Μουσείο - Ελληνικά γαριδάκια!!!

Τα fofiko εκτυπωση εδω και τώρα και καδραρισμα ταχιά και ας ειναι η δευτερη εκδοση.......

:D
 
θυμάστε μήπως και τη γεύση των φοφίκο? πρέπει να ήταν σάν τα φουντούνια αν δεν κανω λάθος, έτσι δεν είναι?
 
Ναι, έτσι, απλώς τα φοφίκο είχαν εκτός από φιστίκι και φουντούκι και καλαμπόκι. Το έγραφαν στη συσκευασία: "με φουντουκι, φιστίκι και καλαμπόκι". Έμοιαζαν σαν μικροσκοπικά ακουστικά τηλεφώνου και ήταν καφέ στο χρώμα. Το κύριο πλεονέκτημά τους ήταν ότι ήταν μικρά αυτά τα "ακουστικά" και χωρούσε πολλά μέσα στη σακούλα :)

Να και μερικά, συσκευασίες 1991-92 σε φωτό από άλμπουμ της εποχής. Είναι ανάμεσά τους και τα φοφίκο της β΄έκδοσης.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όχι ακουστικά :) , το σχήμα του κέλυφους του διπλού φιστικιού είχαν αλλα σε 2D (πατημένα)... :D
 
Δεν θα το έλεγα οτι μοιάζουν στη γεύση τα φουντούνια. Έχει κάτι γαριδάκια στα Lidl που πλησιάζουν στη γεύση τα φοφικο
 
:eek: Δεν είχα πάρει χαμπάρι αυτό το χρυσό thread μέχρι που το είδα στην βιτρίνα! Απίστευτο! Ανακαλύψαμε επιτέλους τι έτρωγαν οι DINO & ChrisTOS μικροί και έγιναν έτσι!

25qvdk4.jpg
 
Πολύ σωστά λένε "Είσαι ό,τι τρως!!!" :D
 
Kambia είπε:
Δεν θα το έλεγα οτι μοιάζουν στη γεύση τα φουντούνια. Έχει κάτι γαριδάκια στα Lidl που πλησιάζουν στη γεύση τα φοφικο
ναι ναι ναι τα εχω φαει και οντως μοιαζουν πολυ
 
Αρχικό μήνυμα απο Kambia Δεν θα το έλεγα οτι μοιάζουν στη γεύση τα φουντούνια. Έχει κάτι γαριδάκια στα Lidl που πλησιάζουν στη γεύση τα φοφικο
joe-ναι ναι ναι τα εχω φαει και οντως μοιαζουν πολυ
Είναι πραγματικά πολύ νόστιμα..Λοιπόν, παίρνεις την τεράστια κόκκινη σακκούλα παραμάσχαλα, στρογγυλοκάθεσαι στο DVD, αφήνεις το κρατσάνισμα του φρέσκου σνακ να κυριαρχεί στ' αυτιά σου, κλείνεις τα μάτια και ονειρεύεσαι ότι ξανακυκλοφόρησαν τα Fofiko.

Οι τέλειες συνθήκες να απολαύσεις την κωμωδία "Δε βλέπω τίποτα δεν ακούω τίποτα"...

...αρκεί να έχεις συνδεθεί με κάνα λάστιχο ποτίσματος..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
alkis21 είπε:
:eek: Δεν είχα πάρει χαμπάρι αυτό το χρυσό thread μέχρι που το είδα στην βιτρίνα! Απίστευτο! Ανακαλύψαμε επιτέλους τι έτρωγαν οι DINO & ChrisTOS μικροί και έγιναν έτσι!
25qvdk4.jpg
ειναι ευστοχο αυτό το σνακ

ατάρι=κομπιουτεράκια επιπέδου άβακα :p :D:cool:
 
Φοβερά, μα πού τα βρήκες alkis21? Ευχαριστώ για τις φώτο :) :D και πόσο μάλλον για τα γαριδάκια, Πόνυρά με τα μικρά μου πόνυ. Νομίζω πως είχαν και ενα πόνυ έκπληξη μέσα, δώρο, σε δίαφορα χρώματα. Αχ.. Αναμνήσεις... ;)
 
@spyros_s: Ρε ουστ! :p

Αν δεις καλύτερα, έχει διαγωνισμό με δώρο 30 Atari VCS!!!

Το σνακ λέγεται, σκέτο "Κομπιουτερακια"... :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απίστευτη Vintage συλλογή και πόσα διαφορετικά!!!! Μιτσάκος σε ευχαριστώ και εγώ με τη σειρά μου, ειδικα για το Μικρό μου πόνυ, Τα Πόνυρά γαριδάκια. :bow:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
καλημέραααα....

έπεσα τυχαία πάνω στο site και μόλις είδα την συλλογή με τα γαριδάκια...μόνο τα κλάμματα που δεν έβαλα..γράφτηκα κατευθείαν.

δεν έχς λόγια..με γύρισες χρόνια πίσω mitsako..σε ευχαριστώ :) ειδικά όταν είδα τα video snacks έπαθα πλάκα..ήταν τα αγαπημένα μου και επειδή τότε είχα αλλεργία και δεν έπρεπε να τρώω συγκινήθηκα πολύ..και τώρα που μπορώ να τρώω δεν υπάρχουν ούτε αυτά ούτε τα φοφίκο :(

απίστευτη συλλογή...! ότι και να πώ είναι΄λίγο..

περιμένω με ανυπομονησία και την δεύτερη παρουσίαση :)
 
Καλημέρα και καλωσήρθες chrysanthi, χαίρομαι που θύμησα καλές αναμνήσεις,

απο οτι κατάλαβα όμως είδες μόνο το πρώτο μέρος, αν έχεις χρόνο, διάβασε και τις επόμενες σελίδες για να βρείς το δεύτερο με την σειρά των 90' και αλλες 3 ακόμα που βρέθηκαν πρόσφατα. ;)
 
mitsakos είπε:
Καλημέρα και καλωσήρθες chrysanthi, χαίρομαι που θύμησα καλές αναμνήσεις,απο οτι κατάλαβα όμως είδες μόνο το πρώτο μέρος, αν έχεις χρόνο, διάβασε και τις επόμενες σελίδες για να βρείς το δεύτερο με την σειρά των 90' και αλλες 3 ακόμα που βρέθηκαν πρόσφατα. ;)

αααααααα χριστούλη μου :)

τα είδα..η καρδιά μου χτυπάει σαν τρελή...είσαι απίστευτος..δεν έχω λόγια..με πήγες χρόνια΄πίσω σε ότι λάτρευα και σε πολλά που είχα ξεχάσει..

σε ευχαριστώωωωωωωωωω :flower:
 
Απίστευτο!Ευχαριστουμε! Από κοινωνιολογικής αποψης είναι αξιοσημειωτα εκτος απο ολα αυτα που είπατε και ένα -δυο ακόμη

1. Πάράξενο το πως δεν ήταν ταμπού η διαφήμιση τους απο σταρ της εποχής. (Μπουλας,Ζουγανέλης, Κλυν). Τώρα πλεον τα σελέμπριτις διαφημιζουν μόνο παγωτά, δημητριακά και γλυκά τύπου γαλακτοφέτες-πράγματα που αν και δεν είναι πλασάρονται ως υγιεινά και θρεπτικά. Μόνο κάτι διαφημίσεις με πατατάκια υπάρχουν και αυτά πάλι τα δείχνουν ως θρεπτικά ("ψημένα -'οχι τηγανισμένα"," με λιγότερο αλάτι" κ.α.). Παραδόξως τα αναψυκτικά ζουν και βασιλεύουν.

2. Είναι ακομπλεξάριστα κιτς στο design. Πλεον νομιζω πως ειναι τα πάντα πιο προσεγμένα και αποστειρωμένα (και πιο καλόγουστα αλλά με λιγότερες εκπλήξεις).

3. Όντως απίστευτο πόσες ελληνικές εταιρίες -τώρα είναι όλα πολυεθνικές εκτός απο τα Τσακίρης.
 
Τα Τσακίρης πλέον, είναι στον όμιλο Coca Cola τρία έψιλον...
 
Πίσω
Μπλουζα