και όλα εξαφανίζονταν. Υπάρχει ακόμα μαγικός πίνακας αλλά είναι μαύρος και τα χρώματα από κάτω είναι φωσφοριζέ (καμμία σχέση με τον παλιό). Τον θυμάστε παιδιά; :)
 
μήπως εννοείς το etch a sketch?

δεν ήξερα ότι είχε κυκλοφορήσει και στην Ελλάδα...

θα μπορούσες να μου πεις πως λειτουργούσε πιο αναλυτικά? γιατί ποτέ δεν κατάλαβα.

etch_a_sketch.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωρες αμετρητες περνουσα σε αυτο το παιχνιδι.

Ποσο θα ηθελα να ειχα ενα τωρα και να επαιζα....

Ξερετε εαν υπαρχουν ακομα;
 
Υπάρχει ήδη θέμα [edit] OK,done [edit] :D

Τα μηνύματά σας θα μεταφερθούν εκεί. :flower:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα