Μουσείο - Ελληνικά γαριδάκια!!!

Μουσείο - Ελληνικά γαριδάκια μέρος 2ο

Χαίρομαι που σας άρεσαν.

Ορίστε και οι υπόλοιπες απο 1990-95:)

21amvlw.jpg


6rpu02.jpg


6s7twy.jpg


334n3bs.jpg


b63uqr.jpg


zl7wj5.jpg


2ajuveb.jpg


2qxou2x.jpg


21d3j3r.jpg


2qx5f0n.jpg


zu0aoz.jpg


9liusi.jpg


2s119pi.jpg


sde5gw.jpg


2q9z0vp.jpg


25g575v.jpg


2pq95hc.jpg


1zdx91w.jpg


2rqn3ph.jpg


2mgo7sy.jpg


148ghv7.jpg


2mplm6u.jpg


2gsfv5e.jpg


358nh1v.jpg


2qsz528.jpg


Υπάρχουν κιάλλες, μόλις τις συγκεντρώσω θα τις ανεβάσω.
 
mitsakos μας εχεις στειλει δια βρουβες και λοιπα ζαρζαβατικα!!!

ΕΥΓΕ!!!
 
Και για οβρυές θα έλεγα, βεβαίως βεβαίως.....

Γαριδάκια Ρίτζ και Καρολάιν!!!! Απίστευτα πράγματα!!! 8) Δε τα θυμόμουν καθόλου...
 
Αν το έχετε προσέξει βγαίναν γαριδάκια σχεδόν για το κάθε επίκαιρο ή σημαντικό

γεγονός τότε π.χ. το ευρωμπάσκετ, το ατάρι, η τολμη και γοητεία, το πακμαν, η λαμπάντα, και αλλα πολλά...
 
Φαντάζομαι να γινόταν το ίδιο και τώρα:

Hellas Crisis Sticks


Julia Snack



Ραδιο-Αρβυλίνια


κλπ. κλπ. κλπ... :D
 
DINO είπε:
Φαντάζομαι να γινόταν το ίδιο και τώρα:
Hellas Crisis Sticks


Julia Snack



Ραδιο-Αρβυλίνια


κλπ. κλπ. κλπ... :D
Γιατί όχι και:

Μερκελίνια

παπανδρέλια

φτωχομπίνια

Βανδαλίνια

και φυσικά πατατάκια με γεύση σαμπάνια

:D :D:D
 
Mητσαρα με εχεις τρελανει!!!

Ομολογω πως καποια κυριως της Tottis-ποιοτης δεν τα ειχα ξαναδει, αλλα τα υπολοιπα ηρθαν σαν σφυρια αναμνησεων! Ειδικα τα λατρευτα πιτσινια στην πρωτη συσκευασια που τα προλαβα με 30 δρχ!

Εχεις φοβερο υλικο και θα σου ελεγα να τα σκαναρεις και απο πισω. Μπορει να ακουστει τραβηγμενο αλλα αν καταφερεις να συγκεντρωσεις περισσοτερο υλικο (ναι θα μου πεις ''τι λες ρε μεγαλε'') θα μπορουσε να γινει μεχρι και διπλωματικη εργασια (ακουτε πιθανα γραφιστονια στηις σχολες?) για την συσκευασια σνακ στην Ελλαδα.

Το οποιο θα εχει τρελλο ενδιαφερον ακριβως λογω της τασης να υπαρχουν επικαιρα θεματα.

Απιστευτος...
 
Παιδιά ευχαριστώ για τα καλα σας λόγια, υπόσχομαι να τις αναρτήσω στο προφίλ μου σε δύο όψεις, με μιά μικρή περιγραφή (ημερομηνία λήξης, τιμή, εταιρία παραγωγής, κλπ)

καθώς και μερικές αδεσποτες που μου κρύβονται ακόμα.

Δωστε μου λίγο χρόνο μόνο.

Joe η ιδέα σου είναι καταπληκτική, και θα είχε πραγματικά ενδοιαφέρον αν πραγματοποιούνταν, γιατί έτσι μπορείς να κρίνεις όχι μόνο την ικανότητα (ενός γραφίστα σπουδαστή) να σχεδιάζει αλλα και την ικανότητα να προσαρμόζει το προιόν σε συγκεκριμένη επικαιρότητα!
 
Δε το παίζω, ούτε είμαι γραφίστας, αλλά η ιδέα σας με τσιγκλάει απίστευτα! :biglaugh:
 
Περαν των αναμνησεων βλεπω και μερικα σημεια ενδιαφεροντος οπως:

1 Ο αριθμος διαφορετικων εταιρειων που δραστηριοποιουνταν στην αγορα με σχετικα παρομοια προιοντα.

2 Η ταση να βγαινουν προιοντα σχετικα με την επικαιροτητα. Αυτα τα προιοντα στην ουσια ηταν ανασυσκευασμενα ηδη γνωστα σνακ. Η απορια μου (αυτο μονο διευθυντης πωλησεων της εποχης μπορει να μας λυσει) ειναι πως δρουσαν αυτα τα προιντα σε σχεση με το βασικο brand? Το αποδυναμωναν αλλα δημιουργουσαν ανεξαρτητο ρευμα πωλησεων ή το συμπληρωναν?

3 Η σχεση τιμης των σνακ με τους μισθους της εποχης σε αντιπαραβολη με σημερα (ολα ειναι γυρω στο 1 ευρω)
 
Mitsakos, και ξανά respect για τα pacotinia και τα poppers!

Αυτό το επιμένων Ελληνικά δεν το θυμάμαι καν να υπάρχει! Ποιας χρονιάς είναι?
 
theoritikos είπε:
Mitsakos, και ξανά respect για τα pacotinia και τα poppers!Αυτό το επιμένων Ελληνικά δεν το θυμάμαι καν να υπάρχει! Ποιας χρονιάς είναι?
Η ημερομηνία λήξης του είναι 31/12/91
 
joe είπε:
Περαν των αναμνησεων βλεπω και μερικα σημεια ενδιαφεροντος οπως:1 Ο αριθμος διαφορετικων εταιρειων που δραστηριοποιουνταν στην αγορα με σχετικα παρομοια προιοντα.

2 Η ταση να βγαινουν προιοντα σχετικα με την επικαιροτητα. Αυτα τα προιοντα στην ουσια ηταν ανασυσκευασμενα ηδη γνωστα σνακ. Η απορια μου (αυτο μονο διευθυντης πωλησεων της εποχης μπορει να μας λυσει) ειναι πως δρουσαν αυτα τα προιντα σε σχεση με το βασικο brand? Το αποδυναμωναν αλλα δημιουργουσαν ανεξαρτητο ρευμα πωλησεων ή το συμπληρωναν?

3 Η σχεση τιμης των σνακ με τους μισθους της εποχης σε αντιπαραβολη με σημερα (ολα ειναι γυρω στο 1 ευρω)
Φαντάζομαι η εξήγηση ειναι κάπως έτσι:

1&3) Εποχή οικονομικής άνθισης, η δραχμή ήταν ισχυρή και το χρήμα είχε κίνηση, συνθήκες που ευνοούν επαγγελματικούς πειραματισμούς αρα σταδιακή αυξηση ανταγωνισμού στην αγορά, αποτέλεσμα πολλές νέες εταιρίες και οι τιμές χαμηλές. Αν το πρόσεξες η δεκαετοία 80 είχε πολύ περισσότερες εταιρίες σε σχέση με την 90 (μήπως αυτά είναι και τα πρώτα σημάδια οικονομικής κρίσης?)

2) Βασική αρχή marketing, πουλάς προιόν συνδεμένο άρρηκτα με την "κάθε" κουλτούρα και ενδιαφέροντα της αγοράς στόχου, στην ουσία δεν αγοράζουν το ίδιο το προιόν αλλα το image του!
 
:animeek: ΟΧΙ ΡΕ ΓΜΤ !!!! ..................... :precry: Μου 'ρχεται να βαλω τα κλάματα.......... :cry:

Ρε mitsako ! Μας γύρισες στα παιδικα μας χρονια............. :bow:

Καραrespect !!!!
 
Εγώ πάω ακόμη παλαιότερα.

Θυμάμαι κάτι τσιπς που κυκλοφορούσαν στις αρχές του '80 ή και νωρίτερα.

Ήταν σε άσπρη σακούλα με ένα μικρό διαφανές άνοιγμα για να φαίνεται το περιεχόμενό τους και υπήρχαν σε δυο μεγέθη.

Το μικρό κόστιζε 10 δραχμές, το δε μεγάλο νομίζω 15...
 
Eξαιρετική η συλλογή σου. Μπράβο, έχω μείνει άφωνος!
 
Ακόμη προσπαθώ να συνέλθω απο το σοκ. :eek:

Πίστευα πως δεν θα τα ξαναέβλεπα ποτέ. Πο, πο αναμνήσεις........

Σ' ευχαριστουμε :flower: :thanx2:
 
A στον κόρακα πιά μ' αυτό το ίντερνετ στη δουλειά...

Σε λίγο, όχι φωτό δε θα βλέπουμε, ούτε τα ίδια μας τα γράμματα...
2mo5pow.gif


Άντε τώρα να περιμένω 7 ώρες μέχρι να επιστρέψω στο Νάβυ μου...
3550.gif


Και όχι τίποτ΄άλλο... Μου έχει ανοίξει και η όρεξη εδώ μέσα... Μιά σακκούλα Χτρα Τυρογαριδάκια θα την τσάκιζα ευχαρίστως...
 
Επίσης αν προσέξετε τις συσκευασίες, οι παλαιότερες είχαν συνήθως "παραθυράκια"

για να μπορείς να βλέπεις το προιόν (την κατάσταση του) άμεσα, μιάς και το σύστημα συντήρησης ήταν σχετικά νέο. τώρα πιά καμία σακούλα δεν εχει τέτοια.

μακάρι να μπορούσα να σας μεταδώσω την διαφορετική υφή κάθε σακούλας, υπάρχουν πολλες διαφορές, π.χ. "τα κουφά" του 80' είναι σχεδόν τσιγαρόχαρτο!!!
 
Πίσω
Μπλουζα