Μουσείο - Ελληνικά γαριδάκια!!!

ειναι σαν να μυριζω τα σακουλακια αυτο το ποστ :)

memories coming in the back of my head.

Απηρες οι ποσοτητες που τρωγαμε τα γαριδακια τοτε.
 
Domenica είπε:
Τώρα πλεον τα σελέμπριτις διαφημιζουν μόνο παγωτά, δημητριακά και γλυκά τύπου γαλακτοφέτες-πράγματα που αν και δεν είναι πλασάρονται ως υγιεινά και θρεπτικά. ---------------------------------------------Παραδόξως τα αναψυκτικά ζουν και βασιλεύουν.
Πες τα χρυσόστομε. Αποστειρωμένα, παν-άνοστα, εκτρωματικά προϊόντα υποβοήθησης "ενθρονισμού" του φάγωντος.

Προϊόντα που μειώνουν το λεκανικό στρες και τον κίνδυνο ανευρίσματος από το υπερβολικό σφίξιμο όσο κάποιος το παίζει βασιλιάς στο θρόνο. Πάρε ένα τζατζίκι και κάνε παπάρες με παστουρμά, να δεις για πότε γίνεσαι "αυτοκράτορας". Το σκήπτρο θα σου λείπει μόνο...............
 
Ευχαριστούμε mitsakos ;)

Πάντως υπήρξαν και κιτς καταστάσεις όπως γαριδάκια "Ριτζ" ή "Καρολάιν", φυσικά, ελέω της σειράς "Τόλμη και Γοητεία".

Υπήρξαν και τοπικές εταιρίες όπως μια εταιρία στη Θεσσαλονίκη που έβγαζε τα Amor. Σαν τα φουντούνια, αλλά πιο ελαφριά και νόστιμα!

Μια άλλη διαφορά του τότε με το τώρα είνα ότι σήμερα υπάρχει όχι μόνον η υποψία για εκτεταμένη χρήση μεταλλαγμένων προϊόντων στα snacks αλλά και η χρήση...βενζολίου αντί για φυτικό λάδι!
 
Φοβερη συλλογη!

Απλα Θεος!!!

(δωσε και φοφικο στο λαο :) )
 
φιλε μιτσακο πρωτα απ'ολα ενα μεγαλο ευχαριστω για ολες αυτες τις φωτογραφιες,με γυρισες πισω στα παλια καλα χρονια!εψαχνα παααααρα πολυ καιρο!2ον θα σε παρακαλεσω αν μπορεις να ριξεις ενα σκαναρισμα στην πισω οψη των fofico στα συστατικα!υπαρχει σημαντικος λογος...
 
nikos30 είπε:
φιλε μιτσακο πρωτα απ'ολα ενα μεγαλο ευχαριστω για ολες αυτες τις φωτογραφιες,με γυρισες πισω στα παλια καλα χρονια!εψαχνα παααααρα πολυ καιρο!2ον θα σε παρακαλεσω αν μπορεις να ριξεις ενα σκαναρισμα στην πισω οψη των fofico στα συστατικα!υπαρχει σημαντικος λογος...

Νίκο πες μου ότι θες τα συστατικά για να βγάλεις ξανά φοφίκο στην αγορά...τα αγοράζω όλααααααα :biglaugh:

χαχαχα :flower:
 
chrysanthi είπε:
Νίκο πες μου ότι θες τα συστατικά για να βγάλεις ξανά φοφίκο στην αγορά...τα αγοράζω όλααααααα :biglaugh:χαχαχα :flower:

;) ....................χαχα
 
nikos30 είπε:
φιλε μιτσακο πρωτα απ'ολα ενα μεγαλο ευχαριστω για ολες αυτες τις φωτογραφιες,με γυρισες πισω στα παλια καλα χρονια!εψαχνα παααααρα πολυ καιρο!2ον θα σε παρακαλεσω αν μπορεις να ριξεις ενα σκαναρισμα στην πισω οψη των fofico στα συστατικα!υπαρχει σημαντικος λογος...
Φίλε Νίκο, επιδή τα έχω στο χωριό μου είναι αδύνατον προς το παρόν να τα σκανάρω. μολις ξανακατέβω θα τα περάσω σε album στο προφίλ μου σε 2 όψεις το καθένα.

Ελα πές μας όμως τον λόγο γιατί θα σκάσουμε :)
 
mitsakos είπε:
Φίλε Νίκο, επιδή τα έχω στο χωριό μου είναι αδύνατον προς το παρόν να τα σκανάρω. μολις ξανακατέβω θα τα περάσω σε album στο προφίλ μου σε 2 όψεις το καθένα.Ελα πές μας όμως τον λόγο γιατί θα σκάσουμε :)
;) ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΑΝΑΖΗΤΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ...

Η ΑΧΝΗ ΑΝΑΜΝΗΣΗ ΜΟΥ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΒΟΗΘΑ,ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ EXTRUDED Η PELLET ΚΤΛ...
 
Απίστευτη δουλειά! Thank you so much mitsako!!! Να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου, μήπως υπάρχουν γαριδάκια Τάο Τάο και κάτι άλλα σε σχήμα καρδούλας που είχαν απ'έξω μια ξανθιά κοπελίτσα και ένα αγόρι; Είναι τα μόνα που θυμάμαι και δεν είδα στη συλλογή!

Ομολογώ δε πως τα γαριδάκια Ριτζ και Καρολάιν με στείλαν! Δεν φανταζόμουν πως θα υπήρχαν σωσμένα πουθενά!! Νομίζω υπήρχε και Μπρουκ. Τι χαμός γινόταν στο κυλικείο για αυτά!!
 
nikos30 είπε:
;) ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΑΝΑΖΗΤΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ...Η ΑΧΝΗ ΑΝΑΜΝΗΣΗ ΜΟΥ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΒΟΗΘΑ,ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ EXTRUDED Η PELLET ΚΤΛ...
για καντο λιγο λιανα :what:
 
Πολύ εντυπωσιακή συλλογή, μπράβο!!

Μου επιτρέπεις να "κλέψω την φώτο με τα γαριδάκια-πόνυ να τα δείξω σε διεθνές πόνυ φόρουμ;;
 
@ QueenofHearts Δεν θυμάμαι τέτοια γαριδάκια, μπορεί να κυκλοφόρησαν πρίν το 85 οπότε σίγουρα δεν τα εχω συναντήσει, πάντως σε σχήμα καρδούλας ήταν οι "καρδουλες", είχα την σακούλα αλλα δυστηχώς αγνοείται :cry:

@ gazzy90 Ναι φυσικά #)
 
mitsakos είπε:
@ QueenofHearts Δεν θυμάμαι τέτοια γαριδάκια, μπορεί να κυκλοφόρησαν πρίν το 85 οπότε σίγουρα δεν τα εχω συναντήσει, πάντως σε σχήμα καρδούλας ήταν οι "καρδουλες", είχα την σακούλα αλλα δυστηχώς αγνοείται :cry:
Τις καρδούλες τις θυμάμαι το 1988-89 και τα Τάο τάο το 1986-87! Κρίμα που δεν έχεις και τις καρδούλες!! Έχεις όμως τόσα άλλα!! Μπράβο και πάλι!
 
QueenofHearts είπε:
Τις καρδούλες τις θυμάμαι το 1988-89 και τα Τάο τάο το 1986-87! Κρίμα που δεν έχεις και τις καρδούλες!! Έχεις όμως τόσα άλλα!! Μπράβο και πάλι!
Τα τάο Τάο προσπαθώ να τα θυμηθώ. Θυμάσαι πώς ήταν σε σχήμα. γεύση;
 
stakovios είπε:
Τα τάο Τάο προσπαθώ να τα θυμηθώ. Θυμάσαι πώς ήταν σε σχήμα. γεύση;
Δεν θυμάμαι το σχήμα και τη γεύση τους, μάλλον γιατί με ένιαζε πιο πολύ ο Τάο-Τάο (τρελή με τα ζωάκια από μωρό). Ήταν κίτρινα πάντως και αν δεις στην πρώτη σελίδα τα γαριδάκια Ποπάυ, είχαν ακριβώς το ίδιο σακουλάκι, με το στρογγυλό "παραθυράκι" μόνο που είχε σκηνή από τον Τάο Τάο. Πρέπει να ήταν της ίδιας εταιρίας!
 
32099_1340514827645_1074409062_30764764_7578668_n.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα