Μελλοντικό ρετροφόρουμ

Thor είπε:
Το Alter δεν ανέφερες αλλά αυτό είναι ρετρό από τώρα (αν και όχι εντός των χρονολογικών ορίων του παρόντος φόρουμ) :)
Σωστά, φαίνεται είχε διαγράψει η μνήμη μου αυτό το κανάλι... :D
 
αγαπημενη ρετρο κινηματογραφικη ηρωιδα: Αναστασια στιλ των 50 αποχρωσεων
 
2040...


Μουσικη


Scorpions

Οι αειθαλεις γερολυκοι της Rock ξαναμπαινουν στο στουντιο για την ηχογραφηση νεων τραγουδιων!!! :headbangdude:


Michael Prisley Jackson


"Θελω να γινω μαυρος σαν τον παππου μου"!!! :eek:

Madonna

"Εφυγε" στα 82 της χρονια η επι πολλα χρονια "Βασιλισσα της Pop".

Τα αιτια του θανατου της δειχνουν οτι επαθε ηλεκτροπληξια την ωρα που εκανε cyber-sex!!!:augenrollen:

Showbiz

Ioana Varoufakis

Η Ελληνιδα Top Model που αναστατωσε την Μυκονο με τα λικνισματα της!!! :diablotin:

Τι λεει ο παππους του διασημου μοντελου.

Rihanna

Η 52χρονη "Βασιλισσα της RnB" μουσικης σκηνης,εντοπιστηκε στα Barbados στην αγκαλια Ελληνα κροισου σταφιδας.

Οι φημες θελουν να παντρευονται συντομα και η διασημη τραγουδιστρια να γινεται πλεον μονιμη κατοικος Ελλαδας!!! :flower:

Κινηματογραφος

The Expendables 9

Σκηνες απο τα νεα γυρισματα της νεας ταινιας.

Τι δηλωσε on camera ο πρωταγωνιστης Chris Hemsworht:

"We have two special cameo appearances in this movie....Sly and Arnold"!!! :headbang:

STAR WARS Χ: The Return of Darth Vader


Η επιστροφη του Σκοτεινου Υπερκακου ειναι πλεον γεγονος... :d@redevil

Η υπερπαραγωγη που αναμενεται να σπασει ταμεια και περιμενουν ανυπομονα οι απανταχου Star Wars Fan!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρετρο φραση των 00'ς : Θα σας ντελιβερισω προσωπικως
 
"Ρετρό Πρωθυπουργοί"

-Βασίλης Λεβέντης

-Παύλος Χαϊκάλης

-......... Καραμανλής (όχι από τους υπάρχοντες...)

-......... Παπανδρέου (όχι από τους υπάρχοντες...)

-Θανάσης Τσαλταμπάσης :D
 
φοβερο θεμαααα πολυ γελιο ολα αν κ περισσοτερο γελασα με το

Παραξενη ανακαλυψη σε μπαουλο. Ξερει κανεις τι ειναι; [Κασέτα]
-Βρηκα ενα πλαστικο παραλληλογραμο με δυο τρυπες. Πανω γραφει "ΝΙΡΒΑΝΑ" και κατι τιτλους τραγυδιουων και απο τις δυο πλευρες. Οι τρυπες εχουν κατι γραναζια, αλλα στο εσωτερικο. Προσεξα οτι υπαρχει μια γυαλιστερη ταινια στο κατω μερος. Δεν μπορω να φανταστω τι ειναι!
respect!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Στο μελλοντικο ρετροφορουμ θα εξηγειτε και θα αναλυετε διεξοδικα το επος του λυκοφως , της χαραυγης ολη με αλλα λογια η τετραλογια! Ηταν στα μαστ των συγχρονων 25 αρηδων και ακομα εχει καποια αιγλη
 
Retromaniax 2045 μ.Χ....


- Δεν μου αρέσει το νέο φωνητικό σύστημα αναζήτησης. Προτιμούσα το κλασσικό με τα κουμπιά....


- Πότε ήταν ο πόλεμος στο Ναγκόρνο Καραμπάχ ρε παιδιά;
-Νομίζω το 1991-94...
-Εγώ γιατί θυμάμαι το 2020;


-Τότε με την πανδημία που κυβερνούσε ο Τσίπρας...
-Όχι ρε, ο Μητσοτάκης ήταν τότε.
-Ρε τα μπερδέψατε, ο Μητσοτάκης ήταν το 1990-93.:mitsotakis:


-Θυμάστε τότε ,με το ΔΝΤ;
-Ναι είχαμε μπει τότε με Παπανδρέου.:papandreou:
-Όχι, ο Ανδρέας δεν ζούσε τότε.


-Τι θυμάστε από την επιστράτευση;
-Το 1974; Αυτό ήταν την εποχή των παππούδων.
-Τη δικιά μας λέω, του 2021. Τότε με το Καστελόριζο.


-Παιδιά λένε για πρόστιμα από αύριο για όσους δεν φοράνε μάσκες, λόγω ατμοσφαιρικής μόλυνσης
-Πω πω... όπως τότε με τον Covid. Αλλά που να τα θυμάστε εσείς , αυτά είναι για τα πολύ παλιά μέλη του φόρουμ.


-Ρετρό χώρες ...Βόρεια Κορέα, Συρία, Ιράκ, Υεμένη...


-Ρετρό κόμματα
-Νομίζω ήταν ένα του Βασίλη Λεβέντη
-Δεν είναι ρετρό εγώ ακόμα τον ψηφίζω...:leventis:


- Retro gaming
- Metalcnadyman : Γατάκια....
 
Το Sub Απώλειες θα'χει εντελώς διαφορετική λειτουργία τότε.:p
 
Οι επιθεση στους δίδυμους πύργους θα μπορουσε να ειναι ρετρό πλέον. Υπαρχουν ενήλικοι άνθρωποι σήμερα που δεν ειχαν γεννηθεί όταν έγινε.
 
Αυτή κοντεύει να είναι ρετρό τώρα. Στο τσακ είναι έξω από τα ρετρόρια. Για 8 μήνες κι 11 μέρες.
 
Ωχ, διαβάζοντας αυτά που γράφετε νιώθω τόσο ρετρό :nervous:
 
2100 μ.χ. ερώτηση στο retromaniax: Βρήκα στο συρτάρι του παππού που κηδέψαμε χθές 2 περίεργα στρόγγυλα μεταλλικά πράγματα. Το ένα έγράφε 10 δραχμές και το άλλο 1 Ευρώ. Τι να είναι;
 
Oι σελφι ειδική μνεία με υποφορουμ παρακαλω διότι το ξέρετε ότι και άνθρωποι έχουν χάσει την ζωή τους για μια καλή σελφι! Είναι ασθένεια και την έχω περάσει.
 
Τρέμω στην ιδέα ότι το 2032 μπορεί να σκουπιζόμαστε με όστρακα όπως λέει στην ταινία Demolition Man!!
 

Συνημμένα

  • demoman.jpg
    demoman.jpg
    464,2 KB · Προβολές: 5
Και εννοείται πως ότι θέση έχει στην ρετρο το Τσερνομπίλ θα το χειο κοβιντ πλέον γιατί τώρα τον νιώθουμε πια έχοντας γείτονες, συγγενείς σε νοσοκομεία να δίνουν μαχη. Στο πρώτο κύμα ήταν αόρατος τώρα όχι δυστυχως.
 
Οκ δεν εχει πολλη σχεση με την ιδεα μελλοντικου ρετροφορουμ αλλα τωρα στη δυση του 2020, αυτες τις μερες σκεφτομουν το εξης για το πως στο μελλον θα θυμομαστε το 2020:

Δεν ξερω τι γινεται με τα γυρισματα ταινιων, σειρων κλπ. Ξερω πολλες παραγωγες ειχαν ξεκινησει το 2019 και αναβληθηκαν, μεχρι να συνεχιστουν. Οσον αφορα τις Ελληνικες σειρες πχ. βλεπω δοξα τω Θεω να γινεται δουλιτσα, απο Αγγελική μεχρι Παρουσιαστε. Το θεμα ομως ειναι οτι καμια ταινια ή σειρα δε βλεπω να ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα. Δηλ. δεν ξερω ποτε υποτιθεται οτι διαδραματιζονται οι 8 Λεξεις (2019? 2020? 2021 μετα εμβολιου?) καθοτι δεν υπαρχει πουθενα νυξη για κορωνοϊο, καραντινα, μασκες κλπ. (σε αυτο το σημειο να αναφερω οτι δεν εχω ιδεα για τις συνθηκες γυρισματων, επειδη στα εξωτερικα πλανα π.χ. ολα φαινονται κανονικα, κομπαρσοι στο δρομο, στις καφετεριες κλπ)

Ολα τα σεναρια ασχολουνται με οτιδηποτε αλλο εκτος αυτων που απασχολουν ολους εμας στην πραγματικοτητα. Η Τεχνη λοιπον φαινεται οτι "πηδαει" το 2020 ή παρουσιαζει ενα ειδος εναλλακτικου 2020 ή εναλλακτικής πραγματικότητας που δεν υπηρχε το 2020!!

Ειναι 100% σιγουρο οτι στο μελλον ολο και καποια ταινια ή σειρα θα γυριστει που θα σχετιζεται με την πανδημια ή που θα ενταχθει στο σεναριο της, αλλα οι δουλειες που γινονται σήμερα, προσπαθωντας να τις δω απο την πλευρα του ιστορικου του μελλοντος, φαινεται να ανηκουν σε alternate history fiction.

Αναρωτιεμαι λοιπον αν καποιο μελλοντικο ρετροφορουμ θα απασχοληθει με το συγκεκριμενο 'αναχρονισμο'
 
Τελευταία επεξεργασία:
Οκ δεν εχει πολλη σχεση με την ιδεα μελλοντικου ρετροφορουμ αλλα τωρα στη δυση του 2020, αυτες τις μερες σκεφτομουν το εξης για το πως στο μελλον θα θυμομαστε το 2020:

Δεν ξερω τι γινεται με τα γυρισματα ταινιων, σειρων κλπ. Ξερω πολλες παραγωγες ειχαν ξεκινησει το 2019 και αναβληθηκαν, μεχρι να συνεχιστουν. Οσον αφορα τις Ελληνικες σειρες πχ. βλεπω δοξα τω Θεω να γινεται δουλιτσα, απο Αγγελική μεχρι Παρουσιαστε. Το θεμα ομως ειναι οτι καμια ταινια ή σειρα δε βλεπω να ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα. Δηλ. δεν ξερω ποτε υποτιθεται οτι διαδραματιζονται οι 8 Λεξεις (2019? 2020? 2021 μετα εμβολιου?) καθοτι δεν υπαρχει πουθενα νυξη για κορωνοϊο, καραντινα, μασκες κλπ. (σε αυτο το σημειο να αναφερω οτι δεν εχω ιδεα για τις συνθηκες γυρισματων, επειδη στα εξωτερικα πλανα π.χ. ολα φαινονται κανονικα, κομπαρσοι στο δρομο, στις καφετεριες κλπ)

Ολα τα σεναρια ασχολουνται με οτιδηποτε αλλο εκτος αυτων που απασχολουν ολους εμας στην πραγματικοτητα. Η Τεχνη λοιπον φαινεται οτι "πηδαει" το 2020 ή παρουσιαζει ενα ειδος εναλλακτικου 2020 ή εναλλακτικής πραγματικότητας που δεν υπηρχε το 2020!!

Ειναι 100% σιγουρο οτι στο μελλον ολο και καποια ταινια ή σειρα θα γυριστει που θα σχετιζεται με την πανδημια ή που θα ενταχθει στο σεναριο της, αλλα οι δουλειες που γινονται σήμερα, προσπαθωντας να τις δω απο την πλευρα του ιστορικου του μελλοντος, φαινεται να ανηκουν σε alternate history fiction.

Αναρωτιεμαι λοιπον αν καποιο μελλοντικο ρετροφορουμ θα απασχοληθει με το συγκεκριμενο 'αναχρονισμο'
Διόρθωσε με αν κάνω λάθος αλλά και στην περίφημη 7ετία οι ταινίες δεν ανέφεραν κάτι. Βέβαια εκτός του ότι αφενός δεν είναι δυνατόν να έχω δει όλες εκείνες τις ταινίες αφετέρου ήταν 7 χρόνια και όχι 1 όπως το 2020.
 
Διόρθωσε με αν κάνω λάθος αλλά και στην περίφημη 7ετία οι ταινίες δεν ανέφεραν κάτι. Βέβαια εκτός του ότι αφενός δεν είναι δυνατόν να έχω δει όλες εκείνες τις ταινίες αφετέρου ήταν 7 χρόνια και όχι 1 όπως το 2020.
Ελαφρές νύξεις γίνονταν, ιδιαίτερα σε "καλλιτεχνικές" ταινίες και προς το τέλος της περιόδου Παπαδοπούλου, αλλά ως εκεί. Τα σενάρια έπρεπε να εγκριθούν από επιτροπή λογοκρισίας που ήταν αυστηρότατη. Τώρα δεν υπάρχει επιτροπή λογοκρισίας, αλλά υπάρχει εσωτερική λογοκρισία από κανάλια και εταιρείες παραγωγής που αν κρίνουν ότι κάτι δεν θα είναι εμπορικό δεν θα το φτιάξουν. Οι σειρές δεν ενδιαφέρονται για την πραγματικότητα αλλά για την ακροαματικότητα που φέρνει διαφημίσεις. Θα τράβαγε κόσμο ΤΩΡΑ μια σειρά που έστω και με άσχετο θέμα θα έδειχνε τον κόσμο με lockdown και μάσκες? Όταν ξεπεραστεί το πρόβλημα είναι άλλη ιστορία, μπορεί να γυριστούν σειρές και ταινίες που να αναφέρονται στην covid, αλλά ο κόσμος γενικά βλέπει τηλεόραση για να ξεχάσει την καθημερινότητα, όχι να τη δει στην οθόνη του.

Πέρα από το ότι η όλη κορωνοκατάσταση έχει κρατήσει 10 μήνες μόνο και αλλάζει συνέχεια, οπότε εκτός αν μια σειρά γράφεται "στο πόδι" λίγο πριν γυριστεί, το επεισόδιο κινδυνεύει να γίνει παρωχημένο πριν καν προβληθεί. Κι όσο για ταινίες, αυτές χρειάζονται ακόμη περισσότερο χρόνο από τη σύλληψη της ιδέας στην παραγωγή και στην προβολή, οπότε είναι ακόμη πιο δύσκολο να ακολουθήσουν την πραγματικότητα ακόμη και να θέλουν.
 
Πίσω
Μπλουζα