Μαθαίνω για το σεξ

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.320
Αντιδράσεις
6.287
Καλείστε να αναφέρετε την εμπειρία σας (με κόσμιο τρόπο) σχετικά με το ''καυτό'' ζήτημα του σεξ: σε ποια ηλικία μάθατε και ποιος σας μίλησε γι'αυτό;

Εμένα δεν θυμάμαι να μου είχαν μιλήσει ποτέ γι' αυτό το θέμα...υπήρχαν βιβλία στο σπίτι σχετικά με τη σεξουαλική διαπαιδαγώγηση, τα διάβαζα αλλά δεν ρώτησα ποτέ για λεπτομέρεις...στην εφηβεία...μπήκα στο νόημα...όταν ανακάλυψα (εντελώς τυχαία βιντεοκασέτες με τίτλο ''Το δέντρο της ζωής'', υπάρχει θέμα http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?26697-Το-δέντρο-της-ζωής )

Ας μη διαγραφεί το θέμα, ας μιλήσουμε όσο το δυνατόν πιο ανώδυνα.

 


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ουτε εγω ειχα κανει ποτε αντιστοιχη συζητηση με τους γονεις μου υπηρξαν φορες που η μανα μου πηγε να φερει την συζητηση προς τα κει αλλα δεν εκατσα να ακουσω γενικα δεν ηθελα ποτε να κατσω να συζητησω μαζι τους ουτε αυτοι με ρωταγαν τοσο προσωπικα πραγματα βασικα προτιμουσα να συζηταω τετοια θεματα με παιδια στην ηλικια μου που αισθανομουν πιο ανετα ειχα δει ενα τυπου ντοκυμαντερ σε cartoon που εβαζε η ετ3 δεν θυμαμαι τιτλο ηταν ξενη παραγωγη με υποτιτλους και ειχε κατι ερωτηματικα στον τιτλο εκει ανελυε τι γινεται στο σωμα μας οταν μεγαλωνουμε και γενικα πως γινονται τα παιδια οταν ημουν μικρος το εβαζε συχνα και ειχα μαθει και απο κει καποια χρησιμα πραγματα ηταν πολυ καλο και πιστευω οτι θα επρεπε να το δειχνουν στα παιδια
 
Οκ, μένει. Στο παραμικρό όμως (και το εννοώ), δεν πρόκειται να γίνει edit.

Κλείδωμα και διαγραφή του θέματος.

Εξηγούμαστε για να μην παρεξηγούμαστε, γιατί είχαμε και στο παρελθόν κάτι αντίστοιχο, που απλά απέδειξε την ανωριμότητα κάποιων.
 
Έμαθα πρώτη φορά από τη Βιολογία στο σχολείο! Αν περίμενα από τους γονείς μου, δεν θα μάθαινα ποτέ, γιατί ήταν της άποψης ότι δεν πρέπει να μαθαίνεις στο παιδί τέτοια, μέχρι να ενηλικιωθεί. :tsktsk:
 
Λοιπάμε που θα το πώ ,αλλά τέτοια threads πιστεύω δεν αρμόζουν γενικά τόσο σε θεματολογία όσο και σε ιδεολογία ενός Retro-Φορουμ.
 
δεν θυμαμαι ειναι κατι που ερχεται απο μονο του και πιστευω ειναι ανοησια να το διδασκεις, οπως πχ θελουν να βαλουν μαθημα στο σχολειο σεξουαλικη διαπαιδαγωγηση, ειμαστε σοβαροι? λες και δεν εχουν αλλα αχρηστα μαθηματα τα παιδια που τους τρωνε τζαμπα ωρες.
 
herc είπε:
δεν θυμαμαι ειναι κατι που ερχεται απο μονο του και πιστευω ειναι ανοησια να το διδασκεις, οπως πχ θελουν να βαλουν μαθημα στο σχολειο σεξουαλικη διαπαιδαγωγηση, ειμαστε σοβαροι? λες και δεν εχουν αλλα αχρηστα μαθηματα τα παιδια που τους τρωνε τζαμπα ωρες.
δεν καταλαβαινω που βρισκεται η ανοησια σε αυτο μπορω να βρω πολυ πιο ανοητα μαθηματα αλλα δεν ειναι του παροντος σε ολο τον κοσμο διδασκεται και ετσι μαθαινουν τα παιδια να προφυλλασονται κιολας γιατι κακα τα ψεμματα στην εποχη που ειμαστε εχουν αλλαξει πολυ τα πραγματα με το διαδικτυο τωρα γιατι στην ελλαδα αντιδρουν ολοι δεν μπορεσα ποτε να το καταλαβω ειναι κατι φυσιολογικο και στην φυση του ανθρωπου δεν χρειαζεται να το κρυβουμε λες και τα παιδια δεν προκειται να το μαθουν ποτε οποτε αν ειναι να μαθουν προτιμοτερο δεν ειναι να γινεται σωστα??
 
Δεν χρειάζεται, σε τι κόσμο ζουν σίγουρα γνωρίζουν τα προφυλακτκά και είναι εκτεθιμένα συνεχώς σε σκηνές σεξ ειδικά τώρα με το ίντερνετ να είσαι σίγουρος τα ξέρουν όλλα με λεπτομέρια πριν μπούν στην εφηβεία. Εξάλλου ότι και να τους πουν στο σχολέιο χαμένο πάει. Απο μικρός ακούω πχ για το πόσο βλαβερό ειναι το τσιγάρο και οι μισοί Έλληνες καπνίζουν.
 
Φίλε herc θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω, και μάλιστα χρησιμοποιώντας το παράδειγμα που έφερες. Αν αναλογιστείς σε τι ποσοστό κάπνιζαν οι Έλληνες το 1974 και σε τι σήμερα, ίσως να μην πήγε και τόσο χαμένη η ενημέρωση. Τώρα, ειδικά για το σεξ, δεν είναι καλύτερα να ενημερώνονται σωστά τα παιδιά αντί να τα πιάνουν διάφορες μπερδεμένες πληροφορίες από τις ταινίες και το internet;

Για να απαντήσω στο ερώτημα της Betty, οι γονείς μου με κάθισαν κάτω και με τη βοήθεια μιας εγκυκλοπαίδειας που μου έδωσαν μου εξήγησαν τα τι και πώς. Κατά τη γνώμη όμως, άργησαν λιγουλάκι, αφού το πήραν απόφαση όταν ήμουν Πέμπτη δημοτικού με αποτέλεσμα να είχα προλάβει να ακούσω αρκετά (και να μπερδευτώ φυσικά). Έστω και λίγο αργά όμως, μου λύθηκαν αρκετές απορίες και ξέρω ότι οι γονείς πολλών συνομήλικών μου (ειδικά κοριτσιών) δεν έκαναν ποτέ κάτι παρόμοιο.
 
Σιγά σιγά από κουβέντες και συζητήσεις στο σχολείο. Με τους γονείς μου ένοιωθα κάπως άβολα, να κάνω τέτοιες συζητήσεις. Μπορεί να είχα άδικο, αλλά έτσι ένοιωθα....
 
herc είπε:
δεν θυμαμαι ειναι κατι που ερχεται απο μονο του και πιστευω ειναι ανοησια να το διδασκεις, οπως πχ θελουν να βαλουν μαθημα στο σχολειο σεξουαλικη διαπαιδαγωγηση, ειμαστε σοβαροι? λες και δεν εχουν αλλα αχρηστα μαθηματα τα παιδια που τους τρωνε τζαμπα ωρες.
Το ακριβώς αντίθετο! Κρίνεται απαραίτητη η σεξουαλική διαπαιδαγώγηση ήδη από μικρή ηλικία, ούτως ώστε να εξοικειώνονται τα παιδιά, πρωτίστως με το σώμα τους και δευτερευόντως με το σεξ. Αυτό θα τα προστατεύσει τόσο από τους διάφορους κίνδυνους που ελοχεύουν, όσο και από την όλη παραπληροφόρηση που προκύπτει στην πορεία, είτε μέσω ίντερνετ, είτε μέσω φίλων, κλπ.

Το σώμα μας και η κάλυψη των αναγκών του δε θα πρέπει να μας φοβίζουν και να μας κάνουν να στρουθοκαμηλίζουμε, όπως γινόταν παλιότερα, με τη συζήτηση γύρω από το σώμα και το σεξ είτε να προκαλεί γέλια, είτε να προκαλεί ντροπή, αμηχανία, και ενδεχομένως και ξύλο από τους γονείς, με φωνές επιπέδου "Ποιός σου πε αυτά τα κακά πράγματα". Όσο αφήνουμε το θέμα στην τύχη του, τόσο περισσότερο θα παραμένουν διάφορα προβλήματα στις σχέσεις των φύλων, με λανθασμένες πληροφορίες που μπορούν να δημιουργήσουν προβλήματα, όπως μετάδοση ΣΜΝ, ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες ή καταπίεση και περιθωριοποίηση, λόγω φόβου έκφρασης ή φόβου αρνητικής αντιμετώπισης.

Γυρνώντας στο ερώτημα του θέματος:

Betty μου θύμισες τις κασέτες "Το δέντρο της ζωής". Αυτές τις είχα δει γύρω στην έκτη δημοτικού, οπότε είχα ήδη μια εικόνα σχηματισμένη.

Δε μπορώ να θυμηθώ πότε ακριβώς έμαθα για το σώμα και το σεξ. Δε θυμάμαι να έγινε αντίστοιχος διάλογος στο σπίτι, αλλά θυμάμαι κάτι που λογικά θυμούνται κι άλλοι εδώ μέσα: ένα συγκεκριμένο μάθημα στο "Εμείς κι ο κόσμος", με ένα γυμνό αγοράκι κι ένα γυμνό κοριτσάκι (δε θυμάμαι αν ήταν εικόνα ή ζωγραφιά, όπως επίσης δε θυμάμαι την τάξη). Όταν είχαμε πάρει τα βιβλία στην αρχή της χρονιάς, είχε πέσει το μάτι μας στο ξεφύλλισμα επάνω στις συγκεκριμένες σελίδες. Γελάκια και αμηχανία, στην αρχή, αλλά ανυπομονούσαμε να φτάσουμε σε αυτό το μάθημα. Όταν φτάσαμε στο μάθημα, δε θυμάμαι να έγινε κάποιο ευτράπελο, και μάλλον ακούγαμε προσηλωμένα τη δασκάλα μας να μας εξηγεί.

Μια πρώτη εικόνα σχετικά με τη γονιμοποίηση είχα από τη σειρά "Μια φορά κι έναν καιρό ήταν η ζωή", αλλά εκεί δεν είχε το κομμάτι του σεξ, αλλά ξεκινούσε από τη σύλληψη κι έφτανε μέχρι τον τοκετό και τη γέννηση.

Και θυμήθηκα το εξής:

στην πρώτη γυμνασίου, είχα ανακαλύψει ένα εξαιρετικό βιβλίο, έναν Οδηγό σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης για νέους, της Dorling Kindersley, που κυκλοφορούσε μεταφρασμένο, νομίζω από τις εκδόσεις Πατάκη. Δυστυχώς δε μπορώ με τίποτα να το βρω για να παραθέσω το εξώφυλλο, αλλά το συγκεκριμένο βιβλίο ήταν φανταστικό, γιατί εξηγούσε τα πάντα, για οποιοδήποτε θέμα, δίνοντας συμβουλές και μιλώντας ανοιχτά. Πολύ καλό εγχειρίδιο, μου μου έμαθε αρκετά πράγματα, και μου διαλεύκανε κάποια ακόμα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συμφωνώ κι εγώ, το παιδί πρέπει να μαθαίνει για τέτοια θέματα από αξιόπιστες πηγές, αντί να πάρει λανθασμένες πληροφορίες από αλλού. Επίσης, όπως λέει και ο Νώντας δεν θα έπρεπε να θεωρείται ταμπού αυτό το θέμα για τα παιδιά. Όσοι μεγάλοι σκέφτονταν έτσι, ήταν εντελώς ανόητοι, γιατί καταρχάς αγνοούσαν τη βασική ανθρώπινη ψυχολογία: Ο άνθρωπος από τη φύση του επιθυμεί περισσότερο το απαγορευμένο και το ταμπού. Έτσι, οι απαγορεύσεις σ'αυτό το θέμα οδηγούσαν τα παιδιά σε μεγάλη περιέργεια και σε λάθος πηγές πληροφόρησης και πολλές φορές γινόταν μεγαλύτερη ζημιά. Εμένα οι γονείς μου δεν με άφηναν να βλέπω να φιλιούνται δύο άνθρωποι στις ταινίες, και έπρεπε να γυρίζω το κεφάλι μου στο πλάι σε τέτοιες σκηνές. Για το άλλο ούτε συζήτηση. Ακόμα κι όταν ήμουν στην εφηβεία όμως, έκαναν μία μικρή υποχώρηση στο θέμα του φιλιού, έλεος, αλλά δεν με άφηναν να βλέπω σεξουαλικές σκηνές στις ταινίες, μέχρι και τα δεκαοχτώ. Τι κατάφεραν; Τα έβλεπα όλα κρυφά από αυτούς και μάθαινα μόνη μου.
 
Δεν θυμάμαι πότε ακριβώς,αλλά νομίζω το ανακάλυψα και το δέχτηκα πολύ φυσικά κι αβίαστα,χωρίς να μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση και το θεώρησα φυσιολογική ανάγκη.Πρώτη δημοτικού σίγουρα δεν ήξερα κάτι,και η δασκάλα μας έλεγε ότι τα μωρά γεννιούνται στο σημείο που η γυναίκα ανοίγει τα πόδια,και δεν μπορούσα να καταλάβω,γιατί μέχρι τότε νόμιζα ότι τα μωρά γεννιούνται από την κοιλιά της μητέρας πάντα.Επίσης πολλοί γνωστοί μου σε εκείνη την ηλικία,νόμιζαν ότι αν ένα αγοράκι φιλήσει ένα κοριτσάκι τότε το κοριτσάκι θα μείνει έγκυος. :D
 
thebest20 είπε:
Δεν θυμάμαι πότε ακριβώς,αλλά νομίζω το ανακάλυψα και το δέχτηκα πολύ φυσικά κι αβίαστα,χωρίς να μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση και το θεώρησα φυσιολογική ανάγκη.Πρώτη δημοτικού σίγουρα δεν ήξερα κάτι,και η δασκάλα μας έλεγε ότι τα μωρά γεννιούνται στο σημείο που η γυναίκα ανοίγει τα πόδια,και δεν μπορούσα να καταλάβω,γιατί μέχρι τότε νόμιζα ότι τα μωρά γεννιούνται από την κοιλιά της μητέρας πάντα.Επίσης πολλοί γνωστοί μου σε εκείνη την ηλικία,νόμιζαν ότι αν ένα αγοράκι φιλήσει ένα κοριτσάκι τότε το κοριτσάκι θα μείνει έγκυος. :D
βασικα να σου πω την αληθεια το πιστευα και εγω καποτε γιατι ειχα δει το ελα να αγαπηθουμε νταρλινγκ εκει που λεει η μανα του ψαλτη στην αδερφη του που θα εβγαινε με τον γαρδελη να μην σε φιλησει κατω απ το μετωπο γιατι θα μεινεις εγγυος ετσι εμεινα και εγω και τις λεει μα με ενα φιλι??ετσι ειμασταν εμεις θερμες μας φιλαγαν και πιαναμε με ενα φιλι εκανα εσενα και με ενα φιλι τον αδερφο σου :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πραγματικά ούτε που θυμάμαι...

Αυτά που θυμάμαι είναι όταν είδα για πρώτη φορά μία ξαδερφούλα μου να κάνει την ανάγκη της, και τότε διαπίστωσα ότι κάτι έλειπε.. :p

Και που μου έλεγαν ότι άνοιξαν την κοιλιά της μητέρας μου και βγήκα από εκεί..

Από εκεί και πέρα πως έμαθα την κάθε λεπτομέρεια, ούτε που θυμάμαι.

perlastar είπε:
Έμαθα πρώτη φορά από τη Βιολογία στο σχολείο! Αν περίμενα από τους γονείς μου, δεν θα μάθαινα ποτέ, γιατί ήταν της άποψης ότι δεν πρέπει να μαθαίνεις στο παιδί τέτοια, μέχρι να ενηλικιωθεί. :tsktsk:
Δύστυχος αυτή η νοοτροπία υπήρχε, και πολλές φορές ήταν και κυρίαρχη!

Και για να μην το πάμε και πολύ μακριά, ακόμα και σήμερα "επισήμως" η εικόνα ενός γυμνού ανθρώπου θεωρείται "ακατάλληλη για κάτω των 18", πράγμα που είναι πέρα κάθε λογικής!

Και ελπίζω κάποια μέρα να μπορέσουμε να δούμε κάτι που είναι 100% στην φύση του ανθρώπου στην 100% πραγματική του υπόσταση.
 
perlastar είπε:
Έμαθα πρώτη φορά από τη Βιολογία στο σχολείο! Αν περίμενα από τους γονείς μου, δεν θα μάθαινα ποτέ, γιατί ήταν της άποψης ότι δεν πρέπει να μαθαίνεις στο παιδί τέτοια, μέχρι να ενηλικιωθεί. :tsktsk:
μην σου πω πως οι δικοι μου δεν θα μου λεγαν τιποτα και μετα την ενηλικιωση :D ποτε δεν μου ειπαν τιποτα φυσικα
 
cloud είπε:
Και για να μην το πάμε και πολύ μακριά, ακόμα και σήμερα "επισήμως" η εικόνα ενός γυμνού ανθρώπου θεωρείται "ακατάλληλη για κάτω των 18", πράγμα που είναι πέρα κάθε λογικής!
Θυμήθηκα τη σχετική φωτογράφηση στο γερμανικό νεανικό περιοδικό Bravo, όπου έφηβοι φωτογραφίζονταν μόνοι τους γυμνοί και δημοσιεύονταν οι εικόνες στο περιοδικό, μαζί με μια συνέντευξη σχετικά με την εξοικείωση του παιδιού με το σώμα του.
 
nwntas είπε:
Θυμήθηκα τη σχετική φωτογράφηση στο γερμανικό νεανικό περιοδικό Bravo, όπου έφηβοι φωτογραφίζονταν μόνοι τους γυμνοί και δημοσιεύονταν οι εικόνες στο περιοδικό, μαζί με μια συνέντευξη σχετικά με την εξοικείωση του παιδιού με το σώμα του.
Κάπου είχα ακούσει ξανά για αυτό το περιοδικό (Νομίζω εδώ, ή κάνω λάθος..; ), και είχα σκεφτεί και τότε πόσο πιο σωστό είναι αυτό από το να "ενημερώνονται" από κάθε άλλη "πηγή" που όλοι γνωρίζουμε (Όποιος νομίζει ότι τα παιδιά δεν "ενημερώνονται", είναι πολύ βαθιά νυχτωμένος!), ή ακόμα χειρότερο να ανακαλύπτουν ότι "κάτι τρέχει" την ημέρα του γάμου.. Που ειδικά στην επαρχεία είχαμε ακούσει πολλά τέτοια περιστατικά του παρελθόντος που είχαν γίνει θρύλοι. :p
 
αριαδνη είπε:
μην σου πω πως οι δικοι μου δεν θα μου λεγαν τιποτα και μετα την ενηλικιωση :D ποτε δεν μου ειπαν τιποτα φυσικα
Bασικά και οι δικοί μου έτσι ήταν Αριάδνη. Θεωρητικά έλεγαν "μέχρι την ενηλικίωση" για να μην παραπονιέμαι, όταν ήρθε η ενηλικίωση πάλι δεν βγάζανε άχνα και λέγανε "θα τα μάθεις όταν έρθει η ώρα". Θα σου λεγα εγώ αν θα "ερχόταν ποτέ η ώρα" αν στηριζόμουν σ'αυτούς.
 
Το πως εμαθα για το sex ειναι αδυνατον να το αναλυσω εδω μεσα αλλα στα χωρια τα πραγματα ηταν πολυ διαφορετικα απο οτι ηταν στης πολεις και πιο προχωρημενα συμφωνα με τα δεικα μου βιωματα παντα.Με κασσετες τυπου ''το δεντρο της ζωης'' και διαφορα τετοια εκτος του οτι θα επεφτε το γελιο της αρκουδας το παιδι που θα την ειχε παρακολουθησει η που θα ειχε ανοιξη κουβεντα γιαυτην θα τον περναμε στο ψιλο σε χρονο ρεκορ.
 
Πίσω
Μπλουζα