Μια "ΜΙΚΡΗ" NES συλλογή: Angry Video Game Nerd (AVGN)

Πολύ περίεργο μου φαίνεται που υπάρχουν gamers (πόσω μάλλον retro gamers) που δεν γνώριζαν τον AVGN. Από τις πιο διάσημες πέρσόνες του διαδικτύου και δίχως αμφιβολία ο πιο διάσημος στο είδος των χιουμοριστικών reviews (έστω και αν περιορίζεται κυρίως σε retro games). Θυμάμαι σε κάποιο επεισόδιο είχε δείξει τι γινόταν στο Inbox και στο Forum του και μιλάμε για πολλές χιλιάδες(!) μηνύματα, ενώ δεκάδες άτομα κάθε λίγο και λιγάκι κάνουν cover στο theme του ή ζωγραφίζουν artwork ή ακόμα και φτιάχνουν παιχνίδια εμπνευσμένα από το show και τις ατάκες του, ενώ άλλοι έφτιαξαν δικά τους σόου μόνο και μόνο εμπνεόμενοι από το δικό του (π.χ. ο αρκετά συμπαθητικός Happy Video Game Nerd)...

Για να είμαι ειλικρινής, στη φετινή σεζόν είχε πέσει λιγάκι η απόδοσή του και ήταν λίγο άγευστος. Ίσως για αυτό αποφάσισε να διακόψει για λίγο καιρό τη δουλειά του με την πρόφαση της υπερκόπωσης (όχι ότι αποκλείεται να είναι αλήθεια)...

//Όσο για τη συλλογή, πέρα από το ότι έχει παίξει πραγματικά πολύ περισσότερα παιχνίδια από ό,τι φαντάζεστε, όπως ειπώθηκε και πιο πάνω, τα περισσότερα προέρχονται από δωρεές. Ειλικρινά, δεν σας περνά από το μυαλό για τι fanbase μιλάμε. Χωρίς υπερβολή, εκατομμύρια από gamers βλέπουν τα βίντεό του...
 
...είπα και εγώ, δεν θα πει και κανείς άλλος για τον James που τον βγάλανε "άχρηστο και χωρίς ζωή αμερικανάκι" στο thread...
 
Και εγω αναρωτιεμαι - θα συνεχιστει και αλλο η αντιπαραθεση ?
 
Imgema είπε:
Το αν καποιος έχει "πραγματική ζωή" η οχι δεν νομίζω ότι μπορει να το κρινει κανένας στην πραγματικότητα. Το τι ειναι ζωή για τον καθένα αλλάζει. Κι εγώ ακουω να μου λένε ότι δεν εχω ζωή, επειδή ειμαι gamer, καποιοι των οποιων η ζωή τους περιστρεφεται γύρω από μια ποδοσφαιρική ομαδα, ενα αυτοκίνητο ή ενα club/σκυλάδικο. Το θέμα ειναι ο καθενας κανει ότι γουστάρει αρκει να τον ευχαριστει, αυτό εχει σημασία.
Πρώτα από όλα συμφωνώ απόλυτα με το επιχείρημά σου. Ειδικά αυτό με τους "οπαδούς ομάδων" να κρίνουν τη ζωή μου και τη τρέλα μου, μου τη δίνει αφάνταστα.

Τώρα για τη συλλογή του τύπου: RESPECT.

Για κάποια σχόλια: Έλεος (που θα έλεγε και ο Ηρακλής! ) Δεν έχει κανείς το δικαίωμα να υποδείξει σε κανέναν τι θα κάνει στη ζωή του και στο χρόνο του.
 
Αν και στην αρχή που είχε πρωτοβγεί μου φάνηκε τελείως χαβαλές, ο AVGN είναι ένας απο τους καλύτερους reviewer ταινιών (ειδικά τρόμου) και παιχνιδιών που υπάρχει. Όσο για την συλλογή του, όυτε λόγος: πέραν του NES έχει σχεδόν κάθε μηχάνημα που έχει κυκλοφορήσει ποτέ. Respect...
 
Αν είναι κυρίως από donations όπως είπανε κάποιοι, δεν είναι δα και τόσο εντυπωσιακό. Και εσένα αν σου δωρίσουμε πχ όλοι εδώ στο forum από ένα παιχνίδι θα φτιάξεις τρελή συλλογή... ;)
 
Εγώ πάλι (για μία ακόμη φορά δηλαδή),δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο πρέπει οι μεν να πείσουν τους δε και το ανάποδο.

Για κάποιους είναι μετριότατος,γελοίος,χαζοαμερικάνος και είναι η γνώμη τους γι' αυτόν και καλά κάνουν και την έχουν,για άλλους είναι κορυφαίος,αυθεντία,ειδήμων,φωστήρας,κι εγώ δε ξέρω τι άλλο,και φυσικά επίσης καλά κάνουν και έχουν τη γνώμη αυτή.

Απλά πράγματα.... ;)
 
Jedah είπε:
Αν και στην αρχή που είχε πρωτοβγεί μου φάνηκε τελείως χαβαλές, ο AVGN είναι ένας απο τους καλύτερους reviewer ταινιών (ειδικά τρόμου) και παιχνιδιών που υπάρχει. Όσο για την συλλογή του, όυτε λόγος: πέραν του NES έχει σχεδόν κάθε μηχάνημα που έχει κυκλοφορήσει ποτέ. Respect...
Συμφωνω, οι περισσότεροι γνωρίζουν τα games reviews του αλλά για μένα τα movie reviews (το review των παλιων ninja turtles να δειτε) και τα reviews επιτραπεζιων παιχνιδιων που κανει, εχουν πιο πολύ πλάκα.

Οσο για την συλλογή του, δεν λεω καλή ειναι (πολύ καλη δηλαδη), αλλά τι να πει και ο κακομοιρης ο Spoonman....

http://www.videogameobsession.com/spoonman-gameroom.jpg

Αν θελει, φτιαχνει ρετρό videogames κατάστημα μεγαλυτερο απο το console club μόνο και μονο απο αυτά που εχει στο gameroom του!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι να πω ρε παιδιά. Respect σε τέτοιες συλλογές και το πορτοφόλι που χρειάζεσαι για να τις αποκτήσεις (hehe). Δεν νομίζω πάντως να μας ενδιαφέρει το εάν τα παίζει ή όχι. Μου θυμίζει κάτι ζηλότυπες καταστάσεις γυμνασίου. Τώρα να πω την μαύρη μου αλήθεια και εγώ δεν γνωρίζω τον τύπο ούτε την δουλειά του ως reviewer. Θα τον παρακολουθήσω τώρα όμως λίγο.
 
Συμφωνώ με τον Μάνο. Προσωπικές απόψεις και αντιλήψεις είναι. Αυτά μας κάνουν διαφορετικούς ανθρώπους τον έναν απ' τον άλλον και αλίμονο αν όλοι συμφωνούσαμε με όλους. Καλός είναι ο λόγος και ο αντίλογος αλλά το να τσακώνεσαι σε μία "παρέα'' για μια αντίθετη άποψη, συγγνώμη αλλά μου φαίνεται χαζό.

On topic: είναι respect ο τυπάς και αν μη τί άλλο είναι πολύ γνωστός στο χώρο αλλά οκ, η συγκεκριμένη συλλογή απο donations φτιάχτηκε...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε κάθε περίπτωση, θέλω να πάρω όλα αυτά τα cartridges να τα αδειάσω σε μια μπανιέρα και να βουτήξω μέσα...

... είμαι καλά γιατρέ; :D


μια χαρά είσαι παιδί μου....οι άλλοι έχουν το πρόβλημα που βουτάνε σε νερό !:biglaugh:
 
Olorin είπε:
Πολύ περίεργο μου φαίνεται που υπάρχουν gamers (πόσω μάλλον retro gamers) που δεν γνώριζαν τον AVGN. Από τις πιο διάσημες πέρσόνες του διαδικτύου και δίχως αμφιβολία ο πιο διάσημος στο είδος των χιουμοριστικών reviews (έστω και αν περιορίζεται κυρίως σε retro games). Θυμάμαι σε κάποιο επεισόδιο είχε δείξει τι γινόταν στο Inbox και στο Forum του και μιλάμε για πολλές χιλιάδες(!) μηνύματα, ενώ δεκάδες άτομα κάθε λίγο και λιγάκι κάνουν cover στο theme του ή ζωγραφίζουν artwork ή ακόμα και φτιάχνουν παιχνίδια εμπνευσμένα από το show και τις ατάκες του, ενώ άλλοι έφτιαξαν δικά τους σόου μόνο και μόνο εμπνεόμενοι από το δικό του (π.χ. ο αρκετά συμπαθητικός Happy Video Game Nerd)...
Για να είμαι ειλικρινής, στη φετινή σεζόν είχε πέσει λιγάκι η απόδοσή του και ήταν λίγο άγευστος. Ίσως για αυτό αποφάσισε να διακόψει για λίγο καιρό τη δουλειά του με την πρόφαση της υπερκόπωσης (όχι ότι αποκλείεται να είναι αλήθεια)...

//Όσο για τη συλλογή, πέρα από το ότι έχει παίξει πραγματικά πολύ περισσότερα παιχνίδια από ό,τι φαντάζεστε, όπως ειπώθηκε και πιο πάνω, τα περισσότερα προέρχονται από δωρεές. Ειλικρινά, δεν σας περνά από το μυαλό για τι fanbase μιλάμε. Χωρίς υπερβολή, εκατομμύρια από gamers βλέπουν τα βίντεό του...
Καλό είναι να ειπωθεί οτι ο James Δέν είναι reviwer. Ο AVGN ξεκίνησε σαν πειραματισμός, γιατι αυτο που πραγματικά θέλει να κάνει είναι να φτιάχνει ταινίες (Έχει σπουδάσει φιλμογραφία).

Στα Video του 2010 βλέπουμε οτι όντως έχει κουραστεί - βαρεθεί και θέλει να κάνει κατι αλλο.

Γένικά το παρακολουθώ αλλα γιατι μου αρέσει η δουλειά του και όχι για τα game reviews, έχω το zero punctuation για αυτό.

faq

ΥΓ. δεν αναρωτηθηκε κανείς γιατι το site λέγεται cinemassacre?
 
Imgema είπε:
Το αν καποιος έχει "πραγματική ζωή" η οχι δεν νομίζω ότι μπορει να το κρινει κανένας στην πραγματικότητα. Το τι ειναι ζωή για τον καθένα αλλάζει. Κι εγώ ακουω να μου λένε ότι δεν εχω ζωή, επειδή ειμαι gamer, καποιοι των οποιων η ζωή τους περιστρεφεται γύρω από μια ποδοσφαιρική ομαδα, ενα αυτοκίνητο ή ενα club/σκυλάδικο. Το θέμα ειναι ο καθενας κανει ότι γουστάρει αρκει να τον ευχαριστει, αυτό εχει σημασία.
Σωστός!!!

Με τα βίντεο του Rofle έχω ρίξει απίστευτο γέλιο γενικά ο τύπος έχει πολύ πλάκα ενω τα reviews του ειδικά αυτά για ταινίες είναι πολύ καλά...
 
Saulot είπε:
Καλό είναι να ειπωθεί οτι ο James Δέν είναι reviwer. Ο AVGN ξεκίνησε σαν πειραματισμός, γιατι αυτο που πραγματικά θέλει να κάνει είναι να φτιάχνει ταινίες (Έχει σπουδάσει φιλμογραφία).Στα Video του 2010 βλέπουμε οτι όντως έχει κουραστεί - βαρεθεί και θέλει να κάνει κατι αλλο.

Γένικά το παρακολουθώ αλλα γιατι μου αρέσει η δουλειά του και όχι για τα game reviews, έχω το zero punctuation για αυτό.

faq

ΥΓ. δεν αναρωτηθηκε κανείς γιατι το site λέγεται cinemassacre?
Ακριβώς, έτσι είναι...

Απλώς προσπάθησε να συνδυάσει την κινηματογραφία, με το χόμπι του που είναι τα videogames και έφτιαξε κάτι που όχι μόνο τον έκανε διάσημο παγκοσμίως, αλλά από όσο γνωρίζω του δίνει κι ένα ικανοποιητικότατο χαρτζιλίκι..

Λογικό είναι επίσης να κουράστηκε μετά από 80-φεύγα επεισόδια. Άλλωστε κάποια στιγμή τα εύκολα/αυτονόητα θέματα άρχισαν να εξαντλούνται και δεν είναι τυχαίο ότι φέτος το γύρισε ελαφρώς σε μια διαφορετική οπτική...

Φυσικά και ΔΕΝ είναι Reviewer ο Rolfe... ουσιαστικά υποδύεται ένα χαρακτήρα, παρουσιάζοντας ένα σατιρικό σόου. Άλλωστε όπως ανέφεραν κι άλλοι, ο AVGN είναι μόνο μια από τις προσπάθειές του, απλώς ήταν αυτή που έμελλε αν τον κάνει διάσημο παγκοσμίως...

//Όσο για τον Yahtzee, το έχω ξαναπεί... Σίγουρα έχει χιούμορ, σίγουρα έχει έξυπνες ατάκες, αλλά είναι πολύ "δήθεν" και φαίνεται ορισμένες φορές ότι κράζει απλά για να κράζει...
 
Πάντως ακόμα δεν έχει κάνει review το Ε.Τ για το 2600 ! Ο AVGN εχει ακόμα ανεξόφλητους λογαριασμούς με το χειρότερο παιχνίδι ( η ένα απο τα χειρότερα έστω ) όλων των εποχών! :D :p
 
Και εγώ όταν έψαχνα δεν το είδα πουθενά.

Επίσης έταξε τον ROB και ακόμα να δούμε review.
 
παιδια επειδη δεν ξερω αν εχετε ξανασχοληθει με το θεμα στο παρελθον(σιγουρα καποιοι θα το γνωριζετε) ζητω προκαταβολικα συγνωμη.

τσεκαρετε τα video αυτου του τυπου.το link ειναι για το official site που δημιουργησε για να ανεβασει οοολα αυτα(υπαρχουν βεβαια και στο youtube).οσοι δε τον γνωριζετε..καλο καψιμο!

http://cinemassacre.com/

προσωπικα δηλωνω fan!ο τυπος οχι απλα ασχολειτε με τα "χειροτερα" βιντεοπαιχνιδια(ετσι ξεκινησε και τα review δηλαδη,πριν βγουν στη φορα και τα υπολοιπα video) τα τερματιζει κιολας!χαρας το κουραγιο του!και δε νομιζω οτι το κανει για ποζεριλικι..ο τυπος το γουσταρει αυτο που κανει και φαινετε.ασε που εγω το βρισκω και διασκεδαστικο ολο αυτο.τα reviews για ταινιες επεισης λενε πολυ οπως και το section "you know whats bullshit".χιουμορ δημοτικου?ισως.μου κανει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τωρα μαθαινω σιγα σιγα το forum.Δε το ειδα.sorry
 
Καλά δεν έκανε κάτι τόσο κακό πια το παιδί. Chill.
 
Πίσω
Μπλουζα