Με το Α και το Β, με το Ν και με το Σ (1986)

Τρελές αναμνήσεις ρε παιδιά...! Έχω ακόμα στα αυτιά μου το τραγουδάκι της έναρξης...
 
παιδικη σειρα!

καλησπερα!ειμαι νεο μελος και μου αρεσε πολυ πολυ το φορουμ σας καθοτι εχω μια λατρεια στις παλιες σειρες.

εχω μια απορια εδω και καιρο και ευχομαι να μου την λυσει καποιος.

ετ1 ή ετ2.

αρχες '90.

παιδικη σειρα με ανθρωπους ομως.

το μονο που θυμαμαι ειναι οτι οι τιτλοι αρχης δειχνουν μια κοπελα(ηθοποιο)να ταξιδευει στον ουρανο πανω απο την πολη,πανω σε γραμματα της ΑΒ.

εχω σπασει το κεφαλι μου...αλλα δε θυμαμαι...

ξερει κανεις?

οπως επισης ελληνικα επεισοδια απο το "σουσαμι ανοιξε" παιζει να βρουμε καπου;
 
Ηταν σειρα με ιστορια ανα επεισοδια; μηπως ηταν παιχνιδι; παιζανε κανονικα ηθοποιοι, η αφηγιοντουσαν παραμυθι;
 
Με το Α με το Β ξεκινάμε για ταξίδι...

Πάει το Α στην Αθήνα, στο Ηράκλειο το Η, κάθε γράμμα παραμύθι, κάθε πόλη κι ένα γράμμα...
 
αν ειναι αυτο που βρηκα ειναι μια εκπομπη με παρουσιαστη τον Μιχαλη Μητρουση η

ο Τακης Μπινιαρης

και σε καθε επεισοδιο πηγαινανε ταξιδια με βαση το αρχικο γραμμα της καθε πολης

και το τραγουδι ηταν

"Με το Α, με το Β, με τραγούδι και παιχνίδι,

με το Ν και με το Σ ξεκινάμε για ταξίδι.

Παέι το Μ στη Μυτιλήνη και το Δ πάει στη Δράμα

κάθε γράμμα παραμύθι, κάθε πόλη κι ένα γράμμα"
 
Το 'Ομικρον, πάντως, πήγε στην Ορεστιάδα !!! Και ο παρουσιαστής χαρακτήρισε την πόλη αυτή με μια άλλη λέξη που άρχιζε από "ο", δηλαδή : ομορφιά !!!

Γενικά, η "κεντρική ιδέα" αυτής της εκπομπής ήταν, κατά τη γνώμη μου, αρκετά έξυπνη : Κάθε επεισόδιο ακολουθούσε ... το αλφάβητο και πήγαινε σε διαφορετική πόλη !!! Επίσης, για την παρουσίαση της κάθε πόλης οι παρουσιαστές χρησιμοποιούσαν ένα κείμενο με, όσο το δυνατόν, περισσότερες λέξεις που άρχιζαν με το ίδιο γράμμα που άρχιζε η πόλη που είχε την "τιμητική" της !!! Το κείμενο αυτό ήταν ... αρκούντως σουρεαλιστικό !!! Για παράδειγμα, θυμάμαι ότι για τη Μυτιλήνη έλεγαν ότι "αν στη Μυτιλήνη έτρωγαν μισοψημένες μελιτζάνες !!!!!!!" ..... Και στη συνέχεια, παιδάκια από κάθε πόλη έπαιρναν μέρος σε δοκιμασίες, παιχνίδια κλπ κλπ [δυστυχώς δεν θυμάμαι σε τι ακριβώς δοκιμασίες υποβάλλονταν] .... Η δε συμβολή της εκπομπής .... σημαντική : Σαν να μάς έπαιρνε από τα δωμάτιά μας με τις τηλεοράσεις και .... να μάς ταξίδευε σε πόλεις της Ελλάδας μας ...
 
Εγώ γιατί θυμάμαι τον Σταύρο Ξενίδη ως παρουσιαστή στις πιο πολλές;

Αρκετά έξυπνη και διδακτική εκπομπή για παιδιά, ισχύουν όσα λέτε και την έβλεπα φανατικά. Πρέπει να ήμουν γύρω στα 10 τότε (1987).
 
Όντως ήταν πολύ έξυπνο το concept της εκπομπής για την εποχή της. Παραθέτω τα ονόματα των πόλεων που παρουσιάστηκαν ανάλογα με το γράμμα

Α Αθήνα

Β Βόλος

Γ Γρεβενά

Δ Δράμα

Ε Ερμούπολη

Ζ Ζάκυνθος

Η Ηράκλειο

Θ Θεσ/νικη

Ι Ιωάννινα

Κ Κέρκυρα

Λ Λαμία

Μ Μυτιλήνη

Ν Ναύπλιο

Ξ Ξάνθη

Ο Ορεστιάδα

Π Πάτρα

Ρ Ρόδος

Σ Σπάρτη

Τ Τρίκαλα

Υ Ύδρα

Φ Φλώρινα

Χ Χανιά

Ψ Ψαρά

Ω Ωρωπός

Όπως παρατηρείται υπήρχε μια ισόρροπη κατανομή των πόλεων ως προς τα γεωγραφικά διαμερίσματα της χώρας, που ήταν επίσης πολύ εύστοχο!
 
Πω πωωω ... μπράβο thanos75 για την ανάρτηση !!! Είχα δεί μόνο τα .... "επεισόδια - γράμματα" [!!!!!!] Μ και Ο, που αντιστοιχούσαν σε Μυτιλήνη και Ορεστιάδα, και ... μού είχε μείνει η ... εφηβική απορία : Στα υπόλοιπα επεισόδια - γράμματα ποιες πόλεις φιλοξενήθηκαν ??? Να, λοιπόν, που μετά από πολλάαα χρόνια μού λύνεται η απορία [αυτό θα μπορούσε να είναι και ένα ωραιότατο κουίζ, ιδίως για όσους δεν είχαν δει την εκπομπή : Κάθε επεισόδιο - γράμμα της εκπομπής σε ποια πόλη, κατά τη γνώμη σας, γυρίστηκε ??? Άραγε θα φανταζόταν κάποιος από εμάς ότι .... το "επεισόδιο Ψ" γυρίστηκε στα Ψαρά ??? Τώρα που το έμαθα, η εκπομπή ανέβηκε ακόμη περισσότερο στην εκτίμησή μου .... ] ...

Τέλος .... Θα μού άρεσε πάρα πολύ αν έχουν διασωθεί τα κείμενα με τα οποία παρουσιαζόταν η κάθε πόλη σε κάθε "επεισόδιο - γράμμα", τα οποία περιείχαν ένα σωρό λέξεις που το αρχικό τους γράμμα ήταν το ίδιο με αυτό της πόλης !!! Εκεί να δείτε "φαντασία" και "ευρηματικότητα" !!! Θα είναι μεγάλη μας χαρά και έκπληξη αν κάποτε τα δούμε "αναρτημένα" .....
 
το θυμαμαι λιγο....και για την παρουσια του μπινιαρη που τον ξεραμε καθως τραγυδουσε στο κεντρο διπλα στο σπιτι μου
 
Rinus Cesar είπε:
Πω πωωω ... μπράβο thanos75 για την ανάρτηση !!! Είχα δεί μόνο τα .... "επεισόδια - γράμματα" [!!!!!!] Μ και Ο, που αντιστοιχούσαν σε Μυτιλήνη και Ορεστιάδα, και ... μού είχε μείνει η ... εφηβική απορία : Στα υπόλοιπα επεισόδια - γράμματα ποιες πόλεις φιλοξενήθηκαν ??? Να, λοιπόν, που μετά από πολλάαα χρόνια μού λύνεται η απορία [αυτό θα μπορούσε να είναι και ένα ωραιότατο κουίζ, ιδίως για όσους δεν είχαν δει την εκπομπή : Κάθε επεισόδιο - γράμμα της εκπομπής σε ποια πόλη, κατά τη γνώμη σας, γυρίστηκε ??? Άραγε θα φανταζόταν κάποιος από εμάς ότι .... το "επεισόδιο Ψ" γυρίστηκε στα Ψαρά ??? Τώρα που το έμαθα, η εκπομπή ανέβηκε ακόμη περισσότερο στην εκτίμησή μου .... ] ...

Τέλος .... Θα μού άρεσε πάρα πολύ αν έχουν διασωθεί τα κείμενα με τα οποία παρουσιαζόταν η κάθε πόλη σε κάθε "επεισόδιο - γράμμα", τα οποία περιείχαν ένα σωρό λέξεις που το αρχικό τους γράμμα ήταν το ίδιο με αυτό της πόλης !!! Εκεί να δείτε "φαντασία" και "ευρηματικότητα" !!! Θα είναι μεγάλη μας χαρά και έκπληξη αν κάποτε τα δούμε "αναρτημένα" .....
Μου εχει μεινει πως στο τελευταιο επεισοδιο (το Ω δηλαδη) το οποιο ηταν γυρισμενο στον Ωρωπο, επειδη δεν υπηρχαν αντικειμενα που να αρχιζουν απο ω, ελεγαν διαφορα αντικειμενα βαζοντας μπροστα το επιθετο "ωραιος"
 
υπεροχη εκπομπη!!πολλες αναμνησεις...περιμενα πως και πως το γραμμα Τ για να δω σε ποια πολη θα πανε και μολις ειδα οτι ηρθαν στα Τρικαλα χαρηκα πολυ :)

αν και δε συμμετειχα θυμαμαι ακομα πως πηγαν τα παιδια σιγουρα στο σιδηροδρομικο σταθμο και στον λοφο του προφητη Ηλια οπου υπαρχει και ο ζωολογικος κηπος,εκει πρεπει να εψαχναν τα παιδια τα κρυμμενα αντικειμενα.Σιγουρα θα ειδαν και τα υπολοιπα αξιοθεατα
 
στο προγραμμα της ραδιοτηλεορασης που σκαναρε ο FORD231 (30/4- 6/5/1988 ) http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?15352-1988-04-30-%D0%F1%FC%E3%F1%E1%EC%EC%E1-TV-%28%D1%E1%E4%E9%EF%F4%E7%EB%E5%FC%F1%E1%F3%E7%29-%E1%F0%FC-30-%C1%F0%F1%E9%EB%DF%EF%F5-%DD%F9%F2-6-%CC%E1%DF%EF%F5-1988 υπαρχουν καποιες πληροφοριες σχετικα με την εκπομπη : 21185.jpg παιζοταν μεσα στην εκπομπη του ουρανιου τοξου(τη θυμαμαι βεβαια και σε μια επαναληψη που την εδειχνε μετα το 1989 και αφου ειχε τελειωσει το "ουρανιο τοξο" )
 
tzias57 είπε:
Οι ιστορίες της συγκεκριμένης σειρας έχουν κυκλοφορήσει σε βιβλίο. Την πρώτη ιστορία με το γράμα Α την αφηγόυταν ο Σταύρος Ξενίδης. Κάτι άλλο που θυμάμαι είναι ότι στο γράμμα Η επιδή ήταν δύσκολο να βρουν αντικείμενα που να αρχίζουν από η΄, όλα τα αντικείμενα ήταν ηλεκτρικά
Aκριβως, ο Σταυρος Ξενιδης ηταν και στο γραμμα "Α" ηταν φυσικα η Αθηνα.. θυμαμαι το επεισοδειο αυτο που ειχαν παει τα παιδια σε ενα δασακι με φοντο την Ακροπολη και εψαχναν κατι αντικειμενα.. Απο τις εποχες που η εκπαιδευτικου και παιδικου περιεχομενου τηλεοραση ειχε εμπνευση και ΜΑΓΕΙΑ!
 
Jackie dragon είπε:
Aκριβως, ο Σταυρος Ξενιδης ηταν και στο γραμμα "Α" ηταν φυσικα η Αθηνα.. θυμαμαι το επεισοδειο αυτο που ειχαν παει τα παιδια σε ενα δασακι με φοντο την Ακροπολη και εψαχναν κατι αντικειμενα.. Απο τις εποχες που η εκπαιδευτικου και παιδικου περιεχομενου τηλεοραση ειχε εμπνευση και ΜΑΓΕΙΑ!
υπαρχει ακομη αυτο το βιβλιο με τις ιστοριες της εκπομπης;λογικα θα ηταν 24 ιστοριες,σωστα;
 
Στα Τρικαλα ειχε ερθει για την εκπομπη ή η Θαλεια Παπαζογλου ή η Ισμηνη Καλεση.

Πιθανοτερο να ηταν η Θαλεια Παπαζογλου γιατι θυμαμαι τη χαρακτηριστικη φωνη της,αλλά δεν ειμαι και 100% σιγουρη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:
Στα Τρικαλα ειχε ερθει για την εκπομπη ή η Θαλεια Παπαζογλου ή η Ισμηνη Καλεση.Πιθανοτερο να ηταν η Θαλεια Παπαζογλου γιατι θυμαμαι τη χαρακτηριστικη φωνη της,αλλά δεν ειμαι και 100% σιγουρη
Η Θάλεια Παπαζογλου ήταν σίγουρα Κατερίνα...μου ήρθε απίστευτη φλασιά, θυμάμαι μάλιστα και την εικόνα της να κατεβαίνει από το τρένο. Η Καλέση δε νομίζω να είχε συμμετάσχει σε κάποιο επεισόδιο
 
thanos75 είπε:
Η Θάλεια Παπαζογλου ήταν σίγουρα Κατερίνα...μου ήρθε απίστευτη φλασιά, θυμάμαι μάλιστα και την εικόνα της να κατεβαίνει από το τρένο. Η Καλέση δε νομίζω να είχε συμμετάσχει σε κάποιο επεισόδιο
ευχαριστω πολυ thanos75!! η Θαλεια Παπαζογλου τοτε πρεπει να ειχε αρκετη συμμετοχη στον κινηματογραφο και την τηλεοραση
 
katerinak είπε:
ευχαριστω πολυ thanos75!! η Θαλεια Παπαζογλου τοτε πρεπει να ειχε αρκετη συμμετοχη στον κινηματογραφο και την τηλεοραση
Πράγματι τη δεκαετία του 80 ειδικά είχε αρκετά έντονη παρουσία....Από τα 90ς και μετά χάθηκε κάπως. Στο συγκεκριμένο παιχνίδια θυμάμαι αρκετά έντονα και τη Χριστίνα Αυλιανού (γνωστή από το Α-μπε-μπα-μπλομ) σε κάποιο επεισόδιο, αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς σε ποιό
 
Πίσω
Μπλουζα