Μουσικόραμα

ρε παιδια διαβαστε τι θυμηθηκα τωρα απο μουσικοραμα τα video clip Που δειχνανε στην αρχη που ξεκινησε η εκπομπη δεν ειχαν τιτλους γιατι λεει δεν ηχανε το μηχανημα που βαζει τιτλους(τιτλεζα) και πετυχα την πρωτη εκπομπη που ηχανε παρει το μηχανημα μηπως το θυματε κανενας αλλος?
 
Μουσικόραμα

Ψάχνοντας στο πατρικό μου, βρήκα ένα τετράδιο εκθέσεων της Α' Δημοτικού. Ξεφυλλίζοντάς το, ανακάλυψα ένα κείμενο που αναφέρω ότι στην τηλεόραση παρακολουθώ "Μουσικόραμα".

Από το Μουσικόραμα έχω κάποιες -ελάχιστες- αναμνήσεις, το θυμάμαι δηλαδή ως μουσική εκπομπή. Αν κάποιος θυμάται περισσότερα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παρεπιπτόντως μήπως έχει κανείς το γνήσιο κομμάτι της μουσικής που δώθηκε για σήμα στο μουσικόραμα;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι ωραίο απόσπασμα από την πολυαγαπημένη μας μουσική εκπομπή "Μουσικόραμα" που άφησε εποχή τη δεκαετία του '80! Δεν θα ξεχάσω που περίμενα κάθε εβδομάδα να έρθει η Παρασκευή για να δω ποια καινούργια video clips θα επιλέξει να προβάλλει ο Γιώργος (?) Γκούτης στην εκπομπή... Σε ευχαριστούμε πολύ ChristosM!
 
τι μου θυμησατε την εβλεπα αυτη την εκπομπη, πωπω πως περναει ο καιρος.
 
Ρε παιδιά όποιος έχει κανένα βίντεο από το Μουσικόραμα ή από το Μουσικό Καλιδοσκόπειο ας το ανεβάσει να χαρούμε και να θυμηθούμε και εμείς οι παλιοί λίγο....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχει ενδιαφέρον να αναφέρουμε πως η μουσική εκπομπή "Μουσικόραμα" ξεκίνησε να προβάλλεται από την ΕΡΤ την Παρασκευή 24 Σεπτεμβρίου 1982 (7.00-7.35μμ) με την ονομασία "Μουσική Ποπ". Από την 4η εκπομπή και έπειτα μετονομάστηκε σε "Μουσικόραμα".

Και να ρωτήσω και κάτι: Ξέρει κανείς πότε σταμάτησε να προβάλλεται? Ήταν το 1990, το 1991 ή αργότερα?
 
amyntas είπε:
Ρε παιδιά όποιος έχει κανένα βίντεο από το Μουσικόραμα ή από το Μουσικό Καλιδοσκόπειο ας το ανεβάσει να χαρούμε και να θυμηθούμε και εμείς οι παλιοί λίγο....
Καλα δεν το βλεπεις το βιντεο που εχω ανεβασει?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επίσης, το ξεκίνημα της εκπομπής, όπως και το δυνατό μουσικό θέμα, με τις εναλλαγές εικόνων από καλλιτέχνες και καλλιτέχνιδες (έδειχνε και τον αξέχαστο Μάικλ Τζάκσον, αν θυμάμαι καλά) ήταν όλα τα λεφτά!
 
Σχεδόν τους πάντες έδειχναν στους τίτλους έναρξης. Και νομίζω ότι παρέμειναν οι ίδιοι όλα τα χρόνια προβολής της εκπομπής.
 
Vosporos, μήπως έχεις και το μουσικό σήμα από το "Μουσικόραμα"; ( των τίτλων)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stakovios είπε:
Ευχαριστώ πολύ τον Vosporos και τα υπόλοιπα παιδιά για τις πληροφορίες και για τα σήματα. Vosporos, μήπως έχεις και το μουσικό σήμα από το "Μουσικόραμα"; ( των τίτλων). Και βέβαια, κανένα βιντεάκι με παρουσιάστρια πριν τον αγώνα. Θα περιμένουμε με νοσταλγία.
το σημα απο το μουσικοραμα το εχω απλα ανατρεχοντας στο αρχειο προχειρα διαπιστωσα οτι ηταν ειτε κομμενο ειτε η εκπομπη ξεκινουσε και με βιντεοκλιπ καποιου τραγουδιου.το ηχητικο του ομως ειναι αυτο.το κομματι ειναι instrumental και ειναι του σταυρου λογαριδη.υπαρχει και στην αρχη της ταινιας ..οι απεναντι (αν θυμαμαι καλα τον τιτλο του 1981)

http://rapidshare.com/files/359499586/moysikorama_arxh.m4a_
 
Μπράβο ρε vospore για άλλη μια φορά! :bow:

Μας πήγες πολύ όμορφα πίσω! Τι "σκοτεινό" μουσικό σήμα που ήταν αυτό για το Μουσικόραμα, θυμάμαι ότι όταν ήμουν πολύ μικρός και το έβλεπε η αδερφή μου με τρόμαζε...! Τι ωραίο όμως που είναι! Δεν ήξερα ότι είναι του Σταύρου Λογαρίδη, πάντα είχα την εντύπωση ότι ήταν κάποιο ξένο κομάτι.
 
Η ΕΡΤ 1 και συγκεκριμενα το Μουσικοραμα ειχε κανει ενα αφιερωμα στους WHAM και ευτυχως την εχω ολοκληρη ειναι διαρκειας 37 λεπτων. Απο της αγαπημενες μου εκπομπες.
 
ford231 είπε:
Η ΕΡΤ 1 και συγκεκριμενα το Μουσικοραμα ειχε κανει ενα αφιερωμα στους WHAM και ευτυχως την εχω ολοκληρη ειναι διαρκειας 37 λεπτων. Απο της αγαπημενες μου εκπομπες.
Μουσική για τα αυτιά μας, αν μας ποστάρεις σε βιντεάκι τους τίτλους αρχής με τις φιγούρες που έκαναν τα μικρά - και εμάς :baby2: - να φοβούνται!
 
stakovios είπε:
Μουσική για τα αυτιά μας, αν μας ποστάρεις σε βιντεάκι τους τίτλους αρχής με τις φιγούρες που έκαναν τα μικρά - και εμάς :baby2: - να φοβούνται!
Tιτλους ειχε πολυ σπανια παντα ξεκινουσε με video clip.. ;)
 
Ωραία όλα αυτά ρε παιδιά.Το θέμα είναι να δούμε και κανένα video από την εκπομπή.Όποιος έχει κανένα ας το κατεβάσει να θυμηθούμε τα παλιά...Στο youtube δεν έχει σχεδόν τίποτα.
 
Πίσω
Μπλουζα