Μια συλλογή για....φίλημα!!!

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Joined
16 Νοέ 2011
Μηνύματα
7.716
Αντιδράσεις
1.760
Ισως αν υπηρχε ο Αστεριξ στην πραγματικη ζωη να παραφραζε την

δικη του ατακα και να ελεγε...."Ειναι τρελοι αυτοι οι Αμερικανοι"....και δεν θα ειχε αδικο.... :)

Οι φωτο απο την παρακατω συλλογη ειναι απο το ebay

και το link το ποσταρε ο Aardy μας στο chatbox. :)

Πριν χαθουν "δανειστηκα" τις φωτο. ;)

Huge Collection!!!

Ενταξει, μπορει να μην ειμαι τοσο πολυ του gaming αλλα σιγουρα

με τετοια συλλογη,με τετοιο δωματιο και με τετοια οργανωση...

ενα ειναι ειναι σιγουρο θα εβγαζα σιγουρα ριζες!!!!!! :p

Απολαυστε....

Gaming Room 1.jpg

Gaming Room 2.jpg

Gaming Room 3.jpg

Gaming Room 4.jpg

Gaming Room 5.jpg

Gaming Room 6.jpg

Gaming Room 7.jpg

Gaming Room 8.jpg

Gaming Room 9.jpg

Gaming Room 10.jpg

Gaming Room 11.jpg

Gaming Room 12.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σιγα την συλλογη...εχει μονο μερικες χιλιαδες παραπανω παιχνιδια απο μενα :p .

ps. Που θα βρω 130χιλιαρικακια ;; :D
 
Αψογος... Τετοια οργανωση και καλαισθητη τακτοποιηση ουτε σε μουσειο!

Πωλειται οπως ειναι επιπλωμενο; :cool:
 
Οι πλευρες με πραγματακια της NINTENDO ειναι ολα τα λεφτα.Τα υπολοιπα απλα αδιαφορα :p
 
metalcandyman είπε:
Τα υπολοιπα απλα αδιαφορα :p
Τσου ρε Λακη..... :p

Μια χαρα ειναι και τα υπολοιπα! :D

Το Game Gear & το 32x πανω απο τα Game Boy μονο τυχαια δεν βρισκονται εκει....στην κορυφη!!!!!!!!! :cool:
 
Το εντυπωσιακό δεν είναι ο αριθμός των παιχνιδιών, έχουμε δει και μεγαλύτερες και μάλιστα με περισσότερα κουτάτα από ότι χύμα. Το εντυπωσιακό είναι η οργάνωση/διακόσμηση. Είναι λες και έφτιαξε το δωμάτιο και τα έπιπλα σύμφωνα με τα games που έχει, αφήνοντας ελάχιστο "αέρα" για ελάχιστους τίτλους... Μου αρέσει που έχει ταξινομήσει κάποια ράφια σύμφωνα με το χρώμα των κουτιών και όχι αλφαβητικά. Σίγουρα εδώ έχουμε να κάνουμε με μερακλή. Αλλά βέβαια φαντάζομαι πως στην τιμή δεν συμπεριλαμβάνεται και το σπίτι...

Πάντως εγώ στεναχωριέμαι όταν βλέπω τέτοιου είδους συλλογές να πωλούνται. Δεν μπορώ να πιστέψω πως κάποιος ξόδεψε τόσα χρήματα και χρόνο να δημιουργήσει κάτι τέτοιο (φαντάζομαι του πήρε δεκαετίες) και μετά να το πουλάει χωρίς να υπάρχει κάποια πολύ σοβαρή ανάγκη. Πολλές φορές αμφιβάλλω και αν ο original ιδιοκτήτης είναι εν ζωή ή όχι.
 
Mε τετοιο ποσο πολλοι αλλαζουν γνωμη και ειμαι σιγουρος οτι εχει κρατησει για την παρτη του και αρκετα δυνατα κομματια και ισως και μερικα που ειναι συναισθηματικα δεμενος μαζι τους.


Το θεμα ειναι αλλο αξιζουν τα λεφτα αυτα που ζηταει τα κομματια που εχει...ποιος θα κανει την προσθεση.
 
Τρομερός αλλά για να είμαστε ειλικρινείς δεν υπάρχει περίπτωση να παίζει και να χαίρεται όλα αυτά τα παιχνίδια.. απλά τα συλλέγει και τα βλέπει..

Δηλαδή αν εγώ είχα πχ σπίτι μου 20 κοπέλες μοντέλα και σας έλεγα ότι δεν τις ακουμπάω, απλά μου αρέσει να τις βλέπω και να συζώ μαζί τους τι θα μου λέγατε? :rofl:
 
borellus είπε:
Δηλαδή αν εγώ είχα πχ σπίτι μου 20 κοπέλες μοντέλα και σας έλεγα ότι δεν τις ακουμπάω, απλά μου αρέσει να τις βλέπω και να συζώ μαζί τους τι θα μου λέγατε? :rofl:
Οτι εισαι λατρης του ωραιου φυλλου?:what:

:biglaugh::biglaugh: :diablotin: :diablotin:
 
Δε νομίζω να βρεθεί κάποιος με αυτό το ποσό για να αγοράσει όλη αυτή την προίκα. Επίσης ένας συλλέκτης μετά από τόσο κόπο πως τα σκοτώνει έτσι. Τα σκοτώνει τρόπος του λέγειν δηλαδή καθώς και 164.000 δολάρια δεν είναι αστείο ποσόν.

Εμένα μου έκανε κι άλλο εντύπωση

4059 το παρακολουθούν και 1046 το βλέπουν ανά ώρα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με κάποια πολύ γενικά μαθηματικά, αν υπολογίσουμε ότι τις κονσόλες τις δίνει με 20-100 δολάρια την μία, ας πούμε ότι αυτές από μόνες τους αξίζουν 2 με 3 χιλιάρικα. πες 2.500. Οπότε μας μένουν 161.500 για τα games άρα περίπου 28 δολάρια το ένα. Φυσικά καμιά 100αριά από αυτά (ας πούμε) αξίζουν από 100 μέχρι 500 το ένα ανάλογα την σπανιότητα. Πες 250 μέσο όρο. Οπότε αν αφαιρέσουμε τα σπάνια από την σούμα (περίπου 25.000 δολάρια) μας μένουν 136.500 για τα υπόλοιπα 5.600 "απλά" games, άρα περίπου 24 δολάρια το ένα.

Λίγο ακριβά αν αναλογιστούμε ότι αγοράζεις τεράστια ποσότητα και το ότι τα περισσότερα από αυτά τα games θα αξίζουν από 5 με 20 δολάρια το ένα. Ομως αν βάλουμε στην τιμή και τις δεκαετίες δουλειάς του συλλέκτη που τα πουλάει, τότε θα έλεγα ότι την δίνει σε καλή τιμή την συλλογή, ίσως και λίγο φτηνά. Μία τέτοια συλλογή δεν μπορείς να την ξαναδημιουργήσεις 2η φορά, εκτός και αν δεν γερνάς ποτέ.

Ναι, βαριέμαι τώρα και δεν έχω κάτι καλύτερο να κάνω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aξιος. ..........
 
αυτόν δεν το ρωτάς τι έχει...τι δεν έχει τον ρωτάς!
 
Imgema είπε:
Το εντυπωσιακό δεν είναι ο αριθμός των παιχνιδιών, έχουμε δει και μεγαλύτερες και μάλιστα με περισσότερα κουτάτα από ότι χύμα. Το εντυπωσιακό είναι η οργάνωση/διακόσμηση. Είναι λες και έφτιαξε το δωμάτιο και τα έπιπλα σύμφωνα με τα games που έχει, αφήνοντας ελάχιστο "αέρα" για ελάχιστους τίτλους... Μου αρέσει που έχει ταξινομήσει κάποια ράφια σύμφωνα με το χρώμα των κουτιών και όχι αλφαβητικά. Σίγουρα εδώ έχουμε να κάνουμε με μερακλή. Αλλά βέβαια φαντάζομαι πως στην τιμή δεν συμπεριλαμβάνεται και το σπίτι...
Πάντως εγώ στεναχωριέμαι όταν βλέπω τέτοιου είδους συλλογές να πωλούνται. Δεν μπορώ να πιστέψω πως κάποιος ξόδεψε τόσα χρήματα και χρόνο να δημιουργήσει κάτι τέτοιο (φαντάζομαι του πήρε δεκαετίες) και μετά να το πουλάει χωρίς να υπάρχει κάποια πολύ σοβαρή ανάγκη. Πολλές φορές αμφιβάλλω και αν ο original ιδιοκτήτης είναι εν ζωή ή όχι.
Πολύ σωστά! :thumbup:

Δε μιλάμε για έμπορο, ούτε για συλλέκτη της σειράς (όπως εγώ :D )...

Κι εγώ στεναχωριέμαι όταν βλέπω ολόκληρες συλλογές (videogames, comics, whatever), και μάλιστα τόσο μερακλήδικες, προς πώληση...
 
Καλα δωστε μου εμενα 130.000 ευρω και συλλογες ξαναχτιζονται.
 
Doesn't make sense... :wait2:

Γιατί να πουλήσεις τη συλλογή σου, να πάρεις τα λεφτά και να την ξαναφτιάξεις;;;
 
Koιτα στην περιπτωση του δεν εχει νοημα αλλα στην δικια μου περιπτωση που ζηταω τα 130.000 ,η πραγματικη της αξια ειναι 60.000 και εχω τρελο κερδος. :p
 
DINO είπε:
Doesn't make sense... :wait2:
Γιατί να πουλήσεις τη συλλογή σου, να πάρεις τα λεφτά και να την ξαναφτιάξεις;;;
Μπορεί να είναι ο τύπος του στυλ "οκ, τα κατάφερα, τώρα θα το ξανακάνω από την αρχή γιατί η πορεία είναι που έχει το ζουμί, όχι ο προορισμός".
 
Aardvark είπε:
Koιτα στην περιπτωση του δεν εχει νοημα αλλα στην δικια μου περιπτωση που ζηταω τα 130.000 ,η πραγματικη της αξια ειναι 60.000 και εχω τρελο κερδος. :p
Κάντο και θα σε ξεμπροστιάσω με link, ξέρεις που... :animlaugh:
 
Θα βρω Ιαπωνα που δεν μας διαβαζει ,χαχαχα.
 
Πίσω
Μπλουζα