Μαρία Δημάδη (1987 ΕΤ2)

Το τελευταίο επεισόδιο πάντως που μόλις είδα ήταν πολύ καλό. Και πολύ άδικα σκοτώθηκε η Μαρία Δημάδη , απλά από ένα τηλεφώνημα που δεν απαντήθηκε...αν έγιναν όντως έτσι τα πράγματα... :(
 
Δεν ξέρω πώς τελειώνει ακριβώς η σειρά, επειδή πάντως η Δημάδη είναι τοπική ηρωϊδα (το όνομά της έχει και μια από τις κεντρικές πλατείες της πόλης) ξέρω ότι την εκτέλεσαν λίγες μέρες μόλις πριν φύγουν οι Γερμανοί από την πόλη. Μάλιστα, υπεύθυνοι για τον άδικο χαμό της ήταν οι Έλληνες ταγματασφαλίτες υπό τον διαβόητο Τολιόπουλο και όχι οι Γερμανοί... :(
 
Lord_Makro είπε:
Δεν ξέρω πώς τελειώνει ακριβώς η σειρά, επειδή πάντως η Δημάδη είναι τοπική ηρωϊδα (το όνομά της έχει και μια από τις κεντρικές πλατείες της πόλης) ξέρω ότι την εκτέλεσαν λίγες μέρες μόλις πριν φύγουν οι Γερμανοί από την πόλη. Μάλιστα, υπεύθυνοι για τον άδικο χαμό της ήταν οι Έλληνες ταγματασφαλίτες υπό τον διαβόητο Τολιόπουλο και όχι οι Γερμανοί... :(
Ναι έτσι ακριβώς το έδειξε και στη σειρά!
 
Lord_Makro είπε:
Δεν ξέρω πώς τελειώνει ακριβώς η σειρά, επειδή πάντως η Δημάδη είναι τοπική ηρωϊδα (το όνομά της έχει και μια από τις κεντρικές πλατείες της πόλης) ξέρω ότι την εκτέλεσαν λίγες μέρες μόλις πριν φύγουν οι Γερμανοί από την πόλη. Μάλιστα, υπεύθυνοι για τον άδικο χαμό της ήταν οι Έλληνες ταγματασφαλίτες υπό τον διαβόητο Τολιόπουλο και όχι οι Γερμανοί... :(
Δεν έχουμε πια το σπίτι της και ήταν αρχοντικό :( διοτι κόρη γιατρού και ανηψιά πλούσιου καπνοπαραγωγού! ασε που στο σπίτι της, άνετα θα μπορούσε να γίνει ένα μουσείο με πράγματα από εκείνη την εποχή του 40' που θα είχαν κάτι το πολύ ρετρό..αυτά όλα μάλλον θα μείνουν όνειρα.

Παιδιά αν ανέβει ποτέ η σειρά στην ερτ ας μας πεί κάποιος!
 
Το εξώφυλλο της Ραδιοτηλεόρασης:

img339.jpg
 
262.jpg
262.jpg
 
Αποσπασμα απο την τηλεοπτικη ιστορικη σειρα της ΕΡΤ2 ((Μαρια δημαδη)) που μεταδοθηκε το 1987
 
μια ηρωιδα της ελληνικης κατοχης,που χαρη στο φιλλιπα γελαδοπουλο ,στην προσωπικη ερευνα αποκαταστηκε το ονομα της που ειχε περασει σαν προδοτρια επειδη πολυ λιγοι ανθρωποι ηξεραν τον πραγματικο της ρολο,φανηκε οτι οι ταγματασφαλιτες την εκτελεσαν για αλλους λογους
αν δεν ηταν αυτος ο ανθρωπος δεν θα ειχε περασει στην ιστορια και τον ευχαριστουμε καθως και την ιδια τη μαρια δημαδη που με κινδυνο της ζωης ανελλαβε να κανει την μεταφραστρια και να δινει πληροφοριες,ο γερμανος διοικητης ηταν σφοδρα ερωυτεμενος μαζι της και δεν του δοθηκε ποτε,γιαυτο και καποιος γερμανος αξιωματικος την ειχε ψιλιαστει τη δουλεια και την προσεχε αλλα ηταν γατα και περναγε και αυτο το σκοπελο
ηρωιδα μαζι με την τεραστια ιουλια μπιμπα ,την λελα καραγιαννη και την ηρω κωνσταντοπουλου
η σειρα εχει πιασει ολη την ιστορικη αληθεια και μας την παρεδωσε και αυτο αρκει,τελος
η μαρια σανιου της εμοιζε καταπληκτικα αλλα ηταν και πολυ καλη στο ρολο
 
 
Πίσω
Μπλουζα