Μερικές Hardware μοντίφες σε ATARI STfm

Ενας φιλος ηλεκτρονικος με βοηθάει με τις μοντιφες γιατι εγώ δεν τα ξέρω και τέλεια! αν καταλαβα καλα λες την λευκη ετσι? δεν την εβαλα αυτη οχι, πηρα την αλλη που φαινεται στην φωτο ποιο κατω τοποθετημενη εχει λιγοτερα Watts ομως καθως δεν βρισκαμε πουθενα την ιδια που ειχε πριν το τροφοδοτικο! αν θυμαμαι καλα ηταν 3 ή 3,5 και αυτη που εβαλα τελικα ειναι 2 ή 2,5 watts. Παντως ειναι μια χαρα! και φυσικα αλλαχτηκε και ενας πυκνωτης που εδειχνε φουσκωμενος! δεν ηταν καθετη η αντισταση! οριζοντια ηταν!
 
Α, κάτσε, πάλι μπλέκομαι!

Άλλαξες την αντίσταση άνθρακα της πρώτης φωτό με την άλλη (βατική κάθετη είναι, γιατί τα ποδαράκια της βγαίνουν απ' τα πλαινά - οι οριζόντιες είναι σαν "Π" -βλ. εδώ [αν τα θυμάμαι και σωστά, μάθημα εξαμήνου ήταν!]), έτσι?

Αν δουλεύει εντάξει, απλά μου έκανε εντύπωση!

Παρεπιπτόντως, η αντίσταση που έχεις εδώ:

NikiforosST είπε:
Είναι 5W / 330Ω!

Τέλος πάντων, τζάμπα σε ταλαιπωρώ! :)

Μπράβο και στους 2 σας! Εξαιρετική δουλειά! :thumbup:
 
Thanks! αυτη η μεγαλη μπηκε τελικα http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=71169&d=1360493009 η λευκη με τα 5 watts μου ειπε οτι δεν κανει. Η διαφορα απο αυτην που ειχε και αυτή που μπήκε τελικά είναι οτι ειναι λιγοτερα watts κατα 1-1,5 γιατι την ιδια δεν την βρηκαμε πουθενα! τωρα αν εφερνα απο ebay επρεπε να παρω καμια 100αρια κομματια!!! για τα τσιπακια του TOS δεν ακουσα σχολια! :ppp
 
Σιγά μην πάρεις 100 τμχ. αντιστάσεις να 'χεις! :biglaugh:

Όχι, παλικάρι μου, την καλύτερη δουλειά κάνατε! :thumbup:

Για τα τσιπάκια, ξέρω ότι είναι απλούστερη η διαδικασία να τα αλλάξεις, γι' αυτό και παρατηρείς μια "έλλειψη" ενδιαφέροντος από μεριάς μου! :)

Από την άλλη, οφείλω να ομολογήσω ότι δεν είμαι και ειδική στους Atari (ή στα 8/16/32 bit γενικότερα!). Ένα Amstradάκο έχω που μάλιστα τώρα περνάει φάση καθαρισμού, οπότε δε μπορώ να πω πολλά πράγματα!...

Περιμένω τον κατ' εξοχήν Atarian του φόρουμ, τον Dino, ή κάποιον καλύτερα καταρτισμένο να μας δώσει ένα overview των αλλαγών!....
 
Τα τσιπακια απλουστερη διαδικασια? το δυσκολοτερο ειναι! αυτο που ειναι μεσα στον ST για παραδειγμα εχει κολλησεις διπλης οψης δλδ και απο πανω και απο κατω! περιμενω τον φιλο μου που λεγαμε να βρει χρονο να το κανουμε και ακομα! στο τελος μου φαινεται θα το αλλαξω μονος μου αλλα φοβάμαι μη κανω ζημια στην μητρικη του ST! το τρανζιστορ το εχω αλλαξει ηδη και δεν εφτιαξε το προβλημα αν δεν αλλαξει και με το τσιπ εχει σειρα ενας πυκνωτακος! :p
 
NikiforosST είπε:
Τα τσιπακια απλουστερη διαδικασια? το δυσκολοτερο ειναι! αυτο που ειναι μεσα στον ST για παραδειγμα εχει κολλησεις διπλης οψης δλδ και απο πανω και απο κατω! περιμενω τον φιλο μου που λεγαμε να βρει χρονο να το κανουμε και ακομα! στο τελος μου φαινεται θα το αλλαξω μονος μου αλλα φοβάμαι μη κανω ζημια στην μητρικη του ST! το τρανζιστορ το εχω αλλαξει ηδη και δεν εφτιαξε το προβλημα αν δεν αλλαξει και με το τσιπ εχει σειρα ενας πυκνωτακος! :p
Lol, αν ήξερες πόσα τσιπάκια έχω αλλάξει και όχι σε Atari, αλλά σε μηχανήματα βιομηχανικής παραγωγής! :D

Ας αναδιατυπώσω τη φράση μου σε προηγούμενο ποστ: Απλό με φαίνεται (και όχι απαραίτητα είναι! :) )

Θέλουν υπομονή, σταθερό χέρι κι εμπειρία με τις κολλήσεις. Αν δεν έχεις και τα 3, τότε ναι, συνιστώ να περιμένεις το φίλο σου! ;)
 
α! εγω το εχω παρει λιγο απο φοβο γιατι παλιοτερα οτι πηγαινα να ξεκολλησω συνήθως πρωτα καιγόταν η πλακέτα και μετα το εξαρτημα!!! βεβαια εφταιγε και το κολλητηρι πολλα τα watts βλεπεις, τωρα το εχω... απλα για να ειμαι σιγουρος οτι δεν θα παθει κατι ο ST, στο εξωτερικο κυκλωμα δεν πειραζουν τα πειραματα!
 
http://s180.photobucket.com/user/NikiforosGT/library/ATARIST?sort=3&page=1

Ανανέωση του album με προσθήκη HDMI upscaler 1080p απο SCART (RGB) πλεον παιζει σε monitor LED LG 22" wide DVI (με καλωδιο HDMI to DVI) αναλυση low and medium και συνδεση SVGA για monochrome στην ιδια οθόνη και επέκταση μνημης σε 4ΜΒ!!!! αν ενδιέφερεται κανείς για πληροφορίες ας ρωτήσει...επίσης αναμένω το netusbee για την προσθηκη ethernet! http://www.lotharek.pl/product.php?pid=73
 
Καλησπέρα! επειδη γινεται χαμος απο τις φωτος εδω τις εχω http://s180.photobucket.com/user/NikiforosGT/library/ATARIST?sort=3&page=1 προστεθηκε πλεον HDMI upscaler και τωρα δουλευει κανονικα (thanks to Anemos), επεκταση μνημης στα 4ΜΒ και καρτα cartridge slot που μου δινει 2 εισοδους USB (αυτη την στιγμη υπαρχει driver μονο για mouse αλλα παιζει μονο στο GEM), αλλα εχω adaptor που βγαζει σε Ps/2 και μετα σε usb και παιζει ετσι και στα παιχνιδια, και φυσικα εχω κανονικα internet!!!! οποιος ενδιαφερεται πως κτλ ρωταει επειδη δεν εχω χρονο δυστυχως για παρουσιασεις και πολλα τετοια, σορρυ, αλλα οποιος ενδιαφερεται θα σας απαντησω ευχαριστως! φυσικα το TOS εχει αλλαχτει σε 1.04 απο 1.02.

ενα βιντεο με τον HDMI uspcaler σορρυ που ειναι λιγο σκοτεινο

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα