Μις Μαρπλ (Agatha Christie's Miss Marple)

Ωραια θα ηταν. Και εφηβες ξανα!
Η ακομα καλυτερα, να ειχαμε 1961 και να βλεπαμε στο σινεμα το Murder she said, την πρωτη ταινια με την Margaret Rutherford ως Miss Marple.
Aπολαυση , αν και γω Μπάμπι είμαι γνήσιο τέκνο του 80' δεν θα έλεγα όχι και για το 60
 

Συνημμένα

  • FB_IMG_1636967599673.jpg
    FB_IMG_1636967599673.jpg
    38,5 KB · Προβολές: 2
Δεν ξέρω αν έχετε την ίδια αίσθηση αλλά το μυστήριο στην Καραϊβική του 89' δεν μου άρεσε τόσο όσο του αντίστοιχου με το 2000.
 
Έχετε δίκιο η μις μαρπλ του 80' είναι το κάτι άλλο. Έχουν ανέβει τέσσερα , πέντε επεισόδια και είναι το ένα καλύτερο από το άλλο. Χτες είδα το μικρές δόσεις δηλητηρίου , πιο καλό το επεισόδιο από το αντίστοιχο που έχω δει της τωρινής σειράς. Και η φιγούρα της μαρπλ ταιριάζει απόλυτα με τις περιγραφές της αγκαθας
 
Έχετε δίκιο η μις μαρπλ του 80' είναι το κάτι άλλο. Έχουν ανέβει τέσσερα , πέντε επεισόδια και είναι το ένα καλύτερο από το άλλο. Χτες είδα το μικρές δόσεις δηλητηρίου , πιο καλό το επεισόδιο από το αντίστοιχο που έχω δει της τωρινής σειράς. Και η φιγούρα της μαρπλ ταιριάζει απόλυτα με τις περιγραφές της αγκαθας
Απο τα παλια του '85 τρελαινομαι για το A murder is announced και απο τα πιο καινουργια θεωρω κορυφαιο το Endless night.
Και μαλιστα σε αυτο το τελευταιο δεν υπαρχει καν η Μις Μαρπλ στο βιβλιο της Κριστι. Αλλα ειναι τοσο ωραιο και με τοσο καλη τηλεοπτικη αποδοση, που οχι μονο δεν με πειραζει η προσθηκη της Μαρπλ, αλλα ειναι και ενα επεισοδιο που δεν χορταινω να το παρακολουθω.
 
Απο τα παλια του '85 τρελαινομαι για το A murder is announced και απο τα πιο καινουργια θεωρω κορυφαιο το Endless night.
Και μαλιστα σε αυτο το τελευταιο δεν υπαρχει καν η Μις Μαρπλ στο βιβλιο της Κριστι. Αλλα ειναι τοσο ωραιο και με τοσο καλη τηλεοπτικη αποδοση, που οχι μονο δεν με πειραζει η προσθηκη της Μαρπλ, αλλα ειναι και ενα επεισοδιο που δεν χορταινω να το παρακολουθω.
Από τα καινούργια το" μυστήριο στην Καραϊβική"το δικό μου αγαπημένο και ένα άλλο με τον τενίστα που πηγαίνει διακοπές και βρίσκει την πρώην γυναίκα του ( όντας πάλι παντρεμένος)που δεν πρέπει να περιλαμβάνει την μις μαρπλ το βιβλίο. Από τα παλιά μέχρι τώρα τα τρία που είδα είναι αξιοσημείωτα όλα.
 
Εξαιρετική η Τζόαν Χικσον τώρα που είδα περίπου πέντε επεισόδια το λέω πλέον με σιγουριά! Η καλύτερη Μαρπλ .Δεν θα πίστευα ποτέ ότι θα υπήρχε καλύτερη Μαρπλ από αυτήν της πρώτης σεζόν του 2004. Είναι και η παραγωγή και η αναπαράσταση της εποχής πολύ κοντά στο πνεύμα της εποχής της Μις μαρπλ της Αγκαθας. Χτες είδα τον φόνο στο πρεσβύτεριο και μου άρεσε πάρα πολύ , καλύτερα από το τωρινό. Ελπίζω να βρω και άλλα επεισόδια της σειράς και ας είναι και στα αγγλικά.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα