"Μαγική σφραγίδα"

BETTY BOOP είπε:
Eίχα κι εγώ συλλογή από σφραγίδες! Θυμάμαι κάποιες που είχαν τρύπα στο πίσω μέρος και έμπαιναν σε μολύβια. Επίσης σφραγίδες έδιναν δώρο τα κρουασάν. Τρελή φάση! Τα βιβλία και τα τετράδια (των κοριτσιών) είχαν σφραγίδες. Όταν ξεθώριαζε το χρώμα, τις πίεζα σε μελάνι (ταμπόν) και ήταν πάλι σαν καινούριες. Θυμάμαι που και στα χέρια μας βάζαμε σφραγιδάκια.
σφραγίδες σφραγίδες.jpgη πρώτη σφραγίδα έχει το μονόγραμμά μου

πότε κυκλοφόρησε η Μαγική Σφραγίδα;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ωραίες οι συλλογές σας παιδιά! Θυμάμαι τις σφραγίδες "Την έβαψες" και "Μου την έσπασες". Πολύ ωραίο παιχνίδι.
 
Well ακριβως 30 χρονια πριν τυπωσα κατι σφραγιδακια και εφτασε η ωρα να ξαναβγουν στην επιφανεια.




attachment.php


Και πως ξερω οτι ειναι 30 τα χρονια,χμμ.

 


attachment.php
 
Μήπως είχες βάλει τα χαρτάκια στο Delorean και ήρθαν τώρα; Ταιριάζουν οι ημερομηνίες
 
ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙ 2.jpg

σφραγίδες με φατσούλες και σφραγίδες-δαχτυλιδάκια πωλούνται σε γνωστό κατάστημα παιχνιδιών...

ΣΦΡΑΓΙΔΑ.jpg

ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙ 1.jpg
 
Πολύ ωραίες όλες αυτές οι σφραγίδες. Δυστυχώς δεν είχα ποτέ, αλλά είχε διάφορες το φροντιστήριο Αγγλικών που πήγαινα, και ειδικά στις μικρές τάξεις, μας τις έβαζαν στα τετράδια για επιβράβευση όταν τα πηγαίναμε καλά.
 
snakeyes08 είπε:
Η μόδα με τις σφραγίδες επέζησε και στα 90s. Θυμάμαι χαρακτηριστικά το τζιγκλάκι της διαφήμισης:
Πες το με μια στάμπα


Στα γράμματά σου



στο λεύκωμά σου



Και ΈΓΡΑΨΕΣ!


Ορίστε και μερικές από τη συλλογή μου

P3310026.jpg
η διαφήμιση (είναι η τελευταία στο βιντεάκι)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τέτοιες σφραγιδούλες έδινε για ένα διάστημα η πολυσυσκευασία του κρουασάν Molto (νομίζω... ή του Follie...).

Επίσης, μια τέτοια σφραγίδα, πράσινη και με τετράγωνη "μύτη", μας είχαν δώσει δώρο από ένα βιβλιοπωλείο κοντά στον παιδικό σταθμό που πήγαινα.

Μας είχαν πάει "ημερήσιο περίπατο" για να γνωρίσουμε τη γειτονιά, και περάσαμε, εκτός από ένα γήπεδο, από το φούρνο της γειτονιάς, όπου πλάσαμε κουλουράκια, και από το βιβλιοπωλείο, όπου περπατήσαμε στους διαδρόμους και μάθαμε τι πουλάει.
 
Κι εγώ θυμάμαι τις στρογγυλές σφραγιδουλες όπως της παραπάνω φωτογραφίας δωράκι με πολυσυσκευασία από κρουασάν (3-4 κρουασάν μαζί)...φανατική των κρουασάν, φανατική και με τις σφραγιδες εγώ!!!
 
Οι παρακατω σφραγιδες βρεθηκαν σε αναρτηση μελους στο facebook και ειναι οι δυο πρωταγωνιστες της σειρας Χτυποκαρδια στο Μπεβερλι Χιλς
Ειχα την μπλε σφραγιδα...
 

Συνημμένα

  • received_2806399499482064.jpeg
    received_2806399499482064.jpeg
    43,7 KB · Προβολές: 2
Τελευταία επεξεργασία:

Συνημμένα

  • 0f6ef4dfefae748354d36733661a06e42797b81b.jpg
    0f6ef4dfefae748354d36733661a06e42797b81b.jpg
    115,6 KB · Προβολές: 0
Πίσω
Μπλουζα