Μικρός ΗΡΩΣ

δυστυχώς δεν επιτρέπεται,μήπως όμως μπορείς να απομονώσεις και να ποστάρεις το εξώφυλλο και να γράψεις τι γίνεται σε γενικές γραμμές;
 
Ο Σειτάν Αλαμάν σκοτώνεται, τρώει μια σφαίρα αν θυμάμαι καλά που προοριζόταν για τον Γιώργο Θαλάση, και πεθαίνοντας τάσσεται υπέρ του αγώνα των Ελληνόπουλων.
 
Playmolover είπε:
Ο Σειτάν Αλαμάν σκοτώνεται, τρώει μια σφαίρα αν θυμάμαι καλά που προοριζόταν για τον Γιώργο Θαλάση, και πεθαίνοντας τάσσεται υπέρ του αγώνα των Ελληνόπουλων.
χμμ μάλιστα...ότι έγινε δηλαδή με τους μισούς τουλάχιστον πράκτορες των Γερμανών που αντιμετώπισε...κρίμα,περίμενα κάτι πιο πρωτότυπο :xm:

αυτή όμως ποίου τεύχους,από τα δύο τελευταία τεύχη,περίληψη είναι;
 
Επειδή πιστεύω πως το κατέβασμα παλιών κόμιξ δεν είναι κάτι το παράνομο (αφού όποιος τα κατεβάζει δεν το κάνει για προσωπικό του όφελος), έχω μια αρκετά μεγάλη, πιστεύω, συλλογή κόμιξ σε ηλεκτρονική μορφή. Μέσα σε αυτήν υπάρχει το τεύχος 800 του Μικρού Ήρωα. Να το ανεβάσω κάπου και να σας δώσω το link ή πιστεύετε πως δεν θα έπρεπε;
Comicsfan σου εχω απαντησει στο διπλανο thread, εδω http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?p=255830#post255830
 
Στο τελευταίο γίνονται όλα αυτά, στο 800. Πλάκα πλάκα, μια φορά μόνο τα έχω διαβάσει τότε που βγήκαν... Που να τα έχω βάλει άραγε για να τους ρίξω κάνα ξεφύλισμα πάλι;
 
Comicsfan σου εχω απαντησει στο διπλανο thread, εδω http://www.retromaniax.gr/vb/showthr...830#post255830
Paspartoo συγνώμη είχα μπερδέψει τις καρτέλες στον Firefox και καταλάθος το ανέβασα εκεί. Μόλις κατάλαβα την βλακεία μου το έβαλα κι εδώ. Δεν το αφαίρεσα από το άλλο thread γιατί ταιριάζει κι εκεί
 
Πρωσωπικά δεν μου άρεσε καθόλου το έβρισκα προχειρογραμμένο, ανιστόρητο και αφελές αλλά έχω διαβάσει πολλούς τόμους που μου δάνειζαν αγόρια που το λατρευαν. Δεν κατάλαβα ποτέ τον θρύλο και την γοητεία του. Ωραίο το τραγούδι του Λ.Κελαηδόνη όμως.
 
teo214 είπε:
Αυτοί είναι οι τόμοι που διασώζονται από την προσωπική μου συλλογή.Είναι του 1985 όταν επανακυκλοφόρησε το γνωστό περιοδικό,

picture.php

Ωραιος!!!

;)
 
Μηπως ξερετε που μπορω να βρω τα παλια κομικς του μικρου ηρωα της δεκαετιας του 50???? Θελω να τα κανω δωρο στην μαμα μου!! Ουτε στο Μοναστηράκι δεν βρηκα :(
 
ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΒΙΒΛΙΟΥ ΤΣΕΠΗΣ "Ο ΜΙΚΡΟΣ ΗΡΩΣ" (1985)

_LJ4sFVQFGM5HVMsikg7lLn2pbtukbc=
 
Έναν από αυτούς τους τόμους τον είχα πάρει κι εγώ όταν πήγαινα δημοτικό. Τον είχα βρει ξεχασμένο σε ένα περίπτερο όταν είχα πάει διακοπές, γύρω στα 15 χρόνια μετά την αρχική του κυκλοφορία, και επειδή είχαμε μιλήσει για το μικρό ήρωα στο σχολείο, είπα να το πάρω να το διαβάσω. Τελικά δεν το διάβασα ποτέ, αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι τον έχω ακόμα. Αν τον ξαναβρώ θα κάτσω να τον διαβάσω από περιέργεια.
 
Μικρός διάβαζα τον Μικρό Ήρωα και συχνά στην παρέα μου ήταν θέμα συζήτησης οι περιπέτειές του. Είχα αρκετά τεύχη των πολύτιμων αρχικών εκδόσεων, αλλά η Μαμά-Terminator τα εξαφάνισε κάποια στιγμή -δυστυχώς και άλλα πολλά μαζί- όταν απουσίαζα για σπουδές..... 

Η χαρά μου λοιπόν ήταν μεγάλη, όταν σε καλοκαιρινές διακοπές (το 2002?) είδα σε κάποιο περίπτερο σκονισμένα σε σωρό μερικά τεύχη του Μικρού Ήρωα μίας περίεργης έκδοσης. Η κάθε συσκευασία είχε τεύχος-τόμο του 1985 με 8 περιπέτειες και σε ανατύπωση σαν δώρο ένα πρωτότυπο παλιό τεύχος (με μία περιπέτεια) . Εσωτερικά τα ανατυπωμένα τεύχη αναφέρονταν στα έτη εκδόσεώς τους (10ετία '60), ενώ οι τόμοι ήταν από την έκδοση του 1985. Δεν υπήρχε μεταγενέστερη ημερομηνία, υποθέτω λοιπόν ότι ήταν διάθεση παλαιού στόκ. 

Ανάμεσα σε αυτά που υπήρχαν στο περίπτερο ήταν και τα τεύχη 1-3 και καμμία 10ριά ακόμα, τα οποία φυσικά και αγόρασα. Γυρίζοντας στην Αθήνα ρώτησα τον περιπτερά μου και μου είπε ότι μπορούσε να μου τα φέρνει (δυστυχώς όχι με συνέπεια). Έτσι απέκτησα  36 τεύχη, ως εξής:

 1, 2, 3,  6,  8,  12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28,29,  31,32, 33, 34, 35, 36, 37,  41,  43,  46,  52,  57,  58.

 Όπως προανέφερα, κάθε τόμος έχει 8 ιστορίες, ήτοι 288 από σύνολο 788 (+2) που είχαν γραφτεί.

Κάνοντας μία ανασκαφή προχθές στο πατάρι τα ανακάλυψα στις συσκευασίες τους (οι πιό πολλές δεν έχουν ανοιχθεί) και παραθέτω φωτογραφίες από το σύνολο, τα υποσύνολα (για να διακρίνονται τα τεύχη καλύτερα), το οπισθόφυλλο της συσκευασίας, όπου αναφέρονται οι 800 περιπέτειες καθώς και κάποιες φωτογραφίες από το 1ο τεύχος (ανατύπωση του  πρωτοτύπου) καθώς και του 1ου τόμου για σύγκριση. 

Θα συνεχίσω με τα εξώφυλλα των υπόλοιπων 35 τευχών-τόμων που έχω. 

1.jpg

2.jpg3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

13.jpg

14.jpg

15.jpg

16.jpg

17.jpg

18.jpg
 
Γειτονας μου και πολυ στενος οικογενειακως φιλος 65ρης σημερα που μιλαμε ειχε ολα τα πρωτοτυπα τευχη του περιοδικου αυτου γιατι θυμαμαι χαρακτηριστηκα γυρω στο 1999-2000 να με λεει πως ολα ειναι 800 και τα εχει ολα κατι που φυσικα εγω ιδεα δεν ειχα ποσα ειναι δηλαδη.Επερνα και διαβαζα ωσα ηθελα φυσικα και μαρεζαν και παρα πολυ μαλιστα.Ο ανθρωπος αυτος λοιπον μπορει να μην τα ειχε σαν τα ματια του σακουλοποιημενα δηλαδη κλπ αλλα τα ειχε μεσα σε κουτια στιβαγμενα ομορφα και τα ειχε μεσα σε μια μικρη αποθηκουλα που ειχαν ενα πληντυριο περνουσαν σωληνωσεις απο καλοριφερ και διαφορες αλλες σωληνωσεις και γενικα ηταν μια χαρα δεν τα πειραζε κανεις.Λιγο πριν παω φανταρος με ειπε αν θελω να τα παρω ολα γιατι εβλεπε πως μαρεζαν κλπ και φυσικα και δεχτηκα να τα παρω γιατι το εβλεπα και σαν πολυ καλη συλογη.Τελικα του ειπα να τα κρατησει 18 μηνες που ηταν η θητεια μου (ασχετα που εκανα 20 λογο φυλακων :fafoutis: ) και θα τα επερνα μετα με την ανεση μου και ολα καλα.Τελικα ομως τα λογια του λαου ειναι σοφα και γω δεν ελαβα υποψη την φραση μην αφηνεις για αυριο κατι που μπορεις να κανεις σημερα και μια καλη πρωια που αυτος ελειπε απο το σπιτι ολη μερα και γυρισε την επομενη εσπασαν κατι σωληνες και πλημμυρισε μεχρι την μεση η αποθηκουλα και επειδη ειχε καλη πορτα δεν μπορουσε το νερο να βγει με αποτελεσμα να καταστραφουν ολα τα περιοδικα.Μεχρι και σημερα ακομα δεν μπορω να χωνεψω την βλακεια που εκανα και δεν τα πηρα πριν παω φανταρος γιατι τωρα θα ειχα και τα 800 περιοδικα και θα ειχα μια φοβερη συλογη.
 
Παρόμοια ιστορία (με νερό). Παλιά είχα στο πατάρι μια κούτα γεμάτη pixel και user. Μια ημέρα αποφάσισε ο θερμοσίφωνας να πει το ύστατο χαίρε και η κούτα με τα περιοδικά πήγε για πέταμα. Αυτό βέβαια ήταν το λιγότερο αφού ο ένας τοίχος έβγαλε τρελή υγρασία. Εμένα φυσικά τα περιοδικά με ένοιαζαν.
 
Γειτονας μου ................................ με αποτελεσμα να καταστραφουν ολα τα περιοδικα.Μεχρι και σημερα ακομα δεν μπορω να χωνεψω την βλακεια που εκανα και δεν τα πηρα πριν παω φανταρος γιατι τωρα θα ειχα και τα 800 περιοδικα και θα ειχα μια φοβερη συλογη.


Παρόμοια ιστορία (με νερό). Παλιά είχα στο πατάρι μια κούτα γεμάτη pixel και user. Μια ημέρα αποφάσισε ο θερμοσίφωνας να πει το ύστατο χαίρε και η κούτα με τα περιοδικά πήγε για πέταμα. Αυτό βέβαια ήταν το λιγότερο αφού ο ένας τοίχος έβγαλε τρελή υγρασία. Εμένα φυσικά τα περιοδικά με ένοιαζαν.


H ίδια πονεμένη ιστορία έχει συμβεί και με εμένα με θερμοσίφωνα σε πατάρι φίλτατοι και καταλαβαίνω πολύ καλά την πίκρα. Ιδίως τα 800 τεύχη Μικρού Ήρωα είναι δυσαναπλήρωτο κενό......

Συνέχεια με μερικά εξώφυλλα ακόμη.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg
 
Κάποια από αυτά τα διάβασα σχετικά μεγάλος και θυμάμαι τα εξώφυλλά τους.

Αλλά ακόμη δεν έχω βρει τον πρώτο Μ.Η. που (θυμάμαι να) διάβασα 10χρονος το 1967, και (ξανα, ξανα, ξανα)διάβασα με τη φοβερή Γιαπωνέζα υπνωτίστρια Νανάκο Χιμάρα. Φυσικά στο τέλος το Παιδί Φάντασμα υπνωτίζει την υπνωτίστρια, όχι παίζουμε.
 
Πίσω
Μπλουζα