Μερεντάκια

Uskoke είπε:
Θυμάμαι που στο στρατό τρώγαμε ατομικά μερεντάκια (όπως οι ατομικές μαρμελάδες που σερβίρουν σε διάφορα ξενοδοχεία), ήταν η χαρά... του φαντάρου! Μερικά παιδιά έτρωγαν 3 και 4 καμιά φορά, μαζί με τις πεντανόστιμες γαλέτες του στρατού! Τις έχει δοκιμάσει κανείς άραγε εκτός στρατού;

Ναι και δεν ενθουσιάστηκα... :p Βέβαια τις δοκίμασα χωρίς μερεντάκι...
 
Τα μερεντάκια ήταν απίθανα, με το μικρό κουταλάκι, θυμάμαι ήταν δίπλα στα ταμεία του Σούπερ μάρκετ και κάθε Σάββατο με τους φίλους μου κάναμε εξόρμηση...

Άσε που ήταν και πολύ οικονομικά, 10 δραχμές νομίζω το ένα.
 
Στο κυλικείο του σχολείου ήταν μαστ τότε που πρωτοβγήκαν να πάρεις ένα ψωμάκι του και το μερεντάκι. Άνοιγες το ψωμάκι στη μέση και άλειβες το μερεντάκι με το (εντελώς άβολο) κουταλάκι και το έτρωγες σαν σάντουιτς. Αυτό βέβαια δεν κράτησε πολύ γιατί λίγο αργότερα μόδα έγινε στη μέση του "σάντουιτς" να βάζουμε τα ΚISS
 
Και πιο μετά βγήκαν τα κρουασάν...
 
Oταν ήμουν μωρό η γυναίκα που με πρόσεχε πήγαινε και καθόταν στο μπακάλικο της γειτονιάς και μ' έπαιρνε μαζί και η μπακάλισσα με κερνούσε καρδούλες με μερέντα. Έχω την ανάμνηση σαν από όνειρο να τρώω άτσαλα την καφέ μερέντα και ευλαβικά την άσπρη που ήταν και παραμένει η αγαπημένη μου :heartcloud: . Τα αυτοκόλλητα τα έπαιρνα και τα κολλούσα στην ντουλάπα μου. Πρέπει να πήγαινα νηπιαγωγειο όταν έπαψαν να κυκλοφορούν :( . Για κάποιο διάστημα πριν εξαφανιστούν ήταν τρίχρωμα, με μερέντα σοκολάτα, βανίλια και φράουλα. Η φράουλα δεν μου άρεσε, το χαλούσε.
 
Κι εγώ λάτρευα τα μερεντάκια, ήταν από τις αγαπημένες μου παιδικές λιχουδιές. Αργότερα έπαιρνα και τις καρδιές Barbie και κολλούσα τα αυτοκόλλητα στα βιβλία μου.
 
παντως μερεντακια-καρδουλες πωλουνται στις μερες μας σε γνωστο καταστημα παιχνιδιων...

εικονα απο www.blogs.sch.gr

image.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
βρηκα στο ιντερνετ ενα αυτοκολλητο σε σχημα καρδιας με τη barbie,απ οτι θυμαμαι το αυτοκολλητο πρεπει να ηταν στο καπακι της μερεντας nucrema Προβολή συνημμένου 88255
Δεν ΄ήταν μαζι με την πραλίνα. Όταν αγόραζες πραλίνα ο περιπτεράς είχε ένα πάκο με τα αυτοκόλλητα κι έδινε στο χέρι ένα τυχαίο
 
Πίσω
Μπλουζα