• Αγαπητά μέλη: Για λόγους ασφαλείας, τα παλιά σας user passwords έχουν καταργηθεί. Πατήστε εδώ για password reset ώστε να ορίσετε νέο συνθηματικό. Μη ξεχάσετε να ελέγξετε τον spam folder σας για το email που θα παραλάβετε. Aν πιστεύετε ότι έχετε εγγραφεί με email address που έχει καταργηθεί, παρακαλούμε να επικοινωνήσετε μαζί μας στο info@retromaniax.gr για να αποκαταστήσουμε το πρόβλημα.

Μουσικόραμα

playmobil

Retro Member
Αντιδράσεις
0
ρε παιδια διαβαστε τι θυμηθηκα τωρα απο μουσικοραμα τα video clip Που δειχνανε στην αρχη που ξεκινησε η εκπομπη δεν ειχαν τιτλους γιατι λεει δεν ηχανε το μηχανημα που βαζει τιτλους(τιτλεζα) και πετυχα την πρωτη εκπομπη που ηχανε παρει το μηχανημα μηπως το θυματε κανενας αλλος?

schizo

RetroWannaBe
Αντιδράσεις
4
Μουσικόραμα

Ψάχνοντας στο πατρικό μου, βρήκα ένα τετράδιο εκθέσεων της Α' Δημοτικού. Ξεφυλλίζοντάς το, ανακάλυψα ένα κείμενο που αναφέρω ότι στην τηλεόραση παρακολουθώ "Μουσικόραμα".

Από το Μουσικόραμα έχω κάποιες -ελάχιστες- αναμνήσεις, το θυμάμαι δηλαδή ως μουσική εκπομπή. Αν κάποιος θυμάται περισσότερα...

Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

vriaeros

RetroN00b
Αντιδράσεις
1
Παρεπιπτόντως μήπως έχει κανείς το γνήσιο κομμάτι της μουσικής που δώθηκε για σήμα στο μουσικόραμα;

bernard.c

RetroDB Feeder
Αντιδράσεις
195
Τι ωραίο απόσπασμα από την πολυαγαπημένη μας μουσική εκπομπή "Μουσικόραμα" που άφησε εποχή τη δεκαετία του '80! Δεν θα ξεχάσω που περίμενα κάθε εβδομάδα να έρθει η Παρασκευή για να δω ποια καινούργια video clips θα επιλέξει να προβάλλει ο Γιώργος (?) Γκούτης στην εκπομπή... Σε ευχαριστούμε πολύ ChristosM!

Captain Kal

RetroNuts!
Αντιδράσεις
56
Για να μην πούμε τί γινόταν όταν έκανε αφιερώματα στο hard rock. :headbang: :headbang:

vagosgta3

RetroNuts!
Αντιδράσεις
8
τι μου θυμησατε την εβλεπα αυτη την εκπομπη, πωπω πως περναει ο καιρος.

amyntas

RetroN00b
Αντιδράσεις
0
Ρε παιδιά όποιος έχει κανένα βίντεο από το Μουσικόραμα ή από το Μουσικό Καλιδοσκόπειο ας το ανεβάσει να χαρούμε και να θυμηθούμε και εμείς οι παλιοί λίγο....

bernard.c

RetroDB Feeder
Αντιδράσεις
195
Έχει ενδιαφέρον να αναφέρουμε πως η μουσική εκπομπή "Μουσικόραμα" ξεκίνησε να προβάλλεται από την ΕΡΤ την Παρασκευή 24 Σεπτεμβρίου 1982 (7.00-7.35μμ) με την ονομασία "Μουσική Ποπ". Από την 4η εκπομπή και έπειτα μετονομάστηκε σε "Μουσικόραμα".

Και να ρωτήσω και κάτι: Ξέρει κανείς πότε σταμάτησε να προβάλλεται? Ήταν το 1990, το 1991 ή αργότερα?

ChristosM

RetroNuts!
Αντιδράσεις
321
amyntas είπε:
Ρε παιδιά όποιος έχει κανένα βίντεο από το Μουσικόραμα ή από το Μουσικό Καλιδοσκόπειο ας το ανεβάσει να χαρούμε και να θυμηθούμε και εμείς οι παλιοί λίγο....
Καλα δεν το βλεπεις το βιντεο που εχω ανεβασει?

stakovios

Human RetroDatabase
Αντιδράσεις
179
Επίσης, το ξεκίνημα της εκπομπής, όπως και το δυνατό μουσικό θέμα, με τις εναλλαγές εικόνων από καλλιτέχνες και καλλιτέχνιδες (έδειχνε και τον αξέχαστο Μάικλ Τζάκσον, αν θυμάμαι καλά) ήταν όλα τα λεφτά!

bernard.c

RetroDB Feeder
Αντιδράσεις
195
Σχεδόν τους πάντες έδειχναν στους τίτλους έναρξης. Και νομίζω ότι παρέμειναν οι ίδιοι όλα τα χρόνια προβολής της εκπομπής.

stakovios

Human RetroDatabase
Αντιδράσεις
179
Vosporos, μήπως έχεις και το μουσικό σήμα από το "Μουσικόραμα"; ( των τίτλων)

vosporos

Retro Member
Αντιδράσεις
17
stakovios είπε:
Ευχαριστώ πολύ τον Vosporos και τα υπόλοιπα παιδιά για τις πληροφορίες και για τα σήματα. Vosporos, μήπως έχεις και το μουσικό σήμα από το "Μουσικόραμα"; ( των τίτλων). Και βέβαια, κανένα βιντεάκι με παρουσιάστρια πριν τον αγώνα. Θα περιμένουμε με νοσταλγία.
το σημα απο το μουσικοραμα το εχω απλα ανατρεχοντας στο αρχειο προχειρα διαπιστωσα οτι ηταν ειτε κομμενο ειτε η εκπομπη ξεκινουσε και με βιντεοκλιπ καποιου τραγουδιου.το ηχητικο του ομως ειναι αυτο.το κομματι ειναι instrumental και ειναι του σταυρου λογαριδη.υπαρχει και στην αρχη της ταινιας ..οι απεναντι (αν θυμαμαι καλα τον τιτλο του 1981)

http://rapidshare.com/files/359499586/moysikorama_arxh.m4a_

bernard.c

RetroDB Feeder
Αντιδράσεις
195
Μπράβο ρε vospore για άλλη μια φορά! :bow2:

Μας πήγες πολύ όμορφα πίσω! Τι "σκοτεινό" μουσικό σήμα που ήταν αυτό για το Μουσικόραμα, θυμάμαι ότι όταν ήμουν πολύ μικρός και το έβλεπε η αδερφή μου με τρόμαζε...! Τι ωραίο όμως που είναι! Δεν ήξερα ότι είναι του Σταύρου Λογαρίδη, πάντα είχα την εντύπωση ότι ήταν κάποιο ξένο κομάτι.

FORD231

RetroNuts!
Αντιδράσεις
422
Η ΕΡΤ 1 και συγκεκριμενα το Μουσικοραμα ειχε κανει ενα αφιερωμα στους WHAM και ευτυχως την εχω ολοκληρη ειναι διαρκειας 37 λεπτων. Απο της αγαπημενες μου εκπομπες.

stakovios

Human RetroDatabase
Αντιδράσεις
179
ford231 είπε:
Η ΕΡΤ 1 και συγκεκριμενα το Μουσικοραμα ειχε κανει ενα αφιερωμα στους WHAM και ευτυχως την εχω ολοκληρη ειναι διαρκειας 37 λεπτων. Απο της αγαπημενες μου εκπομπες.
Μουσική για τα αυτιά μας, αν μας ποστάρεις σε βιντεάκι τους τίτλους αρχής με τις φιγούρες που έκαναν τα μικρά - και εμάς :baby2: - να φοβούνται!

FORD231

RetroNuts!
Αντιδράσεις
422
stakovios είπε:
Μουσική για τα αυτιά μας, αν μας ποστάρεις σε βιντεάκι τους τίτλους αρχής με τις φιγούρες που έκαναν τα μικρά - και εμάς :baby2: - να φοβούνται!
Tιτλους ειχε πολυ σπανια παντα ξεκινουσε με video clip.. ;)

bernard.c

RetroDB Feeder
Αντιδράσεις
195
ford231 είπε:
Tιτλους ειχε πολυ σπανια παντα ξεκινουσε με video clip.. ;)
Σοβαρά? Εγώ νόμιζα ότι έπαιζαν κάθε φορά οι τίτλοι έναρξης της εκπομπής...

amyntas

RetroN00b
Αντιδράσεις
0
Ωραία όλα αυτά ρε παιδιά.Το θέμα είναι να δούμε και κανένα video από την εκπομπή.Όποιος έχει κανένα ας το κατεβάσει να θυμηθούμε τα παλιά...Στο youtube δεν έχει σχεδόν τίποτα.

Μπλουζα