"Μαγικοί" Σχολικοί Χάρακες

Ξερει κανεις αν τους πουλανε και σημερα,προφανως ναι....Θυμαμαι στο δημοτικο μεσα στην βαρεμαρα του μαθηματος,το μικρο της ηλικιας και το αθωο της εποχης τους κοιταζαμε λες και βλεπαμε τηλεοραση..


Πολυ ομορφος ο Μπουλ και ο Μπιλ!!!!
 
miss x είπε:
Οι πορτοκαλί χάρακες με "συμβολάκια" ήταν τα περίφημα Stencil. Χρησιμοποιούνταν συνήθως πέρα από το σχολείο, δηλ. σε Πολυτεχνείο ή τεχνικά γραφεία, αφού με χρήση ραπιντογράφου παρήγαγαν σωστά γράμματα την εποχή που υπήρχαν μόνο οι επαγγελματίες καλλιγράφοι για τέτοια δουλεια...

Η άλλη λύση που προέκυψε αργότερα, ήταν τα "Letraset", αυτοκόλλητα ξεπατικωτά γράμματα και αριθμοί, σαν τα "Kalkitos".

Μετά ήρθε το Word και το CAD...
 
Δεν ξέρω αν πουλάνε ακόμα μαγικούς χάρακες. έχω καιρό να δω.

Οι Μπουλ Μπιλ είναι γλυκύτατοι! Στο Βέλγιο είχα αγοράσει διάφορα με αυτούς!
 
Εμείς λατρεύαμε τα χαρακάκια της Soundy! Θεόγλυκα! Ορίστε ένα με βατραχάκια.

soundy pocky frog.jpg

POCKY FROG
 
Δεν θυμάμαι αυτούς τους χάρακες...πότε είχαν κυκλοφορήσει; Κυκλοφορούν και στις μέρες μας;
 
Γεια σας.
Μέσα της δεκαετία του 1980. Μικρο πινακάκι τσεπης , ειχε την προπαίδεια χωρις τα αποτελέσματα. όταν την κουνούσες λιγο έβλεπες το αποτέλεσμα.
Σαν αυτό το χαρακα .
άλλα σε μορφή πινάκα όση η παλάμη ενός παιδιού. Τώρα δεν βλέπω να κυκλοφορεί κάτι αντίστοιχο ούτε στην Ελλαδα ούτε έξω.
Το θυμάται κάνεις ;
 
Ναι ναι τις θυμάμαι αυτές τις κάρτες. Την τεχνική αυτή τη ξαναθυμηθήκαμε όταν πρωτοκυκλοφόρησαν τα ευρώ το 2001-2002 σε αντίστοιχη κάρτα μετατροπέα.
 
Ευχαριστω ! Ηταν καλο το πως εκρυβε το αποτελεσμα και εκανα τεστ στον ευατο μου!. Δυστυχως ουτε στο ebay υπάρχει.
 
Πίσω
Μπλουζα