Μοχλός αριστερά-κουμπιά δεξιά ή μοχλός δεξιά-κουμπιά αριστερά;

Θεα VB δε με αφήνει να κάνω edit στο ποστ του φίλτατου Omenforever για να κλείσω το poll!

Λοιπόν, επειδή υπήρχε και παλιότερο θέμα (thanks Metal) παρακαλώ όσοι θέλετε να ψηφίσετε κάντε το στο πρώτο ποστ του θέματος.
 
Οι πιλοτοι πολεμικων αεροσκαφων :) και οι Ελληνες retro gamers πιανουν το μοχλο με το δεξι
 
Ειχα ξεχασει που επαιζα με τον μοχλο στα μπλιμπλικια αριστερα δεξια μετα απο τοσα χρονια μεχρι που συνδεσα το Mega Drive arcade stick στο πισι και ειδα οτι δεν μπορω να παιξω.


Δεξια και για μενα τελικα,ο μοχλος ταχυτητων στα αμαξια δεξια ειναι...



Μονο ο μπαμπας των κονσολων το joystick του 2600 τον ειχε δεξια στο εξωτερικο τελικα!
 
Aardvark είπε:
Δεξια και για μενα τελικα,ο μοχλος ταχυτητων στα αμαξια δεξια ειναι...
Τα αμαξια δεν κολλανε... γιατι εμεις πχ ειμαστε left hand driving γιατι το τιμονι το κραταμε κυριως με το αριστερο.

Βεβαια υπαρχουν και χωρες που ειναι right hand driving οπως η Αγγλια ,Κυπρος ,Ιαπωνια και Αυστραλια.

Παιξτε οπως σας βολευει και αφηστε τα υπολοιπα :p

Παντως το "σωστο" ειναι μοχλος αριστερα χαχαχαχαχα :diablotin:
 
Μοχλός δεξιά, κουμπιά αριστερά κι εγώ...μπερδευομαι αλλιως.... :)
 
Ανάλογα το παιχνίδι, στο NBA Jam στα ηλεκτρονικά δε μπορούσα να παίξω με τίποτα με το μοχλό αριστερά. Σε παιχνίδια όπως Double dragon έπαιζες μια χαρά και να ήταν αριστερά ο μοχλός. Πάντως στο εξωτερικό τον είχαν βάλει αριστερά γιατί λέει το δεξί χέρι είναι πιο ευέλικτο για να πατάει τα κουμπάκια. Αλλά να παίξεις qix η pacman με μοχλό αριστερά αν είσαι δεξιόχειρας χλωμό. Εκεί που θέλει ακρίβεια θέλεις το μοχλό στο καλό χέρι.
 
Shinobi είπε:
Ανάλογα το παιχνίδι, στο NBA Jam στα ηλεκτρονικά δε μπορούσα να παίξω με τίποτα με το μοχλό αριστερά. Σε παιχνίδια όπως Double dragon έπαιζες μια χαρά και να ήταν αριστερά ο μοχλός. Πάντως στο εξωτερικό τον είχαν βάλει αριστερά γιατί λέει το δεξί χέρι είναι πιο ευέλικτο για να πατάει τα κουμπάκια. Αλλά να παίξεις qix η pacman με μοχλό αριστερά αν είσαι δεξιόχειρας χλωμό. Εκεί που θέλει ακρίβεια θέλεις το μοχλό στο καλό χέρι.
Yπαρχουν και εξαιρεσεις με μια απο αυτες να ειμαι εγω που ανοιξα και αυτο τι θεμα κιολας για τον μοχλο αριστερα η δεξια κλπ.Το Pacman ειναι το αγαπημενο μου παιχνιδι οτι ποιο αγαπημενο εχω στα videogames το οποιο οχι απλα θελει ακριβεια αλλα τεραστια ακριβεια.Ετσι λοιπον εγω ειμαι δεξιοχειρας ολα τα κανω με το δεξι και τιποτα με το αριστερο αλλα οσον αφορα τον μοχλο το δεξι χερι ειναι κουλο ενω το αριστερο ειναι το απολυτο οσον αφορα την ακριβεια οποτε ακομα και στο Pacman ο μοχλος αριστερα για μενα.
 
Πιστεύω είναι κατά κύριο λόγο πως μάθαμε από μικροι. Οι καμπίνες στην Ελλάδα ήταν Ελληνικής κατασκευής και για οποιοδήποτε λόγο που δεν ξερω, φτιάχνονταν σε 90% με μοχλό δεξια.

όποτε και εγω έτσι έμαθα και ΜΕ ΤΊΠΟΤΑ δεν μπορώ αλλιως. Επίσης και το ελληνικό (αν θυμάμαι καλα) Joystick που είχα πάρει για την Amiga ήταν πάλι με μοχλό δεξια.

και τελος, με μοχλό δεξιά ήταν και το Atari με το οποίο πρωτοαρχισα να παιζω!
 
Το μυστηριο ελυθη,αρχες 80ς ειχαμε το gaming crush και οι εταιριες σταματησαν να παραγουν νεα arcades και μεινανε τα μαγαζια με τα ιδια μηχανηματα με συνεπεια αφου οι πελατες να παιζουν συνεχεια τα ιδια γινοντουσαν ολο και καλυτεροι και ταϊζανε λιγοτερο με νομισματα με χαμενα εσοδα για τους μαγαζατορες..

Να επεμβουν στα dip switches πως τα λενε δεν μπορουσανε,επιπεδα δυσκολιας εκεινη την εποχη δεν υπηρχανε ακομη οποτε σκεφτηκανε κατι πιο ευκολο να κανουν τα μηχανηματα πιο δυσκολα.

Να βαλουν τον μοχλο απο δεξια που ηταν ως τοτε στα αριστερα..ενα πραμα σαν το qwerty πληκτρολογιο που δημιουργηθηκε ως συνεπεια που χαλαγανε τα πληκτρολογια απο την γρηγοραδα τους οι εργαζομενοι σε αυτο (σε γραφομηχανες).

Αυτο καθιερωθηκε εν τελει και εγινε οτι εγινε..
 
Χμμμμμ παραξενη θεωρια :)
 
Τι θελω και εγω να γραψω στο facebook για το συγκεκριμενο θεμα στην ομαδα του Retrocity Greece???χαχαχαχα. Υπαρχει και εκει η ιδια ερωτηση.

Στις απαντησεις εγω ειμαι ο Miltos Nt
8 απαντησεις εγραψα για τον μοχλο δεξια η αριστερα χαχαχαχα

 
Τελευταία επεξεργασία:
Σαν δεξιόχειρας προτιμάω μοχλό δεξιά, δεν ξέρω αν άλλοι δεξιόχειρες προτιμάνε αριστερά.
 
Προτιμούσα το μοχλό δεξιά όχι γιατί είμαι δεξιόχειρας, αλλά γιατί με το αριστερό πατούσα και χειριζόμουν τα κουμπιά πολύ πιο γρήγορα.

Αν έπαιζα μπάσο (δεν έχω ίδεα, φαντάζομαι), και έπαιζα με τα δάχτυλα, θα είχα τις χορδές στο αριστερό και όχι στο δεξί. Αν έπαιζα με πένα, θα έπαιζα με το δεξί...Είναι λίγο περίεργο...
 
Τι θελω και εγω να γραψω στο facebook για το συγκεκριμενο θεμα στην ομαδα του Retrocity Greece???χαχαχαχα. Υπαρχει και εκει η ιδια ερωτηση.

Στις απαντησεις εγω ειμαι ο Miltos Nt
8 απαντησεις εγραψα για τον μοχλο δεξια η αριστερα χαχαχαχα

A ρε αρχοντα εχε χαρη που δεν εχω fb να μπω να σε θαυμασω.Ολοι οι αλλοι που παιζατε με τον μοχλο δεξια μοχλο αριστερα θα λετε και θα κλαιτε :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p
 
Τα εγραψα απλα και κατανοητα metalcandyman.Τωρα ο καθενας ας νομιζει οτι θελει.:)
 
Μοχλός δεξιά, κουμπιά αριστερά.Σε όποιο 'ουφάδικο' κι αν πήγαινα έτσι τα έβρισκα.ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ;)Έτσι άρχισα να παίζω και να μαθαίνω το street fighter με τα six button, έτσι και το sunset riders.Μια φορά μπήκα σε ένα ουφάδικο κάπου στη Τρίπολη και τα βρήκα ανάποδα και μου γύρισαν τα μάτια.Ήμουν αναγκασμένος να σταυρώσω τα χέρια μου για να παίξω.:banghead:
 
Έχω σώσει την ανθρωπότητα απο αιμοσταγή τέρατα πολλάκις και πάντα με το μοχλό στο δεξί!
Στην ανάγκη και με σταυρωτά χέρια χωρίς πρόβλημα.
 
Οι πιλοτοι πολεμικων αεροσκαφων :) και οι Ελληνες retro gamers πιανουν το μοχλο με το δεξι

Σαν Virtual πιλότος (έστω και για arcade sims πλέον) ΚΑΙ retro gamer δεν θα μπορούσα παρά να συμφωνήσω τα μάλα, με τον brother in arms Wally!!!
 
Να ρωτήσω και γω αν υπάρχει έτοιμο arcade χειριστήριο για αγορά με το μοχλό στα δεξιά?
 
Πίσω
Μπλουζα