Μις Μαρπλ (Agatha Christie's Miss Marple)

Ξέρω πια τι θα γραφει ή αγκαθα στο βιβλίο της και χωρίς να το διαβάσω. Ε μα πιά έχω κάνει διατριβή:το βίβλιο εξαντλημένο από το λυχνάρι βγήκε φέτος από τον ψυχογιο. Μόλις εδειξαν τον δολοφόνο έμεινα , δεν το περίμενα με τιποτα
 
Φόνος στην καραϊβική και με τίποτα δεν μπόρεσα να βρω τον δολοφόνο όσο και αν προσπάθησα. Φόνος ακόμα και στον παράδεισο με την μαύρη μαγεία και το βουντού να εμπλέκονται " επιφανειακά μόνο" .
 
Φόνος στην καραϊβική και με τίποτα δεν μπόρεσα να βρω τον δολοφόνο όσο και αν προσπάθησα. Φόνος ακόμα και στον παράδεισο με την μαύρη μαγεία και το βουντού να εμπλέκονται " επιφανειακά μόνο" .
Καλο, αλλα οχι απο τα καλυτερα της.
 
Έβλεπα κι εγώ επεισόδια Μαρπλ αυτές τις μέρες. Συμφωνώ με όσα έχουν γραφτεί παραπάνω, οι ιστορίες είναι πολύ αλλαγμένες. Το αγαπημένο μου από αυτήν τη σειρά είναι το επεισόδιο με την Τούπενς αλλά και το Ξενοδοχείο Μπερτραμ μου άρεσε πολύ (δεν έχω διαβάσει το βιβλίο οπότε δεν ήξερα την αρχική ιστορία). Τα έχει όλα: φόνους, καλλιτέχνες, κυνηγούς ναζί, παλιές αγάπες, αλλά και λοβ στόρι για φινάλε. Πολύ συμπαθητική η ηθοποιός που παίζει την καμαριέρα, της ταίριαξε πολύ ο ρόλος.
Το οτι στο Φόνος στο Πρεσβυτέρειο βλέπουμε τη Μις Μαρλπ νέα δε θα το σχολιάσω καν. Η ιστορία είναι χαζή για την προσωπικότητα της ηρωίδας όπως την ξέρουμε. Θα σχολιάσω μόνο πως η νέα Μαρλπ έχει καστανά μάτια ενώ η ηλικιωμένη μπλε. Να πω κι άλλα;
 
Αυτή η σειρά, όπως και η αντίστοιχη με τον Πουαρό είναι τρομερά καλογυρισμένες.
Έχουν την ατμόσφαιρα της εποχής. Η Αγκαθα Κρίστυ είναι αγαπημένη μου και διαχρονική.
 
Καλο, αλλα οχι απο τα καλυτερα της.
Το λατρεψα! Από την μία ή Καραϊβική, από την αλλη ο χαρακτήρας της Μολι ( ή κοπέλα έχει παίξει εκπληκτικά την Μαριαν από την λογική και ευαισθησία), μετά δεν ανακάλυψα τον δολοφόνο αν και δεν ήταν τελικά τόσο δύσκολο .
για όλα αυτά λοιπον και για τους χαρακτήρες ένας και ένας όλοι.
 
Το λατρεψα! Από την μία ή Καραϊβική, από την αλλη ο χαρακτήρας της Μολι ( ή κοπέλα έχει παίξει εκπληκτικά την Μαριαν από την λογική και ευαισθησία), μετά δεν ανακάλυψα τον δολοφόνο αν και δεν ήταν τελικά τόσο δύσκολο .
για όλα αυτά λοιπον και για τους χαρακτήρες ένας και ένας όλοι.
Χαιρομαι που σου αρεσε γιατι αυτο ειναι το ζητουμενο.
 
Το κλασσικό μου πρόβλημα με την AC ειναι οτι κρύβει στοιχεία απο τον αναγνώστη.
Αυτό βέβαια μεταφέρεται πιό ευκολα στην οθόνη, καθώς μας κάνει συνενόχους σε αυτη την τακτική, γιατι απλα το βλέπουμε το στοιχείο και δεν του δίνουμε σημασία.
Γενίκα δεν έχω παράπονο απο τις τηλεοπτικές αποδόσεις των βιβλίων, και νομίζω οτι εχει και το ertflix αρκετα επεισόδια.
Σε ραδιοδράματα στα ελληνικά δεν εχω ασχολήθει καθόλου, αλλα εχω βρει μια πηγη, οποτε θα δοκιμάσω να ακουσω κανενα.
 
Ωραίο επεισόδιο το " οι άγγελοι δεν φλυαρουν " με την μις Μαρπλ και την Τουμπενς, καθόλου δεν με χάλασε που " μπήκε" σαν βοηθός , δηλ.σαν πρωταγωνίστρια δεν γίνεται να μπει στο περιθώριο ή Μαρπλ. Συναντιούνται σε έναν οίκο ευγηρίας όπου ή θεία της Τούμπενς δηλητηριαζεται και μία ηλικιωμένη εξαφανίζεται.
Ή Τουμπενς δεν θυμάμαι να είχε τόσο θέμα με το ποτό και νομίζω πως δεν είχε και συζυγικά θεματα ψυχρότητας με τον άνδρα της ποτε. Ή Γκρετα σκάκι θέα, πολυ όμορφη , όσο πάει και πιο γοητευτική γίνεται.
Επίσης ή χημεία μεταξύ των δύο γυναικών ήταν τέλεια που δεν θα με χαλαγε και άλλο επεισόδιο να έβλεπα με τις δύο τους.
Το τέλος όπως διαγράφεται και στο βιβλίο , δεν άλλαξε καθόλου και είναι επικό.
 
Υπαρχουν ταινίες με την Μις Μαρπλ του 60' και είναι ότι πρέπει για καλοκαιράκι.
 
Υπαρχουν ταινίες με την Μις Μαρπλ του 60' και είναι ότι πρέπει για καλοκαιράκι.
Και πασων των εποχων. :)
Προφανως αναφερεσαι στις πεντε ταινιες με την Margaret Rutherford που ειναι οι εξης:

Murder she said (1961) Bασισμενη στο 4:50 from Paddington.

Murder at the Gallop (1963)
Βασισμενη στο After the funeral.

Murder most foul (1964)
Βασισμενη στο Mrs McGinty's dead.

Murder ahoy! (1964)
Βασισμενη στο They do it with mirrors.

The alphabet murders (1965)
Βασισμενη στο The A.B.C. murders.
 
Φυσικά και έχω δει ηδη τις δύο. Ανδρογυναικα εδώ ή μις Μαρπλ και τους αλλάζει τα φωτα :p
 
Φυσικά και έχω δει ηδη τις δύο. Ανδρογυναικα εδώ ή μις Μαρπλ και τους αλλάζει τα φωτα :p
Οι πιο αγαπημενες μου ειναι οι δυο πρωτες. Το Murder ahoy δεν βλεπεται, κατα τη γνωμη μου.
Εσυ ποιες ειδες ως τωρα;
 
Οι πιο αγαπημενες μου ειναι οι δυο πρωτες. Το Murder ahoy δεν βλεπεται, κατα τη γνωμη μου.
Εσυ ποιες ειδες ως τωρα;
Με ελληνικούς υπότιτλους αυτήν την στιγμή έχει μόνο δυο το murder ahoy που το βρηκα μέτριο και το murder At the gallow που είναι πολύ καλό. Δεν βρήκα με τίποτα τον δολοφόνο τόσο αριστοτεχνικά τον έχει τοποθετήσει ή συγγραφέας. Όσο για τον βιβλιοπώλη τον μίστερ Στριγκερ , τον σύντροφό στην έρευνα της Μαρπλ ομολογουμένως δεν τον θυμάμαι. Από ότι κατάλαβα εμφανίζεται και στις άλλες τρεις ταινίες
 
Και το Murder she said ειναι παρα πολυ καλο. Ο Στρινγκερ εμφανιζεται πραγματι και στις 5 ταινιες. Αλλωστε, στην πραγματικοτητα ηταν ο συζυγος της πρωταγωνιστριας!
 
Και το Murder she said ειναι παρα πολυ καλο. Ο Στρινγκερ εμφανιζεται πραγματι και στις 5 ταινιες. Αλλωστε, στην πραγματικοτητα ηταν ο συζυγος της πρωταγωνιστριας!
Το πιστεύω ότι είναι πολύ καλό από το τρέιλερ.
 
Πολυ προσεγμενη σειρα, με ιδιαιτερη εμφαση στη σωστη καταγραφη της εποχης κατα την οποιαν εκτυλισονται οι ιστοριες, και ειδικα στα επεισοδια που γυριστηκαν εως το 1985.

Ασυζητητι η Joan Hickson η καλυτερη Miss Marple που υπηρξε ποτε, κινηματογραφικα και τηλεοπτικα.

Για την Ιστορια και μονο, αναφερω τις αλλες τεσσερις πολυ αξιες ηθοποιους που υποδυθηκαν το ρολο στη μεγαλη και τη μικρη οθονη:

Margaret Rutherford

Angela Lansbury

Julia Mc Kenzie

Jeraldine Mc Ewan

Τιμης ενεκεν στην πρωτη χρονολογικα Miss Marple, αλλα και πρωτη στις καρδιες των Βρετανων, ενα βιντεο με στιγμιοτυπα απο την κινηματογραφικη δαιμονια γεροντοκορη, Μargaret Rutherford, που ερμηνευσε το ρολο σε μια σειρα ταινιων, στις αρχες της δεκαετιας του '60.

Η υπεροχη μουσικη που ακουγεται παρεμεινε η ιδια σε ολες, και συνετελεσε ωστε αυτες οι ταινιες να αγαπηθουν πολυ και να παραμεινουν αξεχαστες:

O κύριος Στρινγκερ εκεί έτοιμος ήταν , αρνακι του Θεού τι περίμενε ή μις Μαρπλ, ότι ήθελε τον έκανε τον άνθρωπο, σήκω κάτσε τον είχε και της έκανε όλα τα χατηρια. Ποτέ δεν είναι αργά να ερωτευτεί ένας άνθρωπος.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Υπάρχει καλύτερη Μαρπλ από την Τζουλια Μακενζι, σοβαρά το λέτε παιδια; Γιατί ποτέ δεν έχω δει την παλιά σειρά του 80' αν και καταλαβαίνω πως πρέπει να είναι εξαιρετική.
Είδα πρώτη πρώτη την Μακενζι ως Μαρπλ και είναι για μένα ή προσωποποίηση της δικαιοσύνης.
Τι επεισόδιο το" οχτώ κοκοι μορφινης" , εξαιρετικό και τούτη την φορά βρήκα και τους δύο δολοφόνους χωρίς να ξέρω την μεταξει τους σχέση την πραγματική. Πολύ δυνατό επεισόδιο από τα καλύτερα της Μαρπλ, μετά γιατί την αντικατέστησαν; Έχει το φυσικό, την φωνή , την όλη ενέργεια της Μαρπλ.
 
Νέμεσις: Από τα καλύτερα της για μένα, γοτθικό, μυστήριο μέχρι τέλους αν και είχα διαβάσει το βιβλίο και πάλι μου κράτησε το ενδιαφέρον. 9/10 από μένα στο επεισόδιο αυτό, καλοδουλεμενο με καλό καστ.
 
Έρχεται σειρά μυστηριου νέα μις Μαρπλ, 13 επεισόδια όχι όμως βασισμένη στα βιβλία της Αγκαθας αλλά σε άλλες γυναίκες συγγραφεις. Οψομεθα.
 
Πίσω
Μπλουζα