Μια πολύ περίεργη διαφήμιση του ROL από το 1967...

Ο εκφωνητής ονομάζεται Τζον Βεϊνόγλου
Έμαθα κάποια πράγματα σχετικά με τον Τζον Βεϊνόγλου: Ήταν από τους πρώτους εκφωνητές του ραδιοφώνου με την έναρξη του ΕΙΡ το 1938 και παρέμεινε εκφωνητής σε ραδιοφωνικές εκπομπές μέχρι τα τέλη της δεκαετίας του 60. Από τα τέλη της δεκαετίας του '60 (1967) μέχρι και τις αρχές της δεκαετίας του 80, έκανε αρκετές εκφωνήσεις σε διαφημιστικά σποτάκια για προιόντα της ROLCO (ROL, Forte, BAB-O, Essex κ.α.). Τον έχω ακούσει και σε ένα διαφημιστικό για κουζίνες της Πίτσος το 1981. Το 1978 είχε δώσει και συνέντευξη στον Νίκο Πιλάβιο για τα 40 χρόνια Ελληνικής Ραδιοφωνίας. Μετά από σχετική έρευνα που έκανα στο διαδίκτυο δεν βρήκα πληροφορίες, από τις αρχές της δεκαετίας του 80 και μετά χάνουμε τα ίχνη του (τι απέγινε από τότε, πότε πέθανε κ.α.).

Αρκετά από τα διαφημιστικά που έχει εκφωνήσει:






https://www.youtube.com/watch?v=cTT1pY9gN3Y

https://www.youtube.com/watch?v=3UfvirbFla8

Στην τελευταία διαφήμιση ο uploader Αrgiris Classic λέει πως την εκφώνηση την κάνει ο ηθοποιός Γιώργος Βρασιβανόπουλος. Αν δείτε και τις άλλες διαφημίσεις που έχω βάλει στο post θα ακούσετε ότι η φωνή είναι ολόιδια άρα και εδώ την εκφώνηση την κάνει ο Τζον Βεϊνόγλου. Κάποια κομμάτια της εκφώνησης όμως (θα το παρατηρήσετε από το ''σ'') τα κάνει ο Βύρων Πάλλης νομίζω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν την είχα ξαναδεί αυτή την διαφήμιση ποτέ και όντως έχει κάτι πολύ το απόκοσμο , κάτι έχει που σου σηκώνει την τρίχα. Λέτε να γίνει το νέο Παρασκήνιο των 20ς;
 
Εγώ παίρνω την ίδια τρομάρα κάθε φορά που βλέπω την διαφήμιση-παρωδία της Νταιάνα, με τον άντρα που καπνίζει το πούρο και τον κυνηγάει η γυναίκα του με το φαράσι... Πρώτον, η μουσική, που μοιάζει επίσης λες και βγήκε από θρίλερ (τον είχα διαβάσει αυτό το σχολιασμό στο vice και όταν ξαναείδα τη διαφήμιση επιβεβαιώθηκε), η οποία μουσική αρχίζει με συνεχόμενους χτύπους τικ-τακ-τικ-τακ-τικ-τακ σαν από ρολοι, και μετά αρχίζει και το θρίλερ της μουσικής, με περίεργους ήχους και το αποκορύφωμα στην τελευταία σκηνή που ακούμε στη μουσική μαζί με τον creepy ρυθμό να ακούγονται βογγητά και κραυγές. Δεύτερον, το περίεργο βλέμμα της νοικοκυράς που κάθεται σκυμμένη και σαστισμένη και ακούει τι της λέει ο εκφωνητής (Βασίλης Μαυρομάτης) να κάνει δώρο στον άντρα της (τρομερό υπονοούμενο, δεν θέλω να επαναλάβω). Τέλος, γενικώς όλη η διαφήμιση κι ας είναι παρωδία της πραγματικής μου εμπνέει μια κατάσταση θρίλερ και πιστεύω ότι δεν απείχε και πολύ από την πραγματική διαφήμιση. Μπορεί ο Χάρρυ Κλυνν να είναι ο αγαπημένος μου κωμικός, αλλά, Χάρρυ, μου τα χάλασες λίγο με αυτή την παρωδία-θρίλερ... Όμως, ήταν τόσο πετυχημένη αυτή η παρωδία, που πολλοί την έχουν ανεβάσει στο youtube νομίζοντας ότι είναι η πραγματική διαφήμιση...
Πωπω ρε φίλε και νόμιζα ότι ήμουν ο μόνος που έβρισκε ανατριχιαστικό το συγκεκριμένο σκετσάκι. Το creepy βλέμμα αλλά και το εξίσου creepy χαμόγελο της νοικοκυράς όταν ακούει τον εκφωνητή, επίσης με φρικάρει και το σπίτι για κάποιο άγνωστο λόγο στην παρωδία αυτή.
 
Βρήκα και άλλη διαφήμιση του ROL αυτή τη φορά από το 1969 πάλι σε κόκκινο χρώμα... :eek:



Εννοείται πως η μουσική έχει πάλι στοιχεία θρίλερ, και ο εκφωνητής (που νομίζω είναι πάλι ο Τζον Βεϊνόγλου με την περίεργη φωνή)
να λέει ότι σήμερα κάτι θα αλλάξει στη ζωή της που δεν το περιμένει κάνουν και αυτή τη διαφήμιση σκέτο θρίλερ, αλλά πιο ήπιο...
Εντάξει αυτή δεν μπορώ να πω ότι με τρόμαξε σε κάτι ,όπως αυτή με το κοριτσάκι η οποία μάλλον διεκδικεί τα σκήπτρα της πιο creepy ελληνικής διαφήμισης
 
Πάντως το κοριτσάκι στο τέλος της διαφήμισης που έρχεται απειλητικά στην κάμερα με το περίεργο βλέμμα μου θυμίζει αυτήν εδώ την σκηνή:

 
Πάντως το κοριτσάκι στο τέλος της διαφήμισης που έρχεται απειλητικά στην κάμερα με το περίεργο βλέμμα μου θυμίζει αυτήν εδώ την σκηνή:

Ολίγον τι Καρβέλας πριν ασπρίσει εντελώς
 
Αυτή την διαφήμιση πρέπει οπωσδήποτε να την έχει δει ο David Lynch. Η απόκοσμη μουσική μου θυμίζει λίγο την ηχητική μπάντα απ' το Eraserhead,το κοντινό στο τέλος μου θυμίζει την σκηνή με τον Bob που πλησιάζει με ένα ανατριχιαστικό χαμόγελο και βλέμμα, το πέρασμα από τον καθρέφτη στο εργοστάσιο μου θυμίζει το πέρασμα στο περίεργο κόκκινο (να το και το κόκκινο της φωτογραφίας στην διαφήμιση) δωμάτιο με τις κουρτίνες (black lodge νομίζω το έλεγαν -διορθώστε αν κάνω λάθος),τα μηχανήματα στο εργοστάσιο μου θυμίζουν λίγο τους τίτλους αρχής στο Twin Peaks που δείχνει κάτι μηχανές απ' το εργοστάσιο ξυλείας.
 
Πωπω ρε φίλε και νόμιζα ότι ήμουν ο μόνος που έβρισκε ανατριχιαστικό το συγκεκριμένο σκετσάκι. Το creepy βλέμμα αλλά και το εξίσου creepy χαμόγελο της νοικοκυράς όταν ακούει τον εκφωνητή, επίσης με φρικάρει και το σπίτι για κάποιο άγνωστο λόγο στην παρωδία αυτή.
Δεν ήσουν ο μόνος, πραγματικά την φοβάμαι για τους ίδιους λόγους και είναι ο λόγος για τον οποίο αποφεύγω να βλέπω την ταινία του Χάρρυ Κλυνν ''Εις Μνήμην''. Όταν είχα πρωτοδεί και την παρωδία ''Γάλα ΧΟΥΧΟΥ'' είχα ψιλοτρομάξει επειδή ο Χάρρυ Κλυνν γυρνούσε το κεφάλι ξαφνικά και αλληθώριζε. Τώρα όμως μου φαίνεται ξεκαρδιστική αλλά με την Νταιάνα ακόμα σκιάζομαι...
 
Και εγώ που νόμιζα ότι ήμουν ο μόνος που σκιαζόταν όταν παρακολουθούσε αυτή την παρωδία για τους ίδιους λόγους.
Πείτε την αλήθεια, ποιά κοντινή συγγενή σας θυμίζει η ανατριχιαστική νοικοκυρά; Λολ Η ερώτηση πάει και στον @paulochelao24
Τραύμα είσαι παιδικό και ακόμη ανοιχτό
 
Δεν ήσουν ο μόνος, πραγματικά την φοβάμαι για τους ίδιους λόγους και είναι ο λόγος για τον οποίο αποφεύγω να βλέπω την ταινία του Χάρρυ Κλυνν ''Εις Μνήμην''. Όταν είχα πρωτοδεί και την παρωδία ''Γάλα ΧΟΥΧΟΥ'' είχα ψιλοτρομάξει επειδή ο Χάρρυ Κλυνν γυρνούσε το κεφάλι ξαφνικά και αλληθώριζε. Τώρα όμως μου φαίνεται ξεκαρδιστική αλλά με την Νταιάνα ακόμα σκιάζομαι...
Σαν να υπάρχει ένας αόρατος άνθρωπος στο διαμέρισμα και να δίνει εντολές μόνο η φωνή.. αλλά αυτό το βλέμμα της τύπισσας και το χαμόγελο ανατριχιαστικά και οι ήχοι που ακούγονται.Η παρωδία με το χουχου δεν με τρόμαξε ποτέ αντιθέτως πάντα γελούσα
 
Συν ότι δεν ακούμε καθόλου την φωνή της γυναίκας ή του άντρα ή φυσικούς ήχους.Μονο την περίεργη μουσική,το τικ τακ και την φωνή αφηγητή
 
Σαν να υπάρχει ένας αόρατος άνθρωπος στο διαμέρισμα και να δίνει εντολές μόνο η φωνή.. αλλά αυτό το βλέμμα της τύπισσας και το χαμόγελο ανατριχιαστικά και οι ήχοι που ακούγονται
paulochelao24 εδώ ο Βασίλης Μαυρομάτης (απορώ ειλικρινά τι παραδάκι θα έπεσε για να δεχτεί να κάνει παρωδία σε ταινία του Χάρρυ Κλυνν) ακούγεται σαν περίεργος ραδιοφωνικός παραγωγός του '50 και όπως είπες σαν να είναι ένας αόρατος άνθρωπος μέσα στο σπίτι. Η μουσική με σκιάζει γιατί ξεκινάει με αλλεπάλληλους χτύπους σαν από ρολόι, και μετά συνεχίζει με ένα έντονο θριλερικό ύφος. Κερασάκι στην τούρτα στο τέλος τα ανατριχιαστικά βογγητά και οι κραυγές που ακούγονται. Να τονίσω πως είναι παρωδία της θρυλικής διαφήμισης της Magic Life, που παίχτηκε για 1-2 μέρες και κόπηκε κατευθείαν γιατί έπεσαν ένα σωρό μηνύσεις (Κάπου το 1975-76 όλα αυτά) και ο Χάρρυ Κλυνν είπε να κάνει την παρωδία της. Η πραγματική διαφήμιση λέει ''Αντί να τον παίρνετε από πίσω, πάρτε του μια πίπα δώρο'' ενώ ο Χ.Κ. λέει ''κάντε του'' και αφήνει να περάσουν 2-3 δευτερόλεπτα μέχρι ο εκφωνητής να πει ''δώρο''... Φρικιαστικό και το χαμόγελο της νοικοκυράς όσο σκυμμένη περίεργα ακούει σαστισμένη τον εκφωνητή...
 
paulochelao24 εδώ ο Βασίλης Μαυρομάτης (απορώ ειλικρινά τι παραδάκι θα έπεσε για να δεχτεί να κάνει παρωδία σε ταινία του Χάρρυ Κλυνν) ακούγεται σαν περίεργος ραδιοφωνικός παραγωγός του '50 και όπως είπες σαν να είναι ένας αόρατος άνθρωπος μέσα στο σπίτι. Η μουσική με σκιάζει γιατί ξεκινάει με αλλεπάλληλους χτύπους σαν από ρολόι, και μετά συνεχίζει με ένα έντονο θριλερικό ύφος. Κερασάκι στην τούρτα στο τέλος τα ανατριχιαστικά βογγητά και οι κραυγές που ακούγονται. Να τονίσω πως είναι παρωδία της θρυλικής διαφήμισης της Magic Life, που παίχτηκε για 1-2 μέρες και κόπηκε κατευθείαν γιατί έπεσαν ένα σωρό μηνύσεις (Κάπου το 1975-76 όλα αυτά) και ο Χάρρυ Κλυνν είπε να κάνει την παρωδία της. Η πραγματική διαφήμιση λέει ''Αντί να τον παίρνετε από πίσω, πάρτε του μια πίπα δώρο'' ενώ ο Χ.Κ. λέει ''κάντε του'' και αφήνει να περάσουν 2-3 δευτερόλεπτα μέχρι ο εκφωνητής να πει ''δώρο''... Φρικιαστικό και το χαμόγελο της νοικοκυράς όσο σκυμμένη περίεργα ακούει σαστισμένη τον εκφωνητή...
Τώρα σοβαρά, είχε όντως λογοκριθεί τότε;
 
Τώρα σοβαρά, είχε λογοκριθεί τότε;
Ναι Mygdala, έπεσαν τόσες μηνύσεις που η εν λόγω εταιρία δεν ξανακυκλοφόρησε διαφήμιση νομίζω από τότε... Πάντως η εταιρία ζει και βασιλεύει. Αυτή η διαφήμιση, για τη συντηρητική Ελλάδα του 1975, ήταν σκέτο πολιτισμικό Σοκ...
 
Ναι Mygdala, έπεσαν τόσες μηνύσεις που η εν λόγω εταιρία δεν ξανακυκλοφόρησε διαφήμιση νομίζω από τότε... Πάντως η εταιρία ζει και βασιλεύει. Αυτή η διαφήμιση, για τη συντηρητική Ελλάδα του 1975, ήταν σκέτο πολιτισμικό Σοκ...
Τι ζωές σώζει; Δεν το πιασα αυτό… Ασφαλιστική έγινε;
 
Τι ζωές σώζει; Δεν το πιασα αυτό… Ασφαλιστική έγινε;
Όχι... Αντί για το ''υγεία, καθαριότης, αρχοντιά'' που είχε στην παρωδία είχαν φλομώσει στο ψέμα από τότε (και συνεχίζουν) τον κόσμο ότι και καλά αν καπνίσουν με την πίπα αντί για τσιγάρο δεν καταστρέφονται τα πνευμόνια τους από την πίσσα... Εξού και το σλόγκαν ''σώζει ζωές'', ένα από τα μεγαλύτερα ψέματα του marketing στην ιστορία...
 
paulochelao24 εδώ ο Βασίλης Μαυρομάτης (απορώ ειλικρινά τι παραδάκι θα έπεσε για να δεχτεί να κάνει παρωδία σε ταινία του Χάρρυ Κλυνν) ακούγεται σαν περίεργος ραδιοφωνικός παραγωγός του '50 και όπως είπες σαν να είναι ένας αόρατος άνθρωπος μέσα στο σπίτι. Η μουσική με σκιάζει γιατί ξεκινάει με αλλεπάλληλους χτύπους σαν από ρολόι, και μετά συνεχίζει με ένα έντονο θριλερικό ύφος. Κερασάκι στην τούρτα στο τέλος τα ανατριχιαστικά βογγητά και οι κραυγές που ακούγονται. Να τονίσω πως είναι παρωδία της θρυλικής διαφήμισης της Magic Life, που παίχτηκε για 1-2 μέρες και κόπηκε κατευθείαν γιατί έπεσαν ένα σωρό μηνύσεις (Κάπου το 1975-76 όλα αυτά) και ο Χάρρυ Κλυνν είπε να κάνει την παρωδία της. Η πραγματική διαφήμιση λέει ''Αντί να τον παίρνετε από πίσω, πάρτε του μια πίπα δώρο'' ενώ ο Χ.Κ. λέει ''κάντε του'' και αφήνει να περάσουν 2-3 δευτερόλεπτα μέχρι ο εκφωνητής να πει ''δώρο''... Φρικιαστικό και το χαμόγελο της νοικοκυράς όσο σκυμμένη περίεργα ακούει σαστισμένη τον εκφωνητή...
Αυτό με το χαμόγελο και το βλέμμα όταν το πρωτο είχα δει απ' το mega το 1990 που έδειξε την ταινία, με είχε ανεξήγητα τρομάξει. Το είχα δει και σε σκοτεινό δωμάτιο, βράδυ,είχε κάτι το ανησυχητικο . Γενικά την απέφευγα και γω αυτή την ταινία για αυτή την σκηνή ή απέστρεφα το βλέμμα στην συγκεκριμένη σκηνή. Γενικά ο άνθρωπος μπορεί να τρομάξει με κάτι που στους άλλους μπορεί να φανεί κωμικό,με κάποια λεπτομέρεια στην εικόνα ή ηχο. Απλά δεν περίμενα ότι και άλλος είχε τρομάξει με την συγκεκριμένη σκηνή μόλις διάβασα την ανάρτηση σου χθες
 
Όχι... Αντί για το ''υγεία, καθαριότης, αρχοντιά'' που είχε στην παρωδία είχαν φλομώσει στο ψέμα από τότε (και συνεχίζουν) τον κόσμο ότι και καλά αν καπνίσουν με την πίπα αντί για τσιγάρο δεν καταστρέφονται τα πνευμόνια τους από την πίσσα... Εξού και το σλόγκαν ''σώζει ζωές'', ένα από τα μεγαλύτερα ψέματα του marketing στην ιστορία...
Δηλαδή ακόμη πουλάνε «πίπες» δηλαδή φύκια για μεταξωτές κορδέλες;
 
Αυτό με το χαμόγελο και το βλέμμα όταν το πρωτο είχα δει απ' το mega το 1990 που έδειξε την ταινία, με είχε ανεξήγητα τρομάξει. Το είχα δει και σε σκοτεινό δωμάτιο, βράδυ,είχε κάτι το ανησυχητικο . Γενικά την απέφευγα και γω αυτή την ταινία για αυτή την σκηνή ή απέστρεφα το βλέμμα στην συγκεκριμένη σκηνή. Γενικά ο άνθρωπος μπορεί να τρομάξει με κάτι που στους άλλους μπορεί να φανεί κωμικό,με κάποια λεπτομέρεια στην εικόνα ή ηχο. Απλά δεν περίμενα ότι και άλλος είχε τρομάξει με την συγκεκριμένη σκηνή μόλις διάβασα την ανάρτηση σου χθες
Αν δεις την εκδοχή του 1981 της ταινίας (όταν είχε ετοιμαστεί σαν τηλεταινία για την ΕΡΤ και τελικά δεν παίχτηκε) η εν λόγω διαφήμιση είχε γυριστεί σε φιλμ με κίτρινη απόχρωση και μετά έγινε ο επιχρωματισμός σε κανονικά χρώματα, όταν κυκλοφόρησε σε βιντεοκασσέτα... :eek:
 
Δηλαδή ακόμη πουλάνε «πίπες» δηλαδή φύκια για μεταξωτές κορδέλες;
Ναι κανονικότατα πουλάνε, έχω δει και το εργοστάσιο της εταιρίας στην Εθνική οδό Αθηνών-Λαμίας όταν ταξιδεύω για το χωριό μου και στην ταμπέλα τους έχει το ίδιο σλόγκαν-ψέμα ακόμα, μετά από τόσα χρόνια κοροιδίας...
 
Πίσω
Μπλουζα