Μις Μαρπλ (Agatha Christie's Miss Marple)

Έρχεται σειρά μυστηριου νέα μις Μαρπλ, 13 επεισόδια όχι όμως βασισμένη στα βιβλία της Αγκαθας αλλά σε άλλες γυναίκες συγγραφεις. Οψομεθα.
Και αυτη η νεα σειρα, αν και οχι της Αγκαθα, θα λεγεται παλι Μις Μαρπλ; :shocked:
 
Και αυτη η νεα σειρα, αν και οχι της Αγκαθα, θα λεγεται παλι Μις Μαρπλ; :shocked:
Ναι μπαμπι μις Μαρπλ θα λέγεται , αυτήν την στιγμή θα δοθουν ρολοι και θα γίνει το καστ οπότε θα δούμε πως θα γυριστεί.
 
Ωχ, πως θα την κανουνε Θεε μου!
Ας δώσουμε μία ευκαιρία. Ποια θα την κάνει να δούμε πρώτα πρώτα. Πχ. ή σειρά Μις Σκαρλετ και ο Δούκας είναι πολύ καλή, δεν το περίμενα. Πάει και για δεύτερη σεζον. Να δούμε και εδώ , μέτα θα ναι νέες ιστορίες.
Κατά 80 τοις εκατό θα είναι αυτή.
 
Ή σειρά θα έρθει στις οθόνες μας τον άλλο σεπτεμβρη του 2022 οπότε υπομονή. Ελπίζω να είναι στο πνεύμα της Αγκαθας. Επικρατέστερος τίτλος miss new Marple.
 
Ή σειρά θα έρθει στις οθόνες μας τον άλλο σεπτεμβρη του 2022 οπότε υπομονή. Ελπίζω να είναι στο πνεύμα της Αγκαθας. Επικρατέστερος τίτλος miss new Marple.
Προσωπικα κανω ανετα υπομονη μεχρι τον Σεπτεμβριο του 2300.
 
Προσωπικα κανω ανετα υπομονη μεχρι τον Σεπτεμβριο του 2300.
Από ότι κατάλαβα μπαμπι θες την παλιά οριτζιναλ μις Μαρπλ της Κριστι, εγώ θα της δώσω μία ευκαιρία. Εξάλλου τι άλλο να δεις.
 
Από ότι κατάλαβα μπαμπι θες την παλιά οριτζιναλ μις Μαρπλ της Κριστι, εγώ θα της δώσω μία ευκαιρία. Εξάλλου τι άλλο να δεις.
Ξερεις τι προβλημα εχω με τα καινουργια; Οτι εχουν μεσα πραγματα που δεν θα τα εβαζε ποτε η Αγκαθα.
Για παραδειγμα, εχουμε δει ανυπαντρα ζευγαρια μαζι στο κρεβατι. Η συγγραφεας δεν θα ηθελε να δειξει ουτε παντρεμενα. Στην αυτοβιογραφια της τασσεται ξεκαθαρα εναντιον των προγαμιαιων σχεσεων και γενικα δειχνει πως ηταν ενα ατομο με πολυ παραδοσιακες αρχες. Αλλωστε, περιγραφες σεξουαλικου περιεχομενου δεν υπαρχουν πουθενα στα βιβλια της.
Αλλο παραδειγμα: Στο επεισοδιο After the funeral γυρω στο τριτο λεπτο βλεπουμε εναν τυπο απο το προσωπικο του σπιτιου να πιανει τα οπισθια μιας καμαριερας. Αν το εβλεπε αυτο η Αγκαθα, θα τους εφτυνε καταμουτρα και πολυ καλα θα εκανε. Ολοι αυτοι οι καινουργιοι δημιουργοι να μαθουν, ετσι για αρχη, να σεβονται τον συγγραφεα στου οποιου τα βιβλια βασιζονται και μετα τα ξαναλεμε.
 
Μπαμπι αυτά τα σήριαλ με την Μαρπλ και τον Πουαρο είναι το μικρό σπίτι στο λιβάδι μπροστά σε άλλα.
Μόνο μία σκηνή μου είχε ξενίσει δεν θυμαμαι Μαρπλ ήτανε ή Πουαρο που είχε μία τραβηγμενη ερωτική σκηνή για την σειρά αυτή
Να δεις τότε την μις σκαρλετ δεν έχει καμία ερωτική σκηνή και πώς την κοιτάζει ο Ντιουκ στα μάτια τελείως.
 
Έρχεται σειρά μυστηριου νέα μις Μαρπλ, 13 επεισόδια όχι όμως βασισμένη στα βιβλία της Αγκαθας αλλά σε άλλες γυναίκες συγγραφεις. Οψομεθα.
Ομολογώ πως με ξένισε η επιλογή να την πουν Μις Μαρπλ παραπέμποντας ευθέως στην ηρωίδα της A.C. ενώ τίποτα δικό της δεν θα υπάρχει στη σειρά. Ας τη λέγαμε Μις Λέμον ξέρω 'γω, αυτό που έκαναν είναι σα να βγει ταινία με κατασκόπους και να την πούν James Bond.

Βέβαια μετά σκέφτηκα πως το ίδιο έκαναν και με τα βιβλία: οι διαχειριστές του έργου συνεργάστηκαν με τη Sophie Hannah η οποία έγραψε 3-4 καινούργιες ιστορίες με τον Poirot, οι οποίες μια χαρά διατηρούσαν το ύφος A.C. Αν γίνει το ίδιο και με τη σειρά και δεν αισθανθώ πως εκμετελλεύτηκαν το όνομα παρουσιάζοντας κάτι εντελώς διαφορετικό, αν δηλαδή η Μις Μαρπλ παραμείνει αυτή που ξέρουμε, δεν θα με χαλάσει στο τέλος.
 
Ομολογώ πως με ξένισε η επιλογή να την πουν Μις Μαρπλ παραπέμποντας ευθέως στην ηρωίδα της A.C. ενώ τίποτα δικό της δεν θα υπάρχει στη σειρά. Ας τη λέγαμε Μις Λέμον ξέρω 'γω, αυτό που έκαναν είναι σα να βγει ταινία με κατασκόπους και να την πούν James Bond.

Βέβαια μετά σκέφτηκα πως το ίδιο έκαναν και με τα βιβλία: οι διαχειριστές του έργου συνεργάστηκαν με τη Sophie Hannah η οποία έγραψε 3-4 καινούργιες ιστορίες με τον Poirot, οι οποίες μια χαρά διατηρούσαν το ύφος A.C. Αν γίνει το ίδιο και με τη σειρά και δεν αισθανθώ πως εκμετελλεύτηκαν το όνομα παρουσιάζοντας κάτι εντελώς διαφορετικό, αν δηλαδή η Μις Μαρπλ παραμείνει αυτή που ξέρουμε, δεν θα με χαλάσει στο τέλος.
Έτσι ακριβώς σκέφτομαι και γω , μπορεί να γίνει και καλή δουλειά όπως έγινε με τους Νταρελς , τον Πολαρτν ή με την μις σκαρλετ και τον Ντιουκ , αξιοπρεπείς σειρες για αυτήν την εποχή. Ήταν πίστες στο κλίμα της εποχης. Φυσικά μπορεί να βγει και μαπα
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σας καταλαβαίνω που σας αρέσει η παλιά μαρπλ του 70' ,είναι καλύτερο σαν στήσιμο. Πιο κοντά και στην εποχή και φοβεροί ηθοποιοί ακόμα και οι κομπάρσοι. Τώρα βλέπω την αναγγελία ενός φόνου. Και ένα τρέιλερ


 
Σας καταλαβαίνω που σας αρέσει η παλιά μαρπλ του 70' ,είναι καλύτερο σαν στήσιμο. Πιο κοντά και στην εποχή και φοβεροί ηθοποιοί ακόμα και οι κομπάρσοι. Τώρα βλέπω την αναγγελία ενός φόνου.
Απο τα καλυτερα της σειρας του '80.
 
Και γω 8 στα 12. Εχασα αυτά με τους ηθοποιούς και τις εκδόσεις, καθώς και αυτο με την τηλεοπτική απόδοση που δεν το έχω δει και το παιξα τζόκερ ή μαλλον σκέφτηκα ότι η Σιγκαπούρη ήταν αγγλική αποικία οπότε... Έχασα την ερώτηση.
 
Το σκέφτεστε κορίτσια να ήμασταν στα Χριστούγεννα του 89' και να βλέπαμε bbc , όπου θα είχε επεισόδιο μις μαρπλ, μυστήριο στην Καραϊβική
 
Το σκέφτεστε κορίτσια να ήμασταν στα Χριστούγεννα του 89' και να βλέπαμε bbc , όπου θα είχε επεισόδιο μις μαρπλ, μυστήριο στην Καραϊβική
Ωραια θα ηταν. Και εφηβες ξανα!
Η ακομα καλυτερα, να ειχαμε 1961 και να βλεπαμε στο σινεμα το Murder she said, την πρωτη ταινια με την Margaret Rutherford ως Miss Marple.
 
Πίσω
Μπλουζα