Μνήμη 512ΚΒ για Α500....

Rygar

Apple Lover
Joined
14 Ιουλ 2006
Μηνύματα
8.289
Αντιδράσεις
3.350
...οχι από Γερμανία :D

Ρε παιδιά, έχω βρει άλλες που να εχουν μπαταρία και ρολόι, και άλλες όχι. Υπάρχει ουσιαστική διαφορά ανάμεσα στις 2;
 
Μόνο το ρολόι.

Απλά άλλαξε μπαταρία και είσαι :cool: !!
 
Να ρωτησω κατι παιδια;

Πως αλλαζουν οι μπαταριες?

Εχω μια 500αρα και μια 600αρα.Εχουν μια 15αετια στη πλατη τους και δουλευουν αψογα.Να ανησυχω,οτι κατι θα παει στραβα????
 
Να ανησυχείς !!! Άλλαξε τες με 3V Lithium .ΠΡΟΣΟΧΗ στην πολικότητα !!!
 
Γρηγορα αντανακλαστικα ο Geoanas.Ευχαριστω φιλε.

Μου εβαλες φωτιες τωρα.Φανταζομαι θα πρεπει να πεσει ξεβιδωμα απο κατω ,αφαιρεση του καπακιου και καπου θα πρεπει να δω μια μπαταρια?
 
Οι μπαταρίες βρίσκονται πάνω στις επεκτάσεις μνήμης , άρα άνοιγμα της trapdoor και έλεγχος της μνήμης.

Η Α500 δεν έχει μπαταρία στη mobo ,για την Α600 δε γνωρίζω αλλά υποθέτω (αν κρίνω από την Α1200) ότι ούτε αυτή έχει.

Η Α500+ νομίζω έχει (η δική μου είναι early rev.) και δεν είχε.
 
Εδω εχει ωραιες φωτο της 600 - παντως μπαταρια δεν ειδα.
 
512KB θελετε να πειτε αλλα προφανως απο απροσεξια ,

MoDs διορθωστε το παρακαλω , και μετα σβηστε και

το <<παρων>> reply...

Απαντηση : Να σαι καλα Nemo - το αλλαξα - αλλα γιατι να σβησουμε το Post μια χαρα τα λεμε :)
 
paidia....

sto EAB kai to amiga.org , yparxei enas xrhsths o DJBASE.

exei ftiaksei ena mikro pcb pou exei pano ta aparaithta resistors kai mia lithium-coin-battery. auto to pcb exei 3 podarakia pou tairiazoun AKRIVOS ekei pou einai oi palies mpataries pou trexoun. kanei gia OLES tis amiga kai gia ola ta expansions...

steilte tou PM, exei arketa, kai nomizo ta poulaei 5eur to ena...

ego exo parei kai einai TELEIO.

o DJBASE mou exei ftiaksei to FAN Adapter kai to NO-IDE 4000 , fysika exei kai apo auta an thelete...

h mpataria den htan dikia mou idea lol
 
Ανοιξα την trapdoor της Α600 αλλα δεν βλεπω επεκταση πουθενα,μετα καταλαβα οτι εκανα τσαμπα κοπο ,αφου η 600αρα ΔΕΝ εχει επεκταση μνημης.Το μονο που εχει η δικια μου ειναι μια πατεντα ,ενα διακοπτακι για να αλλαζω τα kickstarts.

Tην 500αρα θα την ανοιξω αυριο.

Ευχαριστω πολυ παιδια!
 
Γιατί χρείαζεται ειδικό pcb ???

Εγώ απλά έβαλα την lithium στη θέση της παλιάς και την κόλησα με μονωτική ταινία και σιλικόνη....
 
H A500 δεν έχει μπαταρία..δες αν έχεις όμως την επέκταση μνήμης!
 
@Αkmakas

Εριξα μια ματια στο link που εδωσε ο Telamonas,και παρατηρησα οτι οι επεκτασεις μνημης για Α500 ΔΕΝ εχουν μπαταρια.Αντιθετα απο Α600 και πανω εχουν.Εσεις παιδες,στην επεκταση μνημης της 500αρας σας βρηκατε μπαταρια???

-----------------ΕDIT---------------------------

Βρηκα και μερικες με μπαταρια.Αυριο εχει δουλεια
 
Shadow...Είχα αγοράσει το 89 μια επέκταση μνήμης εισαγωγή από Γερμανία που είχε μια μπλε μπαταρία...Το θυμάμαι πολύ καλά..τώρα αυτή που έχω επάνω δεν θυμάμαι αν έχει θα το κοιτάξω αύριο και θα σου πω..Πάντως κάπου στο 90 91 υπήρχαν στην αγορά πολύ φτηνές μνήμες που δεν είχαν μπαταρία..Η δικιά μου μνήμη κόστιζε τότε 30.000 δρχ ενώ οι φτηνές κόστιζαν 20.000 δρχ και κάτω..
 
και ΄μενα στην 500αρα στην επεκταση μνημης ειχε.Ηταν απο UK. η μνημη η τιμη της τοτε 35.000 δρχ.οι μνημες από Γερμανία θυμαμαι ηταν μουφα.2 φιλοι μου ειχαν σημαντικο προβλημα ασυμβατοτητας και δεν τους την αναγνωριζε η Amiga
 
geoanas είπε:
Γιατί χρείαζεται ειδικό pcb ???Εγώ απλά έβαλα την lithium στη θέση της παλιάς και την κόλησα με μονωτική ταινία και σιλικόνη....
e nai, den thelei, alla einai poio "epagellmatiko" ...

k-batt.jpg
 
keropi είπε:
e nai, den thelei, alla einai poio "epagellmatiko" ...
Ο τύπος έχει κάνει πολλή καλή δουλειά ειδικά στο NO IDE.

Πίσω στο θέμα της μνήμης τώρα :D

Επειδή κάποιοι είπαν για κόστη XYZ πριν κάμποσα χρόνια και μούφες μνήμες. Ειχα αγοράσει κι εγώ το 92 μία μνήμη η οποία έβγαζε διακόπτη για να την απενεργοποιείς. Ο διακόπτης αυτός κάποτε χάλασε. Τίποτα, απλά θέλω να επεκτείνω κι εγώ στο θέμα μούφα μνήμη. :D Βρήκα λοιπόν από μία τύπισσα (γυναίκα είναι, τουλάχιστον από το nickname) μία Α501, η οποια, δεν ξέρω εάν έχετε δει ποτέ, είναι καλυμμένη με μεταλικό περίβλημα, ή τουλάχιστον έτσι φαίνεται. Και το σκέφτομαι.
 
exei mpataria h A501 apo oso thymamai...
 
Rygar είπε:
μία Α501, η οποια, δεν ξέρω εάν έχετε δει ποτέ, είναι καλυμμένη με μεταλικό περίβλημα, ή τουλάχιστον έτσι φαίνεται. Και το σκέφτομαι.
Η Α501 είναι η αυθεντική της Commodore...Είναι αρκετά μεγάλη και σαφώς ποιο ποιοτικής κατασκευής από τις φτηνές που κυκλοφορούσαν στο εμπόριο.

τσίμπα την..ότι έχει σχέση με Commodore πρέπει να το έχουμε!! :D
 
Πίσω
Μπλουζα