Με το σαγόνι στο πάτωμα!!!!!!!

+1 για το ΣΤΑΥΡΟΦΟΡΙΑ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ρεεεεε!!!!!

Σταύρο, ωραίος, όπως πάντα!!! ;)
 
Μπράβο στο Φίλιππο!! Μπράβο στο Σταύρο που επιμελήθηκε του φωτογραφικού υλικού
 
Θα αστειεύεστε!!! :eek:

:burn:
 
Απίστευτο...Δεν έχω λόγια... :eek:
 
Ευχαριστω απαντες για τα σχολια σας!!! :[

Πριν παω στα κοντινα,μερικα - απο τα 100αδες που υπηρχαν - παιχνιδια που μου τραβηξαν το ενδιαφερον. :)

Θα ξεκινησω με το αγαπημενο της πλειοψηφιας των αγοριων....το Καστα και Πολιορκητες!!! :D

Οχι ομως την ελληνικη εκδοση,αλλα την αγγλικη της Action GT και μαλιστα το expansion set με τα αρματα

αλλα και το επισης expansion set,Δουρειο Ιππο και Ασπιδα Μαχης.

Υπηρχε και το set με την Ναυμαχια,αλλα ηταν αδυνατο να βγει για να φωτογραφηθει

οποτε εκανα οτι καλυτερο σε κοντινο. :)

Στον Μπομπ Σφουγγαρακη μην δωσετε σημασια....απλα ειδε καμερα και ειπε να ποζεριασει λιγο!!! :biglaugh:

rsz_dsc09901.jpgrsz_dsc09902.jpgrsz_dsc09903.jpgdsc09997.jpg

Συνεχιζω με χαρακτηρα και σειρα που την ξερουν και οι ρετροπετρες και δεν νομιζω να χρειαζεται περαιτερω αναλυση!!! :)

Highlight...η καρτα αλλαγης απο τα καταστηματα "Λαμπροπουλος"!!!! :cool:

Εντυπωσιακο επισης και το puzzle 150 κομματιων!!! :cool:

dsc09971.jpgdsc09974.jpgdsc09975.jpgdsc09976.jpgdsc09977.jpgdsc09965.jpg

Δυο ρετρο επιτραπεζια που μου τραβηξαν την προσοχη,ηταν αυτα της Βιονικης Γυναικας και του Πλανητη των Πιθηκων. :)

dsc09988.jpgrsz_dsc09922.jpg

Συνεχιζω με μεροκα ακομα επιτραπεζια αλλοδαπης προελευσεως,αλλα και ενα ελληνικο της ΕΠΑ,το ΤΟΜ-ΜΙΞ. :)

dsc09991.jpgdsc09989.jpgdsc09996.jpgrsz_dsc09923.jpg

Οι φωτο απο τα επιτραπεζια ειναι ενδεικτικες,καθως απ'οτι με πληροφορησε ο Φιλιππος,εχουν ηδη φωτογραφηθει αναλυτικα

(καπου 600 -700 φωτο αν ακουσα καλα!!!! :eek: ) και θα παρουσιαστουν εν καιρο απο εκεινον. :)

Δυο ενδιαφεροντα παιχνιδια κατασκευων.

Το Fort Apache που ειναι τσιγκινο ολο και τα πηλινα σπιτακια της Teifoc!!! :)

dsc09936.jpgdsc09959.jpg

Μερικα μηχανοκινητα και τηλεκατευθυνομενα που εντοπισα ηταν τα εξης...

Υποβρυχιο Τριτων της Caravel Toys, Concorde του Ανανιαδη, McLaren απο Mister P, Μοτοσικλετα Rambo απο Nobel Toys (?). :)

dsc09966.jpgdsc09962.jpgdsc09961.jpgdsc09960.jpgdsc09963.jpg

Μερικα (απο τα απιστευτα πολλα!!!! :eek: ) Playmobilακια που εντοπισα!!!.....Οχι που θα μου ξεφευγαν.... :D :diablotin:

Καθως επισης και ενα Ρωμαικο Αρμα απο AIRGAM BOYS της Pyro Plast. :)

Ενα μπουκαλακι αιθερα στην Kambia ....παρακαλω!!!! :biglaugh:


dsc09969.jpgdsc09986.jpgdsc09970.jpg

dsc09993.jpg

Για τους φιλους του Wrestling οι παρακατω δυο φωτο.... :cool:

DINO....ζεις? :biglaugh:


Και απ'οτι πληροφορηθηκα,αυτες ειναι μονο 3 απο τις φιγουρες της συλλογης!!!! :eek:

Οποτε...καταλαβαινετε τι εχουν να δουν τα ματακια μας!!!! :burn:

dsc09998.jpgdsc09928.jpg

Κατι λιγο απο MOTU.... :)

dsc09987.jpg

Ιδιαιτερα ενδιαφερον ηταν τα δυο αθλητικα παιχνιδια,το ξυλινο ποδοσφαιρακι και το Μπασκετακι με κουμπια του Βασιλειαδη,

που το εχουμε δει στο παρελθον εδω. ;)

dsc09933.jpgdsc09964.jpg

Μερικα ακομα καλουδια που ηταν ευκολοπροσβασιμα για φωτογραφηση.... :)

Polycolor,TOMY Waterfall,σχολικη τσαντα Dukes, ιπταμενος δισκος και σβουρα τσιγκινα,Ghosthbusters,σετακι Μικρου Γιατρου,

παιχνιδι πλυντηριο για κοριτσια,ενα ακομα τσιγκινο αεροπλανακι,στρατιωτακια,τευχη απο ΚΡΑΝΟΣ,ενα σετακι Majokit για αυτοκινητακια Majorette

και τελος ενα σετακι M.U.S.C.L.E. η αλλιως - οπως του ξεραμε εμεις εδω - οι γνωστοι μας εξωγηινοι. :)

dsc09926.jpg

dsc09943.jpg

dsc09980.jpg

dsc09978.jpg

dsc09979.jpg

dsc09958.jpg

dsc09983.jpg

dsc09981.jpg

dsc09985.jpg

dsc09984.jpg

dsc09994.jpg

dsc09990.jpg

Συνεχιζεται.... ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ςσδφχηψγβηξκκησςερδψφρβγωηξ

(συγγνώμη, αλλά έπεσε το σαγόνι μου στο πληκτρολόγιο... :animeek:)

Πάντα τέτοια χορταστικά ποστ να βλέπουμε!
 
stayros είπε:
Μερικα ακομα καλουδια που ηταν ευκολοπροσβασιμα για φωτογραφηση....

Συνεχιζεται.... ;)
Θεϊκά πράγματα!!!!!! Προσδοκώ Ανάσταση (εεεε... συνέχεια ήθελα να πώ)!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Θέλω πολλά μπουκάλια αιθέρα...

Είναι πολλά παιχνίδια που τα αναγνωρίζω αλλά βλέπω και κάμποσα άγνωστα! Όλα προέρχονται από την ελληνική αγορά?
 
Το μόνο που μπορώ να αποκτήσω από άποψη οικονομική και από άποψη τύχης από όλα αυτά τα καλούδια, είναι ο Μπομπ ο Σφουγγαράκης. :biglaugh:
 
Kambia είπε:
Θέλω πολλά μπουκάλια αιθέρα...


Είναι πολλά παιχνίδια που τα αναγνωρίζω αλλά βλέπω και κάμποσα άγνωστα! Όλα προέρχονται από την ελληνική αγορά?


Ακριβως το ιδιο επαθα οταν τα πρωτοαντικρυσα πριν κανα 4μηνο....ηθελα πολλα μπουκαλια αιθερα!!!!! :burn:

Τα περισσοτερα τα γνωριζω,αλλα υπαρχουν και πολλα που ειλικρινα δεν ηξερα οτι κυκλοφορησαν... :sleep:

Οπως με πληροφορησε ο Φιλιππος,ειναι 50 - 50.....μισα απο παζαρι,μισα απο ebay. :)

EDIT

Και συνεχιζω με τα κοντινα. :)

Πρωτα τα επιτραπεζια....που ειναι και ο κυριος ογκος της συλλογης του Φιλιππου. :)

Τα οποια εχουν φωτογραφηθει και αναλυτικοτερα και θα παρουσιαστουν καποια στιγμη

στο μελλον,απο εκεινον. ;)

1dsc09890.jpg2dsc09891.jpg3dsc09892.jpg4dsc09893.jpg5dsc09894.jpg6dsc09895.jpg7dsc09896.jpg8dsc09897.jpg9dsc09898.jpg10dsc09899.jpg11dsc09900.jpg12dsc09907.jpg13dsc09908.jpg14dsc09909.jpg18dsc09914.jpg30dsc09877.jpg16dsc09911.jpg17dsc09913.jpg18dsc09914.jpg30dsc09877.jpg31dsc09880.jpg32dsc09878.jpg33dsc09881.jpg40dsc09887.jpg41dsc09957.jpg42dsc09888.jpg43dsc09889.jpg50dsc09915.jpg53dsc09919.jpg

Την σκυταλη παιρνουν τα σετακια μοντελισμου,που βρισκονται στον απεναντι τοιχο απο αυτον των επιτραπεζιων.

Ο αριθμος τους ειναι επισης εντυπωσιακος!!! :eek:

dsc09946.jpgdsc09952.jpgdsc09953.jpgdsc09950.jpgdsc09951.jpgdsc09948.jpg

Ακολουθουν καποια που ειναι χυμα μεσα στον χωρο και δεν εχουν ακομα τακτοποιηθει.

Ωπου βλεπετε...κουβαδες,πλαστικα κουτια,χαρτοκουτα,σακουλες κλπ....περιεχουν μεσα

φιγουρες,στρατιωτακια,κομιξ,playmobil,κλπ....

Με λιγα λογια....πολυ πραγμα δεν φωτογραφηθηκε!!!! :eek:

dsc09982.jpgdsc09956.jpgdsc09955.jpgdsc09939.jpg

dsc09934.jpgdsc09932.jpgdsc09930.jpgdsc09931.jpgdsc09886.jpgdsc09927.jpgdsc09883.jpgdsc09885.jpg

Και κλεινω την παρουσιαση,με κατι που μου κεντρισε το ενδιαφερον προσωπικα...

...τα απιστευτα πολλα Playmobil...τοσο κουτατα,οσο και χυμα!!!!! :eek:

Εδω πραγματικα για να πω την μαυρη αληθεια....τον ζηλεψα!!!! :dribble:

No comments!!!!!! :sealed: :zip:

rsz_dsc09882.jpgdsc09916.jpgdsc09929.jpgdsc09924.jpgdsc09968.jpgdsc09967.jpgdsc09884.jpg

Well.....Thats all folks!!!! :sta2

14dsc09912.jpg

15dsc09910.jpg

51dsc09917.jpg

54dsc09920.jpg

52dsc09918.jpg

55dsc09921.jpg

dsc09947.jpg

dsc09949.jpg

dsc09945.jpg

dsc09944.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Α ρε Φιλιππε.....μοιρασες καρδιακα και εγκεφαλικα απλοχερα!!!! :D

Για να μην βλεπω σχολια....μαλλον εχουν ταβλιαστει τ'ανασκελα!!!!! :biglaugh::biglaugh:
 
Αν μη τι άλλο τρομερά ενυπωσιακή συλλογή που ξυπνά πολλές ευχάριστες αναμνήσεις.

Να αναφέρω και ένα σχετικό και καλοπροαίρετο σχόλιο.

Καταλαβαίνω απόλυτα την αίσθηση του συλλέκτη να μαζέψει όσα περισσότερα είναι δυνατό για αυτόν. Δημιουργούνται λόφοι από τα είδη που συλλέγουμε και αυτό μας προσφέρει ευχαρίστηση αλλά και πάθος για ακόμη περισσότερα. Δεν ξέρω πόσοι έχουν φτάσει στο σημείο να έχουν βαρεθεί να τα βλέπουν το ένα επάνω στο άλλο ή μέσα σε ντουλάπια και αποθήκες. Ναι ξέρω, είναι τόσα πολλά θα μου πεις που χρειάζεσαι ένα σπίτι 200τμ για να τα εκθέσεις όλα με τον τρόπο που αρέσουν και το καταλαβαίνω και αυτό. Προσωπικά έχω μια σεβαστή συλλογή με συγκεκριμένους υπολογιστές, παλιά μάζευα και εγώ αλόγιστα οτιδήποτε σχετικό. Δεν έχω χώρο κατάλληλο να τα εκθέσω (τα ηλεκτρονικά είναι πιο ευπαθή) και κάθονται μέσα σε ντουλάπια. Καμιά φορά που ανοίγω κάποιο ντουλάπι και βλέπω ένα μηχάνημα το χαζεύω, κρίμα να κάθεται εκεί μέσα σκέφτομαι.
 
Μαριε,σε κατανοω και συμπασχω με το σκεπτικο σου. :)

Ειναι χονδρο κολλημα να συλλεγεις - οτι και να ειναι αυτο,δεν εχει σημασια - και να μην μπορεις να το χαρεις οπως θελεις. :(

Μακαρι να μεναμε ολοι μας σε 200τμ σπιτια και να το διαμορφωναμε οπως θελαμε,αλλα κατι τετοιο ειναι αδυνατον για την πλειοψηφια.

Οποτε αναγκαστικα,ολα τα καλουδια που μαζευει ο καθενας μας, στριμωχνονται το ενα πανω στο αλλο,οσο στεναχωρο και ειναι αυτο.

Ευτυχως,που καπως λιγακι...κουτσα-στραβα κατι κανω με τα playmobilακια μου.... :D

Τα υπολοιπα της συλλογης μου...απλα καθονται και περιμενουν καρτερικα... :(
 
Με κίνδυνο της σωματικής μας ακεραιότητας, μετά τη σωρεία εγκεφαλικών και καρδιακών που μοίρασε το παραπάνω ποστ (και συλλήβδην το παρόν thread), θα ευχηθώ πάντα τέτοια και με το καλό να βλέπουμε τέτοια φωτορεπορτάζ στο retromaniax!

Το παλικάρι το φτασε αρχηγό! Δε λέω ότι το τερμάτισε, γιατί ενδέχεται να τον φάει στη στροφή κάποιο άλλο μέλος, που έχει πάρει φόρα (κάποιον γκουχ γκουχ viking γκουχ γκουχ)! :p Να 'ναι καλά, κι εσύ stayros για τις φωτογραφίες και το αφιέρωμα!
 
Χαχαχα!!! Τώρα είδα το σχόλιο σου Νωντα!! :)

Να σαι καλά ρε φιλε!! Ότι κάποτε θα τον φτάσω, αυτο είναι το μόνο σίγουρο.. Στα επιτραπέζια μιλάμε πάντα εννοείς φαντάζομαι ε.. ;)

Πάντως, μιας που είδα τώρα αναλυτικότερα, τελικά όχι μόνο για το Σταυροφορία στο διάστημα στο παληκαρι...

Μεταξύ πολλών, ξεχωρίζω τα: Ghost castle(το ειχα παλιά, το ψάχνω τώρα πάλι,δε νομίζω να το βρω ποτέ στα ελληνικά), το παιχνιδι των ΓΝΩΣΕΩΝ (2 παρακαλώ, το ειχα παλιά και το ξαναπεκτησα στην τελευταία μου κάθοδο), pacman(το ειχα κι εγώ παλιά, όχι πλεον -ακόμα), ο θρύλος του Ζορρο(δε το έχω -ακόμα), key to the kingdom (μάλιστα ο φίλος το έχει και στην ελληνική του έκδοση - ο Μονοκράτορας), τι αλλοοοο;

Α ναι, το κάστρα και πολιορκητές βεβαίως βεβαίως (δε το έχω, πανάκριβο βγαίνει απο οποίο ebay και να το βρεις), γενικά ο φίλος έχει τρέλα;νέι κόσμο εδώ..μπράβο του!

Μια ερώτηση προς τον Σταύρο.. Είχε κάποτε παιχνιδάδικο το παιδί, μετα το έκλεισε και κράτησε ο,τι παιχνίδια ήθελε; Η κάτι παρόμοιο...

Η μήπως τα βρήκε ολα μαζι απο κάποιον θείο που είχε καμία αποθήκη σε τιμή ευκαιρίας;

Η αυτά ολα μαζεύτηκαν με τα πολλά χρόνια συλλόγων, λεπτών, μερακιου και υπομονής κ.ο.κ.;;;

Γενικά, θέλω μια ιστορία πίσω απο το μυστήριο αυτού του δωματίου με τα καλούδια.....

Υ.Γ. Είδα τα κουτιά και λυπάμαι για την κατασταση, ειδικά εκείνων που είναι χαμηλά και πατιούνται απο τα πάνω ολα... Anyway... Καλά να είναι ο φίλος, πάντα τέτοια! :)
 
stayros είπε:
Α ρε Φιλιππε.....μοιρασες καρδιακα και εγκεφαλικα απλοχερα!!!!
Για να μην βλεπω σχολια....μαλλον εχουν ταβλιαστει τ'ανασκελα!!!!!
Ακριβώς αυτό έγινε Σταύρο..... Τώρα που άρχισα να συνέρχομαι σιγά-σιγά προσπαθώ να σχολιάσω αλλά.... μου κόβεται η μιλιά!!!!!!! Τι να πρωτοπείς.....

Συγχαρητήρια στον συλλέκτη και στον φωτογράφο!!!! Ελπίζω να δούμε σύντομα και τις λεπτομερέστερες φωτογραφίες από τον ιδιοκτήτη!!!

Πάντα τέτοια!
 
Είδα πάρα πολλά και ωραία πράγματα, με τις νέες φωτογραφίες!

Ειλικρινά, δεν ξέρω τι να πρωτοσχολιάσω...

Θησαυρός αναμνήσεων και όχι μόνο!

Όπως είπε και ο αετός, συγχαρητήρια στον συλλέκτη και στο φωτογράφο!
 
Πω π π πω... Απίστευτη συλλογή!

Φίλε μας έστειλες!

Πραγματικά είναι τεράστια η συλλογή του Φίλιππου! Τα ταπεινά συγχαρητήρια μου!!!

Τώρα μόλις διάβασα το ποστ και δεν έχω λόγια να περιγράψω την έκπληξη μου (εγώ που έχω μπει σε πολλές αποθήκες αρχαιολογικού υλικού που επικρατεί χάος και δέος...). Ίσως το ποστ να λάβει και το προσονύμιο σοκ και δέος. Δέος λόγω του πλήθους της μοναδικής αυτής ρετροσυλλογής αλλά και σοκ για την ταλαιπωρία των κουτιών από το στίβαγμα!

Πάντως μπράβο και πάλι στον Σταύρο για το ρεπορτάζ και ευχαριστώ τον Φίλιππα που μας τα έδειξε.
 
Πίσω
Μπλουζα