Μια πολύ περίεργη διαφήμιση του ROL από το 1967...

Αυτό κι αν ήταν επιθετικό μάρκετινγκ, ο μακρυμάλλης ήταν ξεκάθαρα το κοριτσάκι της διαφήμισης να είναι σε φάση "Ακόμα δεν αγόρασες το Rol? Τώρα θα δεις τι θα πάθεις μουχαχαχαχαχα :vampy:" . Ξεκάθαρα παιδιά έχει επηρεάσει και ολόκληρο David Lynch, άσχετα που εμμέσως πλην σαφώς Lynchάρουμε τη διαφήμιση του Rol. Τα χρώματα, η κίνηση, το σκοτεινό πλάνο μετά το "φίλημα" με την κάμερα, είναι στοιχεία τα οποία συντελούν σε αυτό.

Προσωπικά μιλώντας, δεν έχω αντιληφθεί ακόμα γιατί σας έχει τρομάξει αυτή η διαφήμιση. Εντάξει, είναι υποβλητικό το ύφος του αφηγητή, η μουσική όμως, δεν θα έλεγα σε καμία περίπτωση ότι είναι θριλερική, παραπέμπει σε κάτι πιο ανέμελο, πιο ερωτικό, πιο lounge. Οι αναστεναγμοί που ακούγονται, αφήνουν καθαρά ερωτικά υπονοούμενα, δεν θα έλεγα σε καμία περίπτωση ότι είναι τρομακτικοί, ίσα ίσα, τέτοιοι αναστεναγμοί, είναι επιθυμητοί, σε ένα άλλο σκηνικό βέβαια, αρκετά κοντά όμως σε αυτό που θέλει να πει η διαφήμιση. Την πραγματική διαφήμιση την έχουμε κάπου;

Μπορεί να βρεθεί κάπου η συγκεκριμένη κόπια η πολύ απλά, εφόσον δεν προβλήθηκε, την έφαγε το μαύρο σκοτάδι; Κρίνοντας από τους τίτλους τέλους από την Ανατομία Ενός Εγκλήματος, το κίτρινο προσφέρει έξτρα πόντους τρόμου. Πάντως, γενικά μιλώντας, το κόκκινο αυτό το οποίο έχουν οι διαφημίσεις που συζητάμε, σε οποιαδήποτε διαφήμιση έχει χρησιμοποιηθεί, προσφέρει ένα ιδιαίτερα τρομακτικό vibe, γενικά, είναι ένα εφέ το οποίο χρησιμοποιείται και ως φίλτρο πλέον, σαν αποχρωματισμός, γενικά, προδίδει ότι πρόκειται για κάτι παλιό και ξεθωριασμένο, όπως φωτογραφίες χρόνων που τις βαράει ο ήλιος....
Είναι αυτό που λέμε μάλλον,ότι ο καθένας μπορεί να τρομάξει με κάτι που μπορεί στον άλλον να φανεί αστείο,είτε στην εικόνα, είτε στον ήχο,ή ο ίδιος που τρόμαξε, να θεωρήσει κάτι άλλο ως μη τρομακτικό. Πχ ποτέ δεν μου φάνηκαν τρομακτικές οι ταινίες του Κρίστοφερ Λι ακόμη και μικρός που είχα δει αρκετές με Δράκουλα κτλ. Πιο πολύ είχα τρομάξει με ένα επεισόδιο του Miami Vice (το shadow in the dark αν δεν κάνω λάθος) με έναν μυστήριο τύπο που έμπαινε την νύχτα στα σπίτια και έκανε διάφορα περίεργα
 
Η άλλη απορία μου με την περίεργη αυτή διαφήμιση είναι ποιός να την σκηνοθέτησε
 
Η άλλη απορία μου με την περίεργη αυτή διαφήμιση είναι ποιός να την σκηνοθέτησε
Έχει αναφερθεί σε προηγούμενη σελίδα, εταιρεία Νίκη Films, δημιουργός Νίκος Δήμου. Δεν ξέρω βέβαια αν ήταν και ο σκηνοθέτης, λογικά ναι.
 
Άσχετο αλλά τέτοια κοκκινωπή φωτογραφία όπως της διαφήμισης έχει η ταινία με τον Μανέλλη "ο μπακαλόγατος"
 
Έχει αναφερθεί σε προηγούμενη σελίδα, εταιρεία Νίκη Films, δημιουργός Νίκος Δήμου. Δεν ξέρω βέβαια αν ήταν και ο σκηνοθέτης, λογικά ναι.
Η εταιρία αυτή έκανε παραγωγές για την ROLCO για τουλάχιστον 20 χρόνια. Λογικά θα πτώχευσε στις αρχές της δεκαετίας του 1980, όταν τα πρωτεία άρχισαν να παίρνουν (και ήδη είχαν αρχίσει να παίρνουν) εταιρίες όπως Αρώνης-Ευθυμιάδης, Adel Saatchi&Saatchi, Stefi κ.α.
 
Άσχετο αλλά τέτοια κοκκινωπή φωτογραφία όπως της διαφήμισης έχει η ταινία με τον Μανέλλη "ο μπακαλόγατος"
Όντως! Την έχω παρακολουθήσει αυτή την ταινία και νομίζω ότι το σκηνικό του μπακάλικου περιλαμβάνει το ROL σαν προιόν!
 
Και για του λόγου το αληθές συσκευασίες ESSEX και συσκευασίες ROL ίδιες με την creepy διαφήμιση στην ταινία ''ο μπακαλόγατος'' του 1968. image (14).png
 
Πάντως το κοριτσάκι στο τέλος της διαφήμισης που έρχεται απειλητικά στην κάμερα με το περίεργο βλέμμα μου θυμίζει αυτήν εδώ την σκηνή:

Πιο τρομακτική είναι αυτή έτσι όπως κάνει παρά ο Καρβέλας στα νιάτα του που πλησιάζει την κάμερα.... :p

Μετά που ο Καρβέλας επιστρέφει και κουνάει το χέρι του πάνω από αυτήν που κοιμάται, θα μπορούσε να είναι το κοριτσάκι που έρχεται κάθε βράδυ στον ύπνο όποιου αντί να αγοράσει ROL αγόρασε OMO και θα τον στοιχειώνει για πάντα :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh:
 
Αχαχαχαχα! :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh:

ROL πλέον το 90-95% του αγοραστικού κοινού του είναι οι γιαγιάδες :p

Και για του λόγου το αληθές συσκευασίες ESSEX και συσκευασίες ROL ίδιες με την creepy διαφήμιση στην ταινία ''ο μπακαλόγατος'' του 1968. Προβολή συνημμένου 281982
Εμένα πάλι μου αρέσουν πολύ οι παλιές αυτές συσκευασίες κι άμα λάχει πλένω και με ROL (lol με ROL)
 
Πιο τρομακτική είναι αυτή έτσι όπως κάνει παρά ο Καρβέλας στα νιάτα του που πλησιάζει την κάμερα.... :p

Μετά που ο Καρβέλας επιστρέφει και κουνάει το χέρι του πάνω από αυτήν που κοιμάται, θα μπορούσε να είναι το κοριτσάκι που έρχεται κάθε βράδυ στον ύπνο όποιου αντί να αγοράσει ROL αγόρασε OMO και θα τον στοιχειώνει για πάντα :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh:
Δεν θέλω τους κόκκινους ούτε τους μπλε
Θέλω τους κόκκους που θα ναι κομπλέ
Δε θέλω το ΟΜΟ ούτε τα τρολ
Το πάθος μου ειν´ ένα και είναι το ROL
 
Υπάρχει στο youtube ολόκληρη η 1η εκδοχή της ταινίας (δεν έχω ιδέα πως βρέθηκε και ψηφιοποιήθηκε εφόσον δεν προβλήθηκε ποτέ και σε βιντεοκασσέτες κυκλοφόρησε η ανανεωμένη και εμπλουτισμένη με άλλα σκετσάκια εκδοχή της)
Εννοείς η αρχική τηλεταινία του 81 που λογοκρίθηκε;
 
Εννοείς η αρχική τηλεταινία του 81 που λογοκρίθηκε;
Ναι υπάρχει στο youtube αλλά δεν έχω ιδέα πως βρέθηκε και ψηφιοποιήθηκε εφόσον δεν προβλήθηκε ποτέ και μπήκε στο χρονοντούλαπο...
 
Δεν θέλω τους κόκκινους ούτε τους μπλε
Θέλω τους κόκκους που θα ναι κομπλέ
Δε θέλω το ΟΜΟ ούτε τα τρολ
Το πάθος μου ειν´ ένα και είναι το ROL
Να κυκλοφορήσει σε βινύλια και κασσέτες με χορηγία του retromaniax λολ
 
Και καλά τους θαυματουργούς πράσινους τους έχει το ROL αλλά δεν έγραψα την επόμενη στροφή
Το Jet τους είχε... :)
Ρετρό απορρυπαντικά | Page 2 | Retromaniax
ΑΠΟΡΡΥΠΑΝΤΙΚΟ ΡΟΥΧΩΝ JET ΤΟΥ 1980
 
Πίσω
Μπλουζα