Μεγαλύτερος γόης του ελληνικού κινηματογράφου Γ Μέρος

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας Άρης12
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης

Ποιος ήταν ο μεγαλύτερος γόης του ελληνικού κινηματογράφου το 1950-1960;

  • Γιώργος Φούντας

  • Δημήτρης Χορν

  • Βύρων Πάλλης

  • Θανάσης Μυλωνάς

  • Νίκος Τζόγιας

  • Γιώργος Καμπανέλης

  • Στέφανος Στρατηγός

  • Βαγγέλης Σειληνός

  • Γιώργος Πάντζας

  • Θεόδωρος Δημήτριεφ


Τα αποτελέσματα είναι ορατά μόνο μετά την ψηφοφορία.
Ο Μπάρκουλης γράφει στο βιβλίο του πως η μάνα του υπολόγιζε σε 250 τις γυναίκες που είχε πάει σημειώνοντάς τις σε χαρτί και ο πατέρας του τις απάντησε κάποτε: Βάλε 4000 για να 'σαι μέσα.
καπου εκει ειναι το νουμερο,4000 πλας
 
Ο Μπάρκουλης γράφει στο βιβλίο του πως η μάνα του υπολόγιζε σε 250 τις γυναίκες που είχε πάει σημειώνοντάς τις σε χαρτί και ο πατέρας του τις απάντησε κάποτε: Βάλε 4000 για να 'σαι μέσα.
Η συγκεκριμένη δήλωση είναι πιο cringe :headbangdude: :shocked: πεθαίνεις. Αν είναι δυνατόν (!) μητέρα ή πατέρας να κάθονται να μετράνε πόσες η πόσους γ.....σε ο κανακαρης τους!!!. Αν έστω μία στις 1000 είναι πραγματικότητα η δήλωση αυτή τότε μιλάμε για ευθαρσώς ασοβαρους γονείς κ ανθρώπους γενικότερα:rolleyes::confused::mad:
 
Η συγκεκριμένη δήλωση είναι πιο cringe :headbangdude: :shocked: πεθαίνεις. Αν είναι δυνατόν (!) μητέρα ή πατέρας να κάθονται να μετράνε πόσες η πόσους γ.....σε ο κανακαρης τους!!!. Αν έστω μία στις 1000 είναι πραγματικότητα η δήλωση αυτή τότε μιλάμε για ευθαρσώς ασοβαρους γονείς κ ανθρώπους γενικότερα:rolleyes::confused::mad:
η δικη μου αναφορα αφορουσε μονο το νουμερο γυναικων που τσαλακωσε ο αντρεας μπαρκουλης
και ουχι στην τυχον καταγραφη της μητερας του
σαυτο θα συμφωνησω μαζι σας
 
Η συγκεκριμένη δήλωση είναι πιο cringe :headbangdude: :shocked: πεθαίνεις. Αν είναι δυνατόν (!) μητέρα ή πατέρας να κάθονται να μετράνε πόσες η πόσους γ.....σε ο κανακαρης τους!!!. Αν έστω μία στις 1000 είναι πραγματικότητα η δήλωση αυτή τότε μιλάμε για ευθαρσώς ασοβαρους γονείς κ ανθρώπους γενικότερα:rolleyes::confused::mad:



Τι μια στις 1000 να είναι αληθινή ρε συ;

Έγραψα ότι είναι απο το βιβλιό του. Το κοιτάω μάλιστα τώρα και είναι στη σελίδα 75.

Μάλιστα ο Μπάρκουλης γράφει από κάτω από το 4000 που πέταξε ο πατέρας του στη μάνα του.

-Χθες θα έλεγα, πολλαπλασιάστε...

Στο ίδιο βιβλίο ο Μπάρκουλης αναφέρει πως αυτός και ο Κακκαβάς έπαιρναν καθημερινά ένα σωρό γράμματα θαυμαστριών και πολλές φορές απαντούσαν μερικά. Ισχυρίζεται επίσης πως τα έχει φυλάξει όλα στο δωμάτιό του παρότι φτιάχνουν βουνά!!!!
 
Τι μια στις 1000 να είναι αληθινή ρε συ;

Έγραψα ότι είναι απο το βιβλιό του. Το κοιτάω μάλιστα τώρα και είναι στη σελίδα 75.
Υπονοώ απλά ότι ο Μπάρκουλης μπορεί (στο πλαίσιο του υπερτροφικού του Εγώ του και εκ του πονηρού) να έγραψε πράγματα που δεν είπαν ποτέ οι γονείς του και να είναι στην πραγματικότητα δικά του λόγια (είτε αυτά είναι αληθή, είτε ψευδή)! Εξάλλου φαντάζομαι δεν ζούσαν οι γονείς του όταν έγραψε το βιβλίο του (Btw....το 2012 δεν κυκλοφόρησε το συγκεκριμένο πόνημα?) . Πάντως, είτε έτσι, είτε αλλιώς, το cringe της δήλωσης αυτής (τουλάχιστον στα δικά μου αυτιά) παραμένει, ιδιαίτερα μάλιστα αν όντως την είπαν οι γονείς του!
 
Υπονοώ απλά ότι ο Μπάρκουλης μπορεί (στο πλαίσιο του υπερτροφικού του Εγώ του και εκ του πονηρού) να έγραψε πράγματα που δεν είπαν ποτέ οι γονείς του και να είναι στην πραγματικότητα δικά του λόγια (είτε αυτά είναι αληθή, είτε ψευδή)! Εξάλλου φαντάζομαι δεν ζούσαν οι γονείς του όταν έγραψε το βιβλίο του (Btw....το 2012 δεν κυκλοφόρησε το συγκεκριμένο πόνημα?) . Πάντως, είτε έτσι, είτε αλλιώς, το cringe της δήλωσης αυτής (τουλάχιστον στα δικά μου αυτιά) παραμένει, ιδιαίτερα μάλιστα αν όντως την είπαν οι γονείς του!



O διάλογος που μεταφέρει των γονιών του έγινε προφανώς σε κάποια περίοδο των δεκαετιών 60-70 και όχι όταν γραφόταν το βιβλίο οπότε και θα είχαν πεθάνει. Προφανώς ο πατέρας του μίλησε για 4.000 επειδή θα είχε δει στο σπίτι του γιού του τα βουνά με τα γράμματα από τις θαυμάστριες. Όσο για τη μητέρα του μάλλον κατέγραφε μόνο τις σχέσεις που κράτησαν έστω και λίγο και ίσως επειδή σε αυτές ήταν και αρκετές επώνυμες, όχι τις ξεπέτες που προφανώς αγνοούσε.
 
Τελικα ο Μπαρκουλης ηταν μισο αιωνα μπροστα απο το 4.000 του Σπαλιαρα. :p

Αρη, αμα βαλεις καποια στιγμη και τεταρτο μερος, ελπιζω να εχει μεσα Nικο Ξανθοπουλο και Λευτερη Βουρνα.
 
Θα βάλω τέταρτο μέρος γιατί έχω ξεχάσει στους 70-2000 το Βλάσση, το Τζωρτζογλου και το Νινιό!

Σήμερα ή αύριο θα το ανεβάσω!
 
Τελικα ο Μπαρκουλης ηταν μισο αιωνα μπροστα απο το 4.000 του Σπαλιαρα. :p


Φαντάζομαι το 4000 να προκύπτει ως εξής. Θα επισκέφτηκε κάποια μέρα ο πατέρας του Μπάρκουλη τον Αντρέα και θα είδε τα βουνά με τα γράμματα των θαυμαστριών να πιάνουν μισό δωμάτιο ξέρω γω.

-Ρε αθεόφοβε έχεις πάει με όλες αυτές; θα τον ρώτησε.

-Με κάποιες, θα απάντησε ο Αντρέας.

Ε εδώ μέσα είναι πάνω από 10.000 γράμματα θα σκέφτηκε ο πατέρας του. Και με λιγότερες από τις μισές να πήγε ο τρελλάρας ο γιός μου, με 4000 πάνω κάτω πρέπει να έχει πάει. :p
 
Για να επιστρέψουμε στην ψηφοφορία, Άρη, βρίσκω ότι αυτο το τρίτο poll με δυσκολεύει περισσότερο για να αποφασίσω. Δεν ξέρω ποιος θεωρούνταν εκείνη την εποχή μεγαλύτερος γόης αντικειμενικά, μια που απ' ότι φαίνεται τα σημερινά κριτήρια είναι τελείως διαφορετικά. Οπότε μένει να δώσω την δική μου άποψη για το ποιον θεωρώ γοητευτικό.
Απ' ότι ξέρουν κάποια παλιά μέλη εδώ (και επειδή κατά καιρούς έχω ψηφίσει και στο "βαθμολογήστε τους ηθοποιούς" ) έχω μια αδυναμία στους φαινομενικά ψυχρούς και αυστηρούς τύπους, οι οποίοι μόλις σκάσουν ένα χαμόγελο φωτίζεται όλη η πλάση! (λέμε τώρα...) Έτσι λοιπόν ψήφισα τον Πάλλη που είναι ο ορισμός του αυστηρού αλλά προσωπικά τον θεωρώ πολύ ωραίο άντρα και με πολύ ωραία φωνή (εδώ ολόκληρη Στεφανία - Ζωή Λάσκαρη που τον είχε και πατριό υπέκυψε με τη θέλησή της στη γοητεία του, εγώ θα κάνω πίσω; ) .
Ψήφισα επίσης τον Στρατηγό για τους ίδιους περίπου λόγους, αν και με εξίταρε πάντα το γεγονός ότι έπαιζε συνήθως ρόλους σκληρού και αδίστακτου.
Και τρίτο ψήφισα τον Καμπανέλη. Οι ταινίες που έπαιζε δεν ήταν καθόλου του γούστου μου αλλά ο ίδιος ήταν και παραήταν. Νομίζω ότι τον αγάπησα περισσότερο στο Κανόνι και το Αηδόνι που υποδυόταν τον Γερμανό που κατσικώθηκε στο σπίτι του Παπαγιαννόπουλου και του έκανε τα νεύρα κρόσσια. Εξαιρετική ερμηνεία κι από τους δύο! Η φωνή του δεν θα έλεγα ότι με τρέλαινε ιδιαίτερα αλλά όλο το υπόλοιπο παρουσιαστικό ήταν κουφέτο!

Αν τελικά αποφάσιζα να βάλω κι έναν τέταρτο θα έβαζα τον Σειληνό, γιατί στις ασπρόμαυρες ταινίες είναι πολύ γοητευτικός αλλά προτιμώ να παραμείνω στους ωραίους και σκληρούς :D.
 
Τελικα ο Μπαρκουλης ηταν μισο αιωνα μπροστα απο το 4.000 του Σπαλιαρα. :p

Αρη, αμα βαλεις καποια στιγμη και τεταρτο μερος, ελπιζω να εχει μεσα Nικο Ξανθοπουλο και Λευτερη Βουρνα.
Πολύ γοητευτικοί και ο Ξανθόπουλος και ο Βουρνάς
 
O Καμπανέλλης ήταν ωραίος άνδρας τι να λεμε και είναι ο αδερφός του Ιακώβου καμπανελλη
 
O Καμπανέλλης ήταν ωραίος άνδρας τι να λεμε και είναι ο αδερφός του Ιακώβου καμπανελλη

Ηταν πραγματι παρα πολυ ωραιος ο Γιωργος Καμπανελλης, αλλα οπως εχω γραψει και στο Βαθμολογηστε τους ηθοποιους, με εκνευριζε η φωνη του. Στο θεμα της φωνης θα μπορουσα και να τον χαρακτηρισω αρσενικη Εφη Οικονομου. :)
 
Αν μου ήμουν μάνατζερ καλλιτεχνών και μου έλεγαν να ψαρέψω όμορφους ηθοποιούς για το Χόλυγουντ εκείνη την εποχή από την Ελλάδα θα διάλεγα Καμπανέλλη και Δημήτριεφ.

Ο Φούντας και ο Στρατηγός μου ήταν οι πιο αχώνευτοι τύποι στον ελληνικό κινηματογράφο. Μεγάλοι γόηδες φυσικά, πολύ καλοί ως εξαιρετικοί ηθοποιοί συν ότι ο Φούντας ήταν άρρωστος παναθηναϊκάκιας, που είναι η ομάδα μου. Αλλά δεν μπόρεσα ποτέ να τους χωνέψω. :biglaugh:
 
συν ότι ο Φούντας ήταν άρρωστος παναθηναϊκάκιας, που είναι η ομάδα μου.
Για φαντάσου, τόσο καιρό νόμιζα ότι η ομάδα σου ήταν Άρης! Μάλλον με επηρέασε και το κίτρινο χρώμα στο avatar. :rolleyes:
 
Το Άρης ήταν παρατσούκλι μου στο σχολείο και έμεινε και μετά.
 
Αρίστος ξεκίνησε και έγινε στην πορεία Άρης. Έχει πολύ ιστορία όμως το γιατί κόλλησε το Αρίστος και ας μην την πούμε εδώ, έχει να κάνει με τις σχολικές πλάκες που κάναμε.
 
Πίσω
Μπλουζα