Με τα ίδια ρούχα - την ίδια εμφάνιση

Αλίκη και πάλι...

από τις ταινίες: "Η Αλίκη στο Ναυτικό" και "Η Λίζα και η άλλη"

Με το ίδιο μοβ παντελόνι και το ίδιο πουκάμισο, αλλα με διαφορετικό καπέλο

2.JPG Η Λίζα και η άλλη

4.JPG Η Αλίκη στο Ναυτικό

Το ιδιο φόρεμα με σχεδιο τριανταφυλλα, με τη διαφορά οτι στην "Λίζα" φοράει πανω απο το φορεμα ενα μπολερό-μπλουζάκι απο το ίδιο ύφασμα, το οποιο φαίνεται οτι ειναι πρόσθετο

1.JPG Η Λίζα και η άλλη

3.JPG Η Αλικη στο Ναυτικό

Ωστόσο, απο την ταινία "Η Λίζα και η άλλη" (1961) βλέπουμε την Αλίκη να φοράει και αυτό το ρουχο

24.jpg

το οποιο, δύο χρόνια αργότερα (1963) βλέπουμε να το φοράει και η Μαρία Μπονέλου στην ταινία "Χτυποκάρδια στο θρανίο"

25.JPG
 
Το περιβοητο κοκκινο εξωπλατο φορεμα που φορα η Μαρθα Καραγιαννη στο Κατι να καιει, το βλεπουμε επισης και στα χορευτικα των ταινιων Ενα κοριτσι για δυο (στη σκηνη του κλαμπ) και Αυτο το κατι αλλο.

Στις δυο τελευταιες ταινιες ομως, εχει γινει προσθηκη πλισε υφασματος στο πισω μερος, προφανως για να υπαρχει ανεση στις κινησεις των χορευτικων.
 
bambinella 100 είπε:
Το περιβοητο κοκκινο εξωπλατο φορεμα που φορα η Μαρθα Καραγιαννη στο Κατι να καιει, το βλεπουμε επισης και στα χορευτικα των ταινιων Ενα κοριτσι για δυο (στη σκηνη του κλαμπ) και Αυτο το κατι αλλο.Στις δυο τελευταιες ταινιες ομως, εχει γινει προσθηκη πλισε υφασματος στο πισω μερος, προφανως για να υπαρχει ανεση στις κινησεις των χορευτικων.
Μάρθα Καραγιάννη...

χωρίς τίτλο.JPG Κάτι να καίει


χωρίς τίτλο1.JPG Ενα κορίτσι για δυο


χωρίς τίτλο2.JPG Αυτό το κάτι άλλο

 




Συμπληρώνω και εγώ ενα επίσης κοκκινο φορεμα της Χλόης Λιάσκου που το βλέπουμε στις ταινίες

22.jpg Η χαρτοπαίχτρα

23.JPG Ραντεβού στο αέρα
 
επισης η Σοφη Ζαννινου φοραει την ιδια φουστα στις ταινιες "φως,νερο,τηλεφωνο,οικοπεδα με δοσεις" και "σηκω χορεψε συρτακι"

φωτο εδω
 
Ξανα στην Υπολοχαγό Νατάσσα (1970)οπου βλέπουμε την Αλικη να φοράει μια μαυρη μακριά τουαλέτα με χάντρες...

5.JPG

...την οποία είχαμε δει να φοράει πριν 4 χρόνια στην ταινία "Διπλοπενιές" (1966)

6.JPG

Ομως το ίδιο ακριβώς μοντέλο/σχέδιο τουαλέτας, είχαμε δει να το φοράει για πρώτη φορά η Δεσποινα Νικολαίδου στην ταινία "Μοντέρνα Σταχτοπούτα" το 1965

7.JPG
 
Δέσποινα Στυλιανοπούλου.....

14.JPG Σαπίλα και αριστοκρατία (μεταγενέστεροι τίτλοι: Η ντροπιασμένη, Σαπίλα στο Κολωνάκι)

15.JPG Το κορίτσι του λούνα παρκ
 
Η Ζωή Λάσκαρη και η Χλόη Λιάσκου φοράνε το ίδιο σχεδιο φόρεματος στην ταινία "Μερικοί το προτιμούν κρύο"

22.JPG

Στην ταινία "Μια κυρία στα μπουζούκια" η Μάρθα Καραγιάννη και η Μαίρη Χρονοπούλου μοιράζονται το ίδιο φόρεμα

24.jpg

23.jpg
 
Αφου μπορουμε να αναφερουμε και ομοια ρουχα στην ιδια ταινια, τοτε ας θυμηθουμε και τα ιδια σκουρα φορεματα και καπελα που φορουν οι τεσσερις κορες του Ορεστη Μακρη στη Θεια απ' το Σικαγο.

Επισης ιδια εμφανιση εχουν στην ταινια Ο Αριστειδης και τα κοριτσια του, οι ηθοποιοι Βασιλης Μαυροματης και Τολης Βοσκοπουλος, ντυμενοι γυναικες.
 
Το ταγιερακι της Αλικης με τα ιδιομορφα χρυσά κουμπια στο σακάκι στην ταινία "Αχ! αυτη η γυναικα μου"

18.jpg

...μαθαίνουμε στην ταινία "Το πιο λαμπρό αστέρι" οτι τελικά ήταν χρωματος πορτοκαλι!

19.JPG

..με τη διαφορά οτι το είχε συνδυάσει με διαφορετικά top μπλουζάκια...
 
Δέσποινα Στυλιανοπούλου...με τη στολή της υπηρέτριας...

Μπλε φούστα, θαλασσί πουκάμισο και κόκκινη ποδιά

23.JPG Ο τρελός τα έχει 400

 


24.JPG Ο πεθερόπληκτος

 

 


Καρό φόρεμα και με την ίδια ποδια που φορούσε στις παραπάνω ταινίες


25.JPG Δημήτρη μου, Δημήτρη μου

 


με το ίδιο καρό φόρεμα αλλα με διαφορετική ποδιά


26.JPG Ο Γεροντοκόρος




22.JPG
 
Μάρω Κοντού

10.JPG Ο γεροντοκόρος

11.jpg Ο στρίγκλος που έγινε αρνάκι
 
Στον προτελευταιο συνδεσμο του ποστ 10, ο Δημητρης Παπαμιχαηλ φοραει την ιδια μπλουζα και σε τριτη ταινια.

Τον ειδα χθες στο Ραντεβου της Κυριακης, και η σκηνη βρισκεται γυρω στο 32ο λεπτο.
 
Αλίκη Βουγιουκλάκη και Μαρία Κωνσταντάρου μοιράζονται τα ίδια ρούχα και την ίδια εμφάνιση στην ταινία "Αχ! αυτη η γυναίκα μου!"

13.jpg

15.jpg

Ωστόσο στην ίδια ταινία, βλέπουμε μια γυναίκα να βγαίνει απο το φαρμακειο και να μοιάζει εκπληκτικά στο σωματότυπο και την κίνηση της Αλικης.

Φορούσε αυτό το φόρεμα:

22.jpg

Το ιδιο ακριβώς φόρεμα φορούσε η Αλίκη στην ταινία "Το πιο λαμπρό αστέρι"

Προβολή συνημμένου 145873

Το πιθανότερο λοιπον, είναι να εχουμε μια cameo εμφανιση της Αλικης μεσα στην ιδια της την ταινία, κατι που το ειχαμε αναφερει και εδω

12.jpg

14.jpg

23.jpg
 
Η παρατηρητικότητά σας με αφήνει εκπληκτη!
 
Δεσποινα Στυλιανοπούλου

8.jpg Η εφοπλιστίνα

 


9.jpg Η ταξιτζού
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αχ! ναι!! μπραβο Bambinella που το ειδες και το διορθωσα....αφηρημενη εκείνη την ωρα γιατί μολις ειχα εντοπίσει και ομοιο ρουχο στο <<Γιγα της Κυψελης>> ...το οποιο μολις ετοιμασα και βαζω τωρα

Προβολή συνημμένου 145951 Ο Γίγας της Κυψέλης

 


Προβολή συνημμένου 145952 Ο Μπλοφατζής


 


(σ.σ. νομίζω τελικά οτι η Δεσποινα εχει κανει τις περισσότερες ίδιες εμφανίσεις, και ακολουθεί η Αλίκη...)
 
Αχ! ναι!! μπραβο Bambinella :thanx2: που το ειδες και το διορθωσα....αφηρημενη εκείνη την ωρα γιατί μολις ειχα εντοπίσει και ομοιο ρουχο στο <<Γίγα της Κυψελης>> ...το οποιο μολις ετοιμασα και βαζω τωρα

16.JPG Ο γίγας της Κυψέλης

 


17.jpg Ο μπλοφατζής

 


(σ.σ. Νομίζω τελικά οτι η Δέσποινα εχει τις περισσότερες ίδιες εμφανίσεις σε ταινίες και μετά ακολουθεί η Αλικη...)
 
Ο Δημήτρης Παπαμιχαήλ, προφανώς ειχε ιδιαίτερη αδυναμία στο πορτοκαλί χρωμα, γιατί εκτός απο το πορτοκαλί κοντομάνικο πουκάμισο που ειδαμε στο post 1, τον βλεπουμε να φοράει πορτοκαλί πουκάμισο με μακρύ μανίκι αυτή τη φορά, στις ταινίες:

3.jpg Το λεβεντόπαιδο

4.jpg Το πιο λαμπρό αστέρι

5.JPG Η νεράιδα και το παλικάρι
 
Ο Αγγελος Αντωνόπουλος φόρεσε την ίδια ακριβώς στολή του Γερμανού Ταγματάρχη των SS στις ταινίες

10.JPG Μια γυναίκα στην Αντίσταση

11.JPG Εγω ρεζίλεψα τον Χίτλερ

Ομοίως και ο Λάκης Κομνηνός, την ίδια στολή του Γερμανού Λοχαγού Στρατου Ξηράς στις ταινίες

14.JPG 28η Οκτωβρίου ώρα 5:30

15.JPG Εγω ρεζίλεψα τον Χίτλερ

 

 


Αυτός που εκανε τις περισσότερες εμφανίσεις με την ίδια ακριβώς στολή στις παλιες ελληνικές ταινίες ήταν ο Κώστας Παπαχρήστος ως αστυνομικός...για τον οποιον θα ακολουθησει ειδικο αφιερωμα εν καιρώ...
 
Πίσω
Μπλουζα