Μουσική με λογότυπα της ΕΡΤ πριν από την έναρξη εκπομπών

Ενα μουσικο θεμα ακομη..που μεταδοθηκε το ΣΑΒΒΑΤΟ 9 ΜΑΙΟΥ 1987 ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΗΝ EUROVISION

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]

και ενα αλλο...που μεταδοθηκε το ΣΑΒΒΑΤΟ 4 ΜΑΙΟΥ 1991 ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΗΝ EUROVISION

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]

ακουστε και αυτο..ΙΟΥΝΙΟΣ 1987

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο δεύτερο βίντεο (λογικά του 1991?), το πρώτο μουσικό θέμα που ακούγεται είναι η μελωδία από το τραγούδι "L' amour est bleu" με το οποίο η Βίκυ Λέανδρος συμμετείχε για πρώτη φορά στο Διαγωνισμό Τραγουδιού της EUROVISION το 1967 εκπροσωπώντας το Λουξεμβούργο και όπου κατέκτησε την 4η θέση.
 
bernard.c είπε:
Στο δεύτερο βίντεο (λογικά του 1991?), το πρώτο μουσικό θέμα που ακούγεται είναι η μελωδία από το τραγούδι "L' amour est bleu" με το οποίο η Βίκυ Λέανδρος συμμετείχε για πρώτη φορά στο Διαγωνισμό Τραγουδιού της EUROVISION το 1967 εκπροσωπώντας το Λουξεμβούργο και όπου κατέκτησε την 4η θέση.
ΣΑΒΒΑΤΟ 4 ΜΑΙΟΥ 1991 ;)
 
bernard.c είπε:
Στο δεύτερο βίντεο (λογικά του 1991?), το πρώτο μουσικό θέμα που ακούγεται είναι η μελωδία από το τραγούδι "L' amour est bleu" με το οποίο η Βίκυ Λέανδρος συμμετείχε για πρώτη φορά στο Διαγωνισμό Τραγουδιού της EUROVISION το 1967 εκπροσωπώντας το Λουξεμβούργο και όπου κατέκτησε την 4η θέση.
E, σου λέει αφού έχουμε Γιουροβίζιον, πιάσε ένα πρόχειρο που έχουμε. Και έβαλε εκείνο του 1967.
 
stakovios είπε:
E, σου λέει αφού έχουμε Γιουροβίζιον, πιάσε ένα πρόχειρο που έχουμε. Και έβαλε εκείνο του 1967.
Eτσι ακριβως ειναι stakovie..ουτε το σημα της ΕΡΤ δεν βαλανε... ;)
 
Και μία ακόμα πρόταση. Ταιριάζει πολύ το συγκεκριμένο τραγούδι στο στιλ της ΕΡΤ. Θυμάστε το συγκεκριμένο να το βάζανε;

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stakovios είπε:
Και μία ακόμα πρόταση. Ταιριάζει πολύ το συγκεκριμένο τραγούδι στο στιλ της ΕΡΤ. Θυμάστε το συγκεκριμένο να το βάζανε;

stakοvie δεν παιζει το βιντεακι διοτι ειναι απαγορευμενο στην Ελλαδα

:angry:
 
stakovios είπε:
Η μουσική μοιάζει πολύ με Ζαρ. Υπάρχει όμως περίπτωση να είναι και κάποιου άλλου συνθέτη.
Όπως π.χ. του Vangelis.... Ακόμα ψάχνω, αλλά καθόλου φως στην άκρη του τούνελ... Είναι και ορχηστρικό, οπότε δεν έχει στίχους, ακόμα και μία λέξη θα μπορούσε να βοηθήσει... Οι καμπάνες που είχε στην κορύφωση του "ρεφρέν" του ορχηστρικού θέματος ακόμα αντηχούν στα αυτιά μου...
 
Και το ιταλικό "Felicita" του Al Bano και της Romina Power (1982) ακουγόταν, με σαξόφωνο νομίζω.

[video=youtube;vAxqC50-gKc]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μήπως θυμόμαστε και σε ποια εκπομπή ακουγόταν το magnetic fields part 2? Σπάω το κεφάλι μου, αλλά δεν το θυμάμαι... 8)
 
Zed_Ryder είπε:
Μήπως θυμόμαστε και σε ποια εκπομπή ακουγόταν το magnetic fields part 2? Σπάω το κεφάλι μου, αλλά δεν το θυμάμαι... 8)
Χμμμ.... Καμιά αθλητική μήπως;
 
Zed_Ryder είπε:
Δε θυμάμαι... Μόνο ερτ και τίτλους τέλους ή αρχής μου φέρνει στο μυαλό...


Μια σειρα του 1983 (οπως το παραθετει ο χρηστης tsalk) εχει στους τιτλους της το equinoxe 5 .

Ειναι το σιριαλ ουρανιο τοξο,ομωνυμο της παιδικης σειρας.

Δεν ειναι ασφαλως το κομματι που αναφερθηκε,θα μπορουσε ομως να ειναι το σημα που ψαχνετε και ισως να το μπερδευετε με αυτο.

Αν οχι ,θεωρηστε οτι ειναι μια καταγραφη μουσικης σε τιτλους σιριαλ εποχης.

http://www.youtube.com/watch?v=UiVGonOUPpA
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ώρε κάτι ρετρο-καλτιλίκια!!! Όχι δεν είναι αυτό, ευχαριστώ για την προσπάθεια... Βασικά, μπορεί να είναι και καμμιά μπαρούφα εκπομπή, απλά προσπαθώ να το βρω για το γαμώτο και το ρετρό της φάσης...
 
Πάμε πολύ πίσω τώρα. ΕΡΤ 1980. Όταν το πρόγραμμά της ήταν ακόμα κατά το ήμιση ασπρόμαυρο.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κλασικό κομμάτι μου θυμίζει. Μήπως έχουμε καμιά ιδέα από πού προέρχεται;
 
Αν δεν απατώμαι και νομίζω ότι δεν απατώμαι το τραγούδι είναι αυτό

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ChristosM είπε:
Πάμε πολύ πίσω τώρα. ΕΡΤ 1980. Όταν το πρόγραμμά της ήταν ακόμα κατά το ήμιση ασπρόμαυρο.
Πραγματικά πανέμορφο ρετρό βίντεο! Χίλια ευχαριστούμε!
 
Πίσω
Μπλουζα