Μουσικόραμα

vaszio

Retro Member
Joined
24 Ιουν 2006
Μηνύματα
148
Αντιδράσεις
19
Μουσικόραμα (1982-91?), ΕΡΤ


Πρεμιέρα: Παρασκευή 24/9/1982



RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Μουσικόραμα

Παιδιά θυμάστε που περιμέναμε την παρακευή να δούμε το Μουσικόραμα τη μόνη επίσημη πηγή ξένης μουσικής στη χώρα μας;;; Μήπως έχει κανείς φυλαγμένο κανένα επεισόδιο το θέλω απελπισμένα!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απο το Μουσικοραμα εχω μισο επεισοδιο σε DVD.

Δυστηχως η κασσετα ειχε χασει το χρωμα της και ειναι ασπρομαυρο.Η ποιοτητα ειναι πολυ καλη.

Δωσε μου λιγο χρονο να το ψαξω και θα σου πω!
 
Αγαπητοί μου φίλοι έχω άπειρα βίντεο κλιπ όλων των συγκροτημάατων με τέλεια εικόνα original σε dvd. Πέιτε μου αν ψάχνετε κάποια. Εγώ ψάχνω την εκπομπή μουσικόραμα με τον Γκούτη να μιλαέι να ζήσω το κλίμα της εποχής το ψάχνω απελπισμένα.
 
vaszio είπε:
Παιδιά θυμάστε που περιμέναμε την παρακευή να δούμε το Μουσικόραμα τη μόνη επίσημη πηγή ξένης μουσικής στη χώρα μας;;; Μήπως έχει κανείς φυλαγμένο κανένα επεισόδιο το θέλω απελπισμένα!!!!!
Κατι βρηκα vaszio!!!

Το ξαναειδα το κομματι απο την εκπομπη και καταλαβα οτι

το επεισοδιο ειναι αφιερωμενο σε καποιο φεστιβαλ μουσικης 1987!!

pdvd0075ru.jpg


pdvd0001pm.jpg


pdvd0046jf.jpg


pdvd0011zd.jpg


pdvd0031nn.jpg
 
ΤΟ ΘΕΛΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ
 
vaszio αυριο το απογευμα θα παμε για καφε νομιζω!!
 
Ρε παιδιά αν η εκπομπή αυτή είχε σαν εισαγωγή (τίτλους) ακίνητες εικόνες (μουσικών ή και συγκροτημάτων) που πέτάγωνταν στην οθόνη με ρυθμό πολυβόλου..απλά λύστε μου την απορία.
 
Σύντομα (αν όλα πάνε καλά) θα έχω στα χέρια μου υλικό από μουσικόραμα.Stay tuned......:biglaugh:
 
ωραια ειδηση!
 
Dominion είπε:
Ρε παιδιά αν η εκπομπή αυτή είχε σαν εισαγωγή (τίτλους) ακίνητες εικόνες (μουσικών ή και συγκροτημάτων) που πέτάγωνταν στην οθόνη με ρυθμό πολυβόλου..απλά λύστε μου την απορία.
Αυτη ειναι!Καλα η συγκεκριμενη εκπομπη ειναι χαραγμενη βαθια στη μνημη μου!Την εισαγωγη με το μουσικο θεμα της δεν θα τα ξεχασω ποτε!Στην κυριολεξια ηταν η μονη πηγη-επαφη με τη ξενη μουσικη των 80's για πολλους απο μας στη Θεσσαλονικη!
 
akmakas είπε:
Απο το Μουσικοραμα εχω μισο επεισοδιο σε DVD.Δυστηχως η κασσετα ειχε χασει το χρωμα της και ειναι ασπρομαυρο.Η ποιοτητα ειναι πολυ καλη.

Δωσε μου λιγο χρονο να το ψαξω και θα σου πω!
Φιλε akmakas η κασσετα δεν εχει χασει το χρώμα της απλά τοτε η ΕΡΤ εξέπεμπε σε MESECAM σύστημα και αν δεν εχεις βίντεο να παιζει σε αυτο δεν προκειται να δεις χρωμα. Τα Panasonic μοντέλα εχουν ρυθμιση τετοια και αν εχεις προβλημα παλι μπορω να σου κανω εγω τη μετατροπη σε DVD.

Εχω και εγω καμποσα Μουσικοραματα αλλα καθως τα τελευταια 3 χρονια εχω μπλεξει πιο σοβαρα στα Βιντεo κλιπς των 80ς (ειμαι συνεργατης στο REWIND) και τα περισσοτερα τα εχω "καθαρα" δεν εχει χρειαστει να τα γυρίσω σε DVD.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδια μόλις ανεβασα ενα αποσπασμα απο Μουσικοραμα στο youtube.

Ειναι μολις λιγα δευτερολεπτα και ειναι μονο ο Γκουτης που μιλαει.

Ειναι η τελευταια εκπομπη για το 1986 απο οτι θα καταλαβετε και μονοι σας.

Enjoy.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Omega είπε:
Παιδια μόλις ανεβασα ενα αποσπασμα απο Μουσικοραμα στο youtube.Ειναι μολις λιγα δευτερολεπτα και ειναι μονο ο Γκουτης που μιλαει.

Ειναι η τελευταια εκπομπη για το 1986 απο οτι θα καταλαβετε και μονοι σας.

Enjoy

Απα πα πα τι είναι τούτα?Θέλουμε και άλλο!!!!!!!κανείς δεν μπορεί να φάει μόνο ένα!!!!!!!!
 
akmakas είπε:
Το δικό μου βίντεο παίζει Secam
Αυτο το παραπανω με ενδιαφερει παρα πολυ αν ισχυει καθως εχω 2 κασσετες απο Γαλλια τις οποιες θελω να περασω σε DVD και δεν μπορω με τιποτα.

Εννοεις σιγουρα Secam και Mesecam ετσι.

Βεβαια πρεπει να εχεις DVD ή καρτα TV που να παιρνει διαφορα συστηματα.

Εγω εχω βρει βολικοτερο το επιτραπεζιο DVD recorder παντως.

Στο μεταξυ δεν μπορεσα να δω τα βιντεο σου γιατι πρεπει να τακτοποιησω το rapishare μου.

Τις κασσετες τωρα με το Μουσικοραμα δεν τις εχω φτιαξει εγω αλλα τις "κληρονομησα" απο αλλον που δυστυχως πεταγε τουσ παρουσιαστες και κραταγε τα κλιπ μονο. Βεβαια του εχω παρει γυρω στις 10 ωρες κασσετες οποτε θελει ξεσκαρταρισμα.

Σε λιγο θα ανεβασω στο youtube 2 ρετρο διαφημησεις που ειχε μεσα.

Για αυτο εχετε το νου σας.
 
Οmega, τι να σου πω,δεν εχω λογια....μουσικοραμα...ειχα χιλιετηριδες να δω τον τυπο,και θυμαμαι πως τοτε ουρλιαζα :"ΣΚΑΣΕ ΚΑΙ ΒΑΛΕ ΚΑΝΕΝΑ ΒΙΝΤΕΟΚΛΙΠ ΝΑ ΔΟΥΜΕ!!!:mad:"

:biglaugh:

Ομολογουμενως χρονοτριβουσε πολυ μιλωντας ασκοπα,απο οτι καταλαβαινω το εκανε επιτηδες γιατι ισως η κρατικη τηλεοραση δεν εδινε πολλα λεφτα για να αγορασει βιντεοκλιπς και εκεινος προσπαθουσε να γεμισει τα κενα..χου νοους..
 
akmakas είπε:
Κατι βρηκα vaszio!!!Το ξαναειδα το κομματι απο την εκπομπη και καταλαβα οτι

το επεισοδιο ειναι αφιερωμενο σε καποιο φεστιβαλ μουσικης 1987!!

pdvd0075ru.jpg


pdvd0001pm.jpg


pdvd0046jf.jpg


pdvd0011zd.jpg


pdvd0031nn.jpg

Super moderator,επαθα 157 εγκεφαλικα μολις ειδα αυτες τις εικονες..

Το υλικο αυτο πολυ πιθανο να αναφερεται στο aid που εγινε εδω στην Αθηνα το '87 στο Καλιμαρμαρο,με εκπληκτικα ονοματα oπως:

talk talk

depeche mode

stranglers

clash

culture club

nina hagen

πω πω κολλησα..τεσπα εχω περιοδικο της εποχης με την καταχωρηση της συναυλιας,θα το σκαναρω καποια στιγμη (που θα βρω καποιον με σκανερ!)

ενας φιλος θυμαται πως το ειχε δειξει τοτε στην ερτ (εκτος απο τους depeche που δεν δεχτηκαν να τους μαγνητοσκοπησουν),ισως να θυμαται απλα αυτη την εκπομπη που εχεις..

οπως και'χει,αν το υλικο σου ειναι για το συγκεκριμενο θρυλικο event, ειναι πραγματικα πολυτιμο να ξερεις..

θα ηταν περισσοτερο απο υπεροχο αν ειχες τον χρονο και την διαθεση να το βαλεις καπου,π.χ. στο youtube να το δουμε και εμεις..

προσωπικα θα με εκανες πολυ ευτυχισμενη!!
 
Παρα πολυ καλο :thumbup:

Ειδικα στο τελος το Χριστουγεννιατικο δεντρακι λεει :)

Η Μποκοτα αληθεια ειναι αυτη που εμφανιζεται για 1 δευτερολεπτο στο τελος;
 
Πίσω
Μπλουζα