Μερεντάκια

stellitsanic

RetroN00b
Joined
31 Οκτ 2010
Μηνύματα
3
Αντιδράσεις
3
θυμαστε κατι μικρεσ συσκευασιεσ πρεπει να ηταν nucrema που ειχαν ασπρη κ μαυρη σοκολατα κ τα τρωγαμε με ενα μικρο πρασινο φλατ κουταλακι?μπορουσα να τσακισω απειρα.ισωσ να ειχε βγαλει κ η μερεντα
 
Ημουν φανατικη...

Ενα διαστημα ειχαν κυκλοφορησει σε σχημα καρδιας με φιγουρες της barbie (αρχες '90) και τελη '90 με φιγουρες απο αλλες κουκλες (απο αυτες εχω κρατησει 3 αυτοκολλητα :) )
 
Λορένα είπε:
Ημουν φανατικη...
Ενα διαστημα ειχαν κυκλοφορησει σε σχημα καρδιας με φιγουρες της barbie (αρχες '90) και τελη '90 με φιγουρες απο αλλες κουκλες (απο αυτες εχω κρατησει 3 αυτοκολλητα :) )
τρελλη πορωση ηταν .επισησ δεν ξερω αν θυμαστε κατι σοκολατακια με λευκη σοκολατα που ηταν νεκροκεφαλεσ κ ειχαν στο εσωτερικο τουσ ενα σιροπι κοκκινο μαλλον φραουλα
 
Νομίζω μετά είχαν και κάτι μπισκοτάκια μαζί, που τα βούταγες στην μερέντα. Πολύ νόστιμα...
 
RIO είπε:
Νομίζω μετά είχαν και κάτι μπισκοτάκια μαζί, που τα βούταγες στην μερέντα. Πολύ νόστιμα...
αυτα ειναι αλλα με τα μπισκοτακια !κολαση παντωσ!να γιατι στην Γ λυκειου ειχα φτασει τα απειρα κιλα!!!!!!!
 
Τα μερεντάκια (θυμάμαι αυτά με το αυτοκολλητάκι της barbie)ήταν το αγαπημένο μου γλυκάκι κατά τη δεκαετία 80 και αρχές 90...Αν θυμάμαι καλά κόστιζαν 100 δρχ το τεμάχιο, είχαν κυκλοφορήσει και κάτι άλλα πλαστικά κυπελάκια με βανίλια...
 
Τα τσάκιζα.

Και ευτυχώς ήμουν δραστήριο πιτσιρίκι γιατί αλλιώς θα χα γίνει σαν μικρούτσικο γιουβαρλάκι.
hiding-animated-emoticon.gif
 
BETTY BOOP είπε:
Αν θυμάμαι καλά κόστιζαν 100 δρχ το τεμάχιο.
Δεν νομιζω να ηταν τοσο ακριβα. Τα θυμαμαι για πολυ φθηνα, περιπου 30 δρχ (αντε.. πανω απο 50 αποκλειεται). Με 100 δρχ μπορουσες να αγορασεις αλλα πραγματα (παγωτα, μπισκοτα κτλ) αυτη ηταν η πιο φθηνη λιχουδια
 
RIO είπε:
Νομίζω μετά είχαν και κάτι μπισκοτάκια μαζί, που τα βούταγες στην μερέντα. Πολύ νόστιμα...
Τα συγκεκριμένα λεγόντουσαν "Ski" ή "Sky" (τα έλεγα Σκι τότε) και ήταν ένα "τρίπτυχο" με τρία "κεσεδάκια" όπου το ένα είχε μερέντα, το άλλο μπισκότα και το τρίτο (το καλύτερο) παιχνιδάκι σαν αυτά του Lucky Cup. Εάν θυμάμαι καλά ήταν γύρω στο 1988.

BETTY BOOP είπε:
είχαν κυκλοφορήσει και κάτι άλλα πλαστικά κυπελάκια με βανίλια...
Αυτά τα σκεφτόμουν προχθές!! :D
 
Τα κυπελλάκια με βανίλια τα θυμάμαι...μετά έμενε το κυπελλάκι και το βάζαμε στα παιχνίδια μας...ήταν σε διάφορα χρώματα και σχήματα.Όπως επίσης και τα μερεντάκια.Ήταν τέλεια.50 δρχ πρέπει να έκανε το καθένα τη δεκαετία του 90.Υπήρχαν μικρά κουταλάκια,σε διάφορα χρώματα,τα οποία ήταν ίδια και για τα μερεντάκια και για τις βανίλιες,και βρίσκονταν τοποθετημένα στα ψιλικατζίδικα δίπλα από αυτά τα προϊόντα.
 
αυτα με τα κριτσινια υπαρχουν ακομη εχω δει στον βασιλοπουλο πηρα προσφατα
 
θανος είπε:
αυτα με τα κριτσινια υπαρχουν ακομη εχω δει στον βασιλοπουλο πηρα προσφατα

Aν εννοείς τα μικρά κριτσίνια με τη merenda ναι,υπάρχουν ακόμα,πουλάει και το supermarket στη γειτονιά μου.Πήρα πρόσφατα μια φορά,αλλά δεν θυμάμαι μάρκα.Αλλά τα μερεντάκια σε σχήμα καρδιάς και οι μικρές βανίλιες λογικά έχουν καταργηθεί.
 
Λορένα είπε:
Ημουν φανατικη...
Ενα διαστημα ειχαν κυκλοφορησει σε σχημα καρδιας με φιγουρες της barbie (αρχες '90) και τελη '90 με φιγουρες απο αλλες κουκλες (απο αυτες εχω κρατησει 3 αυτοκολλητα :) )
βρηκα στο ιντερνετ ενα αυτοκολλητο σε σχημα καρδιας με τη barbie,απ οτι θυμαμαι το αυτοκολλητο πρεπει να ηταν στο καπακι της μερεντας nucrema barbie nucrema.jpg
 
κι εγω τα επαιρνα

νομιζω οτι κοστιζαν 50 δρχ
 
katerinak είπε:
βρηκα στο ιντερνετ ενα αυτοκολλητο σε σχημα καρδιας με τη barbie,απ οτι θυμαμαι το αυτοκολλητο πρεπει να ηταν στο καπακι της μερεντας nucrema Προβολή συνημμένου 36475
βρηκα και αυτα τα αυτοκολλητα σε σχημα καρδιας,φαινονται πολυ καλυτερα : Προβολή συνημμένου 36900

nucrema.jpg
 
  • Like
Reactions: ANP
Θυμάμαι όταν πήγαινα στο Δημοτικό, που κάθε μέρα στο διάλειμμα παίρναμε ένα μερεντάκι και ένα τσουρεκάκι. Βάζαμε την μερέντα πάνω στο τσουρέκι με αυτά τα μικρά κουταλάκια και χλουπ!!! Ήταν το απόλυτο σνακ!!!!
 
ειχανε μια πολυ ωραια γευση που δεν την εχω ξαναβρει σε καποιο γλυκο κριμα που δεν υπαρχουν πια
 
Θυμάμαι που στο στρατό τρώγαμε ατομικά μερεντάκια (όπως οι ατομικές μαρμελάδες που σερβίρουν σε διάφορα ξενοδοχεία), ήταν η χαρά... του φαντάρου! Μερικά παιδιά έτρωγαν 3 και 4 καμιά φορά, μαζί με τις πεντανόστιμες γαλέτες του στρατού! Τις έχει δοκιμάσει κανείς άραγε εκτός στρατού;
 
Στο νηπιαγωγείο τα θυμάμαι και κόστιζαν 30 δρχ και είχαν και πολύχρωμα κουταλάκια.
 
Πίσω
Μπλουζα