Μια retro gaming βραδιά στην Αθήνα? [20/2/2016]

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πάνο, herco=Ηρακλής; :fafoutis:
 
Πολύ ευχαρίστως παιδιά να έρθω να λιώσουμε στο gaming αλλά από Θεσσαλονίκη και με μωρό παιδί, αδύνατο. Θα ήθελα πάντως πολύ να δω βίντεο με επικές μάχες Mortal Kombat, Street Fighter, διπλά όπως Metal Slug, Double Dragon...!!
 
Προς το παρόν λεω ναι. Αλλα αυτό το "αυλή με κήπο και τραπέζια" μου φαίνεται καπως. Δηλαδή θα τη βγάλΟμε έξω φορώντας μπουφάν;
 
Σε ενα μηνα απο τωρα θα εχει την ιδανικη θερμοκρασια παντως,πουλακια να κελαηδουν,λουλουδια να ανθιζουν κτλ κτλ αλλα ελα που δεν κρατιεστε οι νεολαιοι που βραζει το αιμα.


Ισως στο Νο 2 .
 
Σε δωματιο θα ειμαστε ρε μπαρμπα Ρηγανη. Απλα ο Αντωνης ειπε οτι υπαρχει και αυλη αν θελει καποιος να καπνισει, να ηρεμησει μετα απο ηττα εναντιον μου κτλ :)
 
Ειμαι μεσα για Σαββατο 20/2. Πειτε μου δ/νση και τι μηχανηματα να φερω :armed:
 
Παιδια εγω κατεβαινω ελλαδα τεταρτη 17/02 (αθηνα)αλλα μαλλον θα φυγω κρητη 19/02.παντως να εχετε κι εμενα στα υποψιν.
 
Ωραία, να κανονίσω τα βεγγαλικά και τις ρωσίδες. :beerz:
 
Δηλώνω κι εγω παρων φίλτατοι ρετροgamers/συνφορουμίτες και χαιρετίζω με ιδιαιτερο ενθουσιασμο τη φιλοξενία του Shock για τη gaming βραδιά..
 
Ισως να μπορέσω να έρθω κι εγώ παιδιά αλλά αμα έχει πολύ φασαρία μπορεί να είμαι λίγο ο ξενέρωτος της παρέας γιατί θα πρέπει να έχω ωτοασπίδες μιας και έχω ένα θεματάκι με τα αυτιά μου τις τελευταίες 5-6 μέρες. Επίσης δεν έχω μέσο οπότε αν έχει κάποιο σταθμό τρένου/μετρό κοντά στο μέρος που θα μαζευτούμε θα βοηθούσε. Και ίσως αν μπορούσαμε να μαζευτούμε 2-3 άτομα προς το Μαρούσι μεριά και να πάμε παρέα θα ήταν τέλεια.
 
Imgema είπε:
Ισως να μπορέσω να έρθω κι εγώ παιδιά αλλά αμα έχει πολύ φασαρία μπορεί να είμαι λίγο ο ξενέρωτος της παρέας γιατί θα πρέπει να έχω ωτοασπίδες μιας και έχω ένα θεματάκι με τα αυτιά μου τις τελευταίες 5-6 μέρες. Επίσης δεν έχω μέσο οπότε αν έχει κάποιο σταθμό τρένου/μετρό κοντά στο μέρος που θα μαζευτούμε θα βοηθούσε. Και ίσως αν μπορούσαμε να μαζευτούμε 2-3 άτομα προς το Μαρούσι μεριά και να πάμε παρέα θα ήταν τέλεια.
κοντα ειμαστε οποτε μπορουμε να κανονισουμε καπου προς τα κει και να παμε μαζι και οποιος αλλος θελει βεβαια
 
Για πείτε τι μηχανάκια θα έχουμε;

-Υπάρχουν 2 PC για MAME, ο Wally θα φέρει δύο arcade stick. Ίσως μπορώ να βρω tomahawk αλλά χρειαζόμαστε convertορες

-2600 με ότι ζητήσετε από cartridges

-C64 με drive

-48άρης μετά γομολάστιχα

-Electron & BBC

-ΤΙ

Και ελπίζω να φέρει και ο Μάριος την κούκλα του. :)

Έχω 4 VGA/dvi Monitors (το ένα CRT Eizo :) ) και μια CRT τηλεόραση.

Ο C64 συνδέεται με scart, αν έχει κανείς και κάναν convertορα αλλιώς θα βρούμε αποκωδικοποιητές (έχω έναν) και HDMI->dvi adaptorες (πρέπει να έχω 1-2 τέτοιους.

Για ρίξτε καμιά ιδέα
 
Μπορω να φερω arcade stick ξυλινο με βυσμα USB για χρηση σε ΜΑΜΕ. Διαθετω επισης tomahawk κλασσικο 9πινο αλλα και pacman με 15πινο βυσμα για pc. Amiga δεν θα φερει κανεις? Εγω μαλλον θα ερθω με το σκουτερ, οποτε δεν μπορω να μεταφερω οθονες και μεγαλα αντικειμενα.

@ Τασο: μπορουμε να κανονισουμε μια παρεα να ξεκινησουμε απο Μαρουσι, εαν μπορει και ο other_reality, να περασω να σας παρω με το αυτοκινητο.
 
θανος είπε:
κοντα ειμαστε οποτε μπορουμε να κανονισουμε καπου προς τα κει και να παμε μαζι και οποιος αλλος θελει βεβαια


mike είπε:
@ Τασο: μπορουμε να κανονισουμε μια παρεα να ξεκινησουμε απο Μαρουσι, εαν μπορει και ο other_reality, να περασω να σας παρω με το αυτοκινητο.
Οκ, μέσα λοιπόν.
 
Εαν δεν μπορει ο other_reality, εσυ μπορεις να ερθεις μαζι μου με το σκουτερακι?
 
και εγω μεσα παιδια διπλα μενω θα φερω και famiclone αριστο με περασμενα τα παντα απο φιλο
 
mike είπε:
Amiga δεν θα φερει κανεις?
Όταν μιλάμε για κούκλα για τι άλλο θα μιλάγαμε εδώ μέσα; :)

Τώρα που το σκέφτομαι έχει δύο κούκλες και η επιλογή είναι δύσκολη 3000 ή 4000 με doublescanner?

Δηλήματα...
 
2 Arcade USB sticks, ενα Sony CRT 19.

Θα σεταρω και ενα ΜΑΜE και ενα RetroArch σε USB stick, να παιξουμε σε οποιο PC θελουμε.

Θα κοπει και πιτα, αυριο οι ανακοινωσεις
 
Wally είπε:
2 Arcade USB sticks, ενα Sony CRT 19.
Θα σεταρω και ενα ΜΑΜE και ενα RetroArch σε USB stick, να παιξουμε σε οποιο PC θελουμε.

Θα κοπει και πιτα, αυριο οι ανακοινωσεις
Ετσι να γουσταρουμε, περιμενουμε νεοτερα.

Εαν μιλαμε για τετοια εκδηλωση να φερω και το "one of a kind" ΛΕΥΚΟ pacman (anerousis) joystick που εχω να το θαυμασετε, ηταν αυτο που ειχε φτιαξει ο Ανερουσης για τον εαυτο του. :p

Α εχω και arcade stick ξυλινα "του Ιορδανη" εαν θελετε να φερω.
 
mike είπε:
Εαν δεν μπορει ο other_reality, εσυ μπορεις να ερθεις μαζι μου με το σκουτερακι?
Δεν ξέρω γιατί είπε και ο Θάνος ότι μπορεί να συναντηθούμε όταν ρώτησα για Μαρούσι οπότε βλέπουμε μέχρι τότε.

Wally είπε:
Θα σεταρω και ενα ΜΑΜE και ενα RetroArch σε USB stick, να παιξουμε σε οποιο PC θελουμε.
Σκεφτόμουν κι εγώ να έφερνα κανα Hyperspin setup (μαζί με RetroArch) αλλά είναι πολλά τα GB και που να κόβω και να ράβω τώρα... :p

Οπότε ακόμα δεν ξέρω τι να φέρω, θα δείξει όμως μέχρι τότε
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα