Μικρή βοήθεια με την κάρτα γραφικών μου. [Λύθηκε]

misha

RetroActive
Joined
24 Φεβ 2010
Μηνύματα
390
Αντιδράσεις
339
Γεια σας αδερφια!Εχω ενα παλιο υπολογιστη με μονοπυρηνο επεξεργαστη AMD Athlon XP 2200+ εγκατεστημενη RAM 1,5GB καρτα γραφικων AGP ATI Technologies Inc RV350 AS Radeon 9550 VGA compatible με RAM 128MB και TFT monitor με υποστηριζομενη αναλυση 1440x990.Το λειτουργικο που εχω φορτωμενο ειναι το Puppy Slacko 5.7.Ας αρχισουμε με την περιγραφη του προβληματος λοιπον.Η αναλυση ειναι ΟΚ οπως πρεπει το γραφικο περιβαλλον και τα εικονιδια ειναι υπεροχα οι δε εφαρμογες ανοιγουν στο πιτς φυτιλι και τελος η περιηγηση στο νετ ειναι υπεροχη και η ταχυτητα πολυ καλη για τον παλιο μου υπολογιστη.Μεχρι εδω ολα καλα.Το προβλημα ομως αρχιζει οταν παω να δω ενα βιντεο στο youtube η σε οποιοδηποτε σαϊτ με βιντεο.Τοτε το βιντεο παιζει μεν ηχο αλλα η εικονα παγωνει και οσο να ναι ο υπολογιστης σερνεται.Για να επανελθει στην αρχικη κατασταση ο υπολογιστης πρεπει να σταματησω να παιζω το βιντεο.Αυτο που καταλαβα με το φτωχο μου μυαλο ειναι οτι την ωρα που παιζω ενα βιντεο η CPU επιβαρυνεται υπερβολικα.Ανοιγω λοιπον την κονσολα και γραφω την εντολη top και βλεπω οτι επιβαρυνεται 60 μπορει και 70%.Παρατηρησα οτι γυρνωντας την αναλυση στα 1024x768 τα βιντεο παιζουν oρισμενα απο αυτα καλα και η επιβαρυνση της CPU ειναι γενικα πολυ μικροτερη και ο υπολογιστης δεν σερνεται.Δυστυχως ομως το γραφικο περιβαλλον ειναι ασχημο οπως μεγαλα και αντιαισθητικα εικονιδια κλπ.Το ερωτημα μου ειναι αν αλλαξω καρτα γραφικων και αγορασω μια με μεγαλυτερη RAM θα εχω την επιθυμητη αναλυση και τα βιντεο θα παιζουν καλα?Ευχαριστω εκ των προτερων για την οποια βοηθεια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δυστυχώς, για αυτά τα streaming video είτε πρόκειται για τεχνολογία flash είτε για html5 είτε για οτιδήποτε άλλο, τον πρώτο λόγο τον έχει η CPU του συστήματος. Μην ξοδευτείς για κάρτα...
 
Ace είπε:
Δυστυχώς, για αυτά τα streaming video είτε πρόκειται για τεχνολογία flash είτε για html5 είτε για οτιδήποτε άλλο, τον πρώτο λόγο τον έχει η CPU του συστήματος. Μην ξοδευτείς για κάρτα...
Σε ευχαριστω για την απαντηση.Αν εχεις τις γνωσεις θα ηθελα να μου απαντησεις στα εξης ερωτηματα αν μπορεις.Μεχρι πριν καποιους μηνες μπορουσα να βλεπω βιντεο με μια παλια καρτα γραφικων που ειχε RAM μολις 64ΜΒ και με ενα παλιο μονιτορ τυπου CRT και αναλυση 1024x768.Μετα εγινε η αλλαγη και οποτε ηθελα να δω ενα βιντεο ο υπολογιστης σερνοταν κυριολεκτικα ενω αγοραζοντας μια καρτα γραφικων 128ΜΒ ο ηχος στα βιντεο επαιζε αλλα παγωνε η εικονα και ο υπολογιστης δεν κολλαγε τοσο ασχημα.Πιστευεις οτι παρολα αυτα πρεπει να πουλησω το παλιο μου πισι και να αγορασω καινουργιο?Ευχαριστω
 
misha είπε:
μπορουσα να βλεπω βιντεο με μια παλια καρτα γραφικων που ειχε RAM μολις 64ΜΒ και με ενα παλιο μονιτορ τυπου CRT και αναλυση 1024x768.
Νομίζω ότι στα bold βρίσκεται η απάντηση. Αν βάλουμε μάλιστα στην εξίσωση, το γεγονός ότι οι απαιτήσεις του software -έστω και σε αυτούς τους λίγους μήνες, που μεσολάβησαν- έχουν αυξηθεί, το ερώτημα απαντάται ευκολότερα. Άλλωστε είναι αστείο να συγκρίνουμε τα 64MB της μίας κάρτας, με τα 128 MB της άλλης, διότι για τα σημερινά δεδομένα και απαιτήσεις, μιλάμε για χοντρύτερες... τρίχες! ;)
 
Αν θες βαλε το μοντελο της μητρικης που εχεις..
 
Ευχαριστω για τις απαντησεις η μητρικη μου ειναι η ASUS 7V8X-X.
 
Aπο οτι ειδα ελαχιστα πραγματα μπορεις να βελτιωσεις με το υπαρχον hardware...θα μπορουσες ομως να δοκιμασεις καποια αλλη εκδοση λειτουργικου...
 
Θέλω να πιστεύω ότι δεν αξιοποιήται το hardware στο maximun .

Με βάση την αρκετά παλιότερη εμπειρία μου με ένα laptop πέρασε από τα χέρια μου .

Σε μονοπύρινο laptop με αρκετα χειρότερο cpu celeron 1.x Ghz με με μια intel on board (χειρότερη από την 9550) της πλάκας εντελώς τα flash videos παίζαν ικανοποιητικά εκτός από κάποια ιδιαίτερα απαιτητικά (για τα οποία κατόπιν βρήκα την λύση που περιγράφω πιο κάτω) .

Βέβαια είχε Windows Xp τα οποία αξιοποiύσαν στο έπακρο το hardware acceleration της κάρτας γραφικών.

Οσων αφορά την λειτουργεία συνδιαμό με μια Usb dvb-t κάρτα που δυσκολευόταν με το πρόγραμμα που τη συνόδευε αλλά και σε απαιτητικά flashάκια videos η λύση ,που είχα βρεί τότε δοκιμάζοντας διάφορες εφαρμογές ,ήταν το VLC media player.

(Mπορείς να ανοίξεις youtube vide-ακια απευθείας στο VLC .)

Eνώ κατόπιν περάσα τα κατάλληλα .DLL (codecs) από το VLC player στο browser ώστε να παίζει τα flash videακια μέσα από τους vlc codecs και να μπορoύσα να βλέπω με άνεση τα απαιτητικά flashάκια videos μέσα από τον browser.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστω πολυ ολους τους φιλους για τις απαντησεις.Κατι που παρελειψα να πω που νομιζω οτι ειναι σημαντικο ειναι οτι οταν αγορασα την καρτα απο online αγγελεια ιδιωτη και την παρελαβα ειχε στην ψυκτρα ενα παχυ στρωμα σκονης το οποιο αναγκαστικα ψεκασα με το κομπρεσερ.Οταν την εβαλα στον υπολογιστη μου βγαζει ορισμενες φορες ακομα και τωρα το εξης προβλημα:Σε ολη την οθονη φαινονται καθετες λεπτοτατες κοκκινες η μπλε ριγες η αλλοτε αυτες οι ριγες φαινονται κατα τοπους.Αλλα παρολα αυτα η συμπεριφορα του υπολογιστη ειναι παραδεκτη το προβλημα προκυπτει οταν θελω να δω βιντεα και ειδικα στο youtube.Ενας καλος φιλος εχει μια AGP καρτα γραφικων με 128mb RAM.Θα τον ρωτησω αν γινεται να την δουμε στον υπολογιστη μου και οποτε μπορω θα σας πω νεα.Χαιρετω.
 
Δοκίμασε να αλλάξεις την θερμαπαγωγική πάστα ανάμεσα στην ψύκτρα και στον επεξεργαστή της κάρτας γραφικών.
 
Aπο αυτα που λες η καρτα γραφικων δεν εχει και πολυ ζωη,αφου αυτα που περιγραφεις εχουν να κανουν συνηθως με το τσιπ γραφικων ...θα συμφωνουσα με τον Νεμο για εγκατασταση windows...
 
Γεια σας και παλι εχω νεα για το θεμα.Δοκιμασα με μια αλλη καρτα γραφικων με 128Mb RAM που θυμηθηκα οτι εχω στην ακρη και σε αναλυση 1440x990 ειχε κατα πολυ καλυτερη συμπεριφορα στο youtube αν και εκει δεν ελειπαν ορισμενες διακοπες.Το θεμα ειναι οτι εχει ενα προβλημα που περιεγραψα με την προηγουμενη καρτα γραφικων:Παρουσιαζει καθετες οριζοντιες γραμμες στην οθονη σε πιο εντονο βαθμο απο την αλλη.Θα ηθελα να ρωτησω τους φιλους αν με συμφερει να την παω σε ενα τεχνικο να την επισκευασει με reflow εστω κι αν μου κρατησει για λιγους μηνες ακομα πριν τα φτυσει τελειως.Χαιρετω και ευχαριστω εκ των προτερων για την οποια βοηθεια.
 
Κοιτα, το να εχεις 2 καρτες γραφικων που να βγαζουν το ιδιο προβλημα θετει το ζητημα να φταιει κατι αλλο τελικα...Για να πας σε τεχνικο,οχι δεν συμφερει...οταν πχ παιρνεις απο Ελληνικο καταστημα core2duo refurbish με 70 ευρω και 1 ετος εγγυηση...
 
misha είπε:
Γεια σας και παλι εχω νεα για το θεμα.Δοκιμασα με μια αλλη καρτα γραφικων με 128Mb RAM που θυμηθηκα οτι εχω στην ακρη και σε αναλυση 1440x990 ειχε κατα πολυ καλυτερη συμπεριφορα στο youtube αν και εκει δεν ελειπαν ορισμενες διακοπες.Το θεμα ειναι οτι εχει ενα προβλημα που περιεγραψα με την προηγουμενη καρτα γραφικων:Παρουσιαζει καθετες οριζοντιες γραμμες στην οθονη σε πιο εντονο βαθμο απο την αλλη.Θα ηθελα να ρωτησω τους φιλους αν με συμφερει να την παω σε ενα τεχνικο να την επισκευασει με reflow εστω κι αν μου κρατησει για λιγους μηνες ακομα πριν τα φτυσει τελειως.Χαιρετω και ευχαριστω εκ των προτερων για την οποια βοηθεια.
Πιθανώς motherboard.
 
angel_grig είπε:
Κοιτα, το να εχεις 2 καρτες γραφικων που να βγαζουν το ιδιο προβλημα θετει το ζητημα να φταιει κατι αλλο τελικα...Για να πας σε τεχνικο,οχι δεν συμφερει...οταν πχ παιρνεις απο Ελληνικο καταστημα core2duo refurbish με 70 ευρω και 1 ετος εγγυηση...
Σε ευχαριστω για την απαντηση.Οι καρτες βγαζουν το ιδιο προβλημα γιατι καποια στιγμη ο επεξεργαστης τους ειχε υποστει υπερθερμανση.Το προβλημα δεν βρισκεται στην μητρικη γιατι με κατι παλιες GPU που εχω δεν παρουσιαζεται κανενα προβλημα.Δυστυχως ομως η RAM που εχουν ειναι μολις 64ΜΒ και συμφωνα με το site της adobe χρειαζεται για τα flash videos GPU με RAM 128MB.Χαιρετω.
 
αν βάλεις ένα ανεμιστηράκι στην κάρτα;εγώ θυμάμαι η voodoo 3 3000 που πρέπει να ήτανε την ίδια περίοδο με την δικιά σου, αν δεν έβαζες ανεμιστηράκι τηγάνιζες αυγά πάνω της και έκανε freeze κλπ. αν σ ενδιαφέρει μπορώ να σου πω πως θα το κάνεις είναι εύκολο (το βιδώνεις με 4 βίδες πάνω στην ψύκτρα και το συνδέεις στα 12 βολτ του τροφοδοτικού.2-3 ? κάνει. μικρούλι ανεμιστηράκι πουλάν στα μεγάλα μαγαζιά για υπολογιστές και σε ηλεκτρονικά κλπ.
 
Γεια σας και παλι εχω πολυ ευχαριστα νεα να σας ανακοινωσω.Το θεμα που ειχα λυθηκε.Περιπλανωμενος στο διαδικτυο με την βοηθεια του google καποια στιγμη εκανα αναζητηση για το hardware accelaration με τον firefox και το html5.Στα σχολια ειδα οτι καποιοι που ειχαν GPU παρομοιες με την δικη μου αλλαζοντας browser ειχαν πολυ καλυτερη αποδοση απο οτι με τον firefox.Ετσι κι εγω ανοιξα τον διαχειριστη πακετων της διανομης μου και εγκατεστησα το google chrome.Μπαινοντας στο youtube ολα τα βιντεο επαιζαν καταπληκτικα και μαλι στα στην επιθυμητη αναλυση 1440x990 :cool: H ιστιοσελιδα που αναφερομαι ειναι εδω.Ευχαριστω πολυ ολους τους φιλους για την πολυτιμη βοηθεια τους.Να ειστε ολοι καλα. :flower:
 
Wow, λύση σαν το αυγό του Κολόμβου!

Η αλήθεια είναι ότι υπέθεσα -όπως όλοι μας, πιστεύω- πως ήδη είχες δοκιμάσει τους βασικούς browsers, χωρίς αποτέλεσμα... Anyway τέλος καλό, όλα καλά!
 
Πίσω
Μπλουζα