Μουσικες Διασκευες (amstrad cpc)

Πολύ όμορφες διασκευές, ξαναζωντανέυουν αγαπημένες μελωδίες.
 
Εμένα γενικά οι διασκευές των soundtracks των παιχνιδιών που μας μεγάλωσαν, με συγκινούν πάρα πολύ! Ειδικά στο στυλ του @dal23fas είναι σαν να σου έρχονται εικόνες απο ένα μακρινό χαμένο όνειρο, κλείνεις τα μάτια, ακους το Saboteur ii ξερω γω και το Hero Quest, και μπαίνεις στην χρονοκάψουλα. Τολμώ να πω οτι πολλές φορές είναι πιο δυνατό συναίσθημα ακομά κι απ το να βάλεις τον ίδιο τον Amstrad στην πρίζα!
 
Τολμώ να πω οτι πολλές φορές είναι πιο δυνατό συναίσθημα ακομά κι απ το να βάλεις τον ίδιο τον Amstrad στην πρίζα!
Έτσι ακριβώς είναι φίλε gremlinakos. Σε μένα τουλάχιστον, έτσι λειτουργεί ο μηχανισμός. Η μουσική είναι αυτό που μένει, από ένα παιχνίδι ή μια ταινία, ή οτιδήποτε περιέχει μουσική. Το πιο δυνατό συναίσθημα.
 
Χρονια σας πολλα καλη χρονια να εχουμε. Ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια . Μου αρεσου τα θεματα του amstrad γιατι τα περισοτερα ηταν αριστουργηματα, (οχι οτι δεν ειχαν και τα αλλα μηχανηματα ωραιο θεμα αλλιμονο) ανετα καναν για soundtrack ταινιων σαν βασικο θεμα. Αλλα και για εναν αλλο λογο μου αρεσουν, δεν ξερω αν το εχετε προσεξει αλλα στα port του amstrad πολλα μουσικα θεματα ηταν διαφορετικα απο αλλα port (exolon, cybernoid 2, Double dragon, ghost n goblins και παρα πολλα αλλα,) γιατι ? Γιατι απλα μπορουσε :D. Amtsradara forever
 
Χρονια σας πολλα καλη χρονια να εχουμε. Ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια . Μου αρεσου τα θεματα του amstrad γιατι τα περισοτερα ηταν αριστουργηματα, (οχι οτι δεν ειχαν και τα αλλα μηχανηματα ωραιο θεμα αλλιμονο) ανετα καναν για soundtrack ταινιων σαν βασικο θεμα. Αλλα και για εναν αλλο λογο μου αρεσουν, δεν ξερω αν το εχετε προσεξει αλλα στα port του amstrad πολλα μουσικα θεματα ηταν διαφορετικα απο αλλα port (exolon, cybernoid 2, Double dragon, ghost n goblins και παρα πολλα αλλα,) γιατι ? Γιατι απλα μπορουσε :D. Amtsradara forever
Έτσι είναι, τουλάχιστον όσο αφορά την μουσική των παλιών computer games, είναι μια εποχή που έχει περάσει ανεπιστρεπτί. Έχω ξαναγράψει για αυτό. Απτό παράδειγμα για μένα, το πως αντιλαμβάνονται τα παιδιά μου μουσικές 8 και 16 bit παιχνιδιών. Τις βρίσκουν πολύ ξεχωριστές και συχνά από τις πρώτες νότες καταλαβαίνουν ποιο παιχνίδι είναι (ενώ ταυτόχρονα παίζουν σύγχρονα παιχνίδια που έχουν μουσικάρες).
 
Έτσι είναι, τουλάχιστον όσο αφορά την μουσική των παλιών computer games, είναι μια εποχή που έχει περάσει ανεπιστρεπτί. Έχω ξαναγράψει για αυτό. Απτό παράδειγμα για μένα, το πως αντιλαμβάνονται τα παιδιά μου μουσικές 8 και 16 bit παιχνιδιών. Τις βρίσκουν πολύ ξεχωριστές και συχνά από τις πρώτες νότες καταλαβαίνουν ποιο παιχνίδι είναι (ενώ ταυτόχρονα παίζουν σύγχρονα παιχνίδια που έχουν μουσικάρες).
Εχεις απολυτο δικιο ηταν μουσικες που με 2-3 νοτες καταλαβαινες ποιο κομματι ηταν. Λιγα κομματια απο την μεταπειτα εποχη μου εχουν μεινει (metal gear solid, mass effect, xcom, strike commander, wing commander, diablo,battlefield 1942 και μερικα αλλα) αλλα απο 8bit-α και 16bit-a λιστες ολοκληρες :D .Βεβαια για να ειμαστε σωστοι ειναι καθαρα υποκοιμενικο τι αρεσει στον καθενα απλα βλεπω ανθρωπους που ασχολουντε με (Γ)κομπιουτερ απο πιτσιρικαδες ποιο ευκολα τους ερχονται μελωδιες απο εκεινα τα μηχανηματα
 
Πολύ όμορφη εκτέλεση dal23fas, είναι πιο πρόσφατη δουλειά σου?
 
Πίσω
Μπλουζα