Μετάνοιωσα που χάλασα τα παιχνίδια μου

οι αντρες ειμαστε παιδια !!!

αυτο ειναι γεγονος

εγω εχω ελαχιστα παιχνιδια που γλυτωσαν απο την λαιλαπα-μανα
 
[αναλαμπή "Κάπου το έχω ξαναγράψει αυτό" mode on]

Ήταν κάποτε ένα τραινάκι. Ωραίο τραινάκι, καρβουνιάρης θυμάμαι. Μου το είχε πάρει δώρο ο πατέρας μου. Πρέπει να το έπαιξα μια δυο μέρες. Μετά ανακάλυψα πως είχε ένα μεγαλούτσικο μοτεράκι, άρα μεγαλούτσικο ηλεκτρομαγνήτη. Είχα μια μανία τότε με τους μαγνήτες και τους ηλεκτρομαγνήτες. Εγχειρίστηκε με συνοπτικές διαδικασίες. [αναλαμπή "Κάπου το έχω ξαναγράψει αυτό" mode off]
 
Kambia είπε:
άρα μεγαλούτσικο ηλεκτρομαγνήτη. Είχα μια μανία τότε με τους μαγνήτες και τους ηλεκτρομαγνήτες. Εγχειρίστηκε με συνοπτικές διαδικασίες. [αναλαμπή "Κάπου το έχω ξαναγράψει αυτό" mode off]
Ακριβώς την ίδια μανία είχα και εγώ! Πολλές ομιλούσες κούκλες el greco της αδερφής μου έπεσαν στον βωμό της έρευνας και ανάπτυξης για την κατασκευή άλλων ηλεκτροκίνητων οχημάτων, χόβερ κραφτς, βάρκες, κλπ.

Είχα τρελλαθεί δε όταν είδα το μοτέρ του ελέφαντα (από τα αγρίμια)! Κτήνος πραγματικά σε σχέση με ότι άλλο είχα δει. Εκεί επικράτησε η λογική και απλά ξαναβίδωσα το καπάκι και τον άφησα στην ησυχία του.

Εδώ και κάποια χρόνια βλέπω αντίστοιχα κόνσεπτς (πχ στο πλαίσιο) με κατασκευές σαν αυτά που δημιουργούσαμε εμείς τότε από το τίποτα και λέω αν τα είχαμε αυτά τότε, θα κάναμε παπάδες, ή μήπως όχι; (όταν σου τα σερβίρουν όλα στο πιάτο σταματάς να σκέφτεσαι και να δημιουργείς).
 

1@PT8[/USER] Τυχερέ! Είχες καβάτζα τα παιχνίδια της αδερφή σου για να χαλάς :biglaugh:

Εδώ και κάποια χρόνια βλέπω αντίστοιχα κόνσεπτς (πχ στο πλαίσιο) με κατασκευές σαν αυτά που δημιουργούσαμε εμείς τότε από το τίποτα και λέω αν τα είχαμε αυτά τότε, θα κάναμε παπάδες, ή μήπως όχι; (όταν σου τα σερβίρουν όλα στο πιάτο σταματάς να σκέφτεσαι και να δημιουργείς).
Και γω το λέω ΤΩΡΑ πολλές φορές βλέποντάς τα στα ράφια πως αν τα είχα τότε θα έκανα πολλά και διάφορα αλλά πιστεύω πως θα ίσχυε πολύ σωστά αυτό που λες "όταν σου τα σερβίρουν όλα στο πιάτο σταματάς να σκέφτεσαι και να δημιουργείς".

Τώρα θυμήθηκα πως χάλασα επίσης και έναν φωτεινό παντογνώστη για να πάρω το buzzer και να φτιάξω συναγερμό στο δωμάτιό μου! Η αλήθεια είναι πως χαλούσα κάποια παιχνίδια για να φτιάξω κάτι άλλο. Δε θυμάμαι να λέω ποτέ "γιατί το χάλασα αυτό" καθώς οι ώρες που με απασχολούσαν οι "εφευρέσεις μου" όπως τις αποκαλούσα ήταν εξίσου εποικοδομητικές και διασκεδαστικές.

(χμ... κάπου υπάρχει θέμα για τα αυτοσχέδια παιχνίδια μας. Πρέπει να το βρω...)

 

1@Kambia[/USER] Το θέμα που ψάχνεις είναι εδώ. Βασικά εκτός από τα συμβατικά παιχνίδια έχω εγχειρήσει και βιντεοπαιχνίδια. Συγκεκριμένα μια φορά πήγα να καθαρίσω το Mortal Kombat II για το Game Gear και (μάλλον) από το πολύ οινόπνευμα το κύκλωμα παρέδωσε το πνεύμα. Στεναχωρήθηκα διότι ήταν ένα πολύ καλό παιχνίδι. Επίσης είχα ανοίξει το Batman Forever του SNES. Απορώ κι εγώ πως άνοιξα το cartridge χωρίς το ειδικό κατσαβίδι! Μάλλον κατέστρεψα το πλαστικό διότι θυμάμαι για καιρό να υπάρχει στην ντουλάπα μου η πλακέτα. Όχι ότι έχασα και κανένα φοβερό τίτλο αλλά λέμε τώρα.
 
Μικρός είχα αρκετά παιχνίδια και τα έχω ακόμη όλα, όχι μόνο playmobil, αυτοκινητάκια, στρατιωτάκια κλπ ακόμη και τα μουρουδίστικα, αφού η μάνα μου δεν πέταξε ποτέ τίποτα και εκείνη ήταν που τα κράτησε, όταν εγώ μεγάλος πλέον ήθελα να τα πετάξω. Το παραδέχομαι, πρέπει να είναι από τις ελάχιστες μανάδες με αυτή την άποψη για τα παιχνίδια, συνήθως εφαρμόζεται το ακριβώς αντίθετο.

Γενικότερα αρκετά παιχνίδια κατάφεραν να μείνουν σε καλή κατάσταση με μικρές ζημιές. Εξαιρώ ένα πλαστικό αεροπλανάκι που ήθελα να δω πως θα προσγιωθεί από το κουρφή της βιβλιοθήκης. Θυμάμαι για καμιά εβδομάδα να βρίσκω και να μαζεύω στα πιο απίθανα σημεία τα κομμάτια του. Άλλο πάλι, κορυφαίο, είναι που είχα ένα μεγάλο πλαστικό άρμα που έριξα επάνω του την μεγαλύτερη πέτρα που μπορούσα να σηκώσω τότε. Το σενάριο μέσα στο μυαλό μου ήταν και καλά πως έπεφτε ένας μετεωρίτης επάνω του. Πράγματι, είχε γίνει σαν να είχε πέσει όντως μετεωρίτης. Κάτι χαμένα όπλα από playmobil, μερικά στρατιωτάκια να τους λείπουν χέρια, πόδια κλπ, μερικά να τα έχω ζωγραφίσει. Κατά τα άλλα δηλαδή ψιλοπράγματα. Βέβαια ένα δυό χαθήκαν στα αβυσσαλέα βάθη του ερέβους κάπου στην καμπή του χρόνου (δηλαδή απλά τα έχασα).
 

Kambia είπε:
1@PT8[/USER] Τυχερέ! Είχες καβάτζα τα παιχνίδια της αδερφή σου για να χαλάς :biglaugh:


Και γω το λέω ΤΩΡΑ πολλές φορές βλέποντάς τα στα ράφια πως αν τα είχα τότε θα έκανα πολλά και διάφορα αλλά πιστεύω πως θα ίσχυε πολύ σωστά αυτό που λες "όταν σου τα σερβίρουν όλα στο πιάτο σταματάς να σκέφτεσαι και να δημιουργείς".

Τώρα θυμήθηκα πως χάλασα επίσης και έναν φωτεινό παντογνώστη για να πάρω το buzzer και να φτιάξω συναγερμό στο δωμάτιό μου! Η αλήθεια είναι πως χαλούσα κάποια παιχνίδια για να φτιάξω κάτι άλλο. Δε θυμάμαι να λέω ποτέ "γιατί το χάλασα αυτό" καθώς οι ώρες που με απασχολούσαν οι "εφευρέσεις μου" όπως τις αποκαλούσα ήταν εξίσου εποικοδομητικές και διασκεδαστικές.

(χμ... κάπου υπάρχει θέμα για τα αυτοσχέδια παιχνίδια μας. Πρέπει να το βρω...)
Πές μου ότι ο συναγερμός πέτυχε! :ave2

 

Kambia είπε:
1@PT8[/USER] Τυχερέ! Είχες καβάτζα τα παιχνίδια της αδερφή σου για να χαλάς :biglaugh:


Και γω το λέω ΤΩΡΑ πολλές φορές βλέποντάς τα στα ράφια πως αν τα είχα τότε θα έκανα πολλά και διάφορα αλλά πιστεύω πως θα ίσχυε πολύ σωστά αυτό που λες "όταν σου τα σερβίρουν όλα στο πιάτο σταματάς να σκέφτεσαι και να δημιουργείς".

Τώρα θυμήθηκα πως χάλασα επίσης και έναν φωτεινό παντογνώστη για να πάρω το buzzer και να φτιάξω συναγερμό στο δωμάτιό μου! Η αλήθεια είναι πως χαλούσα κάποια παιχνίδια για να φτιάξω κάτι άλλο. Δε θυμάμαι να λέω ποτέ "γιατί το χάλασα αυτό" καθώς οι ώρες που με απασχολούσαν οι "εφευρέσεις μου" όπως τις αποκαλούσα ήταν εξίσου εποικοδομητικές και διασκεδαστικές.

(χμ... κάπου υπάρχει θέμα για τα αυτοσχέδια παιχνίδια μας. Πρέπει να το βρω...)
Πές μου ότι ο συναγερμός πέτυχε! :ave2

 

johnny19818 είπε:
1@Kambia[/USER] Το θέμα που ψάχνεις είναι εδώ. ...
Ευχαριστώ Γιάννη. Αναφερόμουν στο θέμα του ΑΑ+ Φτιάξτο μόνος. Το βρήκα πιο εύκολα μέσω του θέματος έβαλες ;)

Crimson Moonlight είπε:
Πές μου ότι ο συναγερμός πέτυχε! :ave2
Μετά κόπων και βασάνων, ναι αλλά όχι 100% :(

 
Kambia είπε:
Ευχαριστώ Γιάννη. Αναφερόμουν στο θέμα του ΑΑ+ Φτιάξτο μόνος. Το βρήκα πιο εύκολα μέσω του θέματος έβαλες ;)

Μετά κόπων και βασάνων, ναι αλλά όχι 100% :(
Mπορείς να περιγράψεις πώς το έφτιαξες;


Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο! Μην σου πώ ότι είναι χρήσιμο ακόμα και στην ενήλικη ζωή!
 
Crimson Moonlight είπε:
Mπορείς να περιγράψεις πώς το έφτιαξες;


Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο! Μην σου πώ ότι είναι χρήσιμο ακόμα και στην ενήλικη ζωή!
Το συγκεκριμένο buzzer χτυπούσε όταν έκλεινε κύκλωμα. Έβαζα μια πετονιά λεπτή ή κλωστή κάτω κάτω στην είσοδο του δωματίου. Όταν κάποιος την έκοβε αυτή άφηνε ελεύθερο ένα εκκρεμές το οποίο ξεκινώντας την ταλάντωσή του ερχόταν και κολλούσε με τη βοήθεια μαγνητών στο άκρο ενός άλλου καλωδίου. Έτσι έκλεινε κύκλωμα (αν κατάφερνε να ακουμπήσει σωστά) και το buzzer χτυπούσε. Νομίζω θα ήταν καλύτερα να είχα buzzer που θα χτυπούσε όταν έκοβες το κύκλωμα :( . Αλλά αυτό είχα...
 
Kambia είπε:
Το συγκεκριμένο buzzer χτυπούσε όταν έκλεινε κύκλωμα. Έβαζα μια πετονιά λεπτή ή κλωστή κάτω κάτω στην είσοδο του δωματίου. Όταν κάποιος την έκοβε αυτή άφηνε ελεύθερο ένα εκκρεμές το οποίο ξεκινώντας την ταλάντωσή του ερχόταν και κολλούσε με τη βοήθεια μαγνητών στο άκρο ενός άλλου καλωδίου. Έτσι έκλεινε κύκλωμα (αν κατάφερνε να ακουμπήσει σωστά) και το buzzer χτυπούσε. Νομίζω θα ήταν καλύτερα να είχα buzzer που θα χτυπούσε όταν έκοβες το κύκλωμα :( . Αλλά αυτό είχα...
Νιώθω ότι διαβάζω πυρηνική φυσική. :eek:


Είναι δυνατόν να το σκεφτεί όλο αυτό παιδί! !!



Αν είχες μπλε μαλλιά θα μπορούσες να είσαι η Bulma από το Dragon Ball.
 
Πίσω
Μπλουζα