Μαρία Αλιφέρη

giorgos

Banned
Joined
20 Ιουλ 2006
Μηνύματα
233
Αντιδράσεις
12
Μαρία Αλιφέρη


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Μαρία_Αλιφέρη

Θυμαστε εκεινη την εποχη? (1980/81) Ηταν το τριημερο της Αλιφερη!

Σαββατο: Κανε οτι κανω ("Σας αγαπω"!!)

Κυριακη: Τα τετραγωνα των Αστερων

Δευτερα: Η Κραυγη των Λυκων
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
In retrospect Aliferi was a blast!!

Xμμμ...πολλοι Αλιφερη-fans μαζευτηκαμε...μακαρι να κανει καμια μαγκια η ΡαδιοΤηλεοραση...
 
Μαζευτηκαμε αρκετοι...να φτιαξουμε ενα GreekAliferiManiacs.gr? :biglaugh:

Welcome συναγωνιστη :D
 
Μαρία Αλιφέρη

Μια βαρετη,προσφατη συνεντευξη της Μαριας Αλιφερη. :D

Μιας και εχουμε λεζαντα στη κατηγορια TV το σλογκαν της,ειπα να βαλω κανα video αλλα δεν βρηκα τιποτα...οποτε παρτε συνεντευξη θελετε δεν θελετε

BTW πρεπει να ετοιμαστει petition για επαναπροβολη της "Κραυγης των Λυκων" αλλιως ως Αλιφερη-fan-club θα μπουκαρουμε στη Κρατικη ΤουΒου και θα τα κανουμε λαμπογυαλο.Ζητω η Τερεζα Ριχτερ! ;D ;D

Από τα πρώτα της βήματα στον καλλιτεχνικό χώρο η αγαπημένη ηθοποιός τα είχε όλα: επιτυχία, διασημότητα, χιλιάδες εξώφυλλα. Παράλληλα, οι δημοσιογράφοι την κυνηγούσαν για μια της συνέντευξη, μια δήλωσή της και μια φωτογραφία
Τη βρήκα μακριά από την Αθήνα, στα μαγευτικά Γιάννενα, όπου θα βρίσκεται ακόμη για ένα δίμηνο καλεσμένη από το ΔΗΠΕΘΕ. Η Μαρία Αλιφέρη παρουσιάζει φέτος στην πρωτεύουσα της Ηπείρου το θεατρικό έργο του Αλέκου Σακελλάριου «Αλίμονο στους νέους».

Σας βρίσκουμε στα Γιάννενα...

«Ψάχνω να βρω τις ατμόσφαιρες που θέλω... Έχω πάθος με τη φύση και τη ζωή. Τις θεατρικές παραστάσεις στα Ιωάννινα τις βλέπω λίγο και σαν διακοπές. Η Σπάρτη είναι η πατρίδα μου. Στην Αθήνα φιλοξενούμαι. Έτσι, προσπαθώ να βρω τις ανάσες μου και σε κάποια άλλα πράγματα και δουλειές που κρατάνε πιο πολύ τη μαγεία τους. Στο θέατρο που δουλεύω συνέχεια, στο άλλο μεγάλο πάθος μου, τη ραδιοφωνική μου εκπομπή, που δυστυχώς τη στερούμαι όσο καιρό βρίσκομαι στα Ιωάννινα, και στο Θέατρο της Μεσογείου, όπου διδάσκω υποκριτική. Με το γυρισμό μου στην Αθήνα σκέφτομαι να ξεκινήσω καινούργιο θεατρικό».

Τελευταία σας είδαμε και σε διαφήμιση γνωστής τράπεζας. Πώς αποφασίσατε να κάνετε διαφήμιση;

«Βρήκα την ιδέα χαριτωμένη».

Πώς ξεκίνησε η πορεία σας στην υποκριτική;

«Ξύπνησα και είπα στον εαυτό μου θα γίνω ηθοποιός! Έδωσα εξετάσεις και πέτυχα στο Εθνικό. Με τη Νομική, που δεν την παράτησα, ακόνιζα το μυαλό μου και με την τέχνη την ψυχή μου. Ήθελα πολύ να ασχοληθώ με το συγκεκριμένο χώρο. Στα τέλη του 1970 ήμουν μαθήτρια ακόμη της Δραματικής Σχολής, όταν ο Φίνος με διάλεξε για πρωταγωνίστρια του τελευταίου του φιλμ. Δεν μου άρεσε, όμως, η ταινία και αρνήθηκα να συμμετάσχω».

Πού βρήκατε το κουράγιο να πείτε «όχι» σε ολόκληρο Φίνο;

«Δεν νιώθω μάγκας, ούτε superwoman. Μπορεί να αρνήθηκα, όμως το έκανα χωρίς καμία αλαζονεία. Μην το θεωρείς τίποτα δύσκολο. Αυτή είναι η ιδιοσυγκρασία μου. Ποτέ δεν είχα τη λογική του τύπου μεθοδικά».

Σήμερα το έχεις μετανιώσει;

«Δεν μετανιώνω που αρνήθηκα να παίξω στην ταινία. Μετανιώνω γιατί έχασα την πολύτιμη ευκαιρία να γνωρίσω τον Φίνο, έναν από πιο σημαντικούς ανθρώπους του ελληνικού κινηματογράφου».

Και η συνέχεια τι σας επεφύλασσε;

«Ήταν γραφτό μου η τηλεόραση. Όταν έκανα το θεατρικό ντεμπούτο μου με το έργο Το ξύπνημα της νιότης, σχεδόν αμέσως ήρθε και η πρώτη μου τηλεοπτική δουλειά. Με κάλεσαν να γίνω πρωταγωνίστρια στην τηλεοπτική σειρά Η τελευταία άνοιξη, ενώ ακολούθησαν επιτυχημένες σειρές, όπως η Κραυγή των λύκων του Νίκου Φώσκολου. Παράλληλα, ήμουν παρουσιάστρια σε πολύ επιτυχημένα τηλεπαιχνίδια, όπως τα θρυλικά Τετράγωνα των αστέρων ή το Κάνε ό,τι κάνω. Ήταν εκπομπές που παρακολουθούσε όλη η Ελλάδα».

Η εμφάνισή σας είναι κάτι παραπάνω από καλή. Παρ όλα αυτά, δεν είχατε ποτέ την εικόνα του μοιραίου θηλυκού που προκαλεί με την εμφάνισή του...

«Αυτά μου φαίνονται κουταμάρες. Δεν θα μπορούσα να είμαι αλλιώς. Εξάλλου, είναι πολύ κουραστικό».

Θα χαρακτηρίζατε τον εαυτό σας δραματική ηθοποιό;

«Κανένα είδος δεν με χαρακτηρίζει. Δεν έχω διαχωριστικές γραμμές στο κεφάλι μου. Έχω παίξει δράμα, κωμωδία, μοντέρνο και κλασικό θέατρο, έχω παρουσιάσει τηλεπαιχνίδια και δημοσιογραφικές εκπομπές. Χίλια πράγματα μπορώ να κάνω».

Λέτε συχνά «όχι»;

«Όταν κάτι δεν με εκφράζει. Πολλά όχι μου τα έχω πληρώσει. Μου προσφέρθηκαν ευκαιρίες που άφησα ανεκμετάλλευτες, επειδή η προσοχή μου δεν ήταν στραμμένη σ' αυτές, αλλά στην αναζήτηση της δικής μου αισθητικής. Δεν πούλαγα τον εαυτό μου. Έκανα αυτό που ήθελα και όχι αυτό που ήθελαν κάποιοι άλλοι».

Σας ζήτησαν ποτέ να κάνετε γυμνή φωτογράφηση;

«Μου ζήτησαν αρκετές φορές να κάνω αισθησιακή φωτογράφηση με μαγιό και δεν το έκανα. Στη θεατρική παράσταση της Μαντάμ Ορτάνς εμφανίστηκα με μαγιό, αλλά ήταν μέσα στα πλαίσια του ρόλου».

Πόσο έχουν αλλάξει τα πράγματα σήμερα;

«Γραφική σήμερα είναι αυτή που δεν κάνει γυμνό και θέλει να προχωρήσει αλλιώς».

Το star system και το lifestyle έπαιζαν κάποιο ρόλο στη δημιουργία καριέρας;

«Τότε δεν υπήρχαν star system και lifestyle. Τα πράγματα ήταν πιο αξιοκρατικά. Τώρα κατασκευάζουν ένα αντίστοιχο σας αγαπώ. Είναι όλα φτιαχτά από τους διαφημιστές, οι οποίοι έχουν αυτήν τη στιγμή την αγορά στα χέρια τους. Όταν εγώ παρουσίαζα τηλεπαιχνίδια, κατέθετα την ψυχή μου. Η φράση σας αγαπώ μου προέκυψε αυθόρμητα στο πλατό μια μέρα. Το είπα και το εισέπραξε ο κόσμος. Σήμερα είναι το χρήμα, το χρήμα, το χρήμα! Ε, αυτό μ ενοχλεί! Είναι όμως έτσι η εποχή, δεν μπορώ να το καταλογίσω στους ανθρώπους. Είναι φαστφουντάδικη η δουλειά μας σήμερα. Τελειώσανε οι δημιουργοί. Τους ευνούχισε το σύστημα και τα τρία τέσσερα κλειστά κυκλώματα. Γι αυτό βλέπουμε να παίζουν οι ίδιοι και οι ίδιοι τηλεαστέρες. Πλέον παίζουν μόνο τα νούμερα τηλεθέασης. Έτσι, δεν χωράνε ή δεν προλαβαίνουν τα ταλέντα να ανθίσουν».

Τι σημαίνει για εσάς η ελληνική τηλεόραση;

«Ένα αγαπημένο πλοίο που με πήρε μαζί του σε ταξίδια συναρπαστικά».

Θα παρουσιάζατε ξανά ένα τηλεπαιχνίδι;

«Ναι. Θα έμπαζα, όμως, τους δικούς μου τρόπους και το ανθρώπινο στοιχείο».

Πώς θα περιγράφατε το χαρακτήρα σας;

«Μη με ψάχνεις σε μια ταυτότητα. Απ όλα είμαι. Και ρομαντική και σκληρή».

Έχετε κάνει λάθη;

«Ναι. Ένα λάθος μου είναι ότι δίνω πολλά στις σχέσεις μου και σε βαθμό που ο άλλος δεν αντέχει. Αλλά, όπως τα δίνω, έτσι μπορώ και να τα αποσύρω. Αγαπάω τους ανθρώπους, ακόμη και τους εχθρούς μου. Από την άλλη, όταν κάποιος με ζορίσει πολύ γιατί είναι ανέντιμος, τότε ξεχνάω ότι υπάρχει».

Τι ρόλο παίζει στη ζωή σας o έρωτας;

«Πολύ σημαντικό. Έζησα μεγάλους έρωτες. Ένας ήταν πολύ δυνατός. Ήταν μια πολύ δυνατή σχέση και παρόλο που εξακολουθούσα να είμαι ερωτευμένη, σηκώθηκα κι έφυγα».

Μιλάτε σαν να κρύβει ο αποχαιρετισμός μέσα σας και μια μαγική δύναμη απελευθέρωσης...

«Ναι, για μένα είναι έτσι και γι αυτό και δεν έφτασα σε γάμο. Ίσως δεν ήταν αυτός ο σωστός άνθρωπος που θα ήθελα για όλη μου τη ζωή. Όταν η σχέση αποδειχτεί ότι δεν έχει βάσεις και ρίζες, είναι σίγουρο ότι αυτό που αισθάνομαι θα πεθάνει. Έχω δει τόσους γάμους ψεύτικους... Δεν θέλω να αποδείξω σε κανέναν τίποτα! Μου φαίνεται τελείως αστείο να κάνω έναν γάμο, γιατί η κοινωνία το θέλει και το επιβάλλει. Εγώ δεν θέλω να παντρευτώ για να αποκατασταθώ κοινωνικά ή οικονομικά. Θέλω έναν άνθρωπο για να μοιραστώ τη ζωή μου. Δεν με ενδιαφέρουν οι τύποι, αλλά η ουσία».

Μήπως φοβάστε το γάμο;

«Όχι, μπορεί να με δεις να παντρευτώ αύριο... Δεν το αποκλείω, αλλά και δεν εξαρτώμαι. Δεν έχω πρόβλημα με το μυστήριο, διαφωνώ με τον τρόπο που γίνεται».

Η μοναξιά, όμως, δεν είναι τρομακτική;

«Από έναν γάμο ψυχαναγκαστικό είναι καλύτερη η μοναξιά».

Σας αρέσει η διασκέδαση;

«Είμαι σπιτόγατα. Πιο παλιά έφαγα τα μπουζούκια με το κουτάλι. Με κούρασαν, όμως, η κονσέρβα, το στημένο. Τώρα μόνο στη Σπάρτη πάω».

Ποιο είναι το μυστικό της γοητείας σας;

«Κανένα. Δεν πηγαίνω στο κομμωτήριο. Είμαι μανιώδης καπνίστρια και το μόνο που με σώζει είναι ότι έκανα πάντα υγιεινή διατροφή. Δεν μπορώ να φάω κανονικά φαγητό, τρώω λίγο και συχνά και δεν ανεβαίνω ποτέ σε ζυγαριά».
Πηγή
 
Λοιπον οπως κατεβαινα την Βασ.Σοφιας ειδα οτι η Αλιφερη παιζει στο θεατρο Γκλορια.

Θα ελεγα οτι ειναι ευκαιρια για καποιον απο εδω μεσα με δημοσιογραφικο χαρισμα να χτυπησει μια συνεντευξη και ταυτοχρονα να ζητησουμε και τη βοηθεια της ΜΗΠΩΣ υπαρχει καποια ελπιδα να δουμε τη ΚΡΑΥΓΗ ΤΩΝ ΛΥΚΩΝ σε ηλεκτρονικη μορφη (π.χ DVD απο ΡαδιοΤηλεοραση)
 
Σε μια άλλη συνέντευξή της στην τηλεόραση είπε ότι θέλει να παρουσιάσει κάποια εκπομπή που να ασχολείται με τα παραφυσικά φαινόμενα.Που ξέρεις Wally,ίσως είναι μια ευκαιρία να κερδίσεις τα 15' δημοσιότητας που σου αναλογούν και να δεις και την Αλιφέρη από κοντά. :p
 
Υπονοεις οτι ειμαι παραφυσικο φαινομενο? :p

Δεν κατηφοριζεις προς τα εδω μηπως τη στριμωξουμε για καμια ΚΡΑΥΓΗ?
 
Υπονοείς ότι είμαι τόσο φρικτή που μόλις με δει θα αρχίσει τις κραυγές; :p

[edit] Dead image [edit]

Πέρα από την πλάκα,καλή η ιδέα σου. #)

LeighScream.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άραγε η Μαρία να μας αγαπάει ακόμα; :flower:

:D
 
Η Μαρία ΠΑΝΤΑ μας αγαπάει...! :D :D
 
Ναι, πάντα θα μας αγαπάει.....

Χθες (Δευτέρα 7/4/08 έδωσε συνέντευξη στη μεσημεριανή εκπομπή του ALPHA Κους Κους το Μεσημέρι!!!!

Και έκλεισε την συνέντευξη με το .... Και μην ξεχνάτε... Σας αγαπώ!!!!!

και παίζει και σε μια παράσταση.... Σ αγαπώ με τα Ροζ στο Θέατρο Γκλόρια!!!!
 
Σημερα ηταν καλεσμενη στο Παμε Πακετο.

Το ειδα φευγαλεα λογω υποχρεωσεων αλλα ειχε καμποσα clips απο Τετραγωνα των Αστερων και λοιπα ρετρο σηριαλς/τηλεπαιχνιδια.

Αραγε να ηταν απο το προσωπικο της αρχειο? Κατεγραψε κανεις κατι απο την εκπομπη?
 
Δεν ηταν καλεσμενη σημερα ,η εκμπομπη ηταν καμποσων ημερων και προβληθηκε σε επαναληψη.

Οταν λες ειχες υποχρεωσεις εννοεις "επαιζα Golden Axe στην καφετιερα που λεω κονσολα¨. :D

Μην σε νοιαζει για Αλιφερη και "τετραγωνα των αστερων" οπως και το "Κανε οτι κανω" ,ολες οι επετειακες εκμπομπες της ΕΤ-1 οπως "Σε χρονο ΤV" "40 ΧΡΟΝΙΑ ΕΡΤ " kαι παει λεγοντας των τελευταιων 5-6 χρονω εχουν καταγραφει απο εμενα σε ντιβιδι.

Οπως και τα αντιστοιχα επετειακα των ιδιωτικων.

Αμ'πως. :D
 
Αντε λοιπον ανεβασε και τιποτα...τεμπελχανα! :D
 
Ποτε προλαβες και ποσταρες βρε καοϋμπου πιο γρηγορε απο την σκια. :D

Δεν ξερω να ανεβαζω ,σιγα σιγα ακομα μαθαινω να ποσταρω.

Μεχρι περσι δεν ηξερα να κατεβαζω. :D
 
ΧΑΧΑΧΑ...ασε τα σαπια

Παω να δωσω το πολυτιμο feedback μου στη Treyard (με αλλα λογια παω να φυτεψω κοσμο στο COD5 :D )
 
Wally είπε:
Σημερα ηταν καλεσμενη στο Παμε Πακετο.Το ειδα φευγαλεα λογω υποχρεωσεων αλλα ειχε καμποσα clips απο Τετραγωνα των Αστερων και λοιπα ρετρο σηριαλς/τηλεπαιχνιδια.

Αραγε να ηταν απο το προσωπικο της αρχειο? Κατεγραψε κανεις κατι απο την εκπομπη?
Δεν εδειξαν και πολλα. Λιγο απο τα "Τετραγωνα" και λιγο απο ενα ασπρομαυρο "θεατρο της Δευτερας". Σε αλλα αφιερωματα εχουν δειξει πολυ περισσοτερα καθως και "Κραυγη των λυκων".

Εκει στην ΕΡΤ ακουνεεεεε???? Μπα....
 
Υπάρχει καμιά περίπτωση να βρούμε στο διαδίκτυο καμιά αφίσα της από εκείνη την εποχή; Ρωτάω γιατί ακόμα θυμάμαι μια μεγάλη ολόσωμη με θαλασσί φόντο και με τελείως ρετρό γραμματοσειρά γραμμένο το όνομα, που είχε ένα μπακάλικο στη γειτονιά μου... Το κακό είναι πως δεν θυμάμαι καθόλου πώς ήταν η ίδια στην αφίσα, μόνο ότι για πρώτη φορά δεν ήθελα να φάω το μεσημέρι, όπως συνήθως συμβαίνει σε παιδικούς "έρωτες"...
 
Δεν την ειχα δει ποτε αυτη την αφισα... κριμα

Το σηριαλ ομως, αν κουνηθει λιγο η ΕΡΤ, θα το ξαναδουμε καποια στιγμη μια και δεν εχει σβηστει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το πιο αγαπημενο μου τηλεπαιχνιδι, με την πανεμορφη, πανεξυπνη και πολυαγαπημενη μου Μαρια Αλιφερη. Η δε μουσικη τελοια και χαραγμενη στο μυαλο μου εδω και 28 χρονια!

[edit] To video εχει αφαιρεθεί από το χρήστη [Edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα