Μικροσκοπικά σπιτάκια με σκηνές από παραμύθια

Τηλεοράσεις με εικόνες από παραμύθια!

Στην ίδια κατηγορία νομίζω υπάγονται και οι παρακάτω τηλεορασίτσες που ακριβώς όπως τα σπιτάκια, βλέπεις μέσα από αυτά σκηνές από παραμύθια!

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ειχα πέσει ποτε στην αντίληψή μου αυτά..!! Μονο τα σπιτάκια θυμάμαι..!! :) Πολύ ρετρό ανεύρεση..!! ;)
 
mytinyworld είπε:
Τηλεοράσεις με εικόνες από παραμύθια!
Στην ίδια κατηγορία νομίζω υπάγονται και οι παρακάτω τηλεορασίτσες που ακριβώς όπως τα σπιτάκια, βλέπεις μέσα από αυτά σκηνές από παραμύθια!

fetch


ειχα κι εγω μια τετοια τηλεοραση αλλα δε θυμαμαι καθολου τι φωτογραφια ειχε κολλημενη..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σπιτάκι που "έπαιζε" τα τρία γουρουνάκι είχα και εγώ... :)


τώρα δεν έχω...
:( και ψάχνω απεγνωσμένα στα παλαιοπωλεία μπας και βρω κανένα...

 


Που θα μου πάει όμως;;;
::)


 
Νεα ρετροανακαλυψη....σημερινη! :d@redevil

Με θεμα του τον "Παπουτσωμενο Γατο"!!! :D

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αχ!!! Το δικό μου εχει θέμα Χανσελ και Γκρετελ και στολίζει ακόμα τη βιβλιοθήκη μου!!
 
View-Master Σπιτάκια

Βρήκα 3 σπιτάκια προβολής εικόνων, ίδια με του ΑΠΕΡΓΗ, αλλά χωρίς την φίρμα του πάνω στο κουτί. Κάθε παραμύθι έχει 8 εικόνες. Με τη βοήθεια του κινητού, ορίστε τα 3 παραμύθια για να θυμηθούμε οι πιο παλιοί και να τα γνωρίσουν οι νεώτεροι!

VIEW MASTER ΣΠΙΤΑΚΙΑ.jpg

Χάνσελ και Γκρέτελ

HG-house.jpg

HG-8.JPG

Σταχτοπούτα

C-house.jpg

C-8.JPG

Ωραία Κοιμωμένη

C-house.jpg

SB-8.JPG

HG-1.JPG

HG-2.JPG

HG-3.JPG

HG-4.JPG

HG-5.JPG

HG-6.JPG

HG-7.JPG

C-1.JPG

C-2.JPG

C-3.JPG

C-4.JPG

C-5.JPG

C-6.JPG

C-7.JPG

VIEW MASTER ΣΠΙΤΑΚΙΑ-2.jpg

SB-1.JPG

SB-2.JPG

SB-3.JPG

SB-4.JPG

SB-5.JPG

SB-6.JPG

SB-7.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο Νιόβη. Έγραψεςςςςς
 
Καλοριζικα!!! :thumbup:

Ευχαριστουμε πολυ Νιοβη!!!! :thanx2:
 
Mια παλια μου σχεση ειχε αρκετα απο αυτα και μαλιστα τα προσεχε σαν τα ματια της και τα ειχε μεσα σε ενα γυαλινο επιπλο.Μια φορα που το ειχα ανοιξη και τα περιεργαζομουνα μονο που δεν μεταμορφωθηκε σε τερας της κολασεως και με επρηξε μη με πεσει κανενα κατω και σπασει.Σχιζοφρενης πραγματικα γιαυτα τα σπιτακια :p
 
ήταν κάτι σαν view master μόνο που δεν είχαν ''δισκετα'' με τις εικόνες αλλά ήταν μέσα στο παιχνίδι ενσωματωμένες οι εικόνες και άλλαζαν με κουμπί...δεν θυμάμαι πότε είχαν κυκλοφορήσει...ούτε και τιμή...

ολόκληρο παραμύθι σε λίγες εικόνες...
 
Ευχαριστώ Kambia και Stayros!

BETTY BOOP, πράγματι αυτά τα σπιτάκια τυπικά δεν είναι View-Master, αφού το View-Master είναι σήμα κατατεθέν της γνωστής Αμερικάνικης εταιρείας με τις εικόνες σε δισκάκια (reels).

Τέτοια σπιτάκια στο εξωτερικό κατασκεύαζε η γερμανική εταιρεία Plastiskop, που εκτός από παραμύθια, έδειχναν και φωτογραφίες. Στις πιο κάτω εικόνες από το internet, τα σπιτάκια δείχνουν φωτογραφίες από τις γερμανικές πόλεις Immenstadt και Oberstdorf, από το Solden στην Αυστρία, και από τις Βρυξέλλες:

Picture Viewer-Bruxelles-2.JPG

Στο λήμμα Plastiskop στη wikipedia (στις παραπομπές), βρήκα αυτή την καταπληκτική εικόνα!

Plastiskop.JPG

Picture-Viewers.JPG

Picture Viewer-Bruxelles-1.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να και τα δικά μου που έχουν φωτογραφίες από γερμανικές πόλεις και εικόνες από παραμύθια. Σε αντίθεση με το View Master οι εικόνες δεν είναι στερεοσκοπικές και όχι τόσο ποιοτικές. Ήταν περισσότερο φτηνά τουριστικά ενθύμια ή για παιδιά.

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg9.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg17.jpg18.jpg19.jpg20.jpg
 
Το "Ε" κάτω από τη σημαία της Ελβετίας και αριστερά της σημαίας της Δανίας στην 4η "τηλεόραση" τι συμβόλιζε άραγε;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το "Ε" κάτω από τη σημαία της Δανίας και αριστερά της σημαίας της Νορβηγίας στην 4η "τηλεόραση" τι συμβόλιζε άραγε;
Μπράβο που το είδες φίλτατε, εγώ δεν το είχα προσέξει. Ήταν το σήμα του Ευρωπαικού Κινήματος από το 1949, το οποίο αντικαταστάθηκε το 1955 από τη γνωστή πλέον σημαία της ΕΕ, μπλέ με κίτρινα άστρα. Το πράσινο Ε παρέμεινε ως σύμβολο της Union of European Federalists (UEF) που στοχεύει σε μία δημοκρατική Ευρώπη. Τώρα γιατί βάλανε το σήμα αυτό και όχι της ΕΕ....
 
Μπράβο που το είδες φίλτατε, εγώ δεν το είχα προσέξει. Ήταν το σήμα του Ευρωπαικού Κινήματος από το 1949, το οποίο αντικαταστάθηκε το 1955 από τη γνωστή πλέον σημαία της ΕΕ, μπλέ με κίτρινα άστρα. Το πράσινο Ε παρέμεινε ως σύμβολο της Union of European Federalists (UEF) που στοχεύει σε μία δημοκρατική Ευρώπη. Τώρα γιατί βάλανε το σήμα αυτό και όχι της ΕΕ....
Κατάλαβα ότι είχε να κάνει κάτι με την Ευρώπη και είπα να ρωτήσω. Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Υ.Γ Μπέρδεψα τις σημαίες. Το διόρθωσα τώρα :D
 
Πίσω
Μπλουζα